Connect with Us

Shpërthen Ardjan Takaj: Disa maskarenj duan të rrëzojnë Skënderbeun

Sport

Shpërthen Ardjan Takaj: Disa maskarenj duan të rrëzojnë Skënderbeun

Publikuar

-

“O Enea Jorgji kur do të ndalosh? Ne nuk kemi harruar…” Ishte ky mesazhi i djeshëm i presidentit të Skënderbeut, Ardjan Takaj, i shoqëruar me një video në “Facebook”, teksa kujtonte ndeshjen e famshme të 20 majit 2017 në stadiumin “Zeqir Ymeri”.

Në atë kohë vendosej titulli kampion, që u fitua nga Kukësi dhe protagonist absolut ishte arbitri nga Elbasani. Mirëpo, katër vite më pas, Jorgji shfaqet sërish si personazh për t’u kujtuar nga korçarët, pasi të dielën ishte arbitër kryesor në TeutaSkënderbeu, 2-2.

Bardhekuqtë pretendojnë për një penallti të mohuar dhe disa raste të tjera gjatë lojës, që sipas tyre, ndikuan direkt në rezultatin e ndeshjes së luajtur në fushën asnjanëse të Kamzës. Por, çfarë mendon vetë Takaj, përtej ironisë në rrjetet sociale…? Kreu i klubit korçar foli dje ekskluzivisht për “Panorama Sport”, për atë që e cilëson skandal në dëm të Skënderbeut. Ai është i bindur se gabimet janë bërë me qëllim.

Zoti Takaj, reagimet e lojtarëve të Skënderbeut pas ndeshjes ndaj Teutës kanë qenë të shumta për gjykimin, ndërsa ju keni thënë se nuk e harroni kollaj Enea Jorgjin, duke publikuar edhe videon e takimit në Kukës katër vite më parë…

Po, natyrisht. Aq më tepër tani që e kemi parë edhe një herë atë që ndodhi në ndeshjen ndaj Teutës. Nëse rishikon me qetësi 90 minutat, është thuajse çdo faull, që nga fillimi i lojës dhe deri në fund, që jepet me tendencë të theksuar kundër Skënderbeut. Po marr si shembull minutën e 10-të. Vila tërheq prej fanelle Meksin, i fut edhe një shkelm nga mbrapa dhe Jorgji jep faull për Teutën! Që këtu kuptohet çfarë do të ndodhë më pas, sepse janë minutat e para. Sinjali është i qartë nga arbitri: Mos luani kot se do të fitojë kundërshtari…! Le të na mundin, por nuk ka mundësi që gjithë kohës VAR-i të jetë kundër nesh!

I referoheni edhe ndeshjeve të kaluara që jeni kaq i irrituar?

Në Laç prishet VAR-i, pasi jepet penallti kundër nesh. Më pas, bëhet goli dhe rregullohet sistemi. Me Dinamon ndodhi e njëjta histori..

A i keni kërkuar pas ndeshjes një sqarim Jorgjit për rastet ku pretendoni se jeni dëmtuar?

Ku ta gjejmë Jorgjin?! Çfarë t’i bëjmë?! Ky është një turp i madh, sepse që kur nis loja duket qartë se çfarë kërkon të bëjë ai. Për të mos folur për minutat e fundit, ku lojtari ynë, Vrapi, thjesht i vendos dorën Kallakut, pa asnjë lloj intensiteti dhe Jorgji jep faull si e si të afronte Teutën te porta jonë. Këto janë disa raste që na vjen zor të qëndrojmë në tribunë dhe të shikojmë ndeshjen deri në fund. Po na ndodh në çdo ndeshje dhe jemi në pikën ku nëse na gjykojnë drejt, na duket sikur na kanë favorizuar. Duke menduar se ne jemi të dënuar, na shkatërruan këta maskarenj!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Është konsumuar bari i fushës, merret vendimi i papritur për “Air Albania”

Publikuar

-

Nga

Skuadrat e kryeqytetit do të duhet të privohen sërish nga të luajturit në impiantin më modern në vend, “Air Albania”. Gjatë ditëve të fundit në këtë stadium janë zhvilluar shumë ndeshje, duke përfshirë Superioren e Kombëtaren dhe përgjegjësit për mirëmbajtjen e fushës kanë kërkuar patjetër që në terrenin e blertë të mos luhet për një javë.

Ndeshja e fundit që do të zhvillohet, përpara se fusha të nisë rehabilitimin, do të jetë ajo e Kombëtares së femrave ndaj rivaleve nga Norvegjia, në kuadër të kualifikueseve për Kupën e Botës. Më pas, deri më datë 2 dhjetor, stadiumi nuk do të jetë i disponueshëm për ndeshje.

Tirana është e vetmja skuadër kryeqytetase, që nuk ndikohet nga kjo lëvizje. Bardheblutë dy ndeshjet e ardhshme ndaj Skënderbeut dhe Egnatias i luajnë në transfertë. Ndryshe ndodh me Dinamon dhe Partizanin, që do të duhet të spostohen në “Elbasan Arena”, fusha e të cilit u rigjenerua së fundmi dhe është në kushte të mira.“Nëndetësja” do të duhet të dalë jashtë kryeqytetit për të luajtur si pritëse ndaj Kastriotit më datë 28 nëntor. Partizani gjithashtu do të spostohet në Elbasan për të luajtur duelin e fortë ndaj Teutës pas tre ditësh.

Ndaj Skënderbeut, ndeshje e planifikuar për t’u luajtur më datë 4 dhjetor, me siguri do të mund të luhet në “Air Albania” sepse në këtë datë fusha do të jetë e gatshme të presë ndeshje. Me këtë lajm, konfirmohet edhe vazhdimi i “zierjes së çorbës” me stadiumet në këtë nisje të sezonit futbollistik.

Shumica e skuadrave po e kanë të pamundur të luajnë në qytetet e tyre dhe në këtë mënyrë po ua bëjnë akoma më të vështirë tifozëve, për t’i ndjekur në stadium. Në të njëjtën kohë, ulen edhe të ardhurat e klubeve nga arkëtimet për biletat.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Krahu i djathtë i Edi Rejës flet për Brojën: Duhet të mendojë se nuk ka arritur asgjë

Publikuar

-

Nga

Sexhio Porrini, një nga njerëzit më të besuar të Edi Rejës në stafin e përfaqësueses shqiptare, nuk e fsheh krenarinë që Shqipëria ka mbyllur kualifikueset në vendin e tretë. Duke folur për TMË, ish-futbollisti i Juventusit ka analizuar ecurinë e kuqezinjve dhe është ndalur të ajo që pritet të bëhet në vijim, duke i vënë një theks të veçantë edhe të ardhmes së Armando Brojës.

“Në momentin e shortit menduam për një nga grupet më të këqij të mundshëm. Të luanim shanset siç bëmë ne, deri në fund e duke humbur mundësitë vetëm 10 minuta para fundit të ndeshjes në shtëpi ndaj Polonisë, sigurisht që të mbetet peng. Ndoshta po shkonim edhe përtej parashikimit më optimist të mundshëm, për t’i dhuruar një ëndërr kombit, vetes tonë dhe lojtarëve. Por pastaj vendos në punë logjikën dhe je krenar për përmirësimin që ke parë, për shpresën që ke patur deri në minutën e fundit.Në vazhdojmë të ndjekim lojtarë të rinj, që mund të na bëjnë të hedhim hapin cilësor. Në fazën mbrojtëse, duke filluar nga portierët, kemi lojtarë mjaft të mirë. Duhet të përmirësohemi mes mesfushës dhe sulmit. Ka ndonjë perspektivë interesante, por duhet të fillojnë të mendojnë që në futboll nuk dhurohet asgjë, duhet sakrificë dhe mund për ta arritur.

Broja? Në pronësi të Çelsit dhe tani te Sauthempton, emri i tij qarkullon kudo. Ka shënuar gola të mëdhenj, karakteristika e tij janë shpejtësia në lojën një kundër një dhe që sheh mirë portën. Duhet të fillojë të piqet dhe të jetojë punën me profesionalizëm të madh, duke menduar se ende nuk ka arritur asgjë. Por ka nevojë për kohë, punojmë për të dhe me të, në mënyrë që të bëhet një lloj i veçantë lojtari dhe që të mos humbasë rrugës”, tha Porrini.

LEXO TE PLOTE

Sport

Mbyllet faza e parë e Superiores, kjo është renditja aktuale

Publikuar

-

Nga

Kukësi ka mundur sot Tiranën me shifrat 2-1, duke i shkaktuar humbjen e parë në këtë kampionat bardhebluve dhe duke i dhënë një sinjal se është pretendent për titullin.

Supersfida që mbylli javën e 9 të Superiores dhe njëkohësisht fazën e parë të këtij kampionati, tregoi një pjesë të parë të vakët, pa raste për shënim. Por në të dytën, që në gjuajtjen e parë të Kukësit erdhi goli me Milunoviç.

Tirana kërkoi me çdo kusht të shënonte, por edhe dukë lënë hapësira të rrezikshme mbrapa. Në ndihmë i erdhi VAR duke akorduar një penallti për prekje të topit me dorë të Peposhit në zonë. Seferi barazoi nga pika e bardhë dhe për disa minuta skuadra bardheblu dukej se mund të merrte tre pikët nga ky duel.Por në fundin e sfidës, Basha shënoi një gol spektakolar nga jashtë zonës, duke i siguruar fitoren ekipit të tij që tashmë ka pikërisht kryesuesit e Tiranës vetëm 3 pikë larg, duke ndalur arratinë e tyre.

Kjo është renditja pas fazës së parë:

LEXO TE PLOTE