Connect with Us

“Njerëzit janë bërë shkrumb e hi”/ Ministri bullgar: Asnjëherë nuk kemi parë diçka të tillë

Kosova & Rajoni

“Njerëzit janë bërë shkrumb e hi”/ Ministri bullgar: Asnjëherë nuk kemi parë diçka të tillë

Publikuar

-

/
cna lajme rajon

Ministri i Brendshëm i Bullgarisë, Bojko Rashkov në një deklaratë për mediat ka thënë se njerëzit që kanë humbur jetën në autobus janë bërë shkrumb e hi.

“Nuk keni çfarë të shihni. Asnjëherë nuk kam parë diçka të tillë. Njerëzit janë bërë shkrumb e hi. Tani duhet të identifikohen”, deklaroi Rashkov, raportojnë mediat në Maqedoni.

LEXO EDHE:  Aksidenti në Elbasan/ Zbardhen të tjera detaje, zbulohet identiteti i viktimës

Një nga pistat është që aksidenti mund të ketë ndodhur pasi shoferi ka goditur gardhin mbrojtës dhe është shkaktuar flakë.

Autobusi e ka shkatërruar gardhin mbrojtës”,  ka thënë më tej Rashkov./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Situata e pandemisë në Kosovë/ Ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 4 dhjetor se janë regjistruar edhe katër raste të reja me koronavirus.

Rastet e reja dalin pas testimit të 1,563 mostrave, që i bie se 0.25 për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë me sëmundjen COVID-19.

Në raportin e MSH-së thuhet se në 24 orëshin paraprak janë shëruar edhe katër persona dhe 324 janë raste aktive.Ndërkaq, në 24 orët paraprake janë administruar 2,777 doza të vaksinës kundër koronavirusit.

LEXO EDHE:  I riu ndërron jetë 2 ditë pas aksidentit tragjik në Tiranë/Mesazhet prekëse (Emri)

LEXO EDHE:  Aksidenti tragjik në Memaliaj/Kush ishin tre shokët që udhëtonin në “Ford”-in e vdekjes

Që prej fundit të marsit – kur Kosova nisi fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit – deri më 4 dhjetor, 765,669 persona janë vaksinuar me dy dozat e vaksinës, ndërkaq 858,915 persona janë imunizuar me një dozë.

Në Kosovë të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç. Ata mund të zgjedhin një prej vaksinave që janë në përdorim në Kosovë: vaksinën e Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Borrell bën thirrje që Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Publikuar

-

Nga

Palët duhet të kthehen në tavolinën e bisedimeve, tha përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, derisa foli rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë nga Riga e Letonisë ku po mbahet  takimi i ministrave të jashtëm të shteteve anëtare të NATO-s.

“Sa i përket Kosovës dhe Serbisë, kemi pasur shumë tensione gjatë verës. Situata është më e qetë së fundi. Por ka nevojë që dialogu të rikthehet sepse nuk ka rrugë tjetër për ta stabilizuar situatën”, tha Borrell duke folur para mediave, në prag të takimit,  raporton REL.

Bisedimet për normalizim të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë kanë filluar qysh në vitin 2011. Që nga ajo kohë janë arritur një sërë marrëveshjesh, porse shumica prej tyre nuk janë zbatuar në praktikë.

Së fundmi  pengesë në dialog u bë marrëveshja për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovës. Qëllim i dialogut thuhet të jetë arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht e obligueshme për të dyja palët.

LEXO EDHE:  Bullgari, Kryeministri Borisov fiton zgjedhjet

LEXO EDHE:  I riu ndërron jetë 2 ditë pas aksidentit tragjik në Tiranë/Mesazhet prekëse (Emri)Tutje sipas Borrellit, Ballkani Perëndimor është rajon strategjik për BE-në derisa në këtë kontribuon fakti që një pjesë e shteteve të këtij rajoni tashmë janë anëtare të NATO-s.

Borrell foli edhe rreth situatës në Bosnjë e Hercegovinë (BeH) duke thënë se ka tendenca që në këtë shtet të zhbëhen 26 vjet të paqes dhe stabilitetit.

Situata politike në BeH është përkeqësuar pasi udhëheqësi serb i Bosnjës, Millorad Dodik, kërcënoi me ndarjen e Republika Sërpskës – entitet i banuar me shumicë serbe – nga pjesa tjetër e vendit.

Ai po ashtu kërcënoi se serbët e BeH mund të tërhiqen nga ushtria e përbashkët e vendit. Dodiku zuri këtë qëndrim pas miratimit të ligjit i cili ndalon mohimin e gjenocidit në Bosnje./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Qeveria e Kosovës miraton masat e reja anti-COVID

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur këtë të marte ka miratuar masa të reja kundër parandalimit dhe përhapjes së pandemisë COVID-19.

Disa prej masave të miratuara sot janë; çdo person që hyn në Kosovë duhet të posedojë një nga dëshmitë e vaksinimit. Në pikën 2.1 të këtij vendimi thuhet se çdo person që hyn në Kosovë duhet të posedojë certifikatën e vaksinimit të plotë, apo me dy doza.Tutje, në pikën 2.2 thuhet se çdo person që dëshiron të hyjë në Kosovë duhet ta posedojë një dozë të vaksinimit jo më të vjetër së katër javë së bashku me testin PCR negavit për COVID-19, jo më të vjetër se 48 orë, ndërsa që nga data 3 janar 2022, të gjithë personat që hyjnë në Kosovë duhet të kenë dëshminë e të dy dozave të vaksinimit.

LEXO TE PLOTE