Connect with Us

Përfitimet afatgjata të vaksinimit

Shëndeti

Përfitimet afatgjata të vaksinimit

Publikuar

-

/
Studimi italian: 5 javë pas vaksinimit rastet u ulën me 80%

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe ne ISHP

Vaksinat parandalojnë sëmundjet që përndryshe mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore, paaftësi të përhershme apo edhe vdekje. Qindra miliona njerëz vaksinohen çdo vit në mbarë botën për t’i mbrojtur ata nga sëmundjet e rënda.

Për shembull, në vitin 2018, rreth 86% e foshnjave në mbarë botën morën tre doza të vaksinës që i mbron ata kundër difterisë, tetanozit dhe pertusisit (DTP), dhe 85% e foshnjave globalisht morën tre doza të vaksinës kundër poliomielitit .

Ndryshe nga trajtimet që synojnë shërimin e sëmundjeve, vaksinat zakonisht u jepen njerëzve të shëndetshëm për t’i parandaluar ata të sëmuren. Prandaj, përfitimet afatgjata të vaksinimit mund të mos jenë të dukshme menjëherë.

Shumë sëmundje infektive janë shumë të rralla sot falë vaksinimit, ndaj pasojat negative të këtyre sëmundjeve ndonjëherë harrohen. Nëse njerëzit do të ndalonin së vaksinuari, shumë nga këto sëmundje dhe epidemi të lidhura me to mund të përsëriten…

LEXO EDHE:  “Një muaj në luftë me jetën”/ Kryeinspektorja e ISHSH shërohet nga Covid-19

Dobia e një vaksine është të mbroni veten dhe të mbroni të tjerët, veçanërisht njerëzit më të brishtë që ju rrethojnë: të porsalindurit, gratë shtatzëna, njerëzit që vuajnë nga një gjendje që kundërshton vaksinimin, të moshuarit, etj. Ky është veçanërisht rasti me vaksinat e kollës së mirë dhe fruthit, të cilat ofrojnë mbrojtje për foshnjat ndërsa presin që të vaksinohen.

Fruthi psh..

Fruthi pothuajse ishte eliminuar në shumë vende evropiane.

Megjithatë, që nga tetori 2016, është vërejtur një rritje e fruthit në BE me shpërthime në disa vende , për shkak të rënies së shkallës së vaksinimit.

Fruthi mund të jetë serioz dhe madje kërcënues për jetën.

Vaksinimi është mbrojtja e vetme kundër fruthit. Vaksina MMR mbron nga fruthi, shytat dhe rubeola. Është e sigurt dhe efektive.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

“Mbi 90% e të shtruarve të pavaksinuar”/ Brataj paralajmëron shtrëngim masash

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skender Brataj  ka lënë të hapur mundësinë për shtrëngim masash nëse do të jetë e nevojshme.

I ftuar në “Kjo Jave” Brataj u shpreh se Green Pas është mënyra më efikase dhe nëse merret si masë duhet të monitorohet.

Më tej Brataj tha se mbi 90% e të shtruarve në spitale janë të pavaksinuar.

Komiteti i Ekspertëve monitoron situatën epidemiologjike dhe bëhet vlerësimi i masave lehtësuese dhe shtrënguese. Ne bëmë një rikujtesë të masave që janë  në fuqi, ora policore, distanca etj për të ardhur tek vaksinimi nga personeli mjekësor, edukatorët, shërbimet publike.LEXO EDHE:  Shoferi i saj ndërroi jetë nga Covid/ Spiropali e tronditur: Lotët më rridhnin pa kontroll

LEXO EDHE:  Mbi 17 mijë viktima nga Covid-19/ Spanja lehtëson masat, bizneset i kthehen punës

 Vaksinimi do kohën e vet. Personat që kanë role publike duhet të vaksinohen. Shtetet e tjera kanë ndërprerje nga puna, detyrim i atyre profesioneve për vaksinën.

Nëse do të jetë e nevojshme do të shtrëngojmë masat.  Nëse vendoset Green Pass duhet të monitorohet.  Green Pass është një nga masat më efikase. Nuk ka pasur asnjë kompikacion nga vaksinat. Mbi 90% e të shtruarve janë të pavaksinuar”- tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi/ Omicron përhapet më shpejt se variantet e tjera të Covid

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Varianti Omicron mund të përhapet më shpejt se variantet e tjera të Covid sepse ndan një material gjenetik me virusin e ftohjes së zakonshme dhe është më infektues tek fëmijët, kanë pohuar shkencëtarët.

Një studim i udhëhequr nga Kembrixh, firma e analitikës së të dhënave me bazë në Massachusetts, Nference, tregon se lloji përmban një sekuencë gjenetike të zakonshme në viruse të tjera, duke përfshirë ato që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, si dhe në gjenomin e njeriut.

Kjo mund të nënkuptojë se virusi transmetohet më lehtë, ndërsa shkakton vetëm sëmundje të butë ose asimptomatike, shkruan CNA.al.

Ndërkohë, zyrtarët e Afrikës së Jugut paralajmëruan se pranimet më të larta në spitale midis fëmijëve gjatë valës së katërt të infeksioneve në vend duhet të nxisin vigjilencën, por jo panik, nëse infeksionet e deritanishme do të jenë të lehta.

LEXO EDHE:  Shoferi i saj ndërroi jetë nga Covid/ Spiropali e tronditur: Lotët më rridhnin pa kontroll

LEXO EDHE:  Mjeku i njohur preket nga Covid/ Në gjendje të rëndë për jetënNjë numër i madh foshnjash me Covid muajin e kaluar në Tshëane, zona metropolitane që përfshin kryeqytetin Pretoria, ngritën shqetësime se varianti Omicron mund të përbëjë rreziqe më të mëdha për fëmijët e vegjël sesa variantet e tjera të koronavirusit.

Sipas Daily Mail, shkencëtarët ende nuk kanë konfirmuar ndonjë lidhje dhe kanë paralajmëruar se faktorë të tjerë mund të jenë në lojë.

Shkencëtarët nuk e dinë ende nëse Omicron është më infektues se variantet e tjera, nëse shkakton sëmundje më të rënda apo nëse do të kalojë Delta si varianti më i përhapur. Mund të duhen disa javë për të marrë përgjigjet e këtyre pyetjeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritet numri i pacientëve të shtruar në spitale/ Ja sa kanë humbur jetën nga Covid sot

Publikuar

-

Nga

Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2623 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 357 qytetarë, ndërsa ka ndërruar jetë 1 person.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:152 në Tiranë, 39 në Fier, 33 në Durrës, nga 9 qytetarë në Kamëz, Korçë, 8 në Tepelenë, nga 7 qytetarë në Shijak, Krujë, Kavajë, Vlorë, Elbasan, 6 në Sarandë, nga 5 qytetarë në Vorë, Lushnje, Selenicë, Pogradec, Berat, 4 në Shkodër, nga 3 qytetarë në Kurbin, Patos, Gjirokastër, Përmet, nga 2 qytetarë në Skrapar, Devoll, Dropull, Mallakastër, Lezhë, Tropojë, Kukës, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Pukë, Mirditë, Dibër, Mat, Roskovec, Divjakë, Finiq, Memaliaj, Dimal, Gramsh,

Janë 6438 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 469 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 191,855 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Shoferi i saj ndërroi jetë nga Covid/ Spiropali e tronditur: Lotët më rridhnin pa kontroll

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në shtetin fqinj/ Humbin jetën 5 pacientë, konfirmohen dhe 177 raste të reja

Statistika (4 Dhjetor 2021)Raste të reja ditore 357
Të shëruar në 24 orë 469
Të shtruar në spitale 148
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 2623

Testime totale 1,403,281
Raste pozitive 201,402
Raste të shëruara 191,855
Raste Aktive 6,438
Humbje jete 3,109

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3253
Fier 658
Gjirokastër 545
Shkodër 447
Durrës 363
Berat 315
Elbasan 287
Vlorë 200
Lezhë 130
Korçë 127
Dibër 69
Kukës 44

LEXO TE PLOTE