LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Nuk mund të presim"/ Ballkani i Hapur “përplas” Ramën me SHBA

24 Nëntor 2021, 14:10, Politikë CNA
"Nuk mund të presim"/ Ballkani i Hapur “përplas”

Gjatë takimin online, për ?Open Balkan?, i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Gabriel Escobar bëri të ditur se do të kuzhtëzohet mbështetja për këtë nismë.

Gabriel Escobar deklaroi se nisma do të ketë sukses vetëm nëse të gjitha vendet, pra 6 shtetet e rajonit do të bëhen pjesë.

?Mbështetja për ?Open Balkan? do të bëhet në bazë të tre kushteve që nisma të jetë hapur për të gjithë për anëtarësim të barabartë dhe jo shpërqendrim nga aspiratat evropiane. Pa të 6-ta vendet nuk mund të ketë sukses? deklaroi Gabriel Escobar.

Por, kryeministri Edi Rama u përgjigj se nisma do të vazhdojë edhe pa pjesëmarrjen e të gjitha vendeve, pasi nuk mund t?i bindin.

?Nuk varet nga ne të bindim dikë që ?Open Balkan? është i hapur. Duhet të ecim përpara, nuk mund të presim. Varet nga gjithkush që të marrë vendimet e veta. Ne thjeshtë po zbatojmë procesin e Berlinit. Gjithkush të vendosë në mënyrë të pavarur cfarëdo do për vendin e vet.

Falenderoj vërtetë gjithkënd dhe në veçanti Eskobarin? tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga