Connect with Us

Nga financat për turizmin, tek drejtësia dhe partitë politike/ Projekt-buxheti 2022 merr “ok” në Komisionin e Ekonomisë

Ekonomi

Nga financat për turizmin, tek drejtësia dhe partitë politike/ Projekt-buxheti 2022 merr “ok” në Komisionin e Ekonomisë

Publikuar

-

cna lajme ekonomi

Komisioni i Ekonomisë ka miratuar sot projektbuxhetin e vitit 2022.

Tashmë i njëjti projektbuxhet do të kalojë në Kuvend.

Me gjithë ndryshimet e bëra, në total shpenzimet shtesë arrijnë në 1.687 miliardë lekë.

 Ndarja e buxhetit

MIE: Shton 49 milionë lekë për mbështetjen e burimeve natyrore

TURIZMI: 20 mln lekë për pagat tek pyjet

140 milionë lekë për Kuvendin

Gjykata Kushtetuese 15 mln lekë më shumë

Pr/ buxheti i prokurorisë së përgjithshme shtesë të numri të punonjësve për OPGJ prej 30 punonjësish.

– Shkolla e magjistraturës kërkesë për të riparo buxhetin e vitit 2022, në gjysmën e vitit që vjen për të llogaritur të gjitha nevojat e tyre për paga, pasi tani nuk janë në gjendje për një vlerë të saktë. Kërkohet fondi për ndërtimin e shkollës së magjistraturës në vlerën 576 milionë lekë.

– KLGJ  130 mln lek për dispozicion digjitalizimin

– KLP nuk ka asnjë kërkesë për fonde shtesë.

– Kolegji i Posaçëm i Apelimit propozohet shtesë 30 milionë lekë për paga dhe sigurime shoqërore, pasi fondi i parashikuar është i pamjaftueshëm.

– Komisioni i Pavarur i kualifikimit propozohet shtesë fondesh 35 milionë lekë për paga dhe kontribute,

-Komisionerët asnjë kërkesë për fonde shtesë.

– Inspektori i lartë të drejtësisë asnjë kërkesë për fonde shtesë.

LEXO EDHE:  Miratohet programi i Qeverisë “Rama 3”/ 77 vota pro dhe 53 kundër në seancën maratonë

– Pr/buxheti i strukturës së posaçme antikorrupsion shtesë në zërin e mallrave dhe shërbimeve 20 milionë lekë të cilat do të përdoren nga byroja kombëtare e hetimit, dhe 10 milionë lekë për investime.

– Institucioni i Presidentit, 10 milionë lekë për digjitalizim

– Komisioni qendror i zgjedhjeve propozohet 150 milionë lekë shtesë për rinovimin e dhomës së serverave, pajisjeve informatike, dhe shtesë fondi 9  milionë lekë për shpenzime korrente për procesin zgjedhor.

– Avokati i popullit shtesë në vlerën 3 milionë lekë për paga dhe sigurime shoqërore shtohet 1 punonjës.

– Komisioneri për të drejtën e informimit akordim fondi shtesë për 2022 shtohen 5.5 milionë lekë  për regjistrin elektronik të thirrjeve të pakërkuara.

– Komisioneri për mbikëqyrjen e shërbimit civil shtesë në strukturë me 2 punonjës.

– Autoriteti i dosjeve dhe ish sigurimit të shtetit, shtesë në investimet e huaja 77 milionë lekë

– Institucioni i krimeve dhe pasojave të komunizmit shtesa 5 milionë lekë për paga dhe sigurime.

– Komisioni i Prokurimit Publik shtesë për projektin e dixhitalizimin e ankesave në vlerën 24 milionë lekë.

– 20 mln lekë  për akademinë e shkencave

– 10 mln lekë për kinematografinë

Agjencia për Bashkëqeverisjen do ketë 30 personel dhe 30 milionë lekë

200 milionë lekë për partitë politike

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Ekonomi

Klodian Tomorri denoncon skandalin/ Afera e radhës KESH-NOA, një ditë pasi u shpall kriza energjetike

Publikuar

-

Nga

Tcna lajme ekonomi

Në studion e emisionit “Të Paekspozuarit”, gazetari i ekonomisë në MCN TV, Klodian Tomorri, tregoi detaje mbi një kontratë të nënshkruar mes KESH dhe një kompanie private, e cila ka përfituar mijëra euro. Tomorri shpjegoi sesi kompania NOA përfitoi duke blerë energji nga KESH, vetëm një ditë pas kryeministri Rama kishte shpallur nisjen e një krize energjetike për shkak të mungesës së reshjeve.

Në kontratë nuk kanë përcaktuar oraret kur shkëmbehet energjia. Energjia ka çmime të tjera për periudhën pik dhe të tjera gjatë natës. Kjo tregtohet në bursë dhe është lehtësisht e verifikueshme. Është nënshkruar kontrata, nuk janë përcaktuar oraret. Më 3 tetor Rama bëri lajmërimin për krizën e energjisë. Një ditë pas deklaratës së Ramës, mes KESH dhe kompanisë NOA ka ndodhur kjo marrëveshje. KESH i ka dhënë energji NOA-s 17-23 për një total prej 1807 megavat/orë, që të shumëzuara me çmimin e momentit shkojnë 425 mijë e 740 euro. NOA ia kthen në 2 të natës – 6 e mëngjesit. KESH merr energji në vlerë 59 mijë euro. Nuk është e njëjta sasi energjie, por kjo kompensohet ditën tjetër. Por vëreni ndryshimin në çmim. NOA e merr dhe e shet. Për 6 orë një fitim prej 360 mijë euro. Në 13 ditë të tetorit, KESH i ka dhënë NOA-s 10400 mg/orë energji, me vlerë 2 618 mijë euro, NOA ka kthyer 1 100 mijë euro më pak”, është shprehur Tomorri.

LEXO EDHE:  Miratohet projekt-statuti i ri i Partisë Demokratike

LEXO EDHE:  Kuvendi “i qep gojën” mediave/ Miratohet ligji i kundërshtuar masivisht

Sipas Tomorrit, kontrata që e ka vënë kasakdën e Drinit në dispozicion të kompanisë private është dhënë me vetëdije të plotë nga organet dhe institucionet shtetërore.Sivjet në mars, kompania NOA i kërkon KESH shkëmbim energjie. Drejtori i KESH, Benet Beci, e merr propozimin dhe ia çon Autoritetit të Konkurrencës dhe ERE. Autoriteti i Konkurrencës brenda tre ditësh u mblodh dhe i dha dritën jeshile. Ky institucion më parë kishte hedhur poshtë një kontratë të ngjashme, por jo kaq flagrante. E dinin të gjithë ça po bënin. Ishin të ndërgjegjshëm që po tjetërsonin fondet publike përmes një kontrate. Më e rënda është fakti se kaskada e Drinit, aseti i vetëm strategjik vihet në dispozicion të një kompanie private”, ka thënë më tej Tomorri.

Kontrata e shkëmbimit mes KESH dhe NOA u firmos në fillim të muajit maj gjatë kohës kur drejtor i KESH ishte Besian Kadiu dhe pjesa më e madhe e shkëmbimeve të energjisë është bërë gjatë muajve shtator-tetor 2021 kur KESH drejtohej nga Ergys Verdho.

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Euro bie pikiatë, kryeson Paundi britanik, në tregun valutor/ Kursi i këmbimit, 23 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Euro sot blihet me 119.1 Lekë dhe shitet me 124.1 Lekë, ndërsa dje blihej me 120 Lekë dhe shitej me 125 Lekë.

Dollari amerikan ndryshe nga Euro ka shënuar një rritje të lehtë. Sot  blihet me 105 Lekë dhe shitet me 111 Lekë. Një ditë më parë, Dollari amerikan blihej me 104.1 Lekë dhe shitet me 109.3 Lekë.

Rritje ka shënuar edhe Paundi britanik, i cili dje blihej me 140.5 Lekë dhe shitej me 145.6 Lekë dhe sot blihet 142.5 Lekë dhe shitet me     147.5 Lekë.

LEXO EDHE:  Nga Arben Ahmetaj/Projektligj për fshirjen e detyrimeve tatimore në dogana

LEXO EDHE:  Opozita akuzon Qeverinë për rënien e investimeve të huaja/ Shpërthen Erion Braçe

Franga zviceriane është një tjetër monedhë që ka njohur rënie. Sot blihet me 113.8 Lekë dhe shitet me 118.8 Lekë, ndërsa një ditë më parë,  blihej me 113.7 Lekë dhe shitej me 118.7 Lekë.Dollari kanadez sot blihet me 82.9 Lekë dhe shitet me 87.9 Lekë, duke shënuar kështu rritje krahasuar me një ditë më parë kur blihej me 82.6 Lekë dhe shitej me 87.6 lekë.

Më poshtë po sjellin të dhënat e këmbimit valutor, sipas Credins Bank./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Afera KESH-NOA/ Drejtësia palë me korrupsion, SPAK trembet nga të paprekshmit?

Publikuar

-

Nga

Një dosje korruptive, e gozhduar nga faktet dhe dokumentet nuk preket nga drejtësia.

CNA.al, ka publikuar dokumente dhe fakte për një aferë korruptive, ku janë përfshirë institucione shtetërore.

Bëhet fjalë për një çështje korruptive e prodhuar në sektorin energjitik. Faktet dhe dokumentat ngrenë dyshime se në këtë aferë të KESH, janë përfshirë ish-drejtori Benet Beci, apo edhe Autoriteti i Konkurencës.

Skandali ka nisur me  firmosjen e një kontrate mes KESH dhe kompaninë NOA-Energy.

Kontrata është  firmosur me datën 4 Mars 2021 dhe gjithçka ka përfunduar në kohë rekord, në mënyrë të mjegullt në datën 4 maj të vitit 2021.

Pra, brenda tre muajsh.

Por, drejtësia duket se është bërë palë me ketë aferë korruptive. Asnjë reagim nuk ka drejtësia, deri më sot, pavarësisht dokumentave dhe fakteve që janë publikuar dhe që CNA.al, do t’i risjellë sërish.

Faktet para të cilave mbyll sytë SPAK

Të paprekshmit përballë të cilëve drejtësia mbyll sytë kanë emër dhe mbiemër.

Mirëpo, pavarësisht se ku janë të implikuar apo se sa shumë e kanë dëmtuar buxhetin e shtetit, nuk preken nga SPAK, edhe ky institucion, ka kompetencë pikërisht mbi këta njerëz dhe veprimet e paligjshme që ata kryejnë.

Afera KESH-NOA, ka nisur 14 orë para, se sa Benet Beci, kreu i KESH-it,  të largohej nga detyra me dorëheqje.

Me datë datë 4 Mars 2021, një ditë para dorëheqjes së Benet Becit, është realizuar një  aferë korruptive që prek drejtpërdrejt xhepat e konsumatorëve.

Ky është  fakti i parë që NOA i kërkoi KESH dhe ky institucion me vrap nën drejtimin në hije të Benet Becit, krijoi një situatë për të sjellë më pas një  kontratë skandaloze deri dhe kriminale.

  Marrëveshja KESH-“NOA Energy”

Me datën 4 mars 2021, një kompani private NOA Energy i kërkoi KESH-it, një marrëveshje, e cila ka të bëjë me depozitimin e energjisë.

Kur energjia blihet me çmim të shtrenjtë, në kohën e pikut dhe kërkesës më të lartë të kësaj energjie KESH e nxjerr jashtë dhe e merr gjatë natës, kur çmimi është shumë i lirë dhe askush nuk ka nevojë për energji.

Një shkëmbim energjie, apo një sasi që KESH duhet t’ia japë kompanisë private NOA Energy, e cila këtë sasi do t’ia kthejë sërish Korporatës, brenda të njëjtës kohë. Pra, brenda të njëjtës ditë, por duke mos përcaktuar oraret.

LEXO EDHE:  Miratohet projekt-statuti i ri i Partisë Demokratike

LEXO EDHE:  Kuvendi “i qep gojën” mediave/ Miratohet ligji i kundërshtuar masivisht

Skandali, fillon tek oraret e shkëmbimit të energjisë, sidomos gjatë javëve të fundit, kur çmimi i energjisë elektrike në treg, për megavat, thuajse është “çmendur”. Ka pasur orë piku të energjisë, mbrëmje, pra nga ora 17:00 deri në orën 21:00, që çmimi i energjisë ka shkuar deri në 400 euro megavati.

Dhe kompania NOA Energy merr energji nga KESH dhe e shet. Dhe në rast se bëjmë një llogari të thjeshtë me një mijë megavat energji, një moment me një çmim tregu nga 300-400 euro për megavat, merr si të ardhura në bazë të çmimit në bursë nga 300 mijë-400 mijë euro.

Këtë energji ia kthen KESH-it, në orët e para të mëngjesit. Pra, në orën 4 apo 5 të mëngjesit, kur çmimi në treg është diku më pak se 50 euro.

Çka tregon qartazi se sa më i lartë të jetë çmimi i energjisë në orën e pikut, aq më shumë fiton kompania private që merr energji nga KESH-i.

Dhe kjo energji i kthehet pas KESH-it me një përllogaritje të thjeshtë, me 1 mijë megavat shumëzim për 0.8 cent që merr KESH. Pra, vetëm 800 euro.

NOA, është një kompani e akuzuar për lidhje me nivelet e larta të Qeverisë dhe këtë herë, duket se drejtuesit e KESH i kanë shërbyer  qartazi me një kontratë abusive

Pjesë e skandalit edhe Autoriteti i Konkurencës

Në këtë skandal është përfshirë edhe Autoriteti i Konkurencës, i cili ka miratuar kontratën në fjalë.CNA.al ka siguruar ka siguruar dokumentet që tregojnë sesi Autoriteti i Konkurencës i ka dhënë avantazh një kompanie që fiton miliona euro. Pra, kjo kompani, NOA Energy, është e vetmja që Autoriteti i Konkurencës i ka dhënë të drejtë të marrë energji nga KESH. Duke krijuar kështu një monopol. ./CNA.al

 

 

 

Kontrata kriminale/ KESH, humbje miliona euro me shkëmbimin e energjisë

Benet Beci përfshihet në skandal/ Firmosi kërkesën për kontratën abuzive në KESH

SKANDALI KESH – NOA/Zbulohet kontrata korruptive që fundos zyrtarët

Dokumenti/ Si filloi afera KESH-NOA

Kontrata kriminale/ KESH, humbje miliona euro me shkëmbimin e energjisë

Thellohet skandali/ KESH humbet miliona euro nga shkëmbimi i energjisë

Komisioni “Ruli” jashtë loje/ Basha “i hedh poshtë” punën, kërkon emra të tjerë për deputetë

Zbardhen të tjera detaje nga abuzimi i KESH/ CNA.al sjell dokumentet, dy institucione përfshihen në skandal

 

LEXO TE PLOTE