Connect with Us

Rritet numri i vizitorëve nga Jugu në Veri/ Pandemia nuk e zmbraps turizmin

Ekonomi

Rritet numri i vizitorëve nga Jugu në Veri/ Pandemia nuk e zmbraps turizmin

Publikuar

-

cna lajme ekonomi

Në tremujorin e tretë 2021, treguesit e shfrytëzimit të kapaciteteve të strukturave akomoduese, sipas INSTAT paraqiten si më poshtë:

Numri i vizitorëve gjithsej është rritur me 69,3 %, në krahasim me tremujorin e tretë 2020.

Të njëjtën ecuri ndjekin edhe dy treguesit e mëposhtëm:

Numri i vizitorëve rezident është rritur me 26,1 %.

Numri i vizitorëve jo-rezident është rritur me 2,1 herë. Numri i netë qëndrimeve gjithsej është rritur me 88,3 %, në krahasim me tremujorin e tretë 2020.

Të njëjtën ecuri ndjekin edhe dy treguesit e mëposhtëm:

Numri i netë qëndrimeve nga rezident është rritur me 37,2 %.

Numri i netë qëndrimeve nga jo-rezident është rritur me 2,3 herë.

Vizitorë

Gjatë tremujorit të tretë 2021, është shënuar rritje e numrit të vizitorëve gjithsej me 69,3 %, krahasuar me tremujorin e tretë 2020.

Numri i vizitorëve rezident të cilët janë akomoduar në Rajonin e Veriut ka shënuar rritjen më të lartë prej 53,4 %.

Në Zonat Jo-bregdetare ky tregues është rritur me 38,8 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të mëparshëm.

Numri i vizitorëve rezident të cilët janë akomoduar në “Hotele dhe akomodime të ngjashme ka shënuar rritjen më të lartë prej 28,9 %.

Në tremujorin e tretë 2021, numri më i lartë i vizitorëve rezulton:

Sipas rajoneve në “Rajonin e Jugut“ (42,1 %);

Sipas zonave të afërsisë me bregdetin në “Zonat Bregdetare” (70,8 %);

Sipas llojit të strukturave akomoduese në “Hotele dhe akomodime të ngjashme” (94,1 %);

LEXO EDHE:  Dita e shtatë e tensionimit të situatës në Veri të Kosovës

Netë qëndrime

Gjatë tremujorit të tretë 2021, numri i netë qëndrimeve gjithsej është rritur me 88,3 %, në krahasim me tremujorin e tretë 2020.

Numri i netë qëndrimeve të vizitorëve rezident të cilët janë akomoduar në Rajonin e Jugut ka shënuar rritjen më të lartë me 56,7 %.

Në Zonat Bregdetare ky tregues është rritur me 45,5 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të mëparshëm.

Numri i netë qëndrimeve të vizitorëve rezident të cilët janë akomoduar në “Hotele dhe akomodime të ngjashme” ka shënuar rritjen më të lartë prej 42,9 %.

Në tremujorin e tretë 2021, numri më i lartë i netë qëndrimeve është realizuar:

Sipas rajoneve në “Rajonin e Jugut“ (42,4 %);

Sipas zonave të afërsisë me bregdetin në “Zonat Bregdetare” (84,1 %).

Sipas llojit të strukturave akomoduese në “Hotele dhe akomodime të ngjashme” (93,7 %).

Norma neto e shfrytëzimit

Normat neto të shfrytëzimit, të dhomave dhe të shtretërve, janë dy tregues të cilët masin përqindjen e shfrytëzimit të kapaciteteve akomoduese, dhoma e shtretër të disponueshëm për vizitorë.

Gjatë këtij tremujori, norma e shfrytëzimit të dhomave të “Hoteleve dhe akomodimeve të ngjashme” është 36,3 %, kundrejt 19,2 % që ishte në tremujorin e tretë 2020.

Norma e shfrytëzimit të shtretërve të “Hoteleve dhe akomodimeve të ngjashme” është 36,6 %, kundrejt 18,4 % që ishte në tremujorin e tretë 2020./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Ekonomi

Euro vijon të jetë e dobët në treg/ Këmbimi valutor, 24 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Dollari amerikan sot blihet me 105.1 Lekë dhe shitet me 111.1 Lekë.

Euro vijon në rënie, sot këmbehet në blerje me 119.1 Lekë dhe shitet 124.1 Lekë.

Paundi britanik blihet me 142.3 Lekë dhe shitet me 147.3 Lekë.Franga zviceriane blihet me 113.8 Lekë dhe shitet me 118.8 Lekë.

LEXO EDHE:  Heronjtë janë edhe në terren/ Manastirliu nxjerr fotot: Vigjilencë maksimale në gjurmimin e rasteve

LEXO EDHE:  Përgjakja e rrugëve nga aksidentet/ Bilanc lufte, në 9 muaj humbën jetën 151 persona

Dollari kanadez blihet me 82.5 Lekë dhe shitet me 87.5 Lekë.

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor, sipas Credins Bank./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Nga financat për turizmin, tek drejtësia dhe partitë politike/ Projekt-buxheti 2022 merr “ok” në Komisionin e Ekonomisë

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Komisioni i Ekonomisë ka miratuar sot projektbuxhetin e vitit 2022.

Tashmë i njëjti projektbuxhet do të kalojë në Kuvend.

Me gjithë ndryshimet e bëra, në total shpenzimet shtesë arrijnë në 1.687 miliardë lekë.

 Ndarja e buxhetit

MIE: Shton 49 milionë lekë për mbështetjen e burimeve natyrore

TURIZMI: 20 mln lekë për pagat tek pyjet

140 milionë lekë për Kuvendin

Gjykata Kushtetuese 15 mln lekë më shumë

Pr/ buxheti i prokurorisë së përgjithshme shtesë të numri të punonjësve për OPGJ prej 30 punonjësish.

– Shkolla e magjistraturës kërkesë për të riparo buxhetin e vitit 2022, në gjysmën e vitit që vjen për të llogaritur të gjitha nevojat e tyre për paga, pasi tani nuk janë në gjendje për një vlerë të saktë. Kërkohet fondi për ndërtimin e shkollës së magjistraturës në vlerën 576 milionë lekë.

– KLGJ  130 mln lek për dispozicion digjitalizimin

– KLP nuk ka asnjë kërkesë për fonde shtesë.

– Kolegji i Posaçëm i Apelimit propozohet shtesë 30 milionë lekë për paga dhe sigurime shoqërore, pasi fondi i parashikuar është i pamjaftueshëm.

– Komisioni i Pavarur i kualifikimit propozohet shtesë fondesh 35 milionë lekë për paga dhe kontribute,

-Komisionerët asnjë kërkesë për fonde shtesë.– Inspektori i lartë të drejtësisë asnjë kërkesë për fonde shtesë.

LEXO EDHE:  Pandemia uli me 4.72% prodhimin e qumështit/ Në rënie edhe nënproduktet

LEXO EDHE:  Heronjtë janë edhe në terren/ Manastirliu nxjerr fotot: Vigjilencë maksimale në gjurmimin e rasteve

– Pr/buxheti i strukturës së posaçme antikorrupsion shtesë në zërin e mallrave dhe shërbimeve 20 milionë lekë të cilat do të përdoren nga byroja kombëtare e hetimit, dhe 10 milionë lekë për investime.

– Institucioni i Presidentit, 10 milionë lekë për digjitalizim

– Komisioni qendror i zgjedhjeve propozohet 150 milionë lekë shtesë për rinovimin e dhomës së serverave, pajisjeve informatike, dhe shtesë fondi 9  milionë lekë për shpenzime korrente për procesin zgjedhor.

– Avokati i popullit shtesë në vlerën 3 milionë lekë për paga dhe sigurime shoqërore shtohet 1 punonjës.

– Komisioneri për të drejtën e informimit akordim fondi shtesë për 2022 shtohen 5.5 milionë lekë  për regjistrin elektronik të thirrjeve të pakërkuara.

– Komisioneri për mbikëqyrjen e shërbimit civil shtesë në strukturë me 2 punonjës.

– Autoriteti i dosjeve dhe ish sigurimit të shtetit, shtesë në investimet e huaja 77 milionë lekë

– Institucioni i krimeve dhe pasojave të komunizmit shtesa 5 milionë lekë për paga dhe sigurime.

– Komisioni i Prokurimit Publik shtesë për projektin e dixhitalizimin e ankesave në vlerën 24 milionë lekë.

– 20 mln lekë  për akademinë e shkencave

– 10 mln lekë për kinematografinë

Agjencia për Bashkëqeverisjen do ketë 30 personel dhe 30 milionë lekë

200 milionë lekë për partitë politike

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Klodian Tomorri denoncon skandalin/ Afera e radhës KESH-NOA, një ditë pasi u shpall kriza energjetike

Publikuar

-

Nga

Tcna lajme ekonomi

Në studion e emisionit “Të Paekspozuarit”, gazetari i ekonomisë në MCN TV, Klodian Tomorri, tregoi detaje mbi një kontratë të nënshkruar mes KESH dhe një kompanie private, e cila ka përfituar mijëra euro. Tomorri shpjegoi sesi kompania NOA përfitoi duke blerë energji nga KESH, vetëm një ditë pas kryeministri Rama kishte shpallur nisjen e një krize energjetike për shkak të mungesës së reshjeve.

Në kontratë nuk kanë përcaktuar oraret kur shkëmbehet energjia. Energjia ka çmime të tjera për periudhën pik dhe të tjera gjatë natës. Kjo tregtohet në bursë dhe është lehtësisht e verifikueshme. Është nënshkruar kontrata, nuk janë përcaktuar oraret. Më 3 tetor Rama bëri lajmërimin për krizën e energjisë. Një ditë pas deklaratës së Ramës, mes KESH dhe kompanisë NOA ka ndodhur kjo marrëveshje. KESH i ka dhënë energji NOA-s 17-23 për një total prej 1807 megavat/orë, që të shumëzuara me çmimin e momentit shkojnë 425 mijë e 740 euro. NOA ia kthen në 2 të natës – 6 e mëngjesit. KESH merr energji në vlerë 59 mijë euro. Nuk është e njëjta sasi energjie, por kjo kompensohet ditën tjetër. Por vëreni ndryshimin në çmim. NOA e merr dhe e shet. Për 6 orë një fitim prej 360 mijë euro. Në 13 ditë të tetorit, KESH i ka dhënë NOA-s 10400 mg/orë energji, me vlerë 2 618 mijë euro, NOA ka kthyer 1 100 mijë euro më pak”, është shprehur Tomorri.

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj grave dhe vajzave/ Rreth 66 përqind e tyre dhunohen nga partnerët

LEXO EDHE:  Dhuna ndaj grave dhe vajzave/ Rreth 66 përqind e tyre dhunohen nga partnerët

Sipas Tomorrit, kontrata që e ka vënë kasakdën e Drinit në dispozicion të kompanisë private është dhënë me vetëdije të plotë nga organet dhe institucionet shtetërore.Sivjet në mars, kompania NOA i kërkon KESH shkëmbim energjie. Drejtori i KESH, Benet Beci, e merr propozimin dhe ia çon Autoritetit të Konkurrencës dhe ERE. Autoriteti i Konkurrencës brenda tre ditësh u mblodh dhe i dha dritën jeshile. Ky institucion më parë kishte hedhur poshtë një kontratë të ngjashme, por jo kaq flagrante. E dinin të gjithë ça po bënin. Ishin të ndërgjegjshëm që po tjetërsonin fondet publike përmes një kontrate. Më e rënda është fakti se kaskada e Drinit, aseti i vetëm strategjik vihet në dispozicion të një kompanie private”, ka thënë më tej Tomorri.

Kontrata e shkëmbimit mes KESH dhe NOA u firmos në fillim të muajit maj gjatë kohës kur drejtor i KESH ishte Besian Kadiu dhe pjesa më e madhe e shkëmbimeve të energjisë është bërë gjatë muajve shtator-tetor 2021 kur KESH drejtohej nga Ergys Verdho.

LEXO TE PLOTE