Connect with Us

Bullizimi i fëmijëve dhe përdorimi i teknologjisë/ Psikologia: Ky është aplikacioni më i rrezikshëm

Sociale

Bullizimi i fëmijëve dhe përdorimi i teknologjisë/ Psikologia: Ky është aplikacioni më i rrezikshëm

Publikuar

-

Rreziku nga ekspozimi i fëmijëve në internet sa vjen edhe rritet më shumë. Psikologia Mirela Turtulli Bregu u shpreh se prindërit mendojnë se fëmijët janë të pavarur nëse ata rrinë të varur nga teknologjia, ndërsa e sheh këtë si një shqetësim.

Në një intervistë për emisionin Debat me Alba Alishanin në A2, ajo tha se moskomunikimi prind-fëmijë, do e shtyjë këtë të fundit gjithmonë e më tepër në përdorimin e teknologjisë.

Ajo që është e rezikshme është fakti që çdo element tjetër si çfarë hamë, çfarë pijmë, çfarë konsumojmë. Ka raste që kufijtë nuk përcaktohen dot nga prindërit. Ata mendojnë se këto kufizime ndikojnë negativisht në fëmijët.

Ka disa arsye që fëmijët bien pre qoftë edhe e teknologjisë.

Bashkëjetesa me fëmijët e tjerë, përjashtimi i tyre, bën që ata të bullizohen dhe të kajojnë tek teknologjia.

Prindërit deri në një farë mase ndihen rehat sepse mendojnë se është e mire që ata janë të pavarur. Por kjo di të thotë mos përkujdesje, dhe mos vëmendje. Ky moskomunikim do të bëjë që fëmijët të kalojnë kohë me kompjuterat.

Një studim shumë i rëndësishëm por që nuk i bëhet sa duhet jehonë, ka të bëjë më rrjetet sociale në moshën e adoleshencës. Përfundimet janë se Instagrami është shumë negative si një fëmijë e sheh vetën e tij, e krahason vetën dhe ndihet keq për veten e tij”, tha psikologia./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Moti i paqëndrueshëm/ Shiu “mbërthen” gjithë vendin

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Edhe sot, mbete prezent  moti i paqëndrueshëm  në territor, duke sjell alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shumta.

Por parashikohet që vranësirat herë pas here të pësojnë zhvillime të përkohshme të cilat do të sjellin në vendi tonë reshje të pakta dhe afatshkurtra.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe ndjeshëm në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 3°C deri në 21°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi mbi 40 km/h nga drejtimi Lindor – Juglindor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Reshje dhe vranësira në  pjesën më të madhe të ditës/ Njihuni me parashikimin e motit për sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Orët e para të ditës  në Shqipëri do të jenë me vranësira të shpeshta  të cilat do të sjellin reshje shiu në fillim në perëndim të vendit, më pas reshjet do të përfshijnë të gjithë territorin.

Por gjatë pasdites dhe mbrëmjes do të ketë përmirësim të lehtë të motit, duke bërë që reshjet të jenë më të pakta.Sipas MeteoAlb,  temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 23°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë në det me shpejtësi jo më shum se 55 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar dallgëzim mbi 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rriten sërish temperaturat/ Dielli i së dielës ju thërret për ta shijuar

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Paraditja do të jetë në mbizotërimin e kthjellimeve në pjesën më të madhe të territorit dhe kalime të lehta të vranësirve.

Por në orët vijuese parashikohet që vranësirat të shtohen gradualisht, ku më të theksuara pritet të jenë në Veriperëndim të Shqipërisë.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 25°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi Jugor – Juglindor duke krijuar dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE