Connect with Us

Nuk po mbron adoleshentët/ Rrjeti social Instagram nën hetim

Teknologji

Nuk po mbron adoleshentët/ Rrjeti social Instagram nën hetim

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një rrjet social i njohur është vënë nën kritika nga ligjvënësit amerikanë për ndikimin e tij të dëmshëm në shëndetin mendor të adoleshentëve.

Një grup prokurorësh nga SHBA njoftuan se po hetojnë nëse Meta, e njohur më parë si Facebook, ka shkelur ligjin shtetëror për mbrojtjen e konsumatorit duke promovuar aplikacionin e saj në Instagram për fëmijët dhe adoleshentët, edhe pse ajo e dinte për dëmtimin e këtij shërbimi.

“Facebook, tashmë Meta, ka dështuar të mbrojë të rinjtë në platformat e tij dhe në vend të kësaj ka zgjedhur të injorojë ose, në disa raste, të rrisë makinacionet e njohura që përbëjnë një kërcënim real për shëndetin fizik dhe mendor shfrytëzimin e fëmijëve në interes të përfitimit”, thuhet në deklaratë.

Hetimi po udhëhiqet nga prokurorët e shtetit nga Massachusetts, Kalifornia, Florida, Kentaki, Nebraska, Nju Xhersi, Tenesi dhe Vermonti. Ky grup do të shqyrtojë mënyrat se si Meta ka rritur “kohëzgjatjen dhe frekuencën e përdorimit të Instagramit nga përdoruesit më të rinj” dhe se si ky përdorim i shtuar ka qenë i dëmshëm.

Wall Street Journal publikoi një seri historish, të bazuara pjesërisht në dokumente të publikuara më parë, duke përfshirë një artikull se si Facebook e di se Instagram është “toksik” për vajzat adoleshente, duke përkeqësuar imazhin e tyre trupor dhe shëndetin mendor.

Nga ana tjetër, rrjeti social pretendon se hulumtimi është “keqinterpretuar” dhe vë në dukje se studimi ka treguar gjithashtu se disa adoleshentë ndihen më mirë me trupin e tyre pas përdorimit të Instagramit.

Ligjvënësit amerikanë po mbajnë gjithashtu seanca dëgjimore për ndikimin e mediave sociale tek të rinjtë.

Instagram së fundmi ka punuar në veçori të reja që synojnë përmirësimin e shëndetit mendor, duke përfshirë një mjet që u kujton përdoruesve të bëjnë një pushim nga platforma./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

VIDEO- Rolls-Royce krijon avionin elektrik më të shpejtë në botë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Rolls-Royce ka impresionuar me inovacionin e saj të fundit të aviacionit – avioni më i shpejtë tërësisht elektrik në botë.

Avioni ‘Spirit of Innovation’ ka vendosur një rekord të ri shpejtësie, duke arritur shpejtësinë maksimale prej 387.4 mph gjatë një fluturimi provë – 132 mph më shpejt se rekordi ekzistues.

Ndërkohë, avioni tërësisht elektrik arriti 330 mph mbi 9.3 milje (15 km) – 182 mph më shpejt se rekordi i mëparshëm – dhe theu kohën më të shpejtë për t’u ngjitur në 3,000 metra me 60 sekonda, me një kohë prej 202 sekondash.

Të dhënat tani i janë dorëzuar Federatës Aeronautique Internationale, e cila kontrollon të dhënat botërore të aeronautikës, për konfirmim.

Warren East, CEO i Rolls-Royce, tha: “Duke ndjekur fokusin e botës mbi nevojën për veprim në COP26, ky është një tjetër moment historik që do të ndihmojë në realizimin e “jet zero” dhe mbështet ambiciet tona për të ofruar përparimet teknologjike që i duhen shoqërisë. dekarbonizoni transportin përmes ajrit, tokës dhe detit.’

Avioni ‘Spirit of Innovation’ ka vendosur një rekord të ri shpejtësie, duke arritur shpejtësinë maksimale prej 387.4 mph gjatë një fluturimi provë – 132 mph më shpejt se rekordi ekzistues +8

Pretendimet për rekord botëror

Gjatë fluturimit testues, Rolls-Royce pretendon se ka thyer tre rekorde botërore:  1. 345 mph mbi 3 km (1,86 milje)
  2. 331 mph mbi 15 km (9,3 milje)
  3. 202 sekonda për ngjitje 3000 metra

Fluturimi testues u zhvillua në vendin e testimit të avionit eksperimental të Boscombe Doën të ​​Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar më 16 nëntor.

Gjatë fluturimit provë, avioni u pilotua nga Drejtori i Operacioneve të Fluturimit të Rolls-Royce, Phil O’Dell, dhe me shpejtësi 387.4 mph.

Ky është 132 mph më i shpejtë se rekordi ekzistues, i cili u vendos nga avioni Siemens eAircraft me fuqi Extra 330 LE Aerobatic në 2017.

Fryma e Inovacionit mundësohet nga një sistem elektrik 400 kË dhe një paketë baterie shtytëse me energji të dendur që përmban 6,480 qeliza.

Për ta vënë këtë në kontekst, bateria është mjaft e madhe për të karikuar 7500 smartfonë!Ky sistem mundëson që helikat të rrotullohen me 2200 rpm, që është dy herë më shpejt se një makinë larëse me centrifugim të lartë.

Për të siguruar që bateria e madhe të qëndrojë e freskët, Spirit of Innovation përmban mbrojtje termike të bërë nga tapa portugeze – e njëjta tapë që përdoret në mbushjen e verërave. O’Dell tha: “Fluturimi i “Frymës së Inovacionit” me këto shpejtësi të jashtëzakonshme dhe besimi se kemi thyer rekordin botëror për fluturimet tërësisht elektrike është një rast i rëndësishëm”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shtëpi dhe makinë në të njëjtën kohë/ Hyundai prezanton “SEVEN Concept”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Hyundai ka krijuar një automjet të ri i cili ngjan më shumë me një dhomë ndenjeje. Prodhuesi korean i makinave e quan SEVEN Concept, prototipin e tij elektrik SUV, një ‘hapësirë ​​jetese inovative mbi rrota’.

Ky automjet u prezantua në panairin e makinave AutoMobility 2021 në Los Anxhelos.

Automjeti ka dyer autobusit pa shtylla në anën e pasagjerit që hapen automatikisht gjerësisht për të lejuar hyrjen dhe daljen e lehtë. Brenda, pasagjerët mund të ulen në karriget e rrotullimit të rri kot ose të zbresin në një banket .

Ai gjithashtu ka një mini frigorifer dhe një monitor gjigant në brendësi të çatisë së diellit, SEVEN është projektuar me një mentalitet pas pandemisë: Sipas Hyundai, ‘salla e tij e përsosur higjienike’ është bërë nga bambu, suva minerale dhe pëlhura antibakteriale të destinuara për të ‘siguruar që të gjitha sipërfaqet … të mbeten të pastra në çdo kohë’.

 Ka gjithashtu ndarje dezinfektuese nën stol dhe, pasi udhëtarët largohen, pjesa e brendshme lahet me dritë ultravjollcë-C, e cila mund të çaktivizojë viruset.

SEVEN “shkon shumë përtej idesë për të të transportuar dhe riimagjinon kohën dhe hapësirën në të cilën udhëtoni”, sipas publikimit. “Gëzojeni kohën e lirë, punën dhe komunikoni me të tjerët në mënyrë fleksibël dhe të rehatshme – ashtu si do të bënit në hapësirën tuaj të jetesës në shtëpi.”Sangyup Lee, kreu i Hyundai Global Design, tha në një deklaratë se brendësia e SEVEN “kujdeset për pasagjerët si një hapësirë ​​jetese familjare”.

Një panel me drita pikselësh madje ju përshëndet me një sekuencë ‘drite mirëseardhjeje’ kur ndizni motorin. Ekrani i çatisë Vision i SEVEN Concept ka një ekran OLED panoramik që mund të transmetojë përmbajtjen tuaj të preferuar ose të sigurojë një atmosferë qetësuese në sfond.

Dyshemeja e sheshtë e kornizës shtrihet në rreshtin e tretë, duke lejuar rregullime të lëngshme të ndenjëseve. Një Universal Island dhe Smart Hub, një tastierë e lëvizshme me një ekran 27 inç, mund ta kthejnë makinën në një hapësirë ​​pune ose qendër argëtimi të largët.

Sistemi i qarkullimit të ajrit të makinës merr hua nga avionët e pasagjerëve: Ventilimet në shinat e çatisë lejojnë që ajri të kalojë nga maja e automjetit në dysheme dhe të dalë nga një kanal i jashtëm pas rrotave të pasme.

Nëse vërtet dëshironi të vozitni SEVEN, ekziston një komandim i ngjashëm me levë që hiqet kur nuk përdoret. (Një dizajn i ngjashëm u shfaq në Prophecy, makinë konceptuale e Hyundai 2020.)

Prodhuesi i makinave lançoi linjën e tij të automjeteve elektrike Ioniq këtë vit me crossoverin kompakt Ioniq 5, dhe sedani i mesëm Ioniq 6 pritet në vitin 2022. (Sedanët marrin numra çift, ndërsa numrat tekë rezervohen për automjetet sportive.)/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Del së shpejti në treg/ Kamera e fuqishme e cila sheh edhe përtej lëkurës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një kamera e fuqishme holografike është zhvilluar nga shkencëtarët dhe është në gjendje të shohë pothuajse çdo gjë, duke përfshirë qoshet, mjegullën dhe madje edhe mishin e njeriut.

Pajisja, e ndërtuar nga studiuesit e Universitetit Northëestern në Evanston, Illinois, përdor një teknikë të quajtur ‘holografi sintetike me gjatësi vale’.

Ai funksionon duke shpërndarë në mënyrë indirekte dritën në objekte të fshehura, të cilat më pas shpërndahen përsëri dhe kthehen në një aparat fotografik.

Ekipi thotë se është një dekadë larg nga të qenit i disponueshëm në treg, por kur të jetë e mundur, teknologjia mund të përdoret në makina, CCTV dhe madje edhe si një skaner mjekësor.

Një shembull mund të jetë zëvendësimi i përdorimit të një endoskopi në kolonoskopi, në vend të mbledhjes së valëve të dritës për të parë rreth palosjeve brenda zorrëve.

Kjo është një fushë relativisht e re e kërkimit, e njohur si imazhe jo-line-of-sight (NLoS) dhe kjo teknikë mund të kapë me shpejtësi imazhe në fushë të plotë të zonave të mëdha.

Ai e bën këtë me saktësi nënmilimetër, një nivel rezolucioni që një aparat fotografik dhe  mund të përdoret për të parë përmes lëkurës dhe për të parë edhe kapilarët më të vegjël duke punuar.Ndërsa drita shpërndahet në objekte të fshehura dhe shpërndahet përsëri te kamera, një algoritëm rindërton sinjalin e dritës së shpërndarë.

Për shkak të rezolucionit të saj të lartë, metoda gjithashtu ka potencial për të imazhuar objekte që lëvizin shpejt, të tilla si zemra që rreh nëpër gjoks ose makina me shpejtësi në një cep të rrugës.

Ndërsa metoda ka potencial të dukshëm për imazhe mjekësore joinvazive, ka një gamë të gjerë aplikimesh.

Kjo përfshin krijimin e sistemeve të lundrimit të paralajmërimit të hershëm për automobilat dhe inspektimin industrial në hapësira të mbyllura fort.

Megjithatë, studiuesit besojnë se aplikimet e mundshme janë të pafundme.

“Teknologjia jonë do të sjellë një valë të re të aftësive të imazhit,” tha Florian Ëillomitzer, autori i parë i studimit.

Prototipet tona aktuale të sensorëve përdorin dritë të dukshme ose infra të kuqe, por parimi është universal dhe mund të shtrihet në gjatësi vale të tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE