Connect with Us

Rama në lagjen e rindërtuar në Thumanë/ Pas dy-tre ditësh nis shpërndarja e apartamenteve

Politikë

Rama në lagjen e rindërtuar në Thumanë/ Pas dy-tre ditësh nis shpërndarja e apartamenteve

Publikuar

-

Pas dy tre ditësh do të fillojë shpërndarja e apartamenteve të rindërtuara në Thumanë. Kështu ka bërë me dije kryeministri Edi Rama gjatë vizitës në Thumanë ku theksoi se synohet që për Krishtlindje do të shpërndahen edhe banesat individuale.

Rama deklaroi se do të jenë 433 familje që do të rikthehen në kushte fantastike dhe se standardi i pallateve është shumë i lartë.

Në dy tre ditët në vijim njerëzit do fillojë të hyjnë në apartamente dhe më pas në shtëpitë individuale me ambicien që në prag të krishtlindjeve të kthehemi për një festë të madhe dhe të ndezim edhe pemën e ullirit dhe begatisë që do të vendoset mu në majë, që do kthehet në një simbol të kësaj lagjeje.

Janë 433 familje që rikthehen në kushte fantastike, këto pallate i takojnë standartit të lartë të atyre pallate që blihen më të kamurit në Tiranë, janë falas që do të thotë nuk kanë asnjë barrë të asnjë lloj detyrimi financiar, por ta mirëmbajnë këtë mjedis kaq të bukur, të kujdesen dhe ndërkohë bashkia e Krujës do të vazhdojë me ne edhe një punë me disa detaje më të vogla për t’i dhënë hapësira fëmijëve, që materializohet në 1 qershorin e ardhshëm, ditën e fëmijëve. Ndërkohë që tjetër qanin hallin e çatisë ata qanin hallin  futbollit dhe iu thash do i bëjmë disa fusha më panë me mosbesim dhe më përshëndetën me dy gishta, shpresoj që tani të jenë të kënaqur me këto fusha sporti.

Duam që Thumana të kthehet në destinacion, kemi një liqen që d e adresojmë si aset, do kishte shumë familje që do donin të vinin këtu, që fatkeqësisht nuk i kanë shumë lagje në mes të Tiranës. Me drejtorinë arsimore do bëjmë të mundur krijimin  disa hapësirave passhkollre, për artet, zejet, teknologjinë, me kurse që fëmijët e Thumanës të kenë mundësi të zhvillojnë talentet e tyre dhe një pjesë prej tyre të futen ne tregun global të teknologjisë. Ajo që doja të shtoja është se ky proces ka qenë një histori suksesi i kthimit të një krize të madhe në një mundësi të madhe. Janë angazhuar 27 mijë forca pune, kjo për tiu thënë atyre që thonë s’kanë punë dhe kanë ikur. Janë përfshirë në këtë proces të gjithë forcat projektuese zbatuese të vendit, janë realizuar projekte me çmime rekord, falë konkurrencës që është garantuar për të gjithë. Dua të shtoj edhe faktin që në këtë proces ne kemi pasur në mes një ndërhyrje shumë brutale nga pandemia do kishim mbaruar më shpejt, patëm disa muaj bllokimesh të disa proceseve“, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Thumana ngrihet mbi gërmadhat e tërmetit/ Ahmetaj: Buxheti për rindërtimin shtohet edhe me 1 miliardë lekë

Publikuar

-

Nga

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, nga Thumana, ka thënë se i kanë arritur qëllimit për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti.

Sipas Ahmetaj, të gjitha familjet të cilëve tërmeti i 26 Nëntorit u ka prishur shtëpitë janë trajtuar rregullisht, çdo muaj me bonues qiraje dhe asnjë prej tyre nuk është lënë pa përkrhaje e përkujdesje.“Në buxhetin e vitit 2022 që po diskutohet sot në Kuvend janë shtuar edhe një miliardë lekë për bonuset e qirave”, ka thënë Ahmetaj.

Ky i fundi ishte present në ceremonë e dorëzimit të apartamenteve të reja në Thumanë, të cilat  dorëzuan nga biznesmeni dhe politikani Kosovar Bexhet Pacolli, për familjet e prekura nga tërmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Tallava me rrena të pështira”/ Shehu i “nxjerr bojën” Ramës, çfarë parashikon buxheti 2022

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Eksperti i Ekonomisë, Sherefedin Shehu ka reaguar në lidhje me takimin që kryeministri Edi Rama zhvilloi sot me një përfqësi të fermerëve që po protestonin përpara Kuvendit.

Në një postim në rrjetet sociale, Shehu shkruan se në fakt ajo që Rama tha ishte thjeshtë “një tallava me rrena të pështira”.

Sipas tij buxheti i vitit 2022 është 29 milion dhe jo 32 milionë Euro, dhe nga ky buxhet vetëm 1 miliardë lekë ose 8,3 milion Euro janë financime për zhvillimin rural ku mund të përfitojnë diçka edhe fermerët.

Z. Rama po shet axhendat e tij politike si kryefjalë të Buxhetit 2022

Sot z. Rama, si një kaubojs që mendon se kontrollon, përveç parave, edhe mendjet e shqiptarëve, doli nga Kuvendi dhe ftoi në kafe disa fermerë. Por si gjithmonë pamë një tallava me rrena të pështira.Shprehu habinë që fermerëve ju dukeshin pak 32 milion Euro të vëna në dispozicion për ta në buxhetin 2022 kur në fakt nuk ka parashikuar as çerekun e tyre. Buxheti 2022 për programin e Zhvillimit Rural që nuk është vetëm për fermerët të cilët robëtohen duke punuar tokat apo ju shërbyer bagëtive të tyre është 29 milion dhe jo 32 milionë Euro. Së dyti, nga ky buxhet vetëm 1 miliardë lekë ose 8,3 milion Euro janë financime për zhvillimin rural ku mund të përfitojnë diçka edhe fermerët. Diferenca prej 2,4 miliardë lekë ose pak më pak se 20 milion Euro janë financime të huaja që do të shkojnë për industrinë Agroushqimore nëpërmjet programeve të mbështetjes nga Bashkimi Europian.

Edhe disbursimi i këtyre parave në rastin më të mirë do të jetë 35% (përqind) pra maksimumi që mund të përfitohet prej tyre është 7 milion Euro. Dhe siç u tha kjo shumë nuk është për fermerët por për industrialistët e bujqësisë. Pra mbështetja e z. Rama për fermerët është lëmoshë po të këmi parasysh që mbështetja direkte që Serbia, Maqedonia dhe Kosova ju japin fermerëve (atyre që punojnë në arë apo mbarështojnë bagëti) është 15 herë më e lartë.”-shkruan Sherefedin Shehu.

Më tej, ai thekson se e njëjta gjë ndodh edhe me ndihmën ekonomike.

Paketa sociale që po reklamohet si kryefjala e buxhetit 2022 është vetëm agendë dhe retorikë politike sepse fondet e parashikuara në buxhetin 2022 për Ndihmën Ekonomike dhe të paaftët janë 1,2 miliardë lekë më të ulëta se ato të këtij viti dhe 0,1% (përqind) më të ulëta në raport me Produktin e Brendshëm Bruto (PBB). Ndërkohë pagesat për të paaftët janë të fiksuara në ligj dhe të parat që zbriten nga ky fond dhe vetëm ajo që tepron shkon për ndihmën ekonomike. Kështu ndihma ekonomike do të vazhdojë që të jetë lëmoshë dhe jo mbështetje e vërtetë për qytetarët në nevojë.”-përfundon postimin e tij Sherefedin Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ekskluzive-Priten largime të bujshme/ Bashën e braktisin njerëzit më të afërt

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Situata në Partinë Demokratike duket të jetë më kaotike sesa paraqitet në media. Një fakt ky i konfirmuar për CNA.al edhe nga njerëz shumë afër kryetarit ende në detyrë të PD, Lulzim Basha.

Ndërkohë, CNA.al ka mësuar se pritet të ketë dorëheqje edhe në nivel sekretarësh dhe nënkryetarësh, të cilët pritet ti bashkohen Kuvendit të 11 dhjetorit dhe “Foltores” së Berishës.

Pavarësisht se deri tani nuk ka pasur dorëheqje, CNA.al ka mësuar se ka debate të forta dhe ftohje me disa nga sekretarët që janë zgjedhur në mbledhjen e fundit të Këshillit Kombëtar, në kundërshtim me statutin e PD, pasi nuk ka pasur votim të fshehtë dhe as alternativa.

Disa nga këta emra tashmë janë kuptuar nga Lulzim Basha dhe Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se ka filluar një ftohje dhe pritet që këta persona t’i bashkohen Kuvendit të datës 11 dhjetor dhe të jenë në krah të ish-kryeministri Berisha, lideri historik i demokratëve.

Pra, përvec personave tashmë të njohur publikisht, që janë rreshtuar në krah të Berishës dhe të “Foltores”, tre sekretarë aktual dhe një prej nënkryetareve, janë konfirmuar nga CNA.al se janë të gatshëm të largohen por po presin momentin më të përshtatshëm.Një nga këta personazhe politike, i tha CNA.al se situata në PD është më e rëndë sesa duket. Debati brenda është më i fortë, dhe duket se janë dy kampe politike. Nga njëra anë mbështetësit e Lulit dhe nga ana tjetër mbështetësit e Berishës dhe “Foltores”.

Dikush ka pranuar që zgjidhjen ta japë në 11 dhjetor, dikush tjetër në një qetësim të situatës si një reflektim për ti dhënë zgjidhje këtij konflikti të brendshëm.

CNA.al për të shmangur linçimin nga Basha e sulmet mediatike dhe për të mos hedhur në publik emra të cilët mund të intimidohen dhe t’iu ushtrohet presion për t’u tërhequr nga aktët e tyre siç dhe ka ndodhur me personazhe të tjerë, të cilët i janë bashkuar “Foltores”.

CNA.al nuk po bën publik emrat e sekretarëve dhe nënkryetareve.

Demokratët, analistët politikë dhe vëzhguesit e saj e kuptojnë lehtësisht nga qëndrimet e ditëve të fundit se kush janë këta emra, të cilët janë ndarë tashmë me Bashën. Por ka edhe nga ata që kërkojnë një rrugë të tretë, atë të bashkimit përtej debatit Basha-Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE