Connect with Us

BE vendos ligje të ashpra për gjigantët e teknologjisë

Teknologji

BE vendos ligje të ashpra për gjigantët e teknologjisë

Publikuar

-

teknologji, cna, lajme, news, vota, informacion, tekno cna sho, politke

Komiteti kryesor i Parlamentit Europian, i cili harton rregulla të reja teknologjike, miratoi të martën masa që mund të prekin kompanitë e mëdha teknologjike amerikane dhe europiane.

Ligjvënësit votuan për të miratuar masat në projektligjin e Digital Markets Act, gjë që mund të nënkuptojë:

-Aplikacionet e mesazheve apo të rrjeteve sociale të një kompanie janë të ndërveprueshëm, për të shmangur që përdoruesit të ndihen të detyruar të përdorin njërin ose tjetrin pasi ai është aty ku ndodhen miqtë e tij

-Ndalimi i targetimit të shfaqjes së reklamave te të miturit

-Gjoba deri në 20% të shitjeve vjetore të një kompanie në rast të shkeljes së ligjit

LEXO EDHE:  Soreca jep lajmin e mirë/ "Ndihma e BE me artikuj mjekësorë për Shqipërinë vjen brenda dy javësh"

Kompanitë e identifikuara si “gatekeepers” dhe për këtë arsye të jenë të përgjegjshme sipas DMA (Direct memory access) përfshijnë Amazon, Facebook, Google, Microsoft, Apple dhe Booking.com, dhe mund të godasin më tej edhe tregjet online Zalando e Alibaba.

Votimi ishte një hap i rëndësishëm drejt finalizimit të rregullave teknologjike të BE, që duhet të hyjnë në fuqi vitin e ardhshëm. Parlamenti do të nisë bisedimet me shtetet anëtare të BE dhe Komisionin në fillim të vitit 2022.

Andreas Schwab, negociatori kryesor në Parlamentin Europian e mbrojti këtë masë duke thënë se Komisioi Europian ka vetëm burime të kufizuara për të mbikëqyrur Digital Markets Act./IconStyle

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Më në fund/ Eksperti zbulon ndryshimin e rëndësishëm në Instagram

Publikuar

-

Nga

Instagram do të bllokojë automatikisht “DM-të abuzive”/ Si funksionon dhe ku shkojnë ato?

Meta më në fund ka bërë të mundur story-ve e të gjata 60 sekonda/ nga 15 sekoda në Instagram.

Pra, Stories është një veçori mjaft e njohur në Instagram. Fakti që fshihet pas 24 orësh e bën të lehtë për njerëzit që të mos kujdesen për përmbajtjen që po vendosin në internet, sepse nuk është aty përgjithmonë. Aktualisht janë duke u testuar veçoritë e story-ve 60 sekonda me një pjesë të vogël të përdoruesve të saj.

LEXO EDHE:  Qëndrimi në BE është zgjidhja më e rrezikshme/ Analiza e kryebashkiakut të Londrës

LEXO EDHE:  Kompania Canon sjell në treg apartin e ri

Ka qenë Matt Navarra, një nga ekspertët më të njohur të rrjeteve sociale ai që e ka publikuar lajmin.Mund të duhet ende pak kohë përpara se funksioni të shpërndahet në audiencë më të madhe, por, në të vërtetë, ai do të shpërndahet përfundimisht.

Në tetor ishte Alessandro Paluzzi ai që kishte njoftuar për testimin e këtij opsioni, që tani duket se është më afër se kurrë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple dhe Amazon gjobiten me 225 milionë dollarë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mbikëqyrësi antitrust i Italisë ka gjobitur Apple dhe Amazon me një total prej më shumë se 200 milionë euro (225 milionë dollarë) për bashkëpunim për të kufizuar konkurrencën në shitjen e produkteve të markës Apple dhe Beats në kundërshtim me rregullat e Bashkimit Evropian.

Një hetim zbuloi se dispozitat në një marrëveshje të vitit 2018 midis gjigantëve të teknologjisë së Shteteve të Bashkuara kufizuan aksesin në tregun italian të Amazonës për rishitësit e përzgjedhur, tha të martën Autoriteti Italian i Konkurrencës.

Mbrojtësi “goditi” Apple me një gjobë prej 134.5 milionë euro (151.32 milionë dollarë) dhe Amazon me një gjobë prej 68.7 milionë euro (77.29 milionë dollarë). Ai gjithashtu i urdhëroi ata t’i jepnin fund kufizimeve dhe t’u jepnin rishitësve akses në një “mënyrë jodiskriminuese”.

LEXO EDHE:  Si mund ta udhëheqin NATO-n Gjermania dhe SHBA-ja

LEXO EDHE:  Ditmir Bushati: Opozita ka përgjegjësitë e saj, duhet të krijojmë paktin kombëtar për EuropënApple dhe Amazon thanë se do të apelonin.

“Gjoba e propozuar është joproporcionale dhe e pajustifikuar”, tha Amazon. “Ne hedhim poshtë sugjerimin e ICA-së që Amazon përfiton duke përjashtuar shitësit nga dyqani ynë, pasi modeli ynë i biznesit mbështetet në suksesin e tyre.”

Apple tha se respekton Autoritetin Italian të Konkurrencës “por besoni se nuk kemi bërë asgjë të keqe”. Bashkëpunimi me rishitës të zgjedhur ndihmon sigurinë e klientit sepse siguron që produktet janë origjinale, tha Apple./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nuk po mbron adoleshentët/ Rrjeti social Instagram nën hetim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një rrjet social i njohur është vënë nën kritika nga ligjvënësit amerikanë për ndikimin e tij të dëmshëm në shëndetin mendor të adoleshentëve.

Një grup prokurorësh nga SHBA njoftuan se po hetojnë nëse Meta, e njohur më parë si Facebook, ka shkelur ligjin shtetëror për mbrojtjen e konsumatorit duke promovuar aplikacionin e saj në Instagram për fëmijët dhe adoleshentët, edhe pse ajo e dinte për dëmtimin e këtij shërbimi.

“Facebook, tashmë Meta, ka dështuar të mbrojë të rinjtë në platformat e tij dhe në vend të kësaj ka zgjedhur të injorojë ose, në disa raste, të rrisë makinacionet e njohura që përbëjnë një kërcënim real për shëndetin fizik dhe mendor shfrytëzimin e fëmijëve në interes të përfitimit”, thuhet në deklaratë.

Hetimi po udhëhiqet nga prokurorët e shtetit nga Massachusetts, Kalifornia, Florida, Kentaki, Nebraska, Nju Xhersi, Tenesi dhe Vermonti. Ky grup do të shqyrtojë mënyrat se si Meta ka rritur “kohëzgjatjen dhe frekuencën e përdorimit të Instagramit nga përdoruesit më të rinj” dhe se si ky përdorim i shtuar ka qenë i dëmshëm.

LEXO EDHE:  Kompania Canon sjell në treg apartin e ri

LEXO EDHE:  Sa të lidhur jeni me telefonin tuaj?!Wall Street Journal publikoi një seri historish, të bazuara pjesërisht në dokumente të publikuara më parë, duke përfshirë një artikull se si Facebook e di se Instagram është “toksik” për vajzat adoleshente, duke përkeqësuar imazhin e tyre trupor dhe shëndetin mendor.

Nga ana tjetër, rrjeti social pretendon se hulumtimi është “keqinterpretuar” dhe vë në dukje se studimi ka treguar gjithashtu se disa adoleshentë ndihen më mirë me trupin e tyre pas përdorimit të Instagramit.

Ligjvënësit amerikanë po mbajnë gjithashtu seanca dëgjimore për ndikimin e mediave sociale tek të rinjtë.

Instagram së fundmi ka punuar në veçori të reja që synojnë përmirësimin e shëndetit mendor, duke përfshirë një mjet që u kujton përdoruesve të bëjnë një pushim nga platforma./ CNA.al

LEXO TE PLOTE