Connect with Us

Propozonte marrëdhëniet seksuale me të si kurë për kancerin/ Nën hetim gjinekologu që abuzonte me pacientët

Bota

Propozonte marrëdhëniet seksuale me të si kurë për kancerin/ Nën hetim gjinekologu që abuzonte me pacientët

Publikuar

-

cna lajm show

Giovanni Miniello një gjinekolog nga Bari, Itali, është vënë nën hetim sepse është akuzuar se propozonte si kurë ndaj kancerit, kryerjen e marrëdhënieve më të.

Ka qenë një e re, paciente e mjekut e cila e ka akuzuar publikisht. Më tëj kanë ardhur edhe denoncime të tjera të cilat shpreheshin se gjinekologu u propozonte pacientëve, si kurë për virusin ‘papilloma’ dhe si parandalim të kancerit, marrëdhëniet seksuale, me të.

LEXO EDHE:  Po kthehej nga dasma/ Tragjedia i merr jetën shqiptarit në Itali

Edhe pas akuzave mjeku është kundër përgjigjur duke u shprehur se e mbron këtë “terapi” pasi ka ndihmuar shumë gra.

“Jam bërë viktimë e baltës mediatike. Kam trajtuar me sukses qindra gra për mbi 40 vjet, kam sjellë në jetë qindra fëmijë të tyre dhe kam propozuar vetëm një trajtim alternativ”, është shprehur mjeku./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Gjermania planifikon revolucion kulturor mbi emigracionin dhe rininë

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Në një program që u shpalos gjatë kësaj të mërkure, partitë e reja të koalicionit gjerman kanë prezantuar disa reforma kulturore gjithëpërfshirëse duke nisur që nga liberalizim i ligjit të shtetësisë dhe vetëidentifikimii i gjinisë.

Pavarësisht dallimeve ideologjike, Socialdemokratët, të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë libertarianë ranë dakord që Gjermania të bënte plane për një të ardhme më të re, më të larmishme dhe më praktike në lëvizje.

Gjatë periudhës së kancelares Merkel, ekonomia shumë e zhvilluar dhe stabiliteti ekonomik bënë që Gjermania të kthehej në një destinacion të madh imigrimi.

Kujtojmë se vetëm në vitin 2015 Gjermania hapi dyertë për më shumë se një milion refugjatë.

Por ligji i shtetësisë gjermane që ende  lidhet me prejardhjen nga gjaku, e bën shumë të vështirë përshtatjen e emigrantëve.

Për këtë arsye në të ardhme pritet që të gjithë emigrantët të kenë mundësinë brenda maksimumi 5 vitesh (megjithse mesatarja do të shkojë deri në 3 vjet)  t’ju jepet e drejta e shtetësisë të dyfishtë në mënyrë që të realizohet edhe plani i ekonomisë, pra të “ngopen” punët me punëtorë të kualifikuar.

LEXO EDHE:  ‘Sputnik V’ do të prodhohet në Itali, deri në fund të vitit synohen 10 milionë doza

LEXO EDHE:  Një gotë alkool në ditë mbron zemrën/ Mit apo Realitet ?Gati 3 milionë njërëz me origjinë turke, mbetën të huaj në Gjermani pavarësisht se janë pjesë e një diaspore që erdhi për të plotësuar mungesat e fuqisë punëtore 60 vjet më pare dhe politikat e ndërmara së fundmi do të transformojë prespektivat e tyre.

Partitë po kërkojnë gjithashtu një amendament kushtetues që do t’i lejojë 16-vjeçarët të votojnë – një lëvizje e krijuar për të siguruar që të rinjtë të vazhdojnë të kenë një zë në një nga vendet me moshën më të lartë.

Palët synojnë gjithashtu t’u japin personave transgjinorë të drejtën për të deklaruar gjininë e tyre.

Përkthyer nga CNA.al, marrë nga reuters.com

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Cilat janë politikat kryesore të qeverisë së ardhshme gjermane?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas gati tetë javësh, tre partitë e zgjedhura që do të formojnë qeverinë e ardhshme  të Gjermanisë, kanë përpiluar një marrëveshje për mënyrën se si do të qeveriset vendi pas epokës së Angela Merkelit. Më poshtë është është një përmbledhje e politikave për të cilat ata kanë rënë dakord.

“Semafori është këtu”

Në një konferencë për shtyp në Berlin të mërkurën, Social Demokratët (SPD) Të gjelbrit dhe Demorkatët e Lirë (FDP), njoftuan se kishin finalizuar një marrëveshje për të formuar një koalicion qeverisës së bashku, të quajtur “semafor” nga media gjermane sipas ngjyrave të tyre përkatëse.

Semafori është këtu”, tha kancelari i ardhshëm gjerman Olaf Shcolz, teksa zbuloi planet.

Ai tha se negociatat u bënë në një atmoferë miqësore por edhe tensionuese, një atmosferë besimplotë dhe se ishin bërë përpjekje për të formuar një “koalicion të të barabartëve” që do të bazohej në pikat e forta të secilës palë.

Nën moton “Guxoni të bëni progres”, dokumenti me 177 faqe përcakton vizionin e tyre për epokën pas Merkelit. Bashkëdrejtuesi i partisë së Gjelbër, Robert Habeck i përshkroi politikat e qeverisë së re si një angazhim për “mirëqenien dhe mbrojtjen e klimës”. Kreu i FDP-së, Christian Lindner shtoi: “Është detyra jonë të modernizojmë këtë vend së bashku“.

Disa nga politikat kyçe që u trajtuan në marrëveshje ishin:

Të ardhurat dhe sigurimet shoqërore.

-Rritja e pagës minimale me 12 ueor për një orë në vitin 2022

-Prezantimi i paketës së të ardhurave për të garantuar prindërve para mjaftueshëm për të poltësuar nevojat për rritjne e fëmijëve.

-Heqja e përfitimit të papunësisë dhe zëvendësimi me fondin për qytetarët.

-Nuk do të ketë ndërprerje të penisioneve dhe nuk do të rritet mosha e daljes në pension.

Emigracioni, nënshtetësia dhe të drejtat e votës

-Ulja e kërkesës minimale për leje qëndrimi për emigrantët me nënshtetësi gjermane deri në 5 vjet.

-Lejimi i nënshtetësisë së dyfishtë

LEXO EDHE:  Moderon në Itali, flet Arjola Shehu: “E lumtur që iu besua një shqiptareje”

LEXO EDHE:  Moderon në Itali, flet Arjola Shehu: “E lumtur që iu besua një shqiptareje”

-Prezantimi Iinjë pike në sistemin e emigracionit për të tërhequr punëtorë të kualifikuar.

-Mosha e lejueshme për të votuar nga 16 vjeç.

Strehimi

-Ndërtimi i 400 mijë apartamenteve të reja çdo vit në mënyrë që të luftohet kriza në tregun e shtëpive të strehimit–  Prezantimi i një plani për qiramarrësit, në mënyrë që të pëngohet rritja e qirasë me më shumë se 11 për qind gjatë tre viteve

– Kompensim i njëhershëm i kostos së ngrohjes për familjet me të ardhura të ulëta.

Shpenzimet qeveritare

-Rikthimi i limiti të borxhit në vitin 2023.

-Investim me 3.5 % të GDP në kërkimin dhe zhvillimin për kthimin e ekonomisë neutral ndaj karbonit.

-Investimi i 1 miliard euro në bonuse për punonjësit e sistemit shëndetësor.

Klima

-Heqja e qymyrit deri në vitin 2030.

– Burimi i 80 për qind të energjisë elektrike në Gjermani nga burimet e rinovueshme deri në vitin 2030

-Të ketë 15 milionë makina elektrike në rrugë në vitin 2030.

– Rritja e transportit të mallrave me tren me 25 për qind deri në vitin 2030

Partitë u zotuan gjithashtu për legalizimin e shitjes së Cannabisit.

Ministritë e ndara mes SPD-së, të Gjelbërve dhe FDP-së.

Partitë kanë arritur një marrëveshje, duke përcaktuar dhe drejtuesit e ministrive, gjatë mandatit të qeverisjes.

SPD, e cila është partia më e madhe në Bundestag pas zgjedhjeve në shtator, do të drejtojë gjashtë ministri, të Gjelbërit do të drejtojnë pesë ministri ndërsa FDP katër ministri.

Olaf Scholz do të zërë vendin e Angela Merkel, si kancelari i ri i Gjermanisë. Të Gjelbrit do të drejtojnë Ministrinë për Ekonominë dhe Klimën, Ministrinë e Jashtme dhe Ministrinë për Mjedisin, Bujqësinë dhe Familjen.

FDP do të jetë përgjegjëse për financat, transportin , arsimin dhe drejtësinë, ndërsa SPD do të kontrollojë Ministrinë e Brendshme dhe të Mbrojtjes, Ministri e Ndërtimit dhe Shëndetësisë, Punës dhe Çështjeve Sociale dhe Bashkëpunimit Ekonomik.

Përshtatur nga CNA.al, marrë nga Expact.de 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shqiptari që shpëtoi nga tragjedia rrëfen tmerrin/ Kurrë nuk do t’i harroj thirrjet e nënave për fëmijët e tyre

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Lulzim Sulejmani nga Presheva i cili ishte në autobusin e vdekjes me të fejuarën e tij Medina Lutfi (25) nga Kumanova tregon se çfarë ndodhi brenda.

” Të gjithë flinin, por mua s’më merrte gjumi. Shoferi ndaloi, mbushi rezervuarin dhe vazhdoi. Në një moment goma shpërtheu, autobusi u përplas befas në skaj dhe nga pjesa e përparme e autobusit filloi të dilte tym i zi dhe shpërtheu zjarri. Kam kapur shpejt çekiçin që është gjithmonë në autobus dhe theva xhamin e pasmë. Arritëm të dilnim disa”, thotë Lulzimi.Ai shton se nuk do t’i harrojë kurrë fotot e nënave që bërtisnin duke lutur që t’i shpëtojnë fëmijët e tyre.-raporton INA.

LEXO EDHE:  ‘Sputnik V’ do të prodhohet në Itali, deri në fund të vitit synohen 10 milionë doza

LEXO EDHE:  U plagosën në krye të detyrës/ OSHEE dërgon në Itali dy elektricistët

“Tymi ishte aq i dendur sa që sapo u mbërrinte njerëzve u binte të fikët. E frikshme. Të gjithë këta njerëz i takuam në atë mini-ekskursion, u shoqëruam gjatë atyre katër ditëve në Stamboll. Dhe tani, për pjesën tjetër të jetës sime, nuk do të mund të harroj fotot e nënave që bërtisnin dhe luteshin që t’i shpëtonin fëmijët e tyre dhe kështu të gjithë u dogjën dhe zhduken në zjarr dhe tym”, rrëfen me lot, 26 vjeçari i mbijetuar.

LEXO TE PLOTE