Connect with Us

Përllogaritje nga një gjeni/ Shkrimet e Einsten për teorinë e relativitetit shiten në ankand për çmimin rekord

Kuriozitete

Përllogaritje nga një gjeni/ Shkrimet e Einsten për teorinë e relativitetit shiten në ankand për çmimin rekord

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së fundmi kanë dalë në ankand shkrimet e gjeniut Albert Einsten në lidhje me teorinë e relativitetit.

Një dorëshkrim me llogaritjet e bëra  prej tij për të formuluar formulonte teorinë e tij të relativitetit, është shitur në ankand për 13 milionë dollarë.

Është një nga vetëm dy punimet që tregojnë punën e fizikanit në zbulimin e tij të madh shkencor. Teoria, e botuar në vitin 1915, transformoi të kuptuarit e njerëzimit për hapësirën, kohën dhe gravitetin.

LEXO EDHE:  Mahnitëse/ Foto sureale të kapura aksidentalisht

Dokumenti u shkrua midis viteve 1913 dhe 1914 nga Ajnshtajni dhe kolegu i tij zviceran Michele Besso.

Ajnshtajni është dikush që mbante shumë pak shënime, kështu që fakti që dorëshkrimi mbijetoi dhe arriti te ne e bën atë të jashtëzakonshëm”, tha eksperti Vincent Belloy.

Teoria e relativitetit të Ajnshtajnit hodhi dritë mbi lindjen e universit, orbitat planetare dhe vrimat e zeza.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

FOTO- Arkeologët gjejnë maskën e një ushtari romak që daton rreth 1800 vjet më parë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një maskë hekuri për fytyrën që do të ishte mbajtur nga një pjesëtar i aftë i kalorësisë romake rreth 1800 vjet më parë është zbuluar në veri të Turqisë qendrore.

Gjetja u gjet gjatë gërmimeve të një strukture të fortifikuar në qytetin antik të Hadrianopolis në Paphlagonia, pranë Eskipazarit të sotëm, në provincën Karabük.

Arkeologët nga Universiteti Karabük aty pranë thanë se gjetjet tregojnë ndikimin e Perandorisë Romake në rajon gjatë fillimit të shekullit të 3-të pas Krishtit.

Qyteti i Hadrianopolis – i njohur gjithashtu me emrat Cesarea dhe Proseilemmene – mendohet se ka qenë i banuar nga shekulli I para Krishtit deri në shekullin e VIII pas Krishtit.

Arkeologët kanë gërmuar vendin që nga viti 2003, pasi kanë zbuluar 14 struktura, duke përfshirë dy banja, dy kisha, një teatër, varre shkëmbore, një kamare monumentale, një vilë dhe sheshin, ndërtesën e fortifikuar në të cilën u gjet maska e kalorësisë.

LEXO EDHE:  Seksi gjatë shtatzënisë/ Ju shuajmë kuriozitetet më të zakonshme

LEXO EDHE:  Gjurmë që datojnë rreth 23.000 vjet më parë/ Zbulimi i arkeologëve ndryshon historinëNga muri fortifikues në ndërtesë marrim me mend se kjo është një strukturë ushtarake. Një maskë hekuri u zbulua gjatë gërmimeve këtu”, tha për Gazete Global, arkeologu kryesor Ersin Çelikbaş i Universitetit Karabük.

“Historia e rajoneve të brendshme të Rajonit Perëndimor të Detit të Zi nuk është sqaruar ende plotësisht,” vazhdoi Dr Çelikbaş.

“Ne vazhdojmë të ndriçojmë historinë e rajonit me studimet tona.

“Gjatë gërmimeve tona, arritëm të dhëna të rëndësishme që tregojnë ekzistencën e Perandorisë Romake në rajon.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pabesueshme/ Ja sa paguhen VIP-at për një postim në Instagram

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Instagram Rich List” rendit emrat e personazheve më të njohur ne bote, nga The Rock te Beyonce. Listën e të pasurve në Instagram vitin e kaluar e kryesonte Kylie Jenner.

Ajo ka arritur të fitojë rreth 986,000 dollarë për një postim të sponsorizuar.

Megjithatë, ajo është rrëzuar nga froni dhe tani, numri një i momentit është “The Rock”.

LEXO EDHE:  FOTOT- Zbuloni pesë vendet më të çuditshme në botë

LEXO EDHE:  Ai është 23 vjeç, por ka 24 fëmijëAktori Dëayne Johnson, merr 1,015,000 dollarë për postim.

Në listë janë edhe Justin Biber, Ariana Grande dhe Tylor Swift./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

10 faktet që nuk i dinit për trupin tuaj

Publikuar

-

Nga

Sado që flitet për inteligjencën artificiale dhe teknologjitë moderne, trupi i njeriut është sistemi më i përsosur në planet.

1-Sigurisht, nga pikëpamja shkencore, krahasimi i një syri dhe një aparat fotografik dixhital nuk është shumë i saktë. Por nëse abstragojmë nga kjo, ne mund të numërojmë afërsisht 126 megapikselë në sytë tanë (në qendër të bebëzës).

2-Një sekondë e shikimit tonë do të ishte e barabartë me një vëllim prej 21,45 GB. Një video iPhone 1 sekondë është vetëm 375 MB.

3-Truri ka afërsisht 100 miliardë neurone, secili prej të cilëve krijon rreth 1000 sinapse të mundshme që ruajnë të dhënat. Nëse çdo gjë shumëzohet, rezulton se truri teorikisht ka 100 terabajt informacion. Për krahasim, një nga superkompjuterët më të fuqishëm në botë, “Titan”, ka një memorie totale të sistemit prej 710 terabajt.

4-Sipas kanalit shkencor Veritasium , deri në vitin 2020 vëllimi i të gjithë informacionit të ruajtur të njerëzimit do të arrijë në 40 zetabajt. Tani krahasoni: trupi i njeriut tashmë përmban 60 zetabajt të dhëna.

5- Sidoqoftë, informacioni gjenetik i një personi zë vetëm 1.5 gigabajt memorie. Ashtu si sistemi operativ iOS 10.6-Rreth 100,000 reaksione kimike në sekondë ndodhin në tru, që do të thotë se shpejtësia e tij është e barabartë me atë të Trenit Maglev të Shangait – një nga trenat më të shpejtë në planet, i cili arrin lehtësisht 270 milje/h (430 km/h).

LEXO EDHE:  Gjurmë që datojnë rreth 23.000 vjet më parë/ Zbulimi i arkeologëve ndryshon historinë

LEXO EDHE:  Vetëm një gjeni mund ta zgjidhë këtë problemë në 30 sekonda

7-“Fakti” që njerëzit përdorin vetëm 10% të trurit të tyre është një mit . Truri përdor aq burime sa i duhen në një moment të caktuar. Mund të krahasohet me një radio: ne dëgjojmë vetëm një valë në të njëjtën kohë, megjithëse mund të ketë 100 kanale të disponueshme.

8-Për të përshtatur performancën e trurit (me një kapacitet standard prej rreth 20 Ë), do t’ju duhet një superkompjuter që konsumon rreth 1.4 MË, ose 70,000 herë më shumë.

9-Dhe, më e rëndësishmja, truri dhe trupi i njeriut në tërësi kanë një kapacitet të mahnitshëm për rigjenerim dhe mund të punojnë me dëmtime serioze. Edhe pajisjet më të fuqishme në botë nuk mund të mburren me këtë.

10- Ekzistojnë dy lloje të kërthizave të barkut: e jashtme dhe e brendshme. A e dini se vetëm 1% e njerëzve kanë një këthizë të dalë? Kjo është më higjienike pasi mund të grumbullohen më pak papastërti. Megjithatë, studimet kanë treguar se kërthiza e brendshme konsiderohet më tërheqëse./ CNA.al

LEXO TE PLOTE