Connect with Us

10 gra u vranë në një vit/ Në ditën ndërkombëtare kundër dhunës, policia ngre zërin: Mos hesht, denonco

Aktualitet

10 gra u vranë në një vit/ Në ditën ndërkombëtare kundër dhunës, policia ngre zërin: Mos hesht, denonco

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

25 Nëntori është Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar 25 nëntorin si Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave.

Në këtë datë zhvillohet fushata 16-ditore e njohur si “16 Ditët e Aktivizimit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore”, e cila përfundon në 10 dhjetor, Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut.

Mesazhi i Policisë

Policia ka apeluar gratë që të mos heshtin kundër dhunës.

“Kjo fushatë është jo vetem sensibilizuese, por edhe për të treguar se jemi gjithmonë në krah të viktimave, çdo ditë, së bashku me bashkëpunëtorët tanë.

Policia e Shtetit e vlerëson thelbësor, besimin ndaj viktimave të dhunës, trajtimin dinjitoz dhe mosparagjykimin e tyre.

10 gra nuk i mbijetuan dhunës, gjatë vitit 2021!

3288 të tjera e denoncuan dhunën!

506 dhunues u arrestuan për dhunë në familje!

Mos hesht! Denonco!

Ta ndalim dhunën ndaj grave, tani”, thuhet në mesazhin e Policisë, postuar në rrjetet sociale.

Apeli i Avokatit të Popullit

Edhe institucioni i Avokatit të Popullit i bashkohet Fushatës së 16 Ditëve të Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore nën sloganin : “Bëje Botën Portokalli: Të ndalim dhunën ndaj grave TANI!”

Dhuna ndaj grave si një nga shkeljet më të përhapura të të drejtave të njeriut sot në botë, është intensifikuar më shumë që nga shpërthimi i COVID-19 dhe ka treguar se veçanërisht disa forma të dhunës siç është dhuna në familje, është shoqëruar me ndikime të rëndësishme negative në jetën e sigurt dhe në mirëqenien e tyre.

LEXO EDHE:  Fillon “furtuna” në Polici/ Lirohet nga detyra drejtori i rëndësishëm  

Dhuna me bazë gjinore mund të prekë çdo individ, pa dallim niveli ekonomik e social. Ajo është shkelje sistematike dhe e përhapur e të drejtave të njeriut, që kryesisht përjetohet nga gratë për faktin se ato janë gra.

Avokati i Popullit ju bën thirrje edhe njëherë të gjitha institucioneve publike, në nivel qendror dhe lokal dhe të gjithë aktorëve të shoqërisë, që të bëjnë përpjekje serioze për të parandaluar fenomenin e dhunës, që të kapërcehen sfidat dhe barrierat në mënyrë të tillë që gratë dhe vajzat të gëzojnë të drejta të barabarta në të gjitha fushat, të fuqizojnë sa më parë gratë duke ju ofruar akses më të madh në arsimim dhe punësim, në strehim dhe në të gjitha shërbimet e ofruara nga institucionet sociale, të kenë akses në drejtësi dhe të sigurojnë që zëri I tyre të dëgjohet dhe të merren masa për plotësimin e nevojave të tyre.

Në partneritet me qeverinë, organizatat ndërkombëtare dhe shoqërinë civile ne do të vazhdojmë të punojmë për t’i dhënë fund dhunës kundër grave dhe vajzave tani.

Institucioni i Avokatit të Popullit, si institucioni më i madh i mbrojtjes dhe promovimit të të drejtave të njeriut në vend, riafirmon angazhimin e vet për të mbrojtur të drejtat e grave dhe vajzave për të jetuar pa dhunë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Analiza zgjedhore fatale që fsheh Lulzim Basha

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka bërë një analizë të zgjedhjeve të fundit parlamentare.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani shkruan se kreu i PD-së, Lulzim Basha ka dështuar në mënyrë fatale.

Në dy zgjedhjet politike në vend, 2017 dhe 2021, 51% e votuesve nuk kanë votuar qeverinë. Aq më pak qeverinë moniste.

Monizmi në mënyrën më paradoksale të mundshme është vendosur nga pakica ekektorale. Kujtoj se PS në të dy zgjedhjet politike, megjithë paratë e shpenzuara, përdorimin ekstrem të pushtetit për vota, me skemë patronazhimi etj mori vetëm 48.5% të votave. Pra më pak se gjysma e numrit total të votave.

Lulzim Basha dhe PD e tij nuk arriti të vihej në krye të shumicës elektorale në të dyja zgjedhjet. Dështoi në mënyrë fatale.

Më keq akoma, opozita e Bashës u bë barrierë për këtë shumicë elektorale që të përballej vetë me qeverinë moniste të pakicës.”-shkruan Manjani.

Më tej, ai thekson se me këtë llogjikë, Bashës nuk ia ka fajin “blerja e votës” sikurse pretendon ai, apo e ashtuquajtura “masakër zgjedhore”.

Në këtë llogjikë, që bazohet në fakte reale jo opinione, Lulzim Bashës nuk i ka faj:

-as blerja e votës,

-as pjesmarrja e krimit në zgjedhje,LEXO EDHE:  Ish zyrtari i Aluiznit kapet me "presh në duar"/ Sekuestrohen 1.5 milion euro

LEXO EDHE:  I dehur në timon/ Arrestohet 34-vjeçari në Elbasan

-as përdorimi i pushtetit për vota,

-as patronazhistët,

Nuk i ka faj as LSI, por veç vetja e vet.

Me këto instrumente PS ka kompensuar konsumin e vet në pushtet, por nuk ka arritur dot të blejë e as të imponojë shumicën elektorale.

Këtë shumicë dështoi ta menaxhonte Luli. Kushdo politikan do ta konsideronte shans të artë.

Por Ai dështoi! A e dështoi se sdi, apo se nuk do për mua ka pak rëndësi. Ky është përkufizimi i dështimit fatal. Dëmi që i sjell shoqërisë është i rëndë. Sepse përveç faturës së keqqeverisjes Luli si dështak politik kronik, i shton shoqërisë edhe kostot e mungesës së shpresës që vota vlen.”-shkruan ish-ministri.

Sipas Manjanit, fakt është se po votove Lulin megjithse je në shumicë, prap nuk fiton. Me Lulin në krye qeveris pakica moniste pa i hyrë gjëmb në këmbë.

Kjo është analiza që Luli fsheh. E maskon me komisione parlamentare, nisma ligjore të tipit komunist dhe propagandë të blerë me paratë e buxhetit që i jepen PD.

Kjo është analizë faktesh e jo llafesh.”-përfundon postimin e tij Ylli Manjani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmeti, 1 miliardë lekë më shumë për bonuset e qirave/ Rama replikon me qytetarin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama ka folur me shifra, sa i përket investimit dhe rindërtimit , pas dëmeve të tërmetit të 26 Nëntorit.

Bëhet fjalë për shifra që janë përfshirë në buxhetin e vitit 2022.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Rama shkruan se 1 miliardë lekë më shumë do të jetë subvencionim i qirasë për tërmetin.

Si gjithnjë nuk mungojnë reagimet e qytetarëve në rrjetin sociale të kryeministrit, përfshirë këtu edhe kritika.“O Kryeministër akoma me tërmetin ti…iku viti i 4  akoma me tërmetin”, i ka shkruar një qytetar, Ramës.

Ky i fundit i është kundërpërgjigjur, duke ia nxjerrë llogaritë gabim qytetarit.

LEXO EDHE:  Video-Tentoi të korruptojë policin/ E pëson keq 50-vjeçari

LEXO EDHE:  VIDEO - Finalizohet Operacioni "Brryli"/ Në pranga tre shtetas, një në kërkim

“Nuk ka ikur viti i katërt, po bëhen fiks 2 vjet nesër pasmesnate, ndërkohe që do të mbeten ende në kantier vetëm lagjet e mëdha në Tiranë e Durrës, plus disa pallate me dëmtime të renda që janë njësoj si t’i ndërtosh nga e para dhe mos harro, në keta dy vjet na hyri në mes edhe bllokimi prej pandemisë, e nëse të duken shumë dy vjet për tërë këto rindërtime që janë bërë, pyet pak në Itali se të thonë më shumë”, ka replikuar Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Buxheti 2022 dhe paketa fiskale/ Sot Kuvendi në seancë maratonë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Buxheti i vitit 2022, pas miratimit nga Komisioni Ekonomik do të shqyrtohet sot në Kuvend në një seancë maratonë.

Janë 14 pika, përfshirë këtu, buxhetin dhe paketën fiskale,  që janë planifikuar për tu shqyrtuar sot në Kuvend, të cilat po i sjellim më poshtë.

Plani ditës:

Në mbështetje të Urdhrit nr. 28, datë 23.11.2021 të Kryetares së Kuvendit, znj. Lindita Nikolla, rendi i ditës është si më poshtë vijon:

 1. Miratimi i procesverbalit të seancës plenare datë 15.11.2021

(Neni 44, pika 2 e Rregullores)

 1. Njoftime

(Neni 44, pika 3 e Rregullores)

 1. Projektligj “Për një shtesë dhe disa ndryshime në ligjin nr. 92/2014 “Për tatimin mbi vlerën e shtuar në Republikën e Shqipërisë” të ndryshuar””. (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55, 84 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat

Relatori

Koha e votimit nen për nen dhe në tërësi

 1. Projektligj “Për disa shtesa në ligjin nr. 9975, datë 28.7.2008 “Për taksat kombëtare” të ndryshuar””. (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55, 84 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat

Relatori

Koha e votimit nen për nen dhe në tërësi

 1. Projektligj “Për një ndryshim në ligjin nr. 8438, datë 28.12.1998 “Për tatimin mbi të ardhurat” të ndryshuar””. (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55, 84 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat

Relatori

Koha e votimit nen për nen dhe në tërësi

2

 1. Projektligj “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 61/2012 “Për akcizat në Republikën e Shqipërisë” të ndryshuar””. (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55, 84 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat

Relatori

Koha e votimit nen për nen dhe në tërësi

 1. Projektligji “Për buxhetin e vitit 2022”. (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55, 84 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat

Relatori

Koha e votimit nen për nen dhe në tërësi

 1. Projektligj “Për ratifikimin e marrëveshjes së financimit, ndërmjet Republikës së Shqipërisë, përfaqësuar nga Këshilli i Ministrave, Republikës së Maqedonisë së Veriut, përfaqësuar nga Sekretariati për Çështjet Evropiane dhe Komisionit Evropian, për programin e Veprimit të Bashkëpunimit Ndërkufitar IPA II, Maqedoni e Veriut – Shqipëri 2014-2020, alokimet për vitin 2020”. (Neni 121, 122 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e cilësuar votash për miratim: absolute)

Pyetje

Shprehet nismëtari

Shprehet komisioni përgjegjës për Ekonominë dhe Financat

Dhënie mendimin komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut

Dhënie mendimi komisioni për Politikën e JashtmeLEXO EDHE:  Qytetarët lëvizin pa maska/ Policia bën namin me gjoba, 10 shoqërohen në komisariat

LEXO EDHE:  Udhëtonte i armatosur/ Arrestohet 52 vjeçari

Dhënie mendimi komisioni për Sigurinë Kombëtare

Dhënie mendimi komisioni për Integrimin Europian

Diskutime

(Shprehen grupet parlamentare)

Koha e votimit

 1. Projektligj “Për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për ngritjen e pikave të përbashkëta të kalimit kufitar ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut”. (Neni 121, 122 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e cilësuar votash për miratim: absolute)

Pyetje

Shprehet nismëtari

Shprehet komisioni përgjegjës për Sigurinë Kombëtare

Dhënie mendimin komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut

Dhënie mendimi komisioni për Politikën e Jashtme

Diskutime

(Shprehen grupet parlamentare)

Koha e votimit

 1. Projektligj “Për ratifikimin e marrëveshjes ndryshuese me shkëmbim notash të marrëveshjes ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Italisë për zbatimin e programit për përgatitjen e studimeve të fizibilitetit dhe hartimit në nivel përfundimtar dhe studimin e impaktit mjedisor në sektorin e infrastrukturave, ratifikuar me ligjin nr. 86/2016”. (Neni 121, 122 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 73-77 të Rregullores, shumicë e cilësuar votash për miratim: absolute)

Pyetje

Shprehet nismëtari

Shprehet komisioni përgjegjës për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin

Dhënie mendimin komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut

Dhënie mendimi komisioni për Politikën e Jashtme

3

Dhënie mendimi komisioni për Ekonominë dhe Financat

Diskutime

(Shprehen grupet parlamentare)

Koha e votimit

 1. Projektvendim “Për shqyrtimin me procedurë të përshpejtuar të projektligjit “Për ratifikimin e  marrëveshjes kuadër të huas, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Bankës për Zhvillim të Këshillit të Evropës për mbështetjen e përpjekjeve të Republikës së Shqipërisë për zbutjen e pandemisë Covid-19”. (Neni 83 dhe 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 28 të Rregullores, votim i hapur, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

(Shprehet një folës pro e një folës kundër)

Koha e votimit

 1. Projektvendim “Për një shtesë në vendimin nr. 79/2021 “Për ngritjen e komisionit hetimor të Kuvendit “Për kontrollin e veprimtarisë së organeve të administratës publike dhe pushtetit vendor, për të verifikuar përdorimin e burimeve të administratës shtetërore për qëllime elektorale në zgjedhjet e 25 prillit 2021”. (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 21/1 të Rregullores, votim i hapur, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

Koha e votimit

 1. Projektvendim “Për një shtesë në vendimin nr. 70/2021 “Për caktimin e anëtarëve zëvendësues në përbërjen e komisioneve të përhershme”. (Neni 78 i Kushtetutës dhe nenet 55 dhe 21/1 të Rregullores, votim i hapur, shumicë e thjeshtë votash për miratim)

Koha e votimit

 1. Diskutime për çështje jashtë rendit të ditës (60’)’- parashikohet në rendin e ditës.

LEXO TE PLOTE