Connect with Us

Ndalimi i grumbullimeve/ Manastirliu firmos urdhrin

Shëndeti

Ndalimi i grumbullimeve/ Manastirliu firmos urdhrin

Publikuar

-

Vendimi për të ndaluar grumbullimet në vende të mbyllura apo të hapura do të qëndrojë në fuqi deri në datë 29 nëntor.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka formosur sot urdhrin, i cili ka si qëllim parandalimin e përhapjes së virusit.

Në urdhrin nr.633 datë 1.11.2020 “Për ndalimin e grumbullimeve në vende të mbyllura apo të hapura” të ndryshuar bëhet ndryshimi si vijon: 1. Në pikën 1 të urdhrit, togfjalëshi deri në datën 15.11.2021 zëvendësohet me togfjalëshin “deri në datën 29.11.2021”. Ky urdhër hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në fletoren zyrtare”, shkruhet në vendimin e Ministrisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

“COVID-i i zgjatur ka rrezik për humbje jete”/ Mjeku: Pacientët s’duhet të kurohen në shtëpi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Disa nga simptomat e sëmundjes së zgjatur të shkaktuar nga koronavirusi janë lodhja kronike, turbullimi i mendimit, pagjumësia, probleme në zemër dhe vështirësi në frymëmarrje.

Pneumologu Arben Tanka i ftuar në ABC News, ka deklaruar se një COVID i zgjatur dhe në një formë të rëndë ka risk të madh edhe për të humbur jetë.

Dëmtimi më  i madh dhe më i rrezikshëm vjen nga pjesa e dëmtimit të mushkërive. Një COVID i zgjatur dhe në një formë të rëndë ka risk të madh edhe për të humbur jetën. Covid-i i zgjatur mund të të sjellë dhe vdekje, fatkeqësisht po. Covid-i i zgjatur janë njerëz që s’e kuptojnë se faza s’ka qenë e rëndë. Një COVID i formës së mesme dhe të lehtë s’jep problematika që çojnë në vdekje”, tha mjeku.

Tanka theksoi se nuk rekomandohet kurimi i COVID-it të zgjatur në shtëpi.“Për covid-in e rëndë ndjekja në shtëpi është e pakëshillueshme. Nëse një person që do të dojë analiza njëherë në 3 ditë është e pamundur që ta ndjekë, plus që është dhe infermieri që duhet shkojë në shtëpi edhe mjeku duhet ta vlerësojë njëherë në 3 ditë. Prandaj  është e kotë të japim këshilla për rastet e rënda në shtëpi. Rastet e rënda është e padiskutueshme që kërkojnë spitalin”, shtoi më tej ai.

LEXO EDHE:  Mori mandatin e deputetes/ Çomo: Qëndroj në spital derisa të largohet pacienti i fundit

LEXO EDHE:  “Covid shkakton probleme të zemrës”/ Mjeku kardiolog tregon shenjat që nuk duhen neglizhuar

Arma më e mirë përballë COVID dhe kësaj situatë pandemike, mjeku thekson se është vaksina.

“Ka njerëz që kanë mbi 6 muaj me lodhje kronike, lodhje muskujsh, kyçesh, kanë ankthe. Problemet me mushkërinë s’mund të zgjasin kaq larg, kur një person fillon të rikuperojë. Probleme të përhershme do jenë fibroza që do ngelen në mushkëri.Në këtë situatë që jemi  vaksinimi është kryefjala. Të shtruarit janë dominuar nga persona të pavaksinuar”.-u shpreh mjeku.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Qendrat shëndetësore rrezikojnë të boshatisen’/ Gjata: nga 40 kuota, vetëm 5 studentë kanë aplikuar për mjek familjeje

Publikuar

-

Nga

Ku dallojnë vaksinat anti-Covid? Arben Gjata tregon dobitë dhe të metat e tyre

Largimet masive të mjekëve dhe kërkesat e pakëta të studentëve të Mjekësisë për specialitetin “mjek familjeje” rrezikojnë që të boshatisin qendrat shëndetësore.

Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata, ka ngritur shqetësimin se qendrat shëndetësore rrezikojnë të boshatisen, sipasojë e kërkesave të pakta nga studentët për specialitetin “mjek familjeje”.

Në një intervistë për Report tv, ai tha se nga 40 kuota, vetëm 5 studentë kanë aplikuar për mjek familjeje, ndërsa shqetësuese është edhe mungesa e mjekëve të urgjencës.

Ne kemi shumë nevojë për disa specialitete siç është mjeku i urgjencës dhe mjekësia e familjes. Në sistemin shqiptar shumica e mjekëve nuk janë mjek familje por janë mjek të përgjithshëm që kanë punuar ndër vite si mjek familje. Dhe gjithashtu sistemi urgjencës, pra duam të formojmë edhe mjekë të urgjencës. Te mjeku familjes kishim 40 kuota  dhe u plotësuan vetëm 5 ndërsa te urgjenca kanë qenë 15 kuota dhe u plotësuan 5 gjithashtu“, u shpreh Gjata.Për t’u dhënë zgjidhje mungesave të krijuara për shkak të largimit të mjekëve, Rektori i Universitetit të Mjekësisë Arben Gjata thotë se gradualisht do të rriten kuotat për disa degë të mjekësisë.

LEXO EDHE:  Covid vijon të përhapet në shkolla/ Infektohen tre mësues dhe një sanitare në Bulqizë

LEXO EDHE:  Vitaminat dhe mineralet nuk janë ilaç kundër COVID-19

“Unë besoj se kuotat gradualisht do ti rrisim, ne projektojmë rreth 500-600 kuota në vit duhet ti ketë mjekësia për të përballuar qoftë lëvizjen e mjekëve jashtë vendit qoftë dhe për të plotësuar nevojat në rritje të sistemit qoftë atij publik qoftë sistemit privat”, tha rektori.

Një tjetër zgjidhje është parashikuar përmes shtrirjes së degëve të Universitetit të Mjekësisë, edhe në Durrës dhe Elbasan.

“Mund të hapim 50 kuota me një program të përbashkët studimi me Universitetin e Durrësit dhe 50 kuota të tjera me program të përbashkët studimi me Universitetin e Elbasanit ndërsa 50 kuota të tjera do ti shtojmë ne për arsye sepse parashikojmë që në vitin tjetër të fillojë ndërtimi i godinës së re aty ku sot është 6-katëshi i cili i rrit shumë hapësirat e Universitetit”, tha Gjata./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3960 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 556 qytetarë, ndërsa kanë ndërruar jetë 4 shtetas.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 220 në Tiranë, 31 në Fier, Elbasan, 21 në Durrës, 20 në Shkodër, 18 në Sarandë, 17 në Gjirokastër, 15 në Kamëz, Berat, 14 në Lushnje, Mallakastër, 11 në Skrapar, 10 në Vlorë, Pogradec, 8 në Përmet, 7 në Pukë, 6 në Kurbin, Kuçovë, 5 në Divjakë, Këlcyrë, Korçë, Gramsh, 4 në Lezhë, Kavajë, Libohovë, Tepelenë, Dimal, 3 në Mirditë, Mat, Patos, Selenicë, Cërrik, Librazhd, 2 në Shijak, Vorë, Himarë, Memaliaj, Poliçan, Peqin, 1 në Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Kukës, Has, Tropojë, Krujë, Rrogozhinë, Dibër, Bulqizë, Delvinë, Dropull, Belsh.

Janë 7,847 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 150 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 4 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Një qytetar nga Përmeti 60 vjeç, një qytetar nga Fier 65 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 78 dhe 81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Ja si mund të nisin luftërat botërore të shekullit XXI

LEXO EDHE:  Ja si mund të nisin luftërat botërore të shekullit XXI

Janë shëruar 698 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 186,267 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (23 Nëntor 2021)

Raste të reja ditore 556
Të shëruar në 24 orë 698
Të shtruar në spitale 150
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 3,960

Testime totale 1,376,320
Raste pozitive 197,167
Raste të shëruara 186,267
Raste Aktive 7,847
Humbje jete 3,053

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,234
Fier 636
Gjirokastër 545
Shkodër 464
Berat 458
Durrës 388
Elbasan 361
Vlorë 254
Korçë 211
Lezhë 170
Dibër 65
Kukës 61

LEXO TE PLOTE