Connect with Us

Berisha ‘non-grata’/ Kongresmeni amerikan i shkruan letrën e tretë DASH-it: E papranueshme që nuk jepni detaje

Politikë

Berisha ‘non-grata’/ Kongresmeni amerikan i shkruan letrën e tretë DASH-it: E papranueshme që nuk jepni detaje

Publikuar

-

cna lajme politike

Kongresmeni amerikan Lee Zeldin, anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, i ka dërguar një  tjetër letër Sekretarit të Shtetit Antony Blinken neë lidhje me çështjen “Berisha”.

Zeldin, i ka kërkuar disa përgjigje Blinken për shpalljen ’non-grata’ të ish-kryeministrit Sali Berisha.

Në letrën drejtuar Blinken, Zeldin kërkon të merret në konsideratë kërkesa e tij, që në fakt është e treta me të cilën kërkon një informacion më të plotë se mbi ç baza e kanë shpallur non grata Berishën.

Letra e plotë:

I nderuar sekretar Blinken dhe ushtrues detyre i ndihmës sekretarit Durakoglu,

Unë shkruaj sot në vijim të letrës time të 27 gushtit 2021 duke kërkuar një përgjigje me shkrim dhe takim me zyrtarin përkatës të Departamentit të Shtetit për të diskutuar në thellësi dhe për të shqyrtuar intelektin duke përshkruar “korrupsion të rëndësishëm” pasi lidhet me procesin që Departamenti i Shtetit përdori sanksion kundër Sali Berishës.

LEXO EDHE:  Intelektualët e Korçës kundër TEC-it/ Zbardhet letra drejtuar kryeministrit

Kanë kaluar pesë muaj që kur kam bërë kërkesën time origjinale, e cila është në thelb më se e mjaftueshme koha për t’u përgjigjur në mënyrë adekuate. Kjo është tani kërkesa ime e tretë për informacion shtesë që nga ngritja çështjes së sanksionimit të Sali Berishës nga Sekretari Blinken gjatë Kuvendit të 7 qershorit 2021, në seancën dëgjimore të Komisionit të Punëve të Jashtme.

Kongresi luan një rol të rëndësishëm mbikëqyrës për ekzekutivin dega duke përfshirë Departamentin e Shtetit, megjithatë zyra ime ka marrë shumë pak detaje ndaj pyetjeve të mia. Është e papranueshme dhe e dyshimtë që Departamenti i Shtetit nuk e ka përmbushur mjaftueshëm këtë kërkesë për informacion shtesë në kohën e duhur dhe në vend të kësaj zgjedhur për të ecur ngadalë një kërkesë të Kongresit për transparencë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Një ditë para takimit të dy qeverive/ Meta sfidon Ramën dhe Kurtin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nesër pritet të zhvillohet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë. Një ditë para mbledhjes presidenti Ilir Meta ka sfiduar Edi Ramën dhe Albin Kurtin, duke takuar ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Gjatë takimit me Haradinajn, është nënvizuar rëndësia e forcimit të mëtejshëm të marrëdhënieve strategjike mes dy vendeve në dobi të qytetarëve.

Sipas Metës vendosja e lidhjes hekurudhore mes Shqipërisë dhe Kosovës është e domosdoshme dhe me impakt zhvillues për tërë rajonin.

“I lumtur të nisja sot ditën me një takim vëllazëror në Prishtinë me Kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ish-Kryeministrin, Ramush Haradinaj.Ndamë urimet më të ngrohta në vigjilje të Ditës së Flamurit Kombëtar dhe nënvizuam rëndësinë e forcimit të mëtejshëm të marrëdhënieve strategjike mes dy vendeve, në dobi të qytetarëve tanë.

Në këtë kuadër, vendosja e lidhjes hekurudhore mes Shqipërisë dhe Kosovës është e domosdoshme dhe me impakt zhvillues për tërë rajonin.

Duke evidentuar rëndësinë e bashkëpunimit ndërmjet të gjitha vendeve tona, si element kyç në promovimin e stabilitetit, sigurisë dhe paqes në Ballkan, theksova se Procesi i Berlinit është një mundësi e shkëlqyer për të rritur bashkëpunimin rajonal dhe përshpejtuar perspektivën tonë të përbashkët europiane.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri, Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan “Nesër mbledhja e përbashkët e dy qeverive në Elbasan”, shkruan presidenti Ilir Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nesër mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë/ Vendimi që pritet të merret

Publikuar

-

Nga

A do të futet Edi Rama me PS në zgjedhjet e Kosovës, ashtu siç garoi Albini me VV në Shqipëri?

Nesër pritet të zhvillohet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë.

Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri, Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan “Nesër mbledhja e përbashkët e dy qeverive në Elbasan”.

Në mbledhjen e përbashkët pritet të nënshkruhet marrëveshja mes Shqipërisë dhe Kosovës që ka të bëjë me lejet e qëndrimit të shtetasve të 2 vendeve.

LEXO EDHE:  Zbardhet takimi me Lu/Berisha zbulon vendndodhjen e Balilit, jemi më keq se në ’97

LEXO EDHE:  Intelektualët e Korçës kundër TEC-it/ Zbardhet letra drejtuar kryeministritSipas marrëveshjes së miratuar nga qeveria shtetasit nga Kosova do të marrin leje qëndrimi me afat 5-vjeçar me një aplikim dhe pa dokumente./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Largimi i Bashës është domosdoshmëri”/ Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar i numëron dështimet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri thekson se largimi i Lulzim Bashës nga drejtimi i Partisë Demokratike, është domosdoshmëri.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri numëron dështimet e Lulzim Bashës.

Sipas tij, në 8 vite PD është goditur pa fund nga zgjedhjet e brendshme duke ja faturuar bazës dështimet.

Të shumtë ata që janë duke “kërkuar falje” që kanë mbështetur Lulzim Bashën!

Po sikur të kërkojë falje edhe Lulzim Basha, a do ktheheshin aty ku ishim në shtator?!

Kjo “falje” vlen për 11 Dhjetorin, por për të shkuar në zgjedhjet lokale dhe ato të përgjithshme a vlen? Nëse Basha do kishte bërë vetëm një gabim apo faj si do ta quajmë, që falja pranohet?!

Por nëse në 8 vite PD është goditur pa fund nga zgjedhjet e brendshme duke ja faturuar bazës dështimet, falet reforma territoriale, “amnistohet” Rama në 2017 duke i dhënë fitoren, digjen mandatet e dorëzohen bashkitë e ndryshimet kushtetuese që hoqen koalicionet e deri tek personalizimi i çdo vendimi të gabuar, nuk kemi të bëjmë me “një gabim” apo “faj” por me dështime të qëllimshme!

Kush kërkon falje apo i peërgjigjet drejtpërdrejtë siç bën Meta duhet të na thotë nëse bashkëpunuan në faj apo e mbështeten Bashën nga padija?!LEXO EDHE:  Zbardhet takimi me Lu/Berisha zbulon vendndodhjen e Balilit, jemi më keq se në '97

LEXO EDHE:  Spiuni i negociatave me Greqine/ Berisha flet per Eni Vasilin

Bashkëpunimi në gabim apo më keq akoma në faj të bën bashkëpërgjegjës!

Por më keq se kaq, dikush që nuk hapi gojë 4 vite nga 2017 e deri në 26 prill të 2021 del e thotë “e kërkova i pari dorëheqjen e Bashës” duke bërë për budallenj të gjithë ata që 4 vite rresht kërkuan largimin e Bashës dhe reformimin e PD si e vetmja rrugë drejt fitores!

Nëse e ardhmja ndërtohet mbi hipokrizinë e të shkuarës dhe të sotmes, është e dënuar të jetë një e ardhme hipokritike!

Lulzim Basha pas 11 dhjetorit do largohet nga kreu i PD! Kjo është domosdoshmëri! Kush mendon të kundërten është më fajtor se Basha vetë në rrugen e shkatërrimit të opozitës! Çështja qëndron se çdo ndodhë pas largimit të Bashës.

A do i rikthehemi cikleve që na çojnë në “Bashë” të tjere apo do e lëmë pas këtë “cikël hipokrizish pa fund”?!

Demokracia nuk është vetëm procedure por besim tek vlerat e lirisë që nuk ngrihen mbi kompromise pas kompromisesh e përfundojne me “një me fal”!!!

Jo!”-shkruan Edvin Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE