Connect with Us

FOTO- Arkeologët gjejnë maskën e një ushtari romak që daton rreth 1800 vjet më parë

Kuriozitete

FOTO- Arkeologët gjejnë maskën e një ushtari romak që daton rreth 1800 vjet më parë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një maskë hekuri për fytyrën që do të ishte mbajtur nga një pjesëtar i aftë i kalorësisë romake rreth 1800 vjet më parë është zbuluar në veri të Turqisë qendrore.

Gjetja u gjet gjatë gërmimeve të një strukture të fortifikuar në qytetin antik të Hadrianopolis në Paphlagonia, pranë Eskipazarit të sotëm, në provincën Karabük.

Arkeologët nga Universiteti Karabük aty pranë thanë se gjetjet tregojnë ndikimin e Perandorisë Romake në rajon gjatë fillimit të shekullit të 3-të pas Krishtit.

Qyteti i Hadrianopolis – i njohur gjithashtu me emrat Cesarea dhe Proseilemmene – mendohet se ka qenë i banuar nga shekulli I para Krishtit deri në shekullin e VIII pas Krishtit.

An iron face mask (pictured) that would have been worn by an accomplished member of the Roman cavalry some 1,800 years ago has been unearthed in northern central Turkey

Arkeologët kanë gërmuar vendin që nga viti 2003, pasi kanë zbuluar 14 struktura, duke përfshirë dy banja, dy kisha, një teatër, varre shkëmbore, një kamare monumentale, një vilë dhe sheshin, ndërtesën e fortifikuar në të cilën u gjet maska e kalorësisë.

Nga muri fortifikues në ndërtesë marrim me mend se kjo është një strukturë ushtarake. Një maskë hekuri u zbulua gjatë gërmimeve këtu”, tha për Gazete Global, arkeologu kryesor Ersin Çelikbaş i Universitetit Karabük.

“Historia e rajoneve të brendshme të Rajonit Perëndimor të Detit të Zi nuk është sqaruar ende plotësisht,” vazhdoi Dr Çelikbaş.

“Ne vazhdojmë të ndriçojmë historinë e rajonit me studimet tona.

“Gjatë gërmimeve tona, arritëm të dhëna të rëndësishme që tregojnë ekzistencën e Perandorisë Romake në rajon.”/CNA.al

Archaeologists from nearby Karabük University said that the finds indicate the influence of the Roman Empire in the region during the early 3rd century AD. Pictured: the iron mask

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

E pabesueshme/ Ja sa paguhen VIP-at për një postim në Instagram

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Instagram Rich List” rendit emrat e personazheve më të njohur ne bote, nga The Rock te Beyonce. Listën e të pasurve në Instagram vitin e kaluar e kryesonte Kylie Jenner.

Ajo ka arritur të fitojë rreth 986,000 dollarë për një postim të sponsorizuar.

Megjithatë, ajo është rrëzuar nga froni dhe tani, numri një i momentit është “The Rock”.Aktori Dëayne Johnson, merr 1,015,000 dollarë për postim.

Në listë janë edhe Justin Biber, Ariana Grande dhe Tylor Swift./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

10 faktet që nuk i dinit për trupin tuaj

Publikuar

-

Nga

Sado që flitet për inteligjencën artificiale dhe teknologjitë moderne, trupi i njeriut është sistemi më i përsosur në planet.

1-Sigurisht, nga pikëpamja shkencore, krahasimi i një syri dhe një aparat fotografik dixhital nuk është shumë i saktë. Por nëse abstragojmë nga kjo, ne mund të numërojmë afërsisht 126 megapikselë në sytë tanë (në qendër të bebëzës).

2-Një sekondë e shikimit tonë do të ishte e barabartë me një vëllim prej 21,45 GB. Një video iPhone 1 sekondë është vetëm 375 MB.

3-Truri ka afërsisht 100 miliardë neurone, secili prej të cilëve krijon rreth 1000 sinapse të mundshme që ruajnë të dhënat. Nëse çdo gjë shumëzohet, rezulton se truri teorikisht ka 100 terabajt informacion. Për krahasim, një nga superkompjuterët më të fuqishëm në botë, “Titan”, ka një memorie totale të sistemit prej 710 terabajt.

4-Sipas kanalit shkencor Veritasium , deri në vitin 2020 vëllimi i të gjithë informacionit të ruajtur të njerëzimit do të arrijë në 40 zetabajt. Tani krahasoni: trupi i njeriut tashmë përmban 60 zetabajt të dhëna.

5- Sidoqoftë, informacioni gjenetik i një personi zë vetëm 1.5 gigabajt memorie. Ashtu si sistemi operativ iOS 10.6-Rreth 100,000 reaksione kimike në sekondë ndodhin në tru, që do të thotë se shpejtësia e tij është e barabartë me atë të Trenit Maglev të Shangait – një nga trenat më të shpejtë në planet, i cili arrin lehtësisht 270 milje/h (430 km/h).

7-“Fakti” që njerëzit përdorin vetëm 10% të trurit të tyre është një mit . Truri përdor aq burime sa i duhen në një moment të caktuar. Mund të krahasohet me një radio: ne dëgjojmë vetëm një valë në të njëjtën kohë, megjithëse mund të ketë 100 kanale të disponueshme.

8-Për të përshtatur performancën e trurit (me një kapacitet standard prej rreth 20 Ë), do t’ju duhet një superkompjuter që konsumon rreth 1.4 MË, ose 70,000 herë më shumë.

9-Dhe, më e rëndësishmja, truri dhe trupi i njeriut në tërësi kanë një kapacitet të mahnitshëm për rigjenerim dhe mund të punojnë me dëmtime serioze. Edhe pajisjet më të fuqishme në botë nuk mund të mburren me këtë.

10- Ekzistojnë dy lloje të kërthizave të barkut: e jashtme dhe e brendshme. A e dini se vetëm 1% e njerëzve kanë një këthizë të dalë? Kjo është më higjienike pasi mund të grumbullohen më pak papastërti. Megjithatë, studimet kanë treguar se kërthiza e brendshme konsiderohet më tërheqëse./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

A është e këshillueshme që të flemë me flokë të lagura?

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Pas një dite të gjatë pune, e meritoni një shpërblim (një dush të ngrohtë) apo jo? Mirëpo, ndonjëherë jeni tepër të lodhur për t’i tharë flokët pas dushit, prandaj zgjidhni që të flini me flokët e lagur. Me siguri keni dëgjuar që të flini me flokë të lagur është një nga gabimet më të “mëdha” që mund të bëni.

Rreziqet:

Këputja e flokeve
Fjetja me flokë të lagur rrit shanset e këputjes së flokëve.

Dhimbje koke

Kur ju flini, temperatura e trupit rritet, kur ndërkohë ajo e flokëve është më e ulët. Kjo luhatje shkakton dhimbje koke.

Kruajtje

Kur flini me flokë të lagur, lagështia formon një barriere në lëkurën e kokës duke ju shkaktuar kruajtje.

Infeksionet

Lagia e jastëkut do të krijojë një mjedis ideal për rritjen e baktereve.

Dhimbje të muskujveFlokët e lagur çojnë në ndryshimin e temperaturës së trupit tuaj. Si pasojë muskujt do të kontraktohen duke ju shkaktuar dhimbje apo në rastin më të keq paralizë të fytyrës.

Zbokth

Kur mbani lëkurën e kokës me lagështi për disa orë, kjo e fundit do të bllokojë funksionin parësor të gjëndrave dhjamore në kokë. Këto gjëndra do të prodhojnë më shumë vaj ose do të zvogëlojnë prodhimin e yndyrës duke prishur balancën e pH të kokës.

Mirëpo, stilisti i famshëm i flokëve Kristen Shaë na shpjegon pse gjumi me flokë të lagur mund të jetë i mirë për disa lloje flokësh (për sa kohë i lani siç duhet).

Ja se çfarë duhet të dini për këtë “rregull” të bukurisë së përditshme:

Te flini me flokët e lagur është vërtet një veprim i keq apo është vetëm një mit bukurie.

Shaë thotë se është një mit bukurie, “Në varësi të llojit të flokëve, gjumi me flokë të lagur në të vërtetë mund të forcojë flokët dhe t’i bëjë ato me valë”.

Mirëpo, Shaë tregon se fjetja me flokët e lagura nuk i bën mirë çdo lloj floku. Për shembull, vajzave me flokë të trashë nuk u sugjerohet të flenë me kokën e lagur.

Vajzat me flokët kaçurrele duhet ta aplikojnë këtë metodë: Të bëjnë dush dhe t’i mbështjellin flokët me një peshqir. Në mëngjes do të zgjohen me kaçurrelet e bukura që aq shumë vuajnë për t’i bërë.

LEXO TE PLOTE