Connect with Us

Frika e valës së re/ EMA rekomandon ilaçin e ri për luftën kundër Covid

Shëndeti

Frika e valës së re/ EMA rekomandon ilaçin e ri për luftën kundër Covid

Publikuar

-

cna lajme shendeti

Komiteti i mjekësisë humane i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA), Komiteti për Produkte Medicinale për Përdorim Human (CHMP), ka lëshuar këshilla pro përdorimit te Lagevrio, i njohur gjithashtu si molnupiravir ose MK 4482, për trajtimin e COVID-19.

CHMP këshilloi që ilaçi, i cili aktualisht nuk është i autorizuar në BE, mund të përdoret për të trajtuar të rriturit me COVID-19 të cilët nuk kanë nevojë për oksigjen shtesë dhe që janë në rrezik të shtuar për të zhvilluar COVID-19 të rëndë.

Lagevrio duhet të administrohet sa më shpejt që të jetë e mundur pas diagnostikimit të COVID-19 dhe brenda pesë ditëve nga fillimi i simptomave. Ilaçi, i cili disponohet si kapsula, duhet të merret dy herë në ditë për pesë ditë.

EMA e lëshoi këtë këshillë për të mbështetur autoritetet kombëtare që mund të vendosin për përdorimin e mundshëm të hershëm të ilaçit përpara autorizimit të marketingut, si p.sh. në mjediset e përdorimit të urgjencës, në dritën e rritjes së shkallës së infeksionit dhe vdekjeve për shkak të COVID-19 në të gjithë BE-në.

LEXO EDHE:  Vaksinimi i detyrueshëm/ Studentët zgjedhin AstraZeneca

Studimi zbuloi se Lagevrio, kur jepej në një dozë prej 800 mg dy herë në ditë, e uli rrezikun e shtrimit në spital dhe vdekjes kur trajtimi filloi brenda pesë ditëve nga fillimi i simptomave. Rreth një muaj pas fillimit të trajtimit, 7.3 përqind e 385 pacientëve që morën Lagevrio krahasuar me 14.1 përqind e 377 pacientëve që morën placebo ishin shtruar në spital ose kishin vdekur; asnjë nga pacientët në grupin Lagevrio nuk vdiq në krahasim me tetë pacientë në grupin e placebo.

Efektet anësore më të zakonshme të raportuara gjatë trajtimit dhe brenda 14 ditëve pas dozës së fundit të Lagevrio ishin diarre, nauze, marramendje dhe dhimbje koke, të cilat të gjitha ishin të lehta ose të moderuara.

Megjithatë, EMA shtoi se Lagevrio nuk rekomandohet gjatë shtatzënisë dhe tek gratë që mund të mbeten shtatzënë dhe që nuk përdorin kontracepsion efektiv. Gratë që mund të mbeten shtatzënë duhet të përdorin kontracepsion efektiv gjatë trajtimit dhe për katër ditë pas dozës së fundit të Lagevrio.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Ndalimi i grumbullimeve/ Manastirliu firmos urdhrin

Publikuar

-

Nga

Vendimi për të ndaluar grumbullimet në vende të mbyllura apo të hapura do të qëndrojë në fuqi deri në datë 29 nëntor.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka formosur sot urdhrin, i cili ka si qëllim parandalimin e përhapjes së virusit.Në urdhrin nr.633 datë 1.11.2020 “Për ndalimin e grumbullimeve në vende të mbyllura apo të hapura” të ndryshuar bëhet ndryshimi si vijon: 1. Në pikën 1 të urdhrit, togfjalëshi deri në datën 15.11.2021 zëvendësohet me togfjalëshin “deri në datën 29.11.2021”. Ky urdhër hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në fletoren zyrtare”, shkruhet në vendimin e Ministrisë.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“COVID-i i zgjatur ka rrezik për humbje jete”/ Mjeku: Pacientët s’duhet të kurohen në shtëpi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Disa nga simptomat e sëmundjes së zgjatur të shkaktuar nga koronavirusi janë lodhja kronike, turbullimi i mendimit, pagjumësia, probleme në zemër dhe vështirësi në frymëmarrje.

Pneumologu Arben Tanka i ftuar në ABC News, ka deklaruar se një COVID i zgjatur dhe në një formë të rëndë ka risk të madh edhe për të humbur jetë.

Dëmtimi më  i madh dhe më i rrezikshëm vjen nga pjesa e dëmtimit të mushkërive. Një COVID i zgjatur dhe në një formë të rëndë ka risk të madh edhe për të humbur jetën. Covid-i i zgjatur mund të të sjellë dhe vdekje, fatkeqësisht po. Covid-i i zgjatur janë njerëz që s’e kuptojnë se faza s’ka qenë e rëndë. Një COVID i formës së mesme dhe të lehtë s’jep problematika që çojnë në vdekje”, tha mjeku.

Tanka theksoi se nuk rekomandohet kurimi i COVID-it të zgjatur në shtëpi.“Për covid-in e rëndë ndjekja në shtëpi është e pakëshillueshme. Nëse një person që do të dojë analiza njëherë në 3 ditë është e pamundur që ta ndjekë, plus që është dhe infermieri që duhet shkojë në shtëpi edhe mjeku duhet ta vlerësojë njëherë në 3 ditë. Prandaj  është e kotë të japim këshilla për rastet e rënda në shtëpi. Rastet e rënda është e padiskutueshme që kërkojnë spitalin”, shtoi më tej ai.

LEXO EDHE:  COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 104 raste të reja, 5 humbje jete

LEXO EDHE:  Epidemiologu “i prerë”: Covid do qëndrojë mes nesh aq ditë sa të shohim njerëz pa maska

Arma më e mirë përballë COVID dhe kësaj situatë pandemike, mjeku thekson se është vaksina.

“Ka njerëz që kanë mbi 6 muaj me lodhje kronike, lodhje muskujsh, kyçesh, kanë ankthe. Problemet me mushkërinë s’mund të zgjasin kaq larg, kur një person fillon të rikuperojë. Probleme të përhershme do jenë fibroza që do ngelen në mushkëri.Në këtë situatë që jemi  vaksinimi është kryefjala. Të shtruarit janë dominuar nga persona të pavaksinuar”.-u shpreh mjeku.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Qendrat shëndetësore rrezikojnë të boshatisen’/ Gjata: nga 40 kuota, vetëm 5 studentë kanë aplikuar për mjek familjeje

Publikuar

-

Nga

Ku dallojnë vaksinat anti-Covid? Arben Gjata tregon dobitë dhe të metat e tyre

Largimet masive të mjekëve dhe kërkesat e pakëta të studentëve të Mjekësisë për specialitetin “mjek familjeje” rrezikojnë që të boshatisin qendrat shëndetësore.

Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata, ka ngritur shqetësimin se qendrat shëndetësore rrezikojnë të boshatisen, sipasojë e kërkesave të pakta nga studentët për specialitetin “mjek familjeje”.

Në një intervistë për Report tv, ai tha se nga 40 kuota, vetëm 5 studentë kanë aplikuar për mjek familjeje, ndërsa shqetësuese është edhe mungesa e mjekëve të urgjencës.

Ne kemi shumë nevojë për disa specialitete siç është mjeku i urgjencës dhe mjekësia e familjes. Në sistemin shqiptar shumica e mjekëve nuk janë mjek familje por janë mjek të përgjithshëm që kanë punuar ndër vite si mjek familje. Dhe gjithashtu sistemi urgjencës, pra duam të formojmë edhe mjekë të urgjencës. Te mjeku familjes kishim 40 kuota  dhe u plotësuan vetëm 5 ndërsa te urgjenca kanë qenë 15 kuota dhe u plotësuan 5 gjithashtu“, u shpreh Gjata.Për t’u dhënë zgjidhje mungesave të krijuara për shkak të largimit të mjekëve, Rektori i Universitetit të Mjekësisë Arben Gjata thotë se gradualisht do të rriten kuotat për disa degë të mjekësisë.

LEXO EDHE:  COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 104 raste të reja, 5 humbje jete

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Përfaqësuesja e OBSH takim me Manastirliun

“Unë besoj se kuotat gradualisht do ti rrisim, ne projektojmë rreth 500-600 kuota në vit duhet ti ketë mjekësia për të përballuar qoftë lëvizjen e mjekëve jashtë vendit qoftë dhe për të plotësuar nevojat në rritje të sistemit qoftë atij publik qoftë sistemit privat”, tha rektori.

Një tjetër zgjidhje është parashikuar përmes shtrirjes së degëve të Universitetit të Mjekësisë, edhe në Durrës dhe Elbasan.

“Mund të hapim 50 kuota me një program të përbashkët studimi me Universitetin e Durrësit dhe 50 kuota të tjera me program të përbashkët studimi me Universitetin e Elbasanit ndërsa 50 kuota të tjera do ti shtojmë ne për arsye sepse parashikojmë që në vitin tjetër të fillojë ndërtimi i godinës së re aty ku sot është 6-katëshi i cili i rrit shumë hapësirat e Universitetit”, tha Gjata./CNA.al

LEXO TE PLOTE