Connect with Us

Thumana ngrihet mbi gërmadhat e tërmetit/ Ahmetaj: Buxheti për rindërtimin shtohet edhe me 1 miliardë lekë

Politikë

Thumana ngrihet mbi gërmadhat e tërmetit/ Ahmetaj: Buxheti për rindërtimin shtohet edhe me 1 miliardë lekë

Publikuar

-

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, nga Thumana, ka thënë se i kanë arritur qëllimit për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti.

Sipas Ahmetaj, të gjitha familjet të cilëve tërmeti i 26 Nëntorit u ka prishur shtëpitë janë trajtuar rregullisht, çdo muaj me bonues qiraje dhe asnjë prej tyre nuk është lënë pa përkrhaje e përkujdesje.

LEXO EDHE:  “Koha për tu bërë miq”/ Corriere Della Sera: Tërmeti bën bashkë serbët, kosovarët dhe shqiptarët

“Në buxhetin e vitit 2022 që po diskutohet sot në Kuvend janë shtuar edhe një miliardë lekë për bonuset e qirave”, ka thënë Ahmetaj.

Ky i fundi ishte present në ceremonë e dorëzimit të apartamenteve të reja në Thumanë, të cilat  dorëzuan nga biznesmeni dhe politikani Kosovar Bexhet Pacolli, për familjet e prekura nga tërmeti./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Tallava me rrena të pështira”/ Shehu i “nxjerr bojën” Ramës, çfarë parashikon buxheti 2022

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Eksperti i Ekonomisë, Sherefedin Shehu ka reaguar në lidhje me takimin që kryeministri Edi Rama zhvilloi sot me një përfqësi të fermerëve që po protestonin përpara Kuvendit.

Në një postim në rrjetet sociale, Shehu shkruan se në fakt ajo që Rama tha ishte thjeshtë “një tallava me rrena të pështira”.

Sipas tij buxheti i vitit 2022 është 29 milion dhe jo 32 milionë Euro, dhe nga ky buxhet vetëm 1 miliardë lekë ose 8,3 milion Euro janë financime për zhvillimin rural ku mund të përfitojnë diçka edhe fermerët.

Z. Rama po shet axhendat e tij politike si kryefjalë të Buxhetit 2022

Sot z. Rama, si një kaubojs që mendon se kontrollon, përveç parave, edhe mendjet e shqiptarëve, doli nga Kuvendi dhe ftoi në kafe disa fermerë. Por si gjithmonë pamë një tallava me rrena të pështira.Shprehu habinë që fermerëve ju dukeshin pak 32 milion Euro të vëna në dispozicion për ta në buxhetin 2022 kur në fakt nuk ka parashikuar as çerekun e tyre. Buxheti 2022 për programin e Zhvillimit Rural që nuk është vetëm për fermerët të cilët robëtohen duke punuar tokat apo ju shërbyer bagëtive të tyre është 29 milion dhe jo 32 milionë Euro. Së dyti, nga ky buxhet vetëm 1 miliardë lekë ose 8,3 milion Euro janë financime për zhvillimin rural ku mund të përfitojnë diçka edhe fermerët. Diferenca prej 2,4 miliardë lekë ose pak më pak se 20 milion Euro janë financime të huaja që do të shkojnë për industrinë Agroushqimore nëpërmjet programeve të mbështetjes nga Bashkimi Europian.

Edhe disbursimi i këtyre parave në rastin më të mirë do të jetë 35% (përqind) pra maksimumi që mund të përfitohet prej tyre është 7 milion Euro. Dhe siç u tha kjo shumë nuk është për fermerët por për industrialistët e bujqësisë. Pra mbështetja e z. Rama për fermerët është lëmoshë po të këmi parasysh që mbështetja direkte që Serbia, Maqedonia dhe Kosova ju japin fermerëve (atyre që punojnë në arë apo mbarështojnë bagëti) është 15 herë më e lartë.”-shkruan Sherefedin Shehu.

LEXO EDHE:  Kërkimet/ Të paktën 11 të zhdukur në Durrës

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Shemben tre godina në Qytetin Studenti

Më tej, ai thekson se e njëjta gjë ndodh edhe me ndihmën ekonomike.

Paketa sociale që po reklamohet si kryefjala e buxhetit 2022 është vetëm agendë dhe retorikë politike sepse fondet e parashikuara në buxhetin 2022 për Ndihmën Ekonomike dhe të paaftët janë 1,2 miliardë lekë më të ulëta se ato të këtij viti dhe 0,1% (përqind) më të ulëta në raport me Produktin e Brendshëm Bruto (PBB). Ndërkohë pagesat për të paaftët janë të fiksuara në ligj dhe të parat që zbriten nga ky fond dhe vetëm ajo që tepron shkon për ndihmën ekonomike. Kështu ndihma ekonomike do të vazhdojë që të jetë lëmoshë dhe jo mbështetje e vërtetë për qytetarët në nevojë.”-përfundon postimin e tij Sherefedin Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ekskluzive-Priten largime të bujshme/ Bashën e braktisin njerëzit më të afërt

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Situata në Partinë Demokratike duket të jetë më kaotike sesa paraqitet në media. Një fakt ky i konfirmuar për CNA.al edhe nga njerëz shumë afër kryetarit ende në detyrë të PD, Lulzim Basha.

Ndërkohë, CNA.al ka mësuar se pritet të ketë dorëheqje edhe në nivel sekretarësh dhe nënkryetarësh, të cilët pritet ti bashkohen Kuvendit të 11 dhjetorit dhe “Foltores” së Berishës.

Pavarësisht se deri tani nuk ka pasur dorëheqje, CNA.al ka mësuar se ka debate të forta dhe ftohje me disa nga sekretarët që janë zgjedhur në mbledhjen e fundit të Këshillit Kombëtar, në kundërshtim me statutin e PD, pasi nuk ka pasur votim të fshehtë dhe as alternativa.

Disa nga këta emra tashmë janë kuptuar nga Lulzim Basha dhe Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se ka filluar një ftohje dhe pritet që këta persona t’i bashkohen Kuvendit të datës 11 dhjetor dhe të jenë në krah të ish-kryeministri Berisha, lideri historik i demokratëve.

Pra, përvec personave tashmë të njohur publikisht, që janë rreshtuar në krah të Berishës dhe të “Foltores”, tre sekretarë aktual dhe një prej nënkryetareve, janë konfirmuar nga CNA.al se janë të gatshëm të largohen por po presin momentin më të përshtatshëm.

LEXO EDHE:  “Planet janë gati”/ Rama: Në qershor nisin Kantieret e Rindërtimit

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Shemben tre godina në Qytetin StudentiNjë nga këta personazhe politike, i tha CNA.al se situata në PD është më e rëndë sesa duket. Debati brenda është më i fortë, dhe duket se janë dy kampe politike. Nga njëra anë mbështetësit e Lulit dhe nga ana tjetër mbështetësit e Berishës dhe “Foltores”.

Dikush ka pranuar që zgjidhjen ta japë në 11 dhjetor, dikush tjetër në një qetësim të situatës si një reflektim për ti dhënë zgjidhje këtij konflikti të brendshëm.

CNA.al për të shmangur linçimin nga Basha e sulmet mediatike dhe për të mos hedhur në publik emra të cilët mund të intimidohen dhe t’iu ushtrohet presion për t’u tërhequr nga aktët e tyre siç dhe ka ndodhur me personazhe të tjerë, të cilët i janë bashkuar “Foltores”.

CNA.al nuk po bën publik emrat e sekretarëve dhe nënkryetareve.

Demokratët, analistët politikë dhe vëzhguesit e saj e kuptojnë lehtësisht nga qëndrimet e ditëve të fundit se kush janë këta emra, të cilët janë ndarë tashmë me Bashën. Por ka edhe nga ata që kërkojnë një rrugë të tretë, atë të bashkimit përtej debatit Basha-Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vangjeli zbulon “sekretet”/ Katër “kokat” më të përgjuara në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Analisti Lorenc Vangjeli u shpreh sot se sulmi që kreu i PD, Lulzim Basha i bëri presidentit Ilir Meta ishte i panevojshëm për momentin.

Ishte e panevojshme. Rëndësia e një politikani matet me shumën e armiqve që ka, por ky ishte momenti më i keq për të shtuar një armik tjetër në frontin e bashkuar kundër tij. Jashtë kohës, interesave dhe logjikës normale. Është këshilla më e keqe që i është dhënë në këtë periudhë të keqe në krye të PD-së.

E nisi vetë duke folur për Trekëndëshin e Bermudës, por bëhet fjalë për një rreth të mbyllur ku në qendër është Rama dhe në pika ta caktuara është Berisha, Meta dhe Basha. Basha është në armiqësi të thellë me Ramën për shkak të detyrës dhe me zotin Meta. Berisha është kundër Bashës dhe Ramës, por hesht për Metën. Meta është kundër Ramës dhe Bashës, por thotë ndonjë fjalë të mirë për Berishën. Në fund të marsit të këtij viti Meta bëri një deklaratë që u komentua si kontraverse, kur sfidoi që nëse Rama merrte 71 mandate do të jepte dorëheqjen dhe do të merrte drejtimin e opozitës. Atëherë u konsiderua si kërcënim.

Tani jemi në kushtet kur Rama mori më shumë se 71 mandate, Meta vijon të jetë president dhe kemi një ridalje të tij të vrullshme në skemë. Mbetet pa u verifikuar pika e tretë, kryetari i opozitës dhe nëse do të tentojmë të gjejmë prapaskenat e deklaratës së Bashës duhet të shikojmë më thellë, marsin e këtij vendi. Edhe në këto zgjedhje Basha perceptohej më afër Ramës sesa aleatit të tij Meta. Ky paradoks i kushtoi opozitës këtë mandat të tretë të humbur dhe një opozitë të dobët” tha ai.

Pak ditë më parë, Ilir Meta rrëfeu një episod që sipas tij kishte ndodhur në Gjermani, ku Lulzim Basha tha ai, “me lot në sy më kërkoi të anuloja datën e zgjedhjeve”. Por a është kjo një përpjekje që Ilir Meta të ulë figurën e Bashës apo të sqarojë vendimin për dekretin e 13 Tetorit?

Nuk do të ishte as njëra dhe as tjera. Nëse Meta do ta gjykonte…unë besoj që nuk i interesonte të përfshihej në këtë betejë. Nëse do të duhej të fliste, Meta e kishte të gatshëm fjalimin, fiks ai që ka lexuar në presidencë kur tërhoqi dekretin e tij të parë, kur foli për nevojën e zgjedhjeve pluraliste.

Pjesa e bisedës që pretendohet në Gjermani i ka të dy aksionerë, mund të dalë Basha nesër dhe të thotë unë isha në këmbë dhe ai ulur…Sot ka dy gjëra të rëndësishme; Meta në atë moment bëri aktin e duhur politik, por me mjetet e gabuara juridike. Dekretin nuk kishte mundësi ta kthente pas. Rama bëri aktin e duhur juridik, sepse nuk kishte mundësi të bënte ndryshe, por me një kosto politike. Zgjedhjet e 30 qershorit janë të cenuara.
Ishin me një parti të vetme” tha Vangjeli, në studion e “ABC LIVE”.

LEXO EDHE:  U dëmtua nga tërmeti/ Godina e konvikteve të UBT shembet sot me shpërthim të kontrolluar

LEXO EDHE:  Alarmi për tërmet/ Rama merr vendimin e papritur, mesazh të fortë mediave

Por a lidhet rifutja në lojë e Ilir Metës me vendimin që Gjykata Kushtetuese pritet që të marrë në Janar për fatin e tij? Vangjeli mendon se Kushtetuesja nuk do ta shkarkojë kreun e shtetit.Nuk ka të bëjë me Janarin kur të mblidhet Kushtetuesja për vendimin për të. Unë mund t’jua parathem që gjykata do të verifikojë se ka një shkelje nga Meta, por që nuk është një shkelje e rëndë dhe nuk ka shkaktuar pasoja për ndërprerjen e mandatit. Politikani Rama ishte i fundit i interesuar që Meta të linte zyrën, pavarësisht retorikës”.

Tre ditë më parë Presidenti bëri një deklaratë të fortë kur tha se përgjohet nga Shërbimet Sekrete të brendshëm dhe të huaja.

Por a ishte një tendencë për viktimizim apo mund të jetë e vërtetë? Lorenc Vangjeli e beson.

Çështja e përgjimeve për mua është plotësisht e besueshme. Kjo është një nga deklarata më të rënda të mundshme, por ka pasur një vëmendje minore. Unë mund t’ju jap prova që një gjë e tillë në të shkuarën ka ndodhur. Në 2014 ka pasur një tentativë verifikimi në SHISH dhe kanë bërë zbulime tronditëse të llojit, po ju jap katër nga emrat që përgjoheshin atë kohë; Rama, Meta në atëkohë kryetar Kuvendi, Lulzim Basha dhe ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri. Meta mbante rekordin në dalje në përgjime mbi 700 të tilla.

Nuk është një historie e re, atëherë ka pasur një raport të konsideruar sekret. Mënyra si janë përgjuar ka qenë përmes një truku, gati qesharak, piketohej dikush i cili kishte kontakte me personazhet e piketuar për t’u përgjuar, ndiqej ai dhe dilte ai. Ligji kërkon që në momentin që del një personazh me imunitet, ndërpritet përgjimi dhe kërkohet mandat dhe ajo që ishte regjistruar asgjësohet. Bëhet fjalë për shkurtin e 2012 kur në fillim ish-ministri i Brendshëm Nishani dhe Berisha dhanë provën e fortë por indirekte, që Edi Rama dhe deputetë socialistë ishin në përgjim.

“Kemi interceptuar telefonatat nga Blloku apo PS” tha ai. Ka pasur një listë të gjatë të të përgjuarve, këto katër emra, deputetë, biznesmenë të fuqishëm dhe një sërë gazetarësh që kanë qenë në përgjim. Ka edhe një gjë tjetër, shumë shkurt. Dy personazhet që flitet, Rama-Meta e kanë pranuar më pas, përgjimet që u janë bërë në pranverën e 2013-tës përpara zgjedhjeve për të ditur cfarë do të bënte PS dhe LSI. Dhe këta që nuk flisnin në telefon kur flisnin me njerëzit e tyre, shanin njëri tjetrin dhe e mohonin aleancën gjë që e vuri në gjumë doktorin” tha Vangjeli.

LEXO TE PLOTE