Connect with Us

Thellohen përplasjet PD-LSI/ “Djali” i Kryemadhit kërcënon Bashën

Politikë

Thellohen përplasjet PD-LSI/ “Djali” i Kryemadhit kërcënon Bashën

Publikuar

-

PD-LSI mbetën në opozitë/ Kush janë 63 emrat që do të përfaqësojnë qytetarët në Parlamentin e ardhshëm

Përplasjet mes PD-së, dhe LSI-së, duket se vijojnë të thellohen.

Nënkryetari i LSI-së, Endrit Braimllari, apo siç është lakuar më herët në media, si “djali” i kryetares së LSI, Monika Kryemadhi, ka kërcënuar publikisht kreun e PD, Lulzim Basha.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,I ftuar në abcnews, Braimllari tha se në rast akuzash në drejtim të partisë së tyre, LSI do të ketë një përgjigje të drejtpërdrejtë dhe më të ashpër.

“Ne kërkonim të bashkëpunonim kundër keqqeverisjes. LSI e ka treguar që ka përgjegjshmëri në vendimmarrje. Ne kërkuam kohë për të marrë vendimet. E kuptoj stresin e PD. Janë futur në cep të ringut dhe nuk dalin dot. Bardhi artikuloi një mesazh të Lulzim Bashës. Ne i kemi thënë tekstualisht që nëse përmendin LSI do kenë përgjigje të drejtpërdrejtë, edhe më të ashpër.

Unë kam dorëzuar në KQZ regjistrimin e LSI. PD-së nuk i është kërkuar asgjë më shumë se të përcaktojnë detyrimet si parti që nuk bllokon proceset në vend. Del e deklaron që ne nuk mund të shkonim sepse KQZ nuk u mblodh. Nëse do kishte vullnet pozitiv mund të regjistrohesh. Kjo tregon papërgjegjshmërinë e tyre dhe tendencën e tyre për të vendosur do institucion në kolaps”, u shpreh Braimllari.

LEXO EDHE:  Rama kërkoi mandatin e tretë/ PD i numëron “bëmat” e qeverisë

Ai theksoi se në rast se LSI do kishte dalë kundër Bashës në vitin 2017 ai nuk konfirmohej në krye të PD.

Braimllari foli edhe për rolin e Metës në drejtimin e LSI, por nuk bëri një zgjedhje mes tij dhe Kryemadhit.

“Ne kemi përcaktuar qëndrimin tonë në opozitë. Një LSI e vendosur qartazi kundër Lulzim Bashës në vitin 2017, Basha nuk do kishte shanse të konfirmohej në krye të PD. Ai rriti rolin për të mbyllur pazaret e tij me Edi Ramën. Meta është ideatori, themeluesi i LSI. Ai e hapi LSI kundrejt të rinjve. Shumë të rinj dhe të reja u ndjenë më të përfaqësuar.

Unë nuk mund të bëj dallime mes Kryemadhit dhe Metës. LSI ka luajtur rol ekuilibrues në vend. Kryemadhi e mori drejtimin e LSI në opozitë, në kushte shumë herë më të vështira. Roli i Metës në politikë është i patjetërsueshëm”, tha ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Ministrja e Bujqësisë jep lajmin e mirë/ Më shumë financim për komunitetet rurale

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pas mbledhjes së sotme të Qeverisë, ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca ka dhënë një lajm të mirë për komunitetet rurale.

Në një deklaratë për mediat, ministrja tha se Qeveria ka aprovuar ligjin për grupet vendore të veprimit.

Sipas saj, kjo konsiston në bashkimin e një komuniteti rural dhe në shprehjen e një dëshire të përbashkët, që do të thotë investime për arkitekturën e fshatit, një rrugë të re të shtruar etj.Është aprovuar një nismë për grupet vendore të veprimit. Kjo është një ligj i rëndësishëm sepse afrohet me kuadrin Evropian. Këtu i jepet mundësi një morie komunitetesh rurale për të marrë më shumë financim. Këto grupe vendore mund të marrin fonde bashkërisht në mënyrë që të kryejnë projekte të bashkuar. Aktualisht Ministria e Bujqësisë po harton strategjinë kombëtare për vitin 2022-2027 e kjo do të rijetëzohet në të gjitha komunitetet rurale në vend. Është një ligj i cili do i japi përmirësim t ndjeshëm cilësisë së jetës.

Po jap shembull që fshati i Dardhës mund të jetë organizuar në një grup veprimi për të marrë financim për të ndryshuar sistemin e çative, të arkitekturës, një rrugë, gjë që deri dje nuk ishte e mundur”, tha Krifca.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gati marrëveshja Shqipëri-Kosovë/ Ibrahimaj: Do të njihen siguracionet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pas mbledhjes së sotme të qeverisë, ministrja e Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha se pritet të nënshkruhet një marrëveshje mes Republikës së Shqipërisë dhe Kosovës, për njohjen e siguracioneve.

Sipas ministres, shqiptarët që jetojnë në Kosovë dhe anasjelltas, do u njihen pensionet, trajtimet financiare pas lindjes etj, për të gjitha periudhat e sigurimeve.Kemi nënshkruar një marrëveshje e cila pritet të nënshkruhet ditën e premte. Marrëveshja ka të bëjë me mbrojtjen sociale të qytetarëve shqiptarë dhe ka të bëjë për njohjen e siguroacioneve mes Shqipërisë dhe Kosovës. Kjo është e rëndësishme, sepse kështu do u njihen kontributet në të dyja vendet.

Pra, nëpërmjet kësaj marrëveshje të gjithë qytetarët shqiptarë që jetojnë në Kosovë do të përfitojnë për trajtimet për lindje, aksidente në punë dhe do të përfitojnë nga pensionet e pleqërisë, invalitetit në të dyja vendet. Janë 3100 shqiptarë që përfitojnë nga kjo marrëveshje. Njohja do të bëhet për të gjitha periudhat e sigurimeve”, -tha Ibrahimaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ke frikë nga ai, provo dhe mbylle transmetimin”/ Përplasje në Komisionin Hetimor

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Komisioni Hetimor për 25 Prillin ka  dështuar që të miratojë me konsensus planin e hetimit për procesin e zgjedhjeve të 25 Prillit.

Me 7 vota kundër të ardhura nga PS, 3 vota pro të PD-së dhe me dhe një abstenim të LSI-së, mazhoranca dhe opozita nuk gjetën gjuhën e përbashkët për këtë çështje.

I gjithë ky proces ka kaluar nëpërmjet mes socialistëve dhe demokratëve.

Debati:

Toni Gogu: Zoti kryetar mos u largoni nga komisioni

LEXO EDHE:  PDIU kërkon 5 Bashki për tu bashkuar me maxhorancën

LEXO EDHE:  Ku ka vërtetë zgjedhje në 30 qershor?!

 Enkelejd Alibeaj: Ne po ikim, ju mund të këndoni tani.(Stafi i komisionit sinjalizon se do të mbyllë transmetimin e Komisionit hetimor por menjëherë reagon deputeti i PS-së, Nasip Naço).

Naço i drejtohet ndaj stafit: “Ke frikë nga ai ti? Provo dhe mbylle transmetimin, hë provo…

Më pas në debat përfshihet deputeti i PD-së

 Ervin Salianji: Pse kërcënon…

 Nasip Naço: Jo mo, le ta provojë…

LEXO TE PLOTE