Connect with Us

Vranësira të dendura dhe reshje shiu/ Si parashikohet moti për nesër

Sociale

Vranësira të dendura dhe reshje shiu/ Si parashikohet moti për nesër

Publikuar

-

Sipas MeteoAlb moti për nesër do të mbetet me vranësira të dendura deri në orët e mesdites, të cilat do të sjellin rrebeshe shiu në pjesën më të madhe të vendit. Po ashtu dhe në vijim vranësirat e shumta do jenë prezente, por reshjet do të jenë më të pakta gjatë pasdites. Ndërsa mbrëmja i rifuqizon reshjet në zonat malore dhe të ulëta.

LEXO EDHE:  Foto-Moti i keq/ ARRSH informon për situatën e rrugëve

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 2°C deri në 19°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë, ku në intervale të shkurtra do të jetë me shpejtësi mbi 55 km/h nga drejtimi Jugor – Jugperëndimor duke krijuar dallgëzim 4 – 5 ballë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

10 gra u vranë në një vit/ Në ditën ndërkombëtare kundër dhunës, policia ngre zërin: Mos hesht, denonco

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

25 Nëntori është Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar 25 nëntorin si Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave.

Në këtë datë zhvillohet fushata 16-ditore e njohur si “16 Ditët e Aktivizimit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore”, e cila përfundon në 10 dhjetor, Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut.

Mesazhi i Policisë

Policia ka apeluar gratë që të mos heshtin kundër dhunës.

“Kjo fushatë është jo vetem sensibilizuese, por edhe për të treguar se jemi gjithmonë në krah të viktimave, çdo ditë, së bashku me bashkëpunëtorët tanë.

Policia e Shtetit e vlerëson thelbësor, besimin ndaj viktimave të dhunës, trajtimin dinjitoz dhe mosparagjykimin e tyre.

10 gra nuk i mbijetuan dhunës, gjatë vitit 2021!

3288 të tjera e denoncuan dhunën!

506 dhunues u arrestuan për dhunë në familje!Mos hesht! Denonco!

Ta ndalim dhunën ndaj grave, tani”, thuhet në mesazhin e Policisë, postuar në rrjetet sociale.

Apeli i Avokatit të Popullit

Edhe institucioni i Avokatit të Popullit i bashkohet Fushatës së 16 Ditëve të Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore nën sloganin : “Bëje Botën Portokalli: Të ndalim dhunën ndaj grave TANI!”

Dhuna ndaj grave si një nga shkeljet më të përhapura të të drejtave të njeriut sot në botë, është intensifikuar më shumë që nga shpërthimi i COVID-19 dhe ka treguar se veçanërisht disa forma të dhunës siç është dhuna në familje, është shoqëruar me ndikime të rëndësishme negative në jetën e sigurt dhe në mirëqenien e tyre.

LEXO EDHE:  Javë vjeshte/ Njihuni me parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme

LEXO EDHE:  Mëngjese dhe mbrëmje të ftohta/ Parashikimi i motit për këtë javë

Dhuna me bazë gjinore mund të prekë çdo individ, pa dallim niveli ekonomik e social. Ajo është shkelje sistematike dhe e përhapur e të drejtave të njeriut, që kryesisht përjetohet nga gratë për faktin se ato janë gra.

Avokati i Popullit ju bën thirrje edhe njëherë të gjitha institucioneve publike, në nivel qendror dhe lokal dhe të gjithë aktorëve të shoqërisë, që të bëjnë përpjekje serioze për të parandaluar fenomenin e dhunës, që të kapërcehen sfidat dhe barrierat në mënyrë të tillë që gratë dhe vajzat të gëzojnë të drejta të barabarta në të gjitha fushat, të fuqizojnë sa më parë gratë duke ju ofruar akses më të madh në arsimim dhe punësim, në strehim dhe në të gjitha shërbimet e ofruara nga institucionet sociale, të kenë akses në drejtësi dhe të sigurojnë që zëri I tyre të dëgjohet dhe të merren masa për plotësimin e nevojave të tyre.

Në partneritet me qeverinë, organizatat ndërkombëtare dhe shoqërinë civile ne do të vazhdojmë të punojmë për t’i dhënë fund dhunës kundër grave dhe vajzave tani.

Institucioni i Avokatit të Popullit, si institucioni më i madh i mbrojtjes dhe promovimit të të drejtave të njeriut në vend, riafirmon angazhimin e vet për të mbrojtur të drejtat e grave dhe vajzave për të jetuar pa dhunë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Abetarja me tekst të unifikuar/ Ministrja Kushi flet për ndryshimet në arsimin para-universitar

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se është vendosur që libri i abetares të jetë i pandryshueshëm për të gjitha shkollat e vendit.

“Kemi vendosur që në arsimin para-universitar për çdo lëndë kemi tekste alternative dhe më pas zgjidhen nga mësuesit. Ne sot kemi vendosur që nga kjo procedurë të përjashtohet teksti i abetares. Të gjithë nxënësit e klasës së parë të kenë një tekst të unifikuar. Mësimi i gjuhës amtare është shumë i rëndësishëm dhe abetarja është libri i parë që përballet nxënësi.LEXO EDHE:  Korriku nis me temperatura të larta/ Kapriçot e motit në ditën e parë të muajit

LEXO EDHE:  Korriku nis me temperatura të larta/ Kapriçot e motit në ditën e parë të muajit

Nga takimet që kemi zhvilluar me ekspertë kemi dakordësuar që për abetaren të kemi një tekst të unifikuar, sepse kjo ndihmon të kemi një metodologji të njëjtë kudo”, është shprehur Kushi, pas mbledhjes së Qeverisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Rritet numri i vizitorëve nga Jugu në Veri/ Pandemia nuk e zmbraps turizmin

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Në tremujorin e tretë 2021, treguesit e shfrytëzimit të kapaciteteve të strukturave akomoduese, sipas INSTAT paraqiten si më poshtë:

Numri i vizitorëve gjithsej është rritur me 69,3 %, në krahasim me tremujorin e tretë 2020.

Të njëjtën ecuri ndjekin edhe dy treguesit e mëposhtëm:

Numri i vizitorëve rezident është rritur me 26,1 %.

Numri i vizitorëve jo-rezident është rritur me 2,1 herë. Numri i netë qëndrimeve gjithsej është rritur me 88,3 %, në krahasim me tremujorin e tretë 2020.

Të njëjtën ecuri ndjekin edhe dy treguesit e mëposhtëm:

Numri i netë qëndrimeve nga rezident është rritur me 37,2 %.

Numri i netë qëndrimeve nga jo-rezident është rritur me 2,3 herë.

Vizitorë

Gjatë tremujorit të tretë 2021, është shënuar rritje e numrit të vizitorëve gjithsej me 69,3 %, krahasuar me tremujorin e tretë 2020.

Numri i vizitorëve rezident të cilët janë akomoduar në Rajonin e Veriut ka shënuar rritjen më të lartë prej 53,4 %.

Në Zonat Jo-bregdetare ky tregues është rritur me 38,8 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të mëparshëm.

Numri i vizitorëve rezident të cilët janë akomoduar në “Hotele dhe akomodime të ngjashme ka shënuar rritjen më të lartë prej 28,9 %.

Në tremujorin e tretë 2021, numri më i lartë i vizitorëve rezulton:

Sipas rajoneve në “Rajonin e Jugut“ (42,1 %);Sipas zonave të afërsisë me bregdetin në “Zonat Bregdetare” (70,8 %);

Sipas llojit të strukturave akomoduese në “Hotele dhe akomodime të ngjashme” (94,1 %);

LEXO EDHE:  Bëhuni gati për reshje dhe shtrëngata/ Ja sa do të arrijnë temperaturat

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Temperaturat pësojnë rënie, ja ku priten reshje

Netë qëndrime

Gjatë tremujorit të tretë 2021, numri i netë qëndrimeve gjithsej është rritur me 88,3 %, në krahasim me tremujorin e tretë 2020.

Numri i netë qëndrimeve të vizitorëve rezident të cilët janë akomoduar në Rajonin e Jugut ka shënuar rritjen më të lartë me 56,7 %.

Në Zonat Bregdetare ky tregues është rritur me 45,5 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të mëparshëm.

Numri i netë qëndrimeve të vizitorëve rezident të cilët janë akomoduar në “Hotele dhe akomodime të ngjashme” ka shënuar rritjen më të lartë prej 42,9 %.

Në tremujorin e tretë 2021, numri më i lartë i netë qëndrimeve është realizuar:

Sipas rajoneve në “Rajonin e Jugut“ (42,4 %);

Sipas zonave të afërsisë me bregdetin në “Zonat Bregdetare” (84,1 %).

Sipas llojit të strukturave akomoduese në “Hotele dhe akomodime të ngjashme” (93,7 %).

Norma neto e shfrytëzimit

Normat neto të shfrytëzimit, të dhomave dhe të shtretërve, janë dy tregues të cilët masin përqindjen e shfrytëzimit të kapaciteteve akomoduese, dhoma e shtretër të disponueshëm për vizitorë.

Gjatë këtij tremujori, norma e shfrytëzimit të dhomave të “Hoteleve dhe akomodimeve të ngjashme” është 36,3 %, kundrejt 19,2 % që ishte në tremujorin e tretë 2020.

Norma e shfrytëzimit të shtretërve të “Hoteleve dhe akomodimeve të ngjashme” është 36,6 %, kundrejt 18,4 % që ishte në tremujorin e tretë 2020./CNA.al

LEXO TE PLOTE