Connect with Us

Policia në aksion/ Ndëshkon shoferët që “fluturojnë” në rrugë

Aktualitet

Policia në aksion/ Ndëshkon shoferët që “fluturojnë” në rrugë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Policia ka vijuar me kontrollet intensive në të gjithë kryeqyetatin për drejtuesit e mjeteve të cilët thyjenë rregullat e qarkullimit.

Fokusi është tek parkimet e gabuara që bëhen pengesë për lëvizjen në qytet si dhe ndëshkimin e mjeteve që manifestojnë sjellje agresive në rrugë.

Vijojnë kontrollet e territorit në të gjithë kryeqytetin, me fokus parkimet e gabuara që bëhen pengesë për lëvizjen në qytet si dhe ndëshkimin e mjeteve që manifestojnë sjellje agresive në rrugë.

 

Në funksion të kontrolleve janë konstatuar dhe :

 

📌 Arrestuar 5 drejtues automjetesh të cilët janë verifikuar duke drejtuar mjetet në gjendje të dehur dhe pa leje drejtimi.

 

LEXO EDHE:  Protestat e opozitës/ Emri Vata: Policia sjellje jo të ligjshme

📌 Proceduar për gara shpejtësie dhe mos rregullim shpejtësie në qendrat e banuara 17 drejtues mjetesh.

 

📌 Proceduar për zhurma shqetësuese nga mënyra e drejtimit të mjeteve 7 drejtues automjetesh sportive.

 

📌 Proceduar 14 drejtues mjetesh për errësim të xhamit parapritës.

 

📌 Proceduar 146 drejtues mjetesh për përdorim te aparatit celular gjatë drejtimit të mjetit.

 

📌 Proceduar 1123 automjete të ndryshme për qëndrim dhe pushim në kundërshtim sinjalizimin rrugor dhe rregullat e qarkullimit.

 

📌 Proceduar për qarkullim në korsitë e rezervuara për shërbimin publik 82 automjete”, njofton policia./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Kryemadhi “qan” për fermerët në Kuvend/ Kërkesa për Ramën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi pas një “zhdukje” të gjatë mediatike, sot është shfaqur në se seancën plenare të Kuvendit të Shqipërisë.

Por, ajo që vihet re është se tashmë nuk kemi një Monika Kryemadhi, që kërcënon Ramën se do “t’i hajë” veshin, por kryetarja e LSI-së ka zbutur tonet.

Gjatë fjalës së saj në Kuvend, Kryemadhi është ndalur tek situata e fermerëve për të cilët tha se janë në vështirësi.

Ndërsa “qau” hallin e fermerëve dhe vështirësive të tyre, Monika Kryemadhi i drejtoi edhe disa kërkesa kryeministrit Rama, një ndër të cilat ishte rritje e subvencionit.

“Unë si Monika Kryemadhi kam marrë përsipër të paraqes 3 amendamente për projekt buxhetin dhe paketën fiskale për bujqësinë. Sot më shumë se kurrë fermerët janë në një situatë të vështirë.LEXO EDHE:  Atentati në Shkodër/ Zbardhet dëshmia e shefit të Policisë: Papritur na qëlluan dhe…

LEXO EDHE:  Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

Konkurenca është bërë e padrejtë por edhe e vështirë, duke parë subvencionet që kanë vendet e rajonit në krahasim me Shqipërinë.

7 miliardë është totali i shpenzimeve buxhetore, ku dhe vetë Rama i ka bërë propagandë dhe një publicitet të jashtëzakonshëm. Por, kjo shifër nuk është e vërtetë. Duke e parë në detaje, në fakt është vetëm 3.6 mld.

Pra, rreth 18 milionë euro.

Ajo që kërkojmë ne është të shtohet ndihma për fermerët, në 7.1 miliardë, siç e trumbeton dhe vetë qeveria.

Kjo është plotësisht e mundur dhe fermerët e kanë të domosdoshme këtë ndihmë” -tha ndër të tjera Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Në prag të Kuvendit Kombëtar/ Foltorja nuk ndalet, Berisha bën lëvizjen e radhës

Publikuar

-

Nga

Kur edhe pak ditë na ndajnë nga Kuvendi Kombëtar i PD-së, Foltorja e ish-kryeministrit Sali Berisha nuk ndalet.

Foltorja vijon njësoj si ditën e parë me entuziazëm, në çdo qytet ku Berisha ka shkuar.

Sot Foltorja është zhvendosur në Kuçovë.Ka qenë vetë ish-kryeministri Sali Berisha që ka njoftuar aktivitetin e radhës në Kuçovë me anë të një postimi në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

LEXO EDHE:  Horror/ 18 vite në frigoriferin e së motrës

“Sot në orën 17:00 në kinemanë “Kadri Roshi” të qytetit të Kuçovës mbahet Foltorja me demokratët dhe demokratet e Kuçovës dhe Urës”, shkruan Berisha në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Uljet e çmimeve të shportës/ Zbardhet propozimi i PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

artia Demokratike ka propozuar një amendament për TVSH-në. Deputetja Jorida Tabaku  është shprehur se PD kërkon uljen e saj nga 20 % në 6 %.

Sipas deputetes nga kjo ulje do të përfitonin 659 individë. Më tej Tabaku shton se ka një tendencë për rritje çmimesh dhe të produkteve të tjera përveç atyre të shportës.Të nderuar fermerë që keni protestuar me dinjitet, megjithëse sillni propozime kurrë nuk jeni dëgjuar. Unë pas 9 vitesh në këtë parlament e kam të vështirë të ndaj situatën ireale të qeverisë dhe atë që po ndodh sot jashtë. Unë jam këtu për të propozuar një amendament për TVSH-në.120 amendamente ka prezantuar PD në 9 vite. Unë nuk besoj se situata mund të korrigjohet, por duke pasur parasysh rritjen e çmimeve të shportës, PD gjykoi propozimin për uljen e TVSH-së nga 20 në 6%.PD kërkoi dy muaj më parë interpelancë. Ka një tendencë për rritje çmimesh edhe produktet e tjera, jo vetëm të shportës. Masa për TVSH-në do të kishte ndikim te 659 individë”, tha Tabaku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE