Connect with Us

Më në fund/ Eksperti zbulon ndryshimin e rëndësishëm në Instagram

Teknologji

Më në fund/ Eksperti zbulon ndryshimin e rëndësishëm në Instagram

Publikuar

-

Instagram do të bllokojë automatikisht “DM-të abuzive”/ Si funksionon dhe ku shkojnë ato?

Meta më në fund ka bërë të mundur story-ve e të gjata 60 sekonda/ nga 15 sekoda në Instagram.

Pra, Stories është një veçori mjaft e njohur në Instagram. Fakti që fshihet pas 24 orësh e bën të lehtë për njerëzit që të mos kujdesen për përmbajtjen që po vendosin në internet, sepse nuk është aty përgjithmonë. Aktualisht janë duke u testuar veçoritë e story-ve 60 sekonda me një pjesë të vogël të përdoruesve të saj.

LEXO EDHE:  Foto/Adelina poston foton e parë pas lajmit të shtatzanisë

Ka qenë Matt Navarra, një nga ekspertët më të njohur të rrjeteve sociale ai që e ka publikuar lajmin.

Mund të duhet ende pak kohë përpara se funksioni të shpërndahet në audiencë më të madhe, por, në të vërtetë, ai do të shpërndahet përfundimisht.

Në tetor ishte Alessandro Paluzzi ai që kishte njoftuar për testimin e këtij opsioni, që tani duket se është më afër se kurrë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Apple dhe Amazon gjobiten me 225 milionë dollarë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mbikëqyrësi antitrust i Italisë ka gjobitur Apple dhe Amazon me një total prej më shumë se 200 milionë euro (225 milionë dollarë) për bashkëpunim për të kufizuar konkurrencën në shitjen e produkteve të markës Apple dhe Beats në kundërshtim me rregullat e Bashkimit Evropian.

Një hetim zbuloi se dispozitat në një marrëveshje të vitit 2018 midis gjigantëve të teknologjisë së Shteteve të Bashkuara kufizuan aksesin në tregun italian të Amazonës për rishitësit e përzgjedhur, tha të martën Autoriteti Italian i Konkurrencës.

Mbrojtësi “goditi” Apple me një gjobë prej 134.5 milionë euro (151.32 milionë dollarë) dhe Amazon me një gjobë prej 68.7 milionë euro (77.29 milionë dollarë). Ai gjithashtu i urdhëroi ata t’i jepnin fund kufizimeve dhe t’u jepnin rishitësve akses në një “mënyrë jodiskriminuese”.

LEXO EDHE:  Kejvina Kthella nxeh Instagramin/ Fotot e saj me bikini të kuq nuk duhen humbur

LEXO EDHE:  Ky është trendi më ''i çmendur'' i momentit i fotove në instagram dhe i ka fiksuar VIP-at!Apple dhe Amazon thanë se do të apelonin.

“Gjoba e propozuar është joproporcionale dhe e pajustifikuar”, tha Amazon. “Ne hedhim poshtë sugjerimin e ICA-së që Amazon përfiton duke përjashtuar shitësit nga dyqani ynë, pasi modeli ynë i biznesit mbështetet në suksesin e tyre.”

Apple tha se respekton Autoritetin Italian të Konkurrencës “por besoni se nuk kemi bërë asgjë të keqe”. Bashkëpunimi me rishitës të zgjedhur ndihmon sigurinë e klientit sepse siguron që produktet janë origjinale, tha Apple./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nuk po mbron adoleshentët/ Rrjeti social Instagram nën hetim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një rrjet social i njohur është vënë nën kritika nga ligjvënësit amerikanë për ndikimin e tij të dëmshëm në shëndetin mendor të adoleshentëve.

Një grup prokurorësh nga SHBA njoftuan se po hetojnë nëse Meta, e njohur më parë si Facebook, ka shkelur ligjin shtetëror për mbrojtjen e konsumatorit duke promovuar aplikacionin e saj në Instagram për fëmijët dhe adoleshentët, edhe pse ajo e dinte për dëmtimin e këtij shërbimi.

“Facebook, tashmë Meta, ka dështuar të mbrojë të rinjtë në platformat e tij dhe në vend të kësaj ka zgjedhur të injorojë ose, në disa raste, të rrisë makinacionet e njohura që përbëjnë një kërcënim real për shëndetin fizik dhe mendor shfrytëzimin e fëmijëve në interes të përfitimit”, thuhet në deklaratë.

Hetimi po udhëhiqet nga prokurorët e shtetit nga Massachusetts, Kalifornia, Florida, Kentaki, Nebraska, Nju Xhersi, Tenesi dhe Vermonti. Ky grup do të shqyrtojë mënyrat se si Meta ka rritur “kohëzgjatjen dhe frekuencën e përdorimit të Instagramit nga përdoruesit më të rinj” dhe se si ky përdorim i shtuar ka qenë i dëmshëm.

LEXO EDHE:  Kejvina Kthella nxeh Instagramin/ Fotot e saj me bikini të kuq nuk duhen humbur

LEXO EDHE:  “Po na varrosni për së gjalli”/ Qytetarët i reagojnë Ramës për çmimet dhe papunësinëWall Street Journal publikoi një seri historish, të bazuara pjesërisht në dokumente të publikuara më parë, duke përfshirë një artikull se si Facebook e di se Instagram është “toksik” për vajzat adoleshente, duke përkeqësuar imazhin e tyre trupor dhe shëndetin mendor.

Nga ana tjetër, rrjeti social pretendon se hulumtimi është “keqinterpretuar” dhe vë në dukje se studimi ka treguar gjithashtu se disa adoleshentë ndihen më mirë me trupin e tyre pas përdorimit të Instagramit.

Ligjvënësit amerikanë po mbajnë gjithashtu seanca dëgjimore për ndikimin e mediave sociale tek të rinjtë.

Instagram së fundmi ka punuar në veçori të reja që synojnë përmirësimin e shëndetit mendor, duke përfshirë një mjet që u kujton përdoruesve të bëjnë një pushim nga platforma./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

VIDEO- Rolls-Royce krijon avionin elektrik më të shpejtë në botë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Rolls-Royce ka impresionuar me inovacionin e saj të fundit të aviacionit – avioni më i shpejtë tërësisht elektrik në botë.

Avioni ‘Spirit of Innovation’ ka vendosur një rekord të ri shpejtësie, duke arritur shpejtësinë maksimale prej 387.4 mph gjatë një fluturimi provë – 132 mph më shpejt se rekordi ekzistues.

Ndërkohë, avioni tërësisht elektrik arriti 330 mph mbi 9.3 milje (15 km) – 182 mph më shpejt se rekordi i mëparshëm – dhe theu kohën më të shpejtë për t’u ngjitur në 3,000 metra me 60 sekonda, me një kohë prej 202 sekondash.

Të dhënat tani i janë dorëzuar Federatës Aeronautique Internationale, e cila kontrollon të dhënat botërore të aeronautikës, për konfirmim.

Warren East, CEO i Rolls-Royce, tha: “Duke ndjekur fokusin e botës mbi nevojën për veprim në COP26, ky është një tjetër moment historik që do të ndihmojë në realizimin e “jet zero” dhe mbështet ambiciet tona për të ofruar përparimet teknologjike që i duhen shoqërisë. dekarbonizoni transportin përmes ajrit, tokës dhe detit.’

Avioni ‘Spirit of Innovation’ ka vendosur një rekord të ri shpejtësie, duke arritur shpejtësinë maksimale prej 387.4 mph gjatë një fluturimi provë – 132 mph më shpejt se rekordi ekzistues +8

Pretendimet për rekord botëror

Gjatë fluturimit testues, Rolls-Royce pretendon se ka thyer tre rekorde botërore:

LEXO EDHE:  Përtej vajzës seksi në ekran/ Eva Murati lumturon fansat, gjesti i saj duhet të jetë shembull për “vip-at” e tjerë

LEXO EDHE:  Bombastike/ Tayna më provokuese se kurrë  1. 345 mph mbi 3 km (1,86 milje)
  2. 331 mph mbi 15 km (9,3 milje)
  3. 202 sekonda për ngjitje 3000 metra

Fluturimi testues u zhvillua në vendin e testimit të avionit eksperimental të Boscombe Doën të ​​Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar më 16 nëntor.

Gjatë fluturimit provë, avioni u pilotua nga Drejtori i Operacioneve të Fluturimit të Rolls-Royce, Phil O’Dell, dhe me shpejtësi 387.4 mph.

Ky është 132 mph më i shpejtë se rekordi ekzistues, i cili u vendos nga avioni Siemens eAircraft me fuqi Extra 330 LE Aerobatic në 2017.

Fryma e Inovacionit mundësohet nga një sistem elektrik 400 kË dhe një paketë baterie shtytëse me energji të dendur që përmban 6,480 qeliza.

Për ta vënë këtë në kontekst, bateria është mjaft e madhe për të karikuar 7500 smartfonë!Ky sistem mundëson që helikat të rrotullohen me 2200 rpm, që është dy herë më shpejt se një makinë larëse me centrifugim të lartë.

Për të siguruar që bateria e madhe të qëndrojë e freskët, Spirit of Innovation përmban mbrojtje termike të bërë nga tapa portugeze – e njëjta tapë që përdoret në mbushjen e verërave. O’Dell tha: “Fluturimi i “Frymës së Inovacionit” me këto shpejtësi të jashtëzakonshme dhe besimi se kemi thyer rekordin botëror për fluturimet tërësisht elektrike është një rast i rëndësishëm”./CNA.al

LEXO TE PLOTE