Connect with Us

Testi dhe karantina/ BE përditëson rregullat për lëvizjen me certifikatën e vaksinimit

Aktualitet

Testi dhe karantina/ BE përditëson rregullat për lëvizjen me certifikatën e vaksinimit

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga Erisa Zykaj

Komisioni Evropian propozon përditësimin e rregullave për lëvizjen e lirë dhe të sigurtë brenda Bashkimit Europian për t’u përballur me pandeminë COVID-19. Rekomandimi bazohet në një qasje të bazuar te personat. Sipas kësaj qasje, një person që ka një çertifikatë të vlefshme dixhitale të BE-së COVID-19 në parim nuk duhet t’i nënshtrohet kufizimeve shtesë, si testet ose karantina, pavarësisht nga vendi i nisjes në BE. Personave pa një çertifikatë dixhitale të BE-së për COVID mund t’u kërkohet t’i nënshtrohen një testi të kryer para ose pas mbërritjes në destinacionin e dêshiruar brenda BE-së.

E reja e rekomandimit ka të bëjë me me vlefshmërinë e dozave të vaksinave dhe dozën e tretë të vaksinës (booster). Sipas Komisionit, shtetet anêtare duhet të ndërmarrin menjëherë të gjitha hapat e nevojshëm për të siguruar aksesin në vaksinim për ato grupe të popullsisë, për të cilat çertifikatat e vaksinimit të lëshuara më parë i afrohen kufirit 9-mujor. Periudha 9 mujore merr parasysh udhëzimet e Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) për administrimin e dozave përforcuese prej 6 muajsh, dhe parashikon një periudhë shtesë prej 3 muajsh për të siguruar që fushatat kombëtare të vaksinimit mund të përshtaten dhe qytetarët mund të kenë akses në dozën e tretë, Sipas rekomandimit, shtetet anëtare nuk duhet të refuzojnë një certifikatë vaksinimi që është lëshuar më pak se 9 muaj nga administrimi i dozës së fundit të vaksinimit parësor.-raporton abcnews.

LEXO EDHE:  Humbja e votave përballë humbjes së jetës së njerëzve

Ndërkohë, lidhur me dozën e tretë (booster) Komisioni Europian sqaron, se nuk ka studime që trajtojnë shprehimisht efektivitetin e përforcuesve në transmetimin e COVID-19 dhe për këtë arsye nuk është e mundur të përcaktohet një periudhë pranimi për përforcuesit. Megjithatë, duke pasur parasysh të dhënat e shfaqura, mund të pritet që mbrojtja nga vaksinat përforcuese mund të zgjasë më shumë se ajo që rezulton nga seria e vaksinimit parësor.

Përsa i përket hartës së zonave për udhëtimet brenda BE-së, për udhëtarët që vijnë nga nga zonat e ‘gjelbërta’, nuk duhet të zbatohen kufizime. Ndërkohë udhëtimet për personat që vijnë nga zonat me ngjyrë ‘e kuqe e errët’ duhet të dekurajohen, duke pasur parasysh numrin e lartë të infeksioneve të reja atje. Personave që as nuk janë vaksinuar dhe as nuk janë shëruar nga virusi duhet t’u kërkohet t’i nënshtrohen një testi para nisjes dhe karantinë pas mbërritjes, me rregulla të veçanta për personat që kryejnë udhëtime thelbësore dhe fëmijët nën 12 vjeç. Përjashtimet nga disa masa udhëtimi: duhet të aplikohen për udhëtarët ndërkufitarë, fëmijët nën 12 vjeç dhe udhëtimet thelbësore. Lista e udhëtimeve thelbësorë duhet të reduktohet pasi shumë udhëtarë të përfshirë në listën aktuale kanë pasur mundësinë të vaksinohen ndërkohë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“I gatshëm të lyente duart me gjakun e demokratëve”/ Ristani: Protesta e arriti qëllimin

Publikuar

-

Nga

Ish-sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Arben Ristani ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike.

Në emisionin ‘Breaking”, Ristani ka folur për përjashtimet dhe pezullimet nga Lulzim Basha si dhe për protestën e 8 Janarit.

“Ata panë që ish-kryetar i tyre ishte i gatshëm të lyente duart me gjakun e demokratëve, tu hidhte karriget, xhamat, helmet, kjo e rrit më shumë hendekun, e rrit vetminë e Bashës”, ka thënë Ristani, duke iu referuar protestës.Sipas tij, qëllimi kryesor i protestës ishte që të dilte se Rama dhe Basha janë bashkë.

Demokratët kanë pasur dilema dhe të lëkundur, e me atë që ndodhi panë demokratët që Basha ishte i gatshëm të lyente duart me gjak. Gatishmëria që Basha që kishte për të vrarë demokratët më surprizoi. Besoj se mund të kishin bërë më shpejt protestën, duke mos e lënë ta bunkerizonte, ndoshta dhe një gabim taktik. Se ne kishim shkuar disa herë atje. Pastaj edhe në funksion të kësaj tjetre. Jo e keqe nuk vjen për keq, pasi doli zbuluar Basha se gënjente prej ditësh, për blindimin. Pra një gënjeshtar dhe vrasës së vetë demokratëve”, tha më tej Ristani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha drejt themelimit të një partie të re?/ Spaho tregon lëvizjen e radhës

Publikuar

-

Nga

Deputeti dhe ish-nënkryetari i PD, Edmond Spaho ka hedhur poshtë pretendimet që ish-kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij do të krijojnë një parti të re.

Edmond Spaho ka folur për emisionin Breaking, duke dhënë dhe detaje të tjera të lëvizjes për rithemelimin e PD.

Nuk kemi ndërmend as të krijojmë as grup parlamentar asgjë, e as parti të re. Do të punojmë të krijojmë një lëvizje të re opozite. Edhe godinën e PD e blindoi ia kaloi si institucion qeveritar Edi Ramës. Çfarë lideri opozite është ai“, tha Spaho.

Sa i përket shkarkimit të tij, Spaho u shpreh se ai vendim është nul dhe nuk ka asnjë vlerë.Ai vendim është nul, sepse ajo kryesi nuk ekziston, që u krijua në korrik ishte në mënyrë jo ligjore, kjo edhe me statutin e Lulzim Bashës, pa votim, në një kohë që statuti kërkon që të zgjidhen me votim me kandidatura alternative, ajo kryesi së bashku me kreun PD është shkarkuar“, theksoi Spaho në Breaking.

LEXO EDHE:  Përhapja e Covid-19 në shkolla/ Basha me gjimnazistët: Nuk u mor asnjë masë

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ BE apel politikës, uluni në dialog

Por a do të shkojnë sërish në selinë e PD-së? Kësaj pyetjeje, Spaho e la evazive, duke theksuar se do të jenë anëtarët e PD-së që do ta vendosin një gjë të tillë.

Ai do të jetë vullneti i demokratëve dhe do të përdoren të gjitha forcat paqësore, godina nuk është as Lul Bashës dhe Sali Berishës, është e demokratëve, e aq më tepër ta kthejë në një fortesë të blinduar. Keni parë ju seli të blindohet, një seli opozite“, tha Spaho.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çdo gjë tjetër pret”/ Braçe “ultimatum” Ramës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-zv.kryeministri Erion Braçe vijon të bëjë rolin e Opozitarit.

Edhe pse është ish-zv.kryeministër i një qeverie në mandatin e tretë, Braçe luan rolin e Opozitarit, përballë Qeverisë. A thua se sot ka “zbritur nga Hëna” dhe po shikon realitetin ku jetojnë shqiptarët.

Së fundi në një postim në rrjetet sociale, Braçe i ka dhënë një “ultimatum” Qeverisë, ndërsa i që tu sigurojë bujqëve naftën në këtë sezon tejet të rëndësishëm.

Ai kërkon që qeveria, ministria e Bujqësisë të parashikojnë subvencionimin me naftë për bujqit.

Braçe thekson se çmimi i naftës ka kërcyer lart e po rri atje, 183 lekë për litër.

Paratë tek bujku në kohë; jepini naftën tani!LEXO EDHE:  Covid i merr jetën edhe ish drejtorit të shkollës së muzikës në Shkodër

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Çfarë dimë, dhe çfarë nuk dimë!?

Ndiqni punën e bujkut, nevojën e tij!

5.2 milion euro për turizmin rural, agroturizmin, shumë mirë; por arrijnë tek disa qindra!

Nevoja e madhe është për bujqësinë masive dhe tani, në sezon, në kohë për punët e bujkut!

Nafta është themelore tani! Çmimi ka kërcyer lart e po rri atje, 183 lekë për litër! Toka nis përgatitjet për mbjellje, serat po mbillen tani!

Ndaj, nëse kemi caktuar para në buxhet për BUJQIT, ato duhet të ndjekin Nevojën e Bujkut për punë, asfare prioritet në kalendarin e buxhetit!

I PARI BUJKU, ÇDO GJË TJETËR PRET!“-shkruan Braçe./CNA.al

LEXO TE PLOTE