Connect with Us

Rreziku nga Covid-19/ SHBA apel qytetarëve, shtetet që nuk duhet të vizitojnë

Bota

Rreziku nga Covid-19/ SHBA apel qytetarëve, shtetet që nuk duhet të vizitojnë

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Departamenti amerikan i Shtetit ka paralajmëruar amerikanët kundër udhëtimit në Gjermani, ndërkohë që Evropa vazhdon të jetë epiqendër e përhapjes së koronavirusit.

“Shmangni udhëtimin në Gjermani! Nëse duhet të udhëtoni në Gjermani, sigurohuni që jeni të vaksinuar plotësisht para udhëtimit!”, kanë thënë Qendrat për Paradalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara.

“Për shkak të situatës aktuale në Gjermani, edhe udhëtarët e vaksinuar plotësisht mund të rrezikohen nga variantet e koronavirusit”, kanë thënë këto Qendra.

Ekspertët shëndetësorë dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë paralajmëruar se spitalet në Gjermani veçse po përballen me vështirësi në disa rajone, pasi është duke u rritur numri i pacientëve.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, ka paralajmëruar se “deri në fund të dimrit, siç është thënë ndonjëherë edhe në mënyrë cinike, secili në Gjermani do të jetë i vaksinuar, i shëruar apo i vdekur”.

Në paralajmërimin e SHBA-së që shtetasit amerikanë të mos udhëtojnë përfshihen edhe shtetet si: Danimarka, Belgjika, Kroacia, Hungaria, Austria dhe Holanda.

Të gjitha këto vende janë përfshirë në nivelin e katërt të rrezikut.

Franca dhe Italia, ndërkaq, mbesin në nivelin e tretë të rrezikut.

Sipas këtij niveli, udhëtarëve potencialë u kërkohet të rishikojnë planet e tyre për udhëtim.

Para se të shpërthente pandemia, niveli i katërt i rrezikut ka qenë kryesisht i rezervuar për vendet si Afganistani dhe Iraku, në të cilat ka konflikte dhe kriza tjera.

LEXO EDHE:   “Shfaqje cirku” vaksinash të pacertifikuara/ Tritan Shehu jep alarmin

Në Shtetet e Bashkuara, Shtëpia e Bardhë ka thënë se 90 për qind e 3.5 milionë punëtorëve federalë – që u është kërkuar të vaksinohen – kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës deri më 22 nëntor.

Në gjithë botën, protestat kanë vazhduar si shenjë pakënaqësie ndaj masave të izolimit dhe kufizimeve tjera, me qëllim të luftimit të pandemisë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ishulli Guadalupe pothuajse është izoluar pasi shkollat janë mbyllur dhe barrikadat janë vendosur nëpër rrugë.

Parisi ka dërguar forca elitë të policisë dhe forca kundër-terrorizmit në këtë ishull gjatë fundjavës, me qëllim të ndaljes së dhunës që ka shpërthyer në ishullin turistik me rreth 400,000 banorë.

Ndërkohë në Paris, kryeministri i Francës, Jean Castex, ka njoftuar se ka dalë pozitiv në koronavirus dhe se duhet të izolohet për të paktën 10 ditë, ndonëse vazhdon punën.

Në Republikën Çeke, protestuesit kanë marshuar në kryeqytetin e këtij vendi, Pragë, për të kundërshtuar kufizimet ndaj personave të pavaksinuar.

Qindra persona kanë kërkuar “liri” për të pavaksinuarit dhe kanë refuzuar kërkesën e Qeverisë për t’u imunuzuar.

Protestat kanë vazhduar edhe në Belgjikë dhe Holandë, pasi kryeministri holandez, Mark Rutte, i ka cilësuar tri netët e trazirave si “dhunë të pastër” nga “idiotët”.

Homologu i tij belg, Alexander De Croo, e ka konsideruar protestën e rreth 35,000 personave në Bruksel si “absolutisht të papranueshme”./REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë/ Blinken bisedë telefonike me Lavrov, zbardhen detaje

Publikuar

-

Nga

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë të mërkurën Ukrainën. Vizita vjen në një kohë kur bisedimet e javës së kaluar me Moskën kanë arritur në një ngërç, si dhe mes shqetësimeve të Uashingtonit, se Rusia po përgatitet të sulmojë Ukrainën.

Departamenti i Shtetit njoftoi sot se kryediplomati amerikan do të takohet me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba.

Ndërkohë Sekretari Blinken zhvilloi një bisedë telefonike sot me ministrin e jashtëm rus Sergei Lavrov. Në deklaratën e Departamentit të Shtetit thuhej se zoti Blinken theksoi rëndësinë e vazhdimit të një rruge diplomatike për të ulur tensionet lidhur me shtimin e pranisë ushtarake ruse në kufi me Ukrainën.

Sekretari Blinken përsëriti angazhimin e palëkundur të SHBA-së për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe nënvizoi se çdo diskutim lidhur me sigurinë evropiane duhet të përfshijë aleatët e NATO-s dhe partnerët evropianë, përfshirë Ukrainën.

Pas vizitës në Kiev zoti Blinken do të udhëtojë drejt Berlinit për një takim me Ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, që do të pasohet nga një takim i Katërshes Transatlantike, një format që përfshin Shtetet e Bashkuara, Britaninë, Francën dhe Gjermaninë.LEXO EDHE:  I dënuar për vjedhje/ Ekstradohet nga Gjermania 39-vjeçari shqiptar

LEXO EDHE:  Jo, rusët nuk do ta fitojnë garën e vaksinave kundër koronavirusit

Zoti Blinken do të: “diskutojë angazhimet e fundit diplomatike me Rusinë dhe përpjekjet e përbashkëta për të penguar agresionin e mëtejshëm rus kundër Ukrainës, duke përfshirë gatishmërinë e aleatëve dhe partnerëve për të vendosur sanksine të ashpra me kosto të rënda ekonomike ndaj Rusisë”, thuhej në deklaratë e DASH-it.

Ndërkohë të hënën një delegacion ligjvënësish amerikanë vizitoi Kievin, dëshmi e mbështetjes për Ukrainën.

Senatorja demokrate Amy Klobuchar, i tha Shërbimit Ukrainas të Zërit të Amerikës, se pjesë e delegacionit janë demokratë dhe republikanë me pikëpamje shumë të ndryshme politike, por që mbështesin Ukrainën. Ajo tha se nëse Vladimir Putin bën një zgjedhje të pabesë dhe antidemokratike, duke sulmuar Ukraninën, do të përballet me sanksione të ashpra e të menjëhershme.

Nga ana e tij Senatori republikan Kevin Cramer tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të qendrojnë duarkryq nëse ndodh diçka. Por ai shtoi se Uashingtoni po kërkon një zgjidhje për të shmangur konfliktin.

Presidenti Joe Biden ka paralajmëruar Moskën se do të përballet me pasoja të forta ekonomike nëse sulmon fqinjin e saj. Rusia, e cila ka rritur ndjeshëm praninë ushtarake në kufi me Ukrainën ka mohuar se po planifikon ndonjë sulm./voa

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Arrihet marrëveshja/ Bullgaria nuk do ta kontestojë emrin “Maqedoni e Veriut”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi sot se me homologun e tij bullgar kanë arritur marrëveshje që Bullgaria të mos kontestojë emrin e shkurtër “Maqedoni e Veriut”, raporton Alsat.

“Sot arritëm pajtueshmëri se po hymë në një dinamikë të intensifikuar me qellim të zgjidhjes së çështje të hapura. Me zotin Petkov arritëm marrëveshje që Bullgaria të shfrytëzoj ermin e shkurtër Maqedonia Veriore, njësoj sikurse edhe emrin e gjatë Republika e Maqedonisë së Veriut. Kjo nënkupton se Bullgaria nuk do ta pengoj emrin e shkurtër në ndonjë proces bilateral, dhe për këtë ka njoftuar Kombet e Bashkuara”, tha Kovaçevski.

Kreu i qeverisë që mori dje votëbesimin në Parlament thekson se kjo paraqet një kapitull të ri për të ardhmen e vendit.

LEXO EDHE:  Vaksina BioNTech/ Pfizer më pak efektive kundër mutacionit të Afrikës së Jugut

LEXO EDHE:   “Shfaqje cirku” vaksinash të pacertifikuara/ Tritan Shehu jep alarmin“Kemi një qëllim që të krijojmë të ardhme më të mirë për qytetarët tanë. Kjo vizitë përkon me 30 vjetorin e njohjes së vendit tonë me emrin zyrtar nga ana e Bulgarisë”, tha Kovaçevski duke paralajmëruar njëherit dhe mbledhjen e dy qeverive e cila do të realizohet më 25 janar.

“Më 25 janar mbledhje e përbashkët mes dy qeverive, do të formohen grupe pune që do të punojnë në projekte konkrete dhe në ndërtimin e raporteve më të mira për një të ardhme më të mirë. Presim që së shpejti të realizohen iniciativat të cilat i ka paralajmëruar vetë Petkovi”, tha Kovaçevski.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Aksidentohet autobusi me 29 pasagjerë shqiptarë në Bullgari

Publikuar

-

Nga

29 pasagjerë nga Kosova, gjashtë prej të cilëve fëmijë kanë përfunduar në spital në Bullgari pasi autobusi me të cilin po udhëtonin mëngjesin e sotëm u aksidentua në qytetin e Kyustendilit, raporton Gazeta Express.

Mediat bëjnë të ditur se aksidenti ka ndodhur rreth orës 04:30, kur autobusi me pasagjerë nga Kosova ka goditur një kamion të ndaluar që transportonte dru.

LEXO EDHE:  Vaksina BioNTech/ Pfizer më pak efektive kundër mutacionit të Afrikës së Jugut

LEXO EDHE:  Gjermania voton sot rezolutën për gjenocidin në ArmeniDrejtuesi i kamionit raportohet se po përpiqej t’u tregonte të tjerëve në trafik se një pemë kishte rënë në rrugë. Autobusi e goditi kamionin dhe ai doli nga rruga.

Policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe kanë nisur hetimet për zbardhjen e plotë të saj.

LEXO TE PLOTE