Connect with Us

Kthesë në udhëzimet anticovid/ BE kërkon vaksina përforcuese për të gjithë të rriturit

Shëndeti

Kthesë në udhëzimet anticovid/ BE kërkon vaksina përforcuese për të gjithë të rriturit

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Bashkimi Europian bën një kthesë të madhe në udhëzimet për luftimin e pandemisë koronavirus. Kreu i Agjencisë së Shëndetit publik, kërkoi që të merret në konsideratë aplikimi i një dozë përforcuese për të gjithë të rriturit, nga 18 vjeç e sipër.

Prioritet pritet të kenë personat mbi 40 vjeç, ndërsa paralajmëron se dhjetori dhe janari do të jenë dy muaj të vështirë përballë Covid-19.

Ndjekja e këtij rekomandimi të Qëndrës Europiane për Parandalimin dhe Kontrollimin e Sëmundjeve nuk është i detyrueshëm për qeveritë e vendeve të BE-së, por ndikojnë në vendimet për mbrojtjen e shëndetit publik, shkruan A2.

Ky zhvillim vjen pas paralajmërimit të zymtë të Organizatës Botërore të Shëndetit lidhur me situatën pandemike në kontinentin e vjetër. Sipas parashikimeve që bëhen në bazë të të dhënave të raportuara, në Europë dhe Azinë Qendrore mund të vdesin deri në 700 mijë persona nga Covid-19 deri në shkurt, duke e çuar bilancin total të viktimave në mbi 2 milionë.

LEXO EDHE:  Origjina e COVID-19/ OBSH nuk ofron përgjigje përfundimtare

“Përballemi me dimër sfidues përpara, por nuk duhet të humbasim shpresat”, u shpreh Hans Kluge, Drejtori OBSH për Europën.

Për rritjen dramatike të rasteve në Europë, ekspertët e organizatës, fajësojnë numrin e lartë të të pavaksinuarve dhe dominimin e variantit me të transmetueshëm Delta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Rriten ndjeshëm rastet me Covid/ Humbin jetën 10 pacientë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3,598  testime dhe kanë rezultuar pozitivë 609 qytetarë, ndërsa kanë ndërruar jetë 10 shtetas.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:Janë kryer 3,598 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 609 qytetarë, në këto bashki: 249 në Tiranë, 36 në Fier, 35 në Durrës, 26 në Berat, 21 në Vlorë, 17 në Kamëz, 16 në Korçë, 15 në Gjirokastër, Dimal, 13 në Shkodër, Lushnje, Elbasan, 12 në Sarandë, 9 në Kavajë, 8 në Patos, 7 në Kurbin, Krujë, Mallakastër, Kuçovë, 5 në Kolonjë, Skrapar, 4 në Pukë, Lezhë, Shijak, Divajë, Përmet, Tepelenë, Pogradec, 3 në Vau i Dejës, Vorë, Selenicë, Memaliaj, Maliq, 2 në Tropojë, Mirditë, Bulqizë, Delvinë, Konispol, Libohovë, Këlcyrë, Poliçan, Peqin, Librazhd, 1 në Malësi e Madhe, Kukës, Has, Dibër, Rroskovec, Himarë, Dropull, Devoll, Belsh, Gramsh.

Janë 7,804 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 159 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 10 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Një qytetar 66 vjeç nga Bulqiza, një qytetar 69 vjeç nga Fushë- Kruja, katër qytetarë nga Tirana 71 -77 vjeç, dy qytetarë nga Elbasani 71 dhe 72 vjeç, një qytetar nga Fieri 74 vjeç, një qytetar nga Korça 82 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  BE-ja mund të miratojë vaksinën e Pfizer shumë shpejt

LEXO EDHE:  Situatë shqetësuese në Kosovë/ 11 viktima dhe 539 raste të reja Covid në 24 orë

Janë shëruar 642 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 186,909 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (24 Nëntor 2021)

Raste të reja ditore 609
Të shëruar në 24 orë 642
Të shtruar në spitale 159
Humbje jete në 24 orë 10
Testime ditore 3,598

Testime totale 1,372,918
Raste pozitive 197,776
Raste të shëruara 186,909
Raste Aktive 7,804
Humbje jete 3,063

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,138
Fier 659
Gjirokastër 559
Shkodër 472
Berat 478
Durrës 411
Elbasan 344
Vlorë 251
Korçë 213
Lezhë 162
Kukës 61
Dibër 56

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Frika e valës së re/ EMA rekomandon ilaçin e ri për luftën kundër Covid

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendeti

Komiteti i mjekësisë humane i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA), Komiteti për Produkte Medicinale për Përdorim Human (CHMP), ka lëshuar këshilla pro përdorimit te Lagevrio, i njohur gjithashtu si molnupiravir ose MK 4482, për trajtimin e COVID-19.

CHMP këshilloi që ilaçi, i cili aktualisht nuk është i autorizuar në BE, mund të përdoret për të trajtuar të rriturit me COVID-19 të cilët nuk kanë nevojë për oksigjen shtesë dhe që janë në rrezik të shtuar për të zhvilluar COVID-19 të rëndë.

Lagevrio duhet të administrohet sa më shpejt që të jetë e mundur pas diagnostikimit të COVID-19 dhe brenda pesë ditëve nga fillimi i simptomave. Ilaçi, i cili disponohet si kapsula, duhet të merret dy herë në ditë për pesë ditë.

EMA e lëshoi këtë këshillë për të mbështetur autoritetet kombëtare që mund të vendosin për përdorimin e mundshëm të hershëm të ilaçit përpara autorizimit të marketingut, si p.sh. në mjediset e përdorimit të urgjencës, në dritën e rritjes së shkallës së infeksionit dhe vdekjeve për shkak të COVID-19 në të gjithë BE-në.

LEXO EDHE:  Origjina e COVID-19/ OBSH nuk ofron përgjigje përfundimtare

LEXO EDHE:  Covid nuk kursen askënd/ Ndërron jetë drejtori i Institutit të NdërtimitStudimi zbuloi se Lagevrio, kur jepej në një dozë prej 800 mg dy herë në ditë, e uli rrezikun e shtrimit në spital dhe vdekjes kur trajtimi filloi brenda pesë ditëve nga fillimi i simptomave. Rreth një muaj pas fillimit të trajtimit, 7.3 përqind e 385 pacientëve që morën Lagevrio krahasuar me 14.1 përqind e 377 pacientëve që morën placebo ishin shtruar në spital ose kishin vdekur; asnjë nga pacientët në grupin Lagevrio nuk vdiq në krahasim me tetë pacientë në grupin e placebo.

Efektet anësore më të zakonshme të raportuara gjatë trajtimit dhe brenda 14 ditëve pas dozës së fundit të Lagevrio ishin diarre, nauze, marramendje dhe dhimbje koke, të cilat të gjitha ishin të lehta ose të moderuara.

Megjithatë, EMA shtoi se Lagevrio nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë dhe tek gratë që mund të mbeten shtatzënë dhe që nuk përdorin kontracepsion efektiv. Gratë që mund të mbeten shtatzënë duhet të përdorin kontracepsion efektiv gjatë trajtimit dhe për katër ditë pas dozës së fundit të Lagevrio.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ndalimi i grumbullimeve/ Manastirliu firmos urdhrin

Publikuar

-

Nga

Vendimi për të ndaluar grumbullimet në vende të mbyllura apo të hapura do të qëndrojë në fuqi deri në datë 29 nëntor.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka formosur sot urdhrin, i cili ka si qëllim parandalimin e përhapjes së virusit.Në urdhrin nr.633 datë 1.11.2020 “Për ndalimin e grumbullimeve në vende të mbyllura apo të hapura” të ndryshuar bëhet ndryshimi si vijon: 1. Në pikën 1 të urdhrit, togfjalëshi deri në datën 15.11.2021 zëvendësohet me togfjalëshin “deri në datën 29.11.2021”. Ky urdhër hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në fletoren zyrtare”, shkruhet në vendimin e Ministrisë.

LEXO TE PLOTE