Connect with Us

10 faktet që nuk i dinit për trupin tuaj

Kuriozitete

10 faktet që nuk i dinit për trupin tuaj

Publikuar

-

Sado që flitet për inteligjencën artificiale dhe teknologjitë moderne, trupi i njeriut është sistemi më i përsosur në planet.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

1-Sigurisht, nga pikëpamja shkencore, krahasimi i një syri dhe një aparat fotografik dixhital nuk është shumë i saktë. Por nëse abstragojmë nga kjo, ne mund të numërojmë afërsisht 126 megapikselë në sytë tanë (në qendër të bebëzës).

2-Një sekondë e shikimit tonë do të ishte e barabartë me një vëllim prej 21,45 GB. Një video iPhone 1 sekondë është vetëm 375 MB.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

3-Truri ka afërsisht 100 miliardë neurone, secili prej të cilëve krijon rreth 1000 sinapse të mundshme që ruajnë të dhënat. Nëse çdo gjë shumëzohet, rezulton se truri teorikisht ka 100 terabajt informacion. Për krahasim, një nga superkompjuterët më të fuqishëm në botë, “Titan”, ka një memorie totale të sistemit prej 710 terabajt.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

4-Sipas kanalit shkencor Veritasium , deri në vitin 2020 vëllimi i të gjithë informacionit të ruajtur të njerëzimit do të arrijë në 40 zetabajt. Tani krahasoni: trupi i njeriut tashmë përmban 60 zetabajt të dhëna.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

5- Sidoqoftë, informacioni gjenetik i një personi zë vetëm 1.5 gigabajt memorie. Ashtu si sistemi operativ iOS 10.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

6-Rreth 100,000 reaksione kimike në sekondë ndodhin në tru, që do të thotë se shpejtësia e tij është e barabartë me atë të Trenit Maglev të Shangait – një nga trenat më të shpejtë në planet, i cili arrin lehtësisht 270 milje/h (430 km/h).

LEXO EDHE:  Faktet magjepsëse mbi puthjen të cilat nuk i dinit më parë

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

7-“Fakti” që njerëzit përdorin vetëm 10% të trurit të tyre është një mit . Truri përdor aq burime sa i duhen në një moment të caktuar. Mund të krahasohet me një radio: ne dëgjojmë vetëm një valë në të njëjtën kohë, megjithëse mund të ketë 100 kanale të disponueshme.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

8-Për të përshtatur performancën e trurit (me një kapacitet standard prej rreth 20 Ë), do t’ju duhet një superkompjuter që konsumon rreth 1.4 MË, ose 70,000 herë më shumë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

9-Dhe, më e rëndësishmja, truri dhe trupi i njeriut në tërësi kanë një kapacitet të mahnitshëm për rigjenerim dhe mund të punojnë me dëmtime serioze. Edhe pajisjet më të fuqishme në botë nuk mund të mburren me këtë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

10- Ekzistojnë dy lloje të kërthizave të barkut: e jashtme dhe e brendshme. A e dini se vetëm 1% e njerëzve kanë një këthizë të dalë? Kjo është më higjienike pasi mund të grumbullohen më pak papastërti. Megjithatë, studimet kanë treguar se kërthiza e brendshme konsiderohet më tërheqëse./ CNA.al

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

A është e këshillueshme që të flemë me flokë të lagura?

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Pas një dite të gjatë pune, e meritoni një shpërblim (një dush të ngrohtë) apo jo? Mirëpo, ndonjëherë jeni tepër të lodhur për t’i tharë flokët pas dushit, prandaj zgjidhni që të flini me flokët e lagur. Me siguri keni dëgjuar që të flini me flokë të lagur është një nga gabimet më të “mëdha” që mund të bëni.

Rreziqet:

Këputja e flokeve
Fjetja me flokë të lagur rrit shanset e këputjes së flokëve.

Dhimbje koke

Kur ju flini, temperatura e trupit rritet, kur ndërkohë ajo e flokëve është më e ulët. Kjo luhatje shkakton dhimbje koke.

Kruajtje

Kur flini me flokë të lagur, lagështia formon një barriere në lëkurën e kokës duke ju shkaktuar kruajtje.

Infeksionet

Lagia e jastëkut do të krijojë një mjedis ideal për rritjen e baktereve.

Dhimbje të muskujveFlokët e lagur çojnë në ndryshimin e temperaturës së trupit tuaj. Si pasojë muskujt do të kontraktohen duke ju shkaktuar dhimbje apo në rastin më të keq paralizë të fytyrës.

Zbokth

Kur mbani lëkurën e kokës me lagështi për disa orë, kjo e fundit do të bllokojë funksionin parësor të gjëndrave dhjamore në kokë. Këto gjëndra do të prodhojnë më shumë vaj ose do të zvogëlojnë prodhimin e yndyrës duke prishur balancën e pH të kokës.

LEXO EDHE:  Tronditëse: Stewart e rrahur me shenja në trup

LEXO EDHE:  Dikur e dashura e Cristiano Ronaldos/ Njihuni me modelen italiane që do t’iu joshë me fotot e saj

Mirëpo, stilisti i famshëm i flokëve Kristen Shaë na shpjegon pse gjumi me flokë të lagur mund të jetë i mirë për disa lloje flokësh (për sa kohë i lani siç duhet).

Ja se çfarë duhet të dini për këtë “rregull” të bukurisë së përditshme:

Te flini me flokët e lagur është vërtet një veprim i keq apo është vetëm një mit bukurie.

Shaë thotë se është një mit bukurie, “Në varësi të llojit të flokëve, gjumi me flokë të lagur në të vërtetë mund të forcojë flokët dhe t’i bëjë ato me valë”.

Mirëpo, Shaë tregon se fjetja me flokët e lagura nuk i bën mirë çdo lloj floku. Për shembull, vajzave me flokë të trashë nuk u sugjerohet të flenë me kokën e lagur.

Vajzat me flokët kaçurrele duhet ta aplikojnë këtë metodë: Të bëjnë dush dhe t’i mbështjellin flokët me një peshqir. Në mëngjes do të zgjohen me kaçurrelet e bukura që aq shumë vuajnë për t’i bërë.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Fotot mahnitëse tregojnë eklipsin më të gjatë hënor në 600 vjet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Vetëm dy ditë më parë ka ndodhur eklipsi më i gjatë hënor në 600 vjet.

Eklipsi ka zgjatur për rreth 3 orë e gjysmë. Pamjet kur hëna bëhet e kuqerremtë kanë patur mundësi t’i shojojn ënjerëzit që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar apo në SHBA.

Eklipsi përfshinte hijen e Tokës që mbulonte rreth 97 për qind të Hënës së plotë të Kastorit. Shikuesit në Mbretërinë e Bashkuar mundën të kapnin vetëm një pamje shumë të vogël eklipsi ndodhi gjatë momentit të muzgut për ta.

Megjithatë, në Amerikën e Veriut, oraret ishin perfekte që eklipsi të shihej i plotë. Pjesa e Hënës e dukshme gjatë eklipsit dukej me ngjyrë të kuqërremtë.

Një eklips në përgjithësi përshkruhet si një trup që vjen midis nesh dhe një emetuesi drite, me burimin që nuk është më i dukshëm.

Por mund të ndodhë gjithashtu kur një trup vjen midis një burimi drite dhe trupit që drita po ndriçon, kështu që ne nuk mund ta shohim më trupin e ndriçuar. Një eklips hënor ndodh kur Toka kalon midis Hënës dhe Diellit.

LEXO EDHE:  Studiuesit të vendosur: Ja cila është femra me trupin ideal

LEXO EDHE:  Faktet magjepsëse mbi puthjen të cilat nuk i dinit më parëHija e Tokës errëson Hënën, ose një pjesë të saj. Një eklips diellor nga ana tjetër ndodh kur Hëna vjen drejtpërdrejt midis Diellit dhe Tokës, kështu që shtrihet në hijen e Hënës.

Një eklips e bën Hënën të duket e kuqërremtë për shkak të një ndërprerjeje në valët e dritës që mund të na arrijnë në Tokë.

Në lajme të tjera, shefi i lartë i NASA-s ka  goditur Rusinë  pasi një raketë që lëshoi ​​në një nga satelitët e saj e detyroi stacionin hapësinor të kryente një kthesë emergjente.

Një britanik 75-vjeçar ka treguar  për zemërimin e tij pasi mashtruesit në WhatsApp e mashtruan duke u dërguar atyre qindra paund.

Përdoruesit e Google Chrome janë paralajmëruar të  fshijnë shfletuesin  mes frikës se po mblidhen të dhëna shumë të ndjeshme. Dhe, Facebook ka njoftuar se do të  ndryshojë emrin  në “Meta”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

725 vjet dritë larg nga toka/ Zbulohet një ekzoplanet i ‘Jupiterit të nxehtë’

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një ekzoplanet me një orbitë jashtëzakonisht të shpejtë prej 3.2 ditësh është zbuluar rreth një ‘ylli të plakur’ 725 vjet dritë nga Toka.

Një ekip nga Laboratori Indian i Kërkimeve Fizike (PRL) në Ahmedabad kaloi tre muaj duke matur orbitën e gjigantit të gazit “Jupiteri i nxehtë”.

Eksoplaneti i ri, i quajtur TOI-1789b, “po orbiton shumë afër një ylli të evoluar ose të plakur”, tha udhëheqësi i projektit, profesor Abhijit Chakraborty.

Ekipi zbuloi botën, e cila është 1.4 herë më e madhe se Jupiteri, por me 70 për qind të masës së tij, duke përdorur spektrografin optik të Kërkimit Radial të Avancuar të Abu-Qielli (PARAS) PRL në teleskopin në Observatorin Mt Abu.

Natyra ‘e fryrë’ e yllit, e shkaktuar nga temperaturat marramendëse 3,140°F dhe orbita rreth një ylli afër fundit të jetës së tij, e bëri atë një të rëndësishme për t’u studiuar, shpjeguan astronomët pas zbulimit.

PARAS, spektrografi i parë me fibër optike i këtij lloji në Indi, mat gjatësinë e valës së burimeve të dritës dhe mund të përdoret për të zbuluar masën e një ekzoplaneti.

LEXO EDHE:  Bjondina nxeh rrjetin me trupin “bombë”/ Njihuni me modelen më të bukur që keni parë ndonjëherë

LEXO EDHE:  Modelja shfaqet pa filtra pas lindjes së djalit/ Tregon realitetin e ashpër që po kalon me trupin e saj pas lindjesEkipi i PRL kaloi tre muaj duke studiuar botën e nxehtë të alienëve, nga dhjetori 2020 deri në mars 2021, në mënyrë që të kuptonte madhësinë dhe orbitën e saj.

Përveçse zbuluan se masa e tij ishte më e vogël se Jupiteri, pavarësisht se ishte më e madhe se gjigandi i gazit, ata zbuluan gjithashtu se ishte jashtëzakonisht i nxehtë.

Kjo është për shkak se ai rrotullohet shumë afër yllit të tij, i cili është 1.5 herë më i madh se Dielli.

TOI-1789b përfundon një orbitë të vetme të yllit të tij TOI-1789 çdo 3.2 ditë, që për krahasim, është dukshëm më pak se 88 ditët që Merkurit i duhen për të rrotulluar Diellin.

Planeti është 0,05 AU (Njësitë Astronomike) nga ylli, ku një AU është distanca midis Diellit dhe Tokës – ose afërsisht 93 milionë milje./CNA.al

LEXO TE PLOTE