Connect with Us

Në Korenë e Veriut nuk kanë mëshirë/ Ndëshkimi është fatal për ata që shohin ‘Squid Game’

Kuriozitete

Në Korenë e Veriut nuk kanë mëshirë/ Ndëshkimi është fatal për ata që shohin ‘Squid Game’

Publikuar

-

cna lajm show
Koreja e Veriut do të ekzekutojë një person që ka futur në vend një kopje të serialit të famshëm ‘Squid Game’.

Kontrabandisti, një student, thuhet se është kthyer nga Kina me një version dixhital të serive hit koreano-jugore të ruajtur në një USB flash drive të fshehur.

Por pasi ua shiti kopjet disa njerëzve, duke përfshirë edhe kolegë studentë, ai u kap nga shërbimet e mbikëqyrjes së vendit.

Kuptohet se ai tani do të ekzekutohet me pushkatim – një nga metodat e zymta me të cilën vriten edhe personazhet në serial.

Besohet se arrestimet u kryen në provincën veriore Hamgyong të vendit, e cila kufizohet me Kinën gjatë javës së kaluar.

Radio Free Asia raportoi se një student që bleu një kopje është dënuar me burgim të përjetshëm, ndërsa gjashtë të tjerë që ndoqën shfaqjen janë dënuar me pesë vjet punë të rëndë.

Koreja e Veriut ka një ndalim të rreptë për lejimin e materialeve nga Perëndimi dhe Koreja e Jugut në vend dhe zyrtarët tani po kryejnë kontrolle në shkollën e studentëve për të gjetur më tepër materiale të huaja.

Disa mësues thuhet se janë pushuar nga puna ose mund të dëbohen për të punuar në miniera të largëta si ndëshkim.

“E gjitha filloi javën e kaluar kur një nxënës i shkollës së mesme bleu fshehurazi një USB flash drive që përmbante dramën koreano-jugore Squid Game dhe e pa atë me një nga miqtë e tij më të mirë në klasë”, tha një burim i zbatimit të ligjit për botimin.

Burimi tha se dyshja diskutuan për serialin me miqtë që u interesuan dhe blenë kopje prej tij.

Bota distopike e Squid Game, në të cilën njerëzit me borxhe të mëdha përballen me njëri-tjetrin në lojërat e fëmijëve koreanë, me lojtarët e humbur që dënohen me vdekje, rezonon qartë me koreano-veriorët që jetojnë nën diktaturë./IconStyle

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Përllogaritje nga një gjeni/ Shkrimet e Einsten për teorinë e relativitetit shiten në ankand për çmimin rekord

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së fundmi kanë dalë në ankand shkrimet e gjeniut Albert Einsten në lidhje me teorinë e relativitetit.

Një dorëshkrim me llogaritjet e bëra  prej tij për të formuluar formulonte teorinë e tij të relativitetit, është shitur në ankand për 13 milionë dollarë.

Është një nga vetëm dy punimet që tregojnë punën e fizikanit në zbulimin e tij të madh shkencor. Teoria, e botuar në vitin 1915, transformoi të kuptuarit e njerëzimit për hapësirën, kohën dhe gravitetin.Dokumenti u shkrua midis viteve 1913 dhe 1914 nga Ajnshtajni dhe kolegu i tij zviceran Michele Besso.

Ajnshtajni është dikush që mbante shumë pak shënime, kështu që fakti që dorëshkrimi mbijetoi dhe arriti te ne e bën atë të jashtëzakonshëm”, tha eksperti Vincent Belloy.

Teoria e relativitetit të Ajnshtajnit hodhi dritë mbi lindjen e universit, orbitat planetare dhe vrimat e zeza.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- Arkeologët gjejnë maskën e një ushtari romak që daton rreth 1800 vjet më parë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një maskë hekuri për fytyrën që do të ishte mbajtur nga një pjesëtar i aftë i kalorësisë romake rreth 1800 vjet më parë është zbuluar në veri të Turqisë qendrore.

Gjetja u gjet gjatë gërmimeve të një strukture të fortifikuar në qytetin antik të Hadrianopolis në Paphlagonia, pranë Eskipazarit të sotëm, në provincën Karabük.

Arkeologët nga Universiteti Karabük aty pranë thanë se gjetjet tregojnë ndikimin e Perandorisë Romake në rajon gjatë fillimit të shekullit të 3-të pas Krishtit.

Qyteti i Hadrianopolis – i njohur gjithashtu me emrat Cesarea dhe Proseilemmene – mendohet se ka qenë i banuar nga shekulli I para Krishtit deri në shekullin e VIII pas Krishtit.

Arkeologët kanë gërmuar vendin që nga viti 2003, pasi kanë zbuluar 14 struktura, duke përfshirë dy banja, dy kisha, një teatër, varre shkëmbore, një kamare monumentale, një vilë dhe sheshin, ndërtesën e fortifikuar në të cilën u gjet maska e kalorësisë.Nga muri fortifikues në ndërtesë marrim me mend se kjo është një strukturë ushtarake. Një maskë hekuri u zbulua gjatë gërmimeve këtu”, tha për Gazete Global, arkeologu kryesor Ersin Çelikbaş i Universitetit Karabük.

“Historia e rajoneve të brendshme të Rajonit Perëndimor të Detit të Zi nuk është sqaruar ende plotësisht,” vazhdoi Dr Çelikbaş.

“Ne vazhdojmë të ndriçojmë historinë e rajonit me studimet tona.

“Gjatë gërmimeve tona, arritëm të dhëna të rëndësishme që tregojnë ekzistencën e Perandorisë Romake në rajon.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pabesueshme/ Ja sa paguhen VIP-at për një postim në Instagram

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Instagram Rich List” rendit emrat e personazheve më të njohur ne bote, nga The Rock te Beyonce. Listën e të pasurve në Instagram vitin e kaluar e kryesonte Kylie Jenner.

Ajo ka arritur të fitojë rreth 986,000 dollarë për një postim të sponsorizuar.

Megjithatë, ajo është rrëzuar nga froni dhe tani, numri një i momentit është “The Rock”.Aktori Dëayne Johnson, merr 1,015,000 dollarë për postim.

Në listë janë edhe Justin Biber, Ariana Grande dhe Tylor Swift./CNA.al

LEXO TE PLOTE