Connect with Us

Vdekja misterioze e 4 turistëve rusë në Qerret/ Reagon Prokuroria

Kronika

Vdekja misterioze e 4 turistëve rusë në Qerret/ Reagon Prokuroria

Publikuar

-

/

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë ka regjistruar procedimin penal “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në ambientet e hotelit ‘Gloria’ në Qerret të Kavajës, ngjarje e ndodhur më 15 tetor të këtij viti.

Prokuroria bën me dije gjithashtun se janë marrë deklarimet e të gjithë personave që mund të kenë dijeni për ngjarjen, si dhe po vijon vlerësimi i provave në raport me njëra tjetrën për të hedhur dritë mbi ngjarjen.

INFORMACION PER MEDIAT
Kavajë, 25 nëntor 2021. Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë, ka regjistruar procedimin penal Nr. 448/2021, parashikuar në Nenin 79 “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese” të Kodit Penal, për ngjarjen e ndodhur datë 15.10. 2021, me pasojë vdekjen e 4 shtetasve rusë në mjediset e SPA të hotel “Gloria Palace”.

LEXO EDHE:  Kasaphana në ish-bllok/ I fejuari i Elvana Gjatës akuza prokurorisë

Në përgjigje të interesimit të medias informojmë opinionin publik se deri në këtë fazë të hetimit në dinamikë janë administruar një sërë aktesh e provash në funksion të çështjes të cilat janë në verifikim nga ana e prokurorisë. Janë marrë gjithashtu deklarimet e personave që kanë dijeni për veprën penale. Të gjitha këto prova po vlerësohen në raport me njëra-tjetrën për të përcaktuar dhe ecurinë e mëtejshme të hetimit.

Duke kërkuar mirëkuptimin e medias dhe opinionit publik në ruajtjen e sekretit hetimor, sigurojmë angazhimin maksimal të prokurorisë në përfundimin e hetimeve në një kohë sa më shpejtë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Aksident i rëndë në Vlorë/ Makina përplas të miturin

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në Vlorë. Mësohet se një automjet ka përplasur një fëmijë të të mitur në ” Rruga e Çipajve”.

“Me datë 04.12.2021,rreth orës 17:10,në aksin rrugor ” Rruga e Çipajve”, shtetasi R.M.,21 vjeç, duke drejtuar automjetin e markës tip “Ford”, ka aksidentuar shtetasin e mitur D.M.,10 vjeç.
Shtetasi u shoqërua për ndihmë mjeksore në Spitalin Rajonal Vlorë, dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.”, njofton policia.LEXO EDHE:  Pasuria e Tahirit në “lupën” e Prokurorisë së Krimeve të Rënda

LEXO EDHE:  Kasaphana në ish-bllok/ I fejuari i Elvana Gjatës akuza prokurorisë

Në vendngjarje ndodhet grupi hetimor i cili punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e ish-deputetit/ Zbardhen dëshmitë e autorëve të dyshuar: Jemi shokë me djalin e Ujkës!

Publikuar

-

Nga

Krisjan Kelmendi dhe Marjana Kola kanë dalë sot para gjykatës si të dyshuar për vrasjen e ish-deputetit  Pashko Ujka.

Kelmendi mësohet të ketë thënë para gjykatës ditën e sotme se babai i tij ka pasur një miqësi me viktimën dhe se me djalin e tij kanë qenë në shkollë bashkë.

Ai tha se së bashku me Mirjan Kolën kanë qenë në Kosovë dhe rrugës në kthim janë arrestuar. Nderkohqë  familjaret e ish-deputetit kanë deklaruar në polici se Kristjan Kelmendi është autori i ngjarjes.“Babai im ka patur nje bisede me Pashkon sepse jam shoke me te. Edhe une djalin e Pashkos e kam shok sepse kemi qene ne shkolle bashke. Po ashtu babai im dhe Pashko kane qene shoke. Pashko i ka thene babait qe ti jape parate e shtepise qe na e kane shitur 11 vite me pare. Behej fjale per nje shume prej 20 mije qe ne ate kohe Pashko ka thene qe nuk i dua. Babai i ka thene se eshte bisede e mbyllur ajo dhe une di qe nuk kemi patur ndonje problem per ate bisede dhe familja ime ka vijuar qe te qendroje ne ate shtepi. Une para pak kohesh desha te iki nga Italia ne Angli per nje jete me te mire por me kapen dhe me kthyen ne Shqiperi ne tentative per te ikur drejt Anglise. Kur erdha u takova rastesisht me Marjanin i cili me tha se do shkonte ne Kosove per te blere rroba. Une i thash po vij me te sepse kisha babain ne Kosove dhe doja ta takoja. Kemi ikur me 28 nentor ne Kosove dhe me 29 nentor po ashtu kemi qene atje. Pra naten kur eshte bere vrasje me 29 nentor une dhe Marjani kemi qene ne Kosove. Ne ate orar kemi qene ne market duke blere rroba dhe me pas jemi futur ne nje poligon qitjeje atje per  qejf. Duke u kthyer drejt Shqiperise na kane arrestuar”– tha ai.

LEXO EDHE:  “Vrasësi” i veshur me Prada

LEXO EDHE:  Abuzime me tenderat/ Zbardhen emrat, kush janë zyrtarët e arrestuar

Ndërkohë Marjan Kola mësohet se është shprehur se nuk ka asnjë lidhje me vrasjen.

“Nuk kam asnje lidhje me vrasjen. Babain e Kristjanit e kam shok. U takuam rastesisht dhe ikem bashke drejt Kosovës meqe unde doja te blija rroba dhe Kristjani donte te takonte babain. Naten e 29 nentorit kur eshte bere vrasja une kam qene ne Kosove bashke me Kristjanin dhe nuk kam patur asnje dijeni as per vrasjen as per asgje tjeter. Me 30 kemi nentor qene duke u kthyer drejt Shqiperise dhe vetem kur na arrestuan”- tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutimi i ish-deputetit Pashko Ujka/ Caktohet masa e sigurisë për dy të arrestuarit

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Gjykata e Shkodrës ka dhënë masën e sigurisë ndaj Kristjan Kelmendit dhe Marjan Kolës, dy të arrestuarit si autorë të dyshuar për vrasjen e ish-deputetit Pashko Ujka.

Ata janë lënë në burg me afat 30 ditë, ndërkohë që do të vijojnë hetimet për mbledhjen e provave në ngarkim të tyre.Sipas prokurorisë, Kristjan Kelmendi është personi që ekzekutoi ish-deputetin, ndërkohë nga ana tjetër, Marjan Kola cilësohet si bashkëpunëtor i tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE