Connect with Us

Berisha apo Basha/ Rama: S’jam me asnjërin, PD po shkatërrohet

Politikë

Berisha apo Basha/ Rama: S’jam me asnjërin, PD po shkatërrohet

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Rama ka komentuar shpalljen non grata të ish kryeministri Berisha, duke e cilësuar këtë ngjarje si një gur në qafën e një njeriu, që po kthehet edhe në një gur në qafën e vendit.

I ftuar në emisionin “Të paekspozuarit” me Ylli Rakipin në MCN Tv, ai theksoi se e gjithë kjo që po ndodh sot brenda PD-së po kthehet në shkatërruese për të.

“Unë sjam me asnjërin sepse pavarësissht se janë dy tipologji të ndryshme, në thelb janë e njëjta gjë. Kam marrë një vendim m eveten që të mos e komentoj këtë historinë e Saliut, ëhstë më e rëndë se çduket për vendin tonë.

Një njeri që i ka patur në 30 vjet të gjitha që mund t’i ketë njeriu në historinë  e tij, president, kryeministër, të shpallet non grata nga një vend mik aleat i Shqipërisë,  banalizim ekstrem që i bëhet këtij fakti dhe relativizim vulgar.

Është shumë e rëndë. Ka një peshë shumë të madhe. Vënia në diskutim që kjo gjë e rëndë nga një gur në qafën e një njeriu të kthehet në gur në qafë, në qafën e një vendi, është shumë e tepërt. E konsideroj fatkeqësi që një karrierë politike të përfundojë me atë gur në qafë.

Fakt tragji-komike kjo që ndodh sot në PD. Humor i madh i universit që ia kthen mbrapsht ata që i ka bërë si sebep për t’i rënë në qafë të tjerëve e këtij vendi. Një aset i politikës Shqiptare është në shkatërrim e sipër, PD-ja”, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Përplasjet PD-LSI/ Nishani: Basha ka qenë personi që ka përfituar më shumë nga ky koalicion

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka aftësi si lider”/ Nishani: Basha rrezikon edhe zgjedhjet e ardhshme

Ish presidenti Bujar Nishani ka deklaruar se Lulzim Basha ka qenë personi që ka përfituar më shumë nga koalicioni me LSI.

Në një reagim për media, ai tha se nëse ka një  njeri që ka amoralitet politik në lidhje me ato që thotë për LSI-në është Basha sepse ka pasur bashkëpunimi me këtë parti.Basha po i bën akuza të majta Berishës. Po ashtu nuk mund ta identifikojmë presidentin me LSI-në se ai qëndron mbi palët. Basha është personi që ka fituar më shumë nga koalicioni me LSI. Basha nuk do ishte kryetar i Bashkisë Tiranë nëse nuk do të kishte votat e LSI-së.

Në 2021 para zgjedhjeve kërkoi marrëveshje me LSI-në për bashkëqeverisje. Nëse ka një njeri që ka amoralitet politik në lidhje me ato që thotë për LSI-në është Basha sepse ka pasur bashkëpunimi me këtë parti”, tha Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nuk janë shprehur deri tani/ Nishani: Më 11 dhjetor, më shumë deputetë krah Berishës

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-presidenti Bujar Nishani , duke komentuar lëvizjen e Berishës, tha se në 11 dhjetor, do të shohim më shumë deputetë që nuk janë shprehur deri më tani, krah liderit historik.

Nishani theksoi se çdo frymë përçarëse nuk ka lidhje me foltoren pasi aty demokratët shkojnë për të shprehur argumentet e tyre, pasi janë poshtëruar dhe janë dhunuar.

LEXO EDHE:  “Tashmë kartat po hapen”/ Kulluri paralajmëron “tërmet” politik

LEXO EDHE:  Thirrja e gazetarëve për ta bojkotuar / Rama: Nuk më bojkotojnë dot“Në 11 dhjetor krah Berishës do të shihni shumë deputetë që nuk janë shprehur deri më tani.

Si mund t’i thoni fashiste njerëzve që shprehin vullnetin për të shkuar në foltore? Ata shkojnë për të shprehur argumentet e tyre dhe janë poshtëruar dhe janë dhunuar”, u thpreh ai në një dalje televizive./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Projekte infrastrukturore të vonuara”/ Rama ironizon gazetarët: Nuk janë shto ujë e shto miell, si editorialet që bëni ju

Publikuar

-

Nga

I pyetur nga gazetarët se si mund t’i justifikojë qeveria shpenzimet prej 8 mdl lekësh, Rama renditi disa nga projektet dhe shërbimet e vëna në shërbim të qytetarëve.

Ai u replikoi me ironi akuzave të gazetarëve se projektet janë tepër të vonuara, duke shprehur se këto projekte nuk janë si editorialet apo analizat e tyre ekonomike.

“Investimet tek rruga e Kombit nga buxheti i qeverisë nuk lidhen me koncesionarin. Janë investime të tjera, dy gjëra të ndryshme.

Kemi bërë dializën me standarde optimale falas. Rëndësi ka që njerëzit të operohen me instrumenta të sterilizuar, tjetër gamë janë laboratoret, check up që u ndërpre për shkak të pandemisë. Cilat lekë do kthesh mbrapsht kur këto i bën për t’u shërbyer njerëzve? Mjafton që njerëzit të marrin shërbim falas.Edhe tek tuneli i Kalimashit janë bërë investime të reja. Turp të masësh punën e qeverisë me tunele. Që nga rrruga deri në Vermosh, Theth, është në kantier rruga Shëngjin Velipojë, sot shkon në Vlorë normalisht. Nuk jam në garë me doktorin. Në dt. 29 e ftoj të bëjë një xhiro tek rruga e Arbrit.  

Është bërë një by pass i përkohshëm sepse puna në tunel është në avancim. Vijmë tek rruga Kardhiq-Delvinë. Veprat e mëdha nuk bëhen siçbëhen editorialet e analizat ekonomike që bëni ju.

Që ta dini mirë, që ta mësoni dhe këtë, Gjermania një vepër publike e ka 10 deri më 15 vjet. Nuk janë rrugë me 7 palë qejfe, shto ujë e shto miell. Ju harroni se rrugët janë financim, një mandat i tërë ka shkuar për të mbushur gropat. Harroni në ça grope të zezë ishte energjia”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE