LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kokë-boshi i LSI-së që i ngjan Ilir Metës me veten kur ishte i ri

24 Nëntor 2021, 14:39, Politikë CNA

Pas Petrit Vasilit, të cilin të gjithë në LSI, madje edhe vetë kryetarja Monikë e thërrasin Vasali, për faktin se në të gjithë jetën e tij ka ditur të jetë vetëm vasal, më i keqpërdoruri është Endrit Brahimllari.

Që me përfshirjen e tij në LRI disa vite më parë, ky njeri pa ngjyrë e pa formë, i pëlqeu Metës për një fakt, ishte trashaluq, kokëmadh dhe faqefryrë.

Kaq duhej dhe Meta gjeti tek ai veten e tij të kohës së rinisë. Ndaj edhe e zgjodhi ta ketë në krah e ta përdorë sipas nevojave.

Edhe pse bufalaq e trashaluq, këto përmasa nuk ishin proporcionale me kokëboshësinë e tij, dhe kjo ishte edhe një arsye më shumë se përse i duhej Metës.

E tani kur Meta është në hall të madh, Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së ka marrë flamurin e mbrojtësit të Metës nga njëra anë dhe të sulmit mbi Bashën nga ana tjetër.

Të pakulturuar politikisht dhe në nivel intelektual mjeran, këta kokë-boshë që politika i përdor vetëm si reparte jeniçerësh kur duhet të sulmojnë e shajnë ndonjërin që nuk i pëlqen shefit, janë modeli që krijon neveri tek të rinjtë ndaj politikës.

Ky kokëboshi i LSI-së që i ngjan Metës me veten kur ishte i ri, është shembulli më tipik i përdorjes, sepse edhe tipa si ky kaq dinë të bejnë, të përdoren./CNA.al

Lajmet e fundit nga