Connect with Us

Cilat janë politikat kryesore të qeverisë së ardhshme gjermane?

Bota

Cilat janë politikat kryesore të qeverisë së ardhshme gjermane?

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas gati tetë javësh, tre partitë e zgjedhura që do të formojnë qeverinë e ardhshme  të Gjermanisë, kanë përpiluar një marrëveshje për mënyrën se si do të qeveriset vendi pas epokës së Angela Merkelit. Më poshtë është është një përmbledhje e politikave për të cilat ata kanë rënë dakord.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Semafori është këtu”

Në një konferencë për shtyp në Berlin të mërkurën, Social Demokratët (SPD) Të gjelbrit dhe Demorkatët e Lirë (FDP), njoftuan se kishin finalizuar një marrëveshje për të formuar një koalicion qeverisës së bashku, të quajtur “semafor” nga media gjermane sipas ngjyrave të tyre përkatëse.

Semafori është këtu”, tha kancelari i ardhshëm gjerman Olaf Shcolz, teksa zbuloi planet.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ai tha se negociatat u bënë në një atmoferë miqësore por edhe tensionuese, një atmosferë besimplotë dhe se ishin bërë përpjekje për të formuar një “koalicion të të barabartëve” që do të bazohej në pikat e forta të secilës palë.

Nën moton “Guxoni të bëni progres”, dokumenti me 177 faqe përcakton vizionin e tyre për epokën pas Merkelit. Bashkëdrejtuesi i partisë së Gjelbër, Robert Habeck i përshkroi politikat e qeverisë së re si një angazhim për “mirëqenien dhe mbrojtjen e klimës”. Kreu i FDP-së, Christian Lindner shtoi: “Është detyra jonë të modernizojmë këtë vend së bashku“.

Disa nga politikat kyçe që u trajtuan në marrëveshje ishin:

Të ardhurat dhe sigurimet shoqërore.

-Rritja e pagës minimale me 12 ueor për një orë në vitin 2022

-Prezantimi i paketës së të ardhurave për të garantuar prindërve para mjaftueshëm për të poltësuar nevojat për rritjne e fëmijëve.

-Heqja e përfitimit të papunësisë dhe zëvendësimi me fondin për qytetarët.

-Nuk do të ketë ndërprerje të penisioneve dhe nuk do të rritet mosha e daljes në pension.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Emigracioni, nënshtetësia dhe të drejtat e votës

-Ulja e kërkesës minimale për leje qëndrimi për emigrantët me nënshtetësi gjermane deri në 5 vjet.

-Lejimi i nënshtetësisë së dyfishtë

LEXO EDHE:  Rreziqet e prezantimit si një profete të ambjentalistes Greta Tunberg

-Prezantimi Iinjë pike në sistemin e emigracionit për të tërhequr punëtorë të kualifikuar.

-Mosha e lejueshme për të votuar nga 16 vjeç.

Strehimi

-Ndërtimi i 400 mijë apartamenteve të reja çdo vit në mënyrë që të luftohet kriza në tregun e shtëpive të strehimit

–  Prezantimi i një plani për qiramarrësit, në mënyrë që të pëngohet rritja e qirasë me më shumë se 11 për qind gjatë tre viteve

– Kompensim i njëhershëm i kostos së ngrohjes për familjet me të ardhura të ulëta.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shpenzimet qeveritare

-Rikthimi i limiti të borxhit në vitin 2023.

-Investim me 3.5 % të GDP në kërkimin dhe zhvillimin për kthimin e ekonomisë neutral ndaj karbonit.

-Investimi i 1 miliard euro në bonuse për punonjësit e sistemit shëndetësor.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Klima

-Heqja e qymyrit deri në vitin 2030.

– Burimi i 80 për qind të energjisë elektrike në Gjermani nga burimet e rinovueshme deri në vitin 2030

-Të ketë 15 milionë makina elektrike në rrugë në vitin 2030.

– Rritja e transportit të mallrave me tren me 25 për qind deri në vitin 2030

Partitë u zotuan gjithashtu për legalizimin e shitjes së Cannabisit.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministritë e ndara mes SPD-së, të Gjelbërve dhe FDP-së.

Partitë kanë arritur një marrëveshje, duke përcaktuar dhe drejtuesit e ministrive, gjatë mandatit të qeverisjes.

SPD, e cila është partia më e madhe në Bundestag pas zgjedhjeve në shtator, do të drejtojë gjashtë ministri, të Gjelbërit do të drejtojnë pesë ministri ndërsa FDP katër ministri.

Olaf Scholz do të zërë vendin e Angela Merkel, si kancelari i ri i Gjermanisë. Të Gjelbrit do të drejtojnë Ministrinë për Ekonominë dhe Klimën, Ministrinë e Jashtme dhe Ministrinë për Mjedisin, Bujqësinë dhe Familjen.

FDP do të jetë përgjegjëse për financat, transportin , arsimin dhe drejtësinë, ndërsa SPD do të kontrollojë Ministrinë e Brendshme dhe të Mbrojtjes, Ministri e Ndërtimit dhe Shëndetësisë, Punës dhe Çështjeve Sociale dhe Bashkëpunimit Ekonomik.

Përshtatur nga CNA.al, marrë nga Expact.de 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Gjermani/ Vaksinimi me detyrim, rrezik radikalizimi?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Për një kohë të gjatë thuhej, se nuk do të kishte vaksinim me detyrim, po kjo nuk është më tabu me zhvillimin aktual të pandemisë. Ka shumë shqetësim për pasojat sociale të një vendimi të tillë. Protesta në fundjavë.

Të shtunën pati protesta në disa qytete gjermane kundër masave të kufizimit për shkak të Coronës e vaksinimit me detyrim. Shumë demonstrues nuk mbanin maska dhe distancën e duhur. Në Berlin u sulmua një gazetar, Pjesërisht protestat ishin pa leje duke vështirësuar punën e policisë. Një pjesë e protestave drejtoheshin nga partia populiste e djathtë, AfD. Tino Chrupalla, zëdhënësi i AfD u shpreh kundër “detyrimit për vaksinim dhe marrëzisë së Coronës.” Në Hamburg demonstruan rreth 5000 vetë.

Të shtunën kreu i konferencës së ministrave të Brendshëm të landeve të Gjermanisë, Thomas Strobl (CDU), ka paralajmëruar nga radikalizimi i protestave të Coronës në rast se hyn në fuqi vaksinimi me detyrim. Sipas të dhënave të Mbrojtjes Kushtetuese mund të presim që “futja e vaksinimit me detyrim do e përforcojë qëndrimin agresiv të lëvizjes laterale”, tha ministri i Brendshëm për gazetat e grupit mediatike, Funkmediengruppe.

LEXO EDHE:  “Paqe” në Gjermani/ Merkel bind ministrin

LEXO EDHE:  Rreziqet e prezantimit si një profete të ambjentalistes Greta TunbergRrezik për demokracinë liberale

“Lëvizja laterale është e rrezikshme për demokracinë tonë liberale dhe ajo do të bëhet edhe më e rrezikshme”, tha Strobl.

“Ajo mendon, se po dallon shenjat e kalimit në diktaturë, dhe mendon se po identifikon gjithnjë e më shumë një shtet jolegjitim”, kundër të cilit është e justifikuar rezistenca.” Por në luftë kundër Coronës është e drejtë të futësh një vaksinim me detyrim. “Edhe nëse ndodh radikalizimi në rritje: Ne nuk duhet të ndalemi nga ekstremistët, ideologët konspirativë dhe antisemitistët të bëjnë gjënë e duhur”, ka thënë Strobl.

Së fundmi një numër i madh politikanësh gjermanë janë shprehur për futjen e vaksinimit me detyrim. Me shumë gjasë kancelari i ardhshëm i gjerman, Olaf Scholz është shprehur, se për këtë duhet të votohet në Bundestag pa nevojën e respektimit të disiplinës së grupit parlamentar. Sipas të dhënave të zëdhënësit të qeverisë, Steffen Seibert një votim i tillë mund të zhvillohet në fillim të vitit të ardhshëm./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Mesazhi i fundit i Merkel, thirrje gjermanëve që të vaksinohen

Publikuar

-

Nga

Kancelarja në largim e Gjermanisë, Angela Merkel më 4 dhjetor u bëri thirrje gjermanëve që të vaksinohen kundër COVID-19.

Këto komente Merkel i bëri përmes një video-mesazhi, që pritet të jetë i fundit që ajo e lëshon si kancelare e Gjermanisë. Kjo thirrje erdhi dy ditë pasi liderët federalë dhe shtetërorë vendosën mbi masat e reja, që kanë për qëllim të frenojnë një valë të re infektimesh me coronavirus.

Masat e reja përfshijnë përjashtimin e të pa vaksinuarve që të vizitojnë dyqanet jothelbësore, restorantet dhe objektet sportive dhe kulturore. Ndërkaq, Parlamenti do të shqyrtojë mundësinë që ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin.

Të paktën 68.9 për qind të gjermanëve janë të vaksinuar plotësisht, që është shifër më e ulët sesa synimi i Qeverisë që të vaksinojë të paktën 75 për qind të popullsisë. Personat e pa vaksinuar shihen si fajtorët kyçë në rritjen e rasteve të reja me COVID-19 gjatë javëve të fundit.

Shifrat zyrtare sugjerojnë se niveli i infektimeve është duke u stabilizuar, por ende është i lartë.

LEXO EDHE:  Bie përkrahja popullore për Merkel

LEXO EDHE:  “Na mbajte me mashtrime dhe në fund na tradhtove”/ Bashës nuk i ndahen demokratët: Të doli turpiTë shtunën, Qendra kombëtare gjermane për Kontrollin e Sëmundjeve raportoi për 64,510 raste të reja. Sipas këtij institucioni, në shtatë ditët e fundit, niveli i infektimeve në 100,000 banorë ishte 442.7 raste. Ndërkaq, në 24 orët paraprake janë regjistruar edhe 378 vdekje të reja, duke e çuar në 102,946 numrin e përgjithshëm të viktimave që prej nisjes së pandemisë.

“Secili prej tyre lë pas familjet apo miqtë, të shtangur, pa fjalë dhe të pafuqishëm”, tha Merkel.

“Kjo është situatë e hidhur sepse është e shmangshme. Me vaksina efektive dhe të sigurta, ne kemi çelësin në duart tona”, shtoi ajo.

Merkel ripërsëriti thirrjen e saj që gjermanët ta marrin seriozisht virusin, duke shtuar se varianti i ri, Omicron “duket se është më ngjitës sesa variantet paraprake”.

“Vaksinohuni. S’ka rëndësi nëse e merrni dozën e parë apo dozën përforcuese. Çdo vaksinim ndihmon”, tha Merkel./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Tronditet Berlini/ Gjenden të masakruar 5 persona brenda banesës, mes tyre 3 fëmijë

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Gjermaninë, ku 5 persona përfshirë tre fëmijë u gjetën të pajetë në një shtëpi në jug të Berlinit.

Ishte policia gjermane që gjeti pesë të viktimat në një ndërtesë banimi në Königs Ëusterhausen në Brandenburg.

Sipas zyrës së prokurorit publik të Cottbus, trupat kanë plagë me armë zjarri dhe me thikë.Kanë qenë fqinjët ata që kanë sinjalizuar policinë, pasi kanë raportuar se asnjë prej anëtarëve që dyshohen të jenë një familje, nuk janë parë të dalin jashtë banesës.

LEXO EDHE:  “Na mbajte me mashtrime dhe në fund na tradhtove”/ Bashës nuk i ndahen demokratët: Të doli turpi

LEXO EDHE:  Bie përkrahja popullore për Merkel

Ne supozojmë se bëhet fjalë për një krim vrasjeje”, tha zëdhënësi i policisë.

Policia është ende duke punuar në lidhje me shkaqet e këtij krimi të rëndë dhe indentifikimin e autorëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE