Connect with Us

“Basha shkarkohet në 11 dhjetor”/ Nishani: Veprimet e tij janë qesharake, nuk meritojnë vëmendje

Politikë

“Basha shkarkohet në 11 dhjetor”/ Nishani: Veprimet e tij janë qesharake, nuk meritojnë vëmendje

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish presidenti Bujar Nishani deklaroi se Lulzim Basha do të shkarkohet nga kryetar i PD-së pas Kuvendit të datës 11 dhjetor.

Në një intervistë për CNA.al, Nishani theksoi se në 11 dhjetor do të nis një proces historik për PD-në, do të jetë nisja e rrugëtimi të jashtëzakonshëm drejt pushtetit të Partisë Demokratike dhe demokratëve shqiptarë.

Unë nuk e di se çfarë do të bëjë z. Basha më datë 18 dhjetor por besoj shumë se ai nuk do të jetë më Kryetar i Partisë Demokratike të Shqipërisë pas datës 11 dhjetor e për pasojë as nuk mund të mbledhë, as nuk mund të përfaqësojë e as nuk mund të flasë në emër të PDSH dhe antarësisë së kësaj partie pas kësaj date. Z. Basha dhe të gjithë ata që Kuvendi Kombëtar i shkarkon nga funksionet e tyre do të vijojnë të jenë anëtarë të PD dhe shpresoj që të angazhohen në kontribute reale për PD dhe demokratët.

Kuvendi i jashtëzakonshëm Kombëtar i PDSH që mblidhet më 11 dhjetor 2021, do të jetë nisja e një procesi historik për Partinë Demokratike, do të jetë nisja e rrugëtimi të jashtëzakonshëm drejt pushtetit të Partisë Demokratike dhe demokratëve shqiptarë”, tha Nishani për CNA.al.

LEXO EDHE:  Basha: Vota e lire, i vetmi shpëtim për vendin

Lidhur me veprimet e Bashës që shkarkon këdo që i del kundër, ish presidenti i cilëson si veprime kaotike dhe të çoroditura, që sipas tij nuk meritojnë as kohë dhe as vëmendje.

“Veprimet kaotike, të çoroditura dhe qesharake nuk mund të meritojnë as kohë e as vëmendje për t’i kushtuar në kontekstin e debatit publik apo të asaj që është çështja madhore sot e Partisë Demokratike, reformimi dhe ringritja e saj.

Por unë besoj se Kuvendi Kombëtar i demokratëve, që është institucioni më i lartë dhe më i pushtetshëm se kryetari e se Kryesia, do të marrë në shqyrtim edhe këto sjellje, vendime e qëndrime të tyre”, tha Nishani për CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Të shitur, karrige-thyer, hajdutë”/ Kulluri: Si u fsheh e vërteta e madhe në PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar Edvin Kulluri, ka dalë me një analizë të gjatë mbi situatë aktuale në PD, duke u u ritkhyer edhe pas në kohë.

Kulluri ka risjellë në vëmendje, kur ai dhe disa të tjerë , filsinin për të vërtat që ndodhnin në PD, duke nxjerrë zbuluar Lulzim Bashën, por që u etiketuan prej tij, si të shitur dhe hajdutë.

“Me 26 prill opozita e paralajmëruar humbi zgjedhjet e përgjithshme për herë të dytë! Domethënë: 12 vite opozite, sa asnjëherë tjetër!

Po tani?! Tani na thuhet “na falni”! Po na thuhet se “do fitojmë si njëherë e një kohe”! Po këtë të shkuar Lulzim Polici e shkeli, e përdhosi dhe e flaku si leckë duke e quajtur “republikë të vjetër”! Dhe ata që sot bërtasin “Luli ik”, ulnin kokën dhe heshtin!

“Fajin” e kishim ne: kritikët! Çfarë s’na thane! “Të shitur, karrigethyer, hajdutë” e lloj-lloj gënjeshtrash që fshihnin të vërtetën e madhe! PD e drejtuar nga një autokrat i pafytyrë që sot ka mbyllur PD me dyer të blinduara, e denoncuam dhe e rivalizuam në zgjedhjet e 13 qershorit 4 vite pa pushim”, shkruan Kulluri.

Analiza e plotë:

Të dashur miq! Kriza e PD është sa krize demokracie aq edhe krizë politike. Demokracie pasi në PD prej shume vitesh procedura e zgjedhjes së lirë është kthyer ne kujtim të largët dhe pushtetit ushtrohet nga një person i vetëm pa asnjë kufizim!

Por është po aq politike pasi arsyet që na mbajnë bashkë në të njëjtën parti janë pothuaj zero përveç një historie të përbashkët dhe asgjë me shume.

Biles për kryetarin aktual por edhe ish kryetarin as historia nuk na qenka më e përbashkët pas 9 shtatorit!

Fakti që Berisha nga “lider historik” u shndërrua ne “llum të tranzicionit” bashkë me të gjithë politikanët e PD që janë rreshtuar kundër Bashes është i qartë! Po ashtu Basha në krahun tjetër nga “ministri më i suksesshëm” që medemek kishte liberalizuar vizat, hapur negociatat me BE dhe futur Shqipërinë në NATO tashme është veçse Lul Nuli, tregon po ashtu të njëjtin qëndrim mohues ndaj historisë së qeverisjes së PD!

Fakti është se Berisha përfaqëson me uljet e ngritjet e veta një histori që anon më shume nga suksesi sesa nga dështimet, ndërsa Bashës i dhamë mundësinë për t’u bere lideri që nuk u bë kurrë!

Atëherë çfarë na mbante bashke apo me saktë çfarë i mbante bashkë ata që tashmë edhe të shkuarën e mohojnë si arsye e bashkimit nën siglën e Partisë Demokratike? Mesa duket vetëm interesa pushteti dhe një pragmatizëm i zhveshur nga morali! Dhe pa moral nuk ka bashkëjetesë!

Ne na mungon një kontratë bashkëjetese ndërtuar mbi vlera, besime, histori dhe idesh e vizioni të përbashkët!

A munden palët që po mohojnë historinë e vetes dhe kundërshtarëve në parti e vetë partisë të ndërtojnë të ardhmen? JO! Çdo projekt që nis gabim do përfundojë gabim!

LEXO EDHE:  Nuk është Rama, as Meta dhe as Basha”/ Gazetari propozon një qeveri surprizë!

LEXO EDHE:  Fahri Balliu “luftë” me Lulzim Bashën/ Kërkon që Klevisi të rivotohet në TiranëLul Basha është i vdekur politikisht dhe kjo çështje është e sigurt! Shumica e anëtarëve te PD nuk e duan për kryetar dhe pike! Por në krahun tjetër Berisha dhe shume prej anëtarëve të Komisionit te Rithemelimit kanë qëndruar pasiv ndaj përdhosjes së votës, mendimit dhe veprimit të lirë gjatë viteve të fundit, deri më 9 shtator!

Statuti që prezantova me zonjën Harxhi në Kuvendin Kombëtar të vitit 2018 u votua kundër në Këshillin Kombëtar dhe Kuvend nga të gjithë ata që ndryshuan mendim në shtatorin e vjetshëm! Nuk kuptonin, nuk dëgjonin apo s’kishin kurajë se u prishej rehatia e konformizmit? Po demokratët ku përfunduan pas refuzimit të një projekti demokratizues dhe konservator?

Me 26 prill opozita e paralajmëruar humbi zgjedhjet e përgjithshme për herë të dytë! Domethënë: 12 vite opozite, sa asnjëherë tjetër!

Po tani?! Tani na thuhet “na falni”! Po na thuhet se “do fitojmë si njëherë e një kohe”! Po këtë të shkuar Lulzim Polici e shkeli, e përdhosi dhe e flaku si leckë duke e quajtur “republikë të vjetër”! Dhe ata që sot bërtasin “Luli ik”, ulnin kokën dhe heshtin!

“Fajin” e kishim ne: kritikët! Çfarë s’na thane! “Të shitur, karrigethyer, hajdutë” e lloj-lloj gënjeshtrash që fshihnin të vërtetën e madhe! PD e drejtuar nga një autokrat i pafytyrë që sot ka mbyllur PD me dyer të blinduara, e denoncuam dhe e rivalizuam në zgjedhjet e 13 qershorit 4 vite pa pushim!

Por më keq akoma edhe sot ka ende deputete qe “s’janë me asnjë” e bëjnë si mjeshtra duke kërkuar hapësirë për veten e tyre në mes!

Në mes qëndrojnë vetëm njerëz te vegjël në kohë krizash të mëdha! Frikacaket dhe dallkaukët që duan të bëjnë pazar mbi krizën më të rëndë të historisë së PD!

Ata qe hyjnë në garë “po iku Berisha”, përndryshe qëndrojnë në cepin e ngrohte të llogarive të një partie që edhe mund të ndahet përfundimisht!

Te dashur miq!

Partia Demokratike nuk ka pse dhe nuk duhet të ndahet pse u ndanë disa ortake në hipokrizi! PD është e demokrateve ose përndryshe nuk ka arsye të mbijetoje!

Ndaj unë do të qëndroj deri ne fund me parimet e mia për një parti që mund të shpëtojë vetëm me zgjedhje të lira dhe debat të hapur në çdo strukturë! Dhe me një projekt konservator për të cilin kam folur që në 2016 dhe luftuar me statutin e 2018!

Mos u shtyni për një karrige në salla që të ndarë do na çojnë në humbje të sigurt në zgjedhjet e ardhshme! Kur ishin bashke nuk fituan dot as në 2017 e as 2021, e jo me tani që janë ndarë!

Ndaj e vetmja zgjidhje është të rikthehemi tek vlerat që mund të na bashkojnë por jo përmes hipokrizisë që na sollën në këtë ditë! Por duke besuar me përulësi e vërtetësi dhe vendosmëri!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas humbjeve dhe dështimeve radhazi/ Basha ëndërron të ardhmen në PD

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha

Lulzim Basha, i shkarkuar nga detyra e kryetarit të PD, flet për një të ardhme të çliruar nga e kaluara.

Ndërkohë që e kaluara e tij është humbje dhe dështime, që vetëm të ardhme më të mirë për demokratët nuk solli.Me anë të një postimi në rrjete sociale, Basha shkruan se demokratët janë të vendosurtë sjellin një të ardhme më të mirë për të gjithë, të çliruar përfundimisht nga e kaluara, dhuna dhe gjuha e urrejtjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kuvendi nis sesionin e dytë sot/ Berisha kthehet në vendin e tij

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Sot nis sesioni i dytë parlamentar i legjislaturës së dhjetë.

Në rendin e ditës, Kuvendi njofton se ka vetë një pikë, që është miratimi i  procesverbalit të mbledhjes së kaluar dhe fjala përshëndetëse e presidentit turk Rexhep Tayp Erdogan.

Sot në Kuvend pritet të kthehet edhe ish-kryeministri Sali Berisha, ashtu siç ka njoftuar ai më herët.

Berisha është shprehur se do të ulet në vendin e tij të deputetit bashkë me deputetët e tjerë që janë pjesë e Komisionit të Rithemelimit të PD.

LEXO EDHE:  Patozi: Ky është pozicioni i rëndësishëm që mban kunati i Lulzim Bashës në PD

LEXO EDHE:  Nuk është Rama, as Meta dhe as Basha"/ Gazetari propozon një qeveri surprizë!Nga ana tjetër Lulzim Basha, ka kërkuar që të bëhet ndryshim nënkryetarësh, edhe pse janë të shkarkuar nga demokratët.

Në vend të Enkelejd Alibeaj, zëvendës i Lindita Nikollës Basha ka propozuar  Agron Gjekmarkajn.

Në këtë sesion pritet të diskutohen ndryshimet kushtetuese për shtyrjen e mandatit të organeve të Vettingut deri në fund të 2024.

Kujtojmë se PS kërkon shtyrjen e këtij mandati ndërsa  nga PD nuk ka ende një qëndrim zyrtar për këtë çështje./E.S-CNA.al

LEXO TE PLOTE