Connect with Us

Kuvendi Kombëtar/ Basha injoron delegatët

Politikë

Kuvendi Kombëtar/ Basha injoron delegatët

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në një kohë kur janë dorëzuar 4200 firma nga delegatët, kryetari i PD në detyrë, Lulzim Basha i injoron duke thënë se nuk ka Kuvend të thirrur nga demokratët.

Në një intervistë për Vizion Plus, Basha shprehet se nuk do të jetë i pranishëm në Kuvendin e 11 Dhjetorit.

Nuk ka Kuvend të thirrur nga delegatët, sepse po të kishte, do të isha unë i pari që do të garantoja që vullenti i delegatëve të respektohej. Kjo u pamundësua në mëyrën sesi Berisha vendosi në çastin e fundit të bënte bllofin me atë që e quajti ‘një proces për zbatimin e statutit dhe demokracinë e brendshme’. Kjo provon para të gjithëve se nuk ka asnjë interes tjetër, përveç ta mbajë PD-në në vendnumëro, madje ta sabotojë në përballje me regjimin, me të vetmin qëllim për ta përdorur si mburojë kundër SHBA”, ka thënë Basha.

Intervista e plotë

Doja të kthehesha pas, më 9 shtator, kur ju vendosët pezullimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD. Asokohe, ju deklaruat se rrugëtimi i Berishës në politikë nuk ndahet nga rrugëtimi i PD dhe sukseseve të saj, me qeverisjen e vendit dhe mbrojtjen e interesit publik. Sot, ju po flisni për përjashtimin e Sali Berishës. Çfarë ndryshoi në këto dy muaj e gjysmë?

Unë nuk flas për përjashtimin e Sali Berishës, une flas pë zbatimin e statutit ndaj çdokujt, qoftë ky dhe Berisha. Këto dy muaj kohë, Berisha nuk i shfrytëzoi për të bërë të vetmin akt qe prisinin dhe meritonin demokratët, e që ai e premtoi në verë: që mos ta përfshinte PD-në dhe grupin parlamentar, që ka një detyrë shumë të rëndësishme përballë shqiptarëve – përballjen me regjimin e kryeministrit Edi Rama. Përkundrazi, iu mbivendos kësaj detyre parësore të PD.

Në vend që t’i përdorte këto dy muaj për atë që priste çdo demokrat, ashtu siç e premtoi, një distancim nga PD për ta vazhduar betejën e tij, të cilën ka vendosur ta ndjekë në mënyrë ligjore. Përkundrazi, e përdori këtë kohë për të shpalosur anët e tij më të errëta. Siç kemi parë gjatë javëve të fundit, me kulturën e lincimit dhe sulmeve më të turpshme, më të ulëta, përfshirë ndaj drejtueseve gra demokrate që nuk mendojnë si ai. Me një gjuhë të poshtër, denigruese, e cila, madje mund të them që në disa apsekte ia kalon edhe sulmeve që Rama bën ndaj të njëjtëve persona.

Gjithçka ka ndryshuar që nga 9 shtatori. Rruga që Berisha ka zgjedhur nuk ka asnjë lidhje me vlerat dhe parimet për të cilat qendron kjo parti. Ka zgjedhur të bëjë gjithçka për ta përdorur PD-në si mish për top për hallet e veta. Këtë nuk mund t’ia lejojë dhe t’ia falë asnjë demokrat i ndershëm.

Ndani ju të njëjtin qëndrim me qeverinë e SHBA se Berisha është i korruptuar dhe minues i demokracisë?

Unë nuk e kam komentuar dhe nuk e komentoj vendimin e qeverisë amerikane. Përpjekja për të tërhequr njerëz që kanë sakrifikuar për këtë parti në një betejë me SHBA-në, është kriminale. Është një betejë që çon në asgjësimin e PD si e vetmja shpresë për ta nxjerrë Shqipërinë nga kjo gjendje.

Por, a është Berisha një politikan i korruptuar?

Sali Berisha ka demonstruar dy muaj e fundit se është një politikan që i ka mbaruar koha, është jashtë kohe nga mënyra se si është sjellë.

Më 17 korrik, kishte një axhendë platformë qytetare. Më 18 dhjetor, është sërish platform qytetare. Po bëni një Kuvend për përjashtimin e Berishës?

LEXO EDHE:  Skandalet/ Opozita mbron Metën, Rilindasit e PD-së sulm ndaj Rilindjes

Nuk ka Kuvend përjashtimi, ka Kuvend bashkimi. Çdokush e përcakton raportin me demokratët në bazë të qëndrimit që mban me interesat elektorale dhe politike të Partisë Demokratike në raport me statutin e PD. Nuk është kjo një hordhi dumbabistësh, ku secili bën çfarë t’i thotë mendja. Statuti është i qartë. Ka një Kuvend, një PD, e cila do të marrë vendimet jo për hallet personale të askujt, por për hallet e shqiptarëve. Në raport me platformën qytetare për demokracinë, do t’i japë formë, substancë një lëvizjeje popullore, e cila ngërthen interesat e shumicës. Sot, në Shqipëri kemi një pakicë të vogël pushtetarësh, oligarkësh, faktorësh të krimit të organizuar, që mban të gjithë Shqipërinë në duart e saj, duke u pasuruar përballë një shumice, e cila po varfërohet dita-ditës. Janë hallet e shqiptarëve, problemet dhe axhenda jonë.

Çfarë do të bëni më 11 dhjetor? A do të shkoni në Kuvendin e thirrur nga delegatët?

Nuk ka Kuvend të thirrur nga delegatët, sepse po të kishte, do të isha unë i pari që do të garantoja që vullenti i delegatëve të respektohej. Kjo u pamundësua në mëyrën sesi Berisha vendosi në çastin e fundit të bënte bllofin me atë që e quajti ‘një proces për zbatimin e statutit dhe demokracinë e brendshme’. Kjo provon para të gjithëve se nuk ka asnjë interes tjetër, përveç ta mbajë PD-në në vendnumëro, madje ta sabotojë në përballje me regjimin, me të vetmin qëllim për ta përdorur si mburojë kundër SHBA.

Por të paktën, një pjesë e demokratëve do të shkojnë më 11 dhjetor. A jeni ju përgjegjës për përçarjen ndoshta më të madhe të PD në tre dekada.

Demokratët, të cilëve iu dhimbset PD dhe sakrifica e demokratëve e kanë të qartë se përballja është jo thjesht midis të shkuarës dhe të nesërmes, ku qëndron investimi i tyre 30-vjeçar, por përballja me një regjim, ku nga njëra anë kemi një Parti Demokrate me forume legjitime, të votëbesuara, dhe një individ, i cili, me veprimet e tij po dëmton interesat e demokratëve, dhe është rikthyer në një tub oksigjeni për regjimin. Regjimi ia njeh këtë meritë. I ka vënë në shërbim të njëjtët njerëz që ia turri demokratëve në 25 prill, njerëz të krimit të organizuar.

Si i jepet fund kësaj përpjekjeje? Do të shkoni ju të votëbesoheni? Si do t’iu tregoni demokratëve që ju gëzoni mbështetjen e shumicës?

Më 9 shtator, përveç marrjes së një vendimi nga kreu i PD, vendim që i takonte Berishës, vendim që e premtoi dhe nuk e bëri. Më 18 dhjetor, e vetmja gjë që do të ndryshojë është se Kuvendi i demokratëve do ta tregojë qartë që kjo parti nuk mbahet peng i interesave personale të askujt, por do të mbetet një aset në duart e shqiptarëve.

Ditën që ju shpallët “trekëndëshin e Bermudës”, ju shpallët një front beteje me Ilir Metën. Pse e sulmuat ju Ilir Metën?

As unë, as demokratët nuk i kemi asnjë borxh Ilir Metës, dhe nuk ia zgjidhim dot hallet Ilir Metës. Demokratët ia njohin bëmat dhe gjëmat. E vetmja gjë që kam për të shtuar, t’iu kërkoj ndjesë të thellë demokratëev, edhe në emër të strukturave drejtuese, që nuk e kemi dëgjuar më mirë dhe më qartë zërin e tyre.

Këtë herë nuk do të ketë koalicion me LSI-në, realisht?

Nuk kam ndërmend t’i jap askujt vëmendjen që meriton.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk ka rregullore që na përjashton”/ Noka: Balla, zëdhënësi i Bashës

Publikuar

-

Nga

cna politike

Deputeti Flamur Noka ka folur për vendimin e Lulzim Bashës për përjashtimin nga grupi parlamentar.

Në një intervistë për media, Noka thekson se është e paprecedentë që të përjashtohen depuetetët demokratë në Parlament.

Ai shtoi se Taulant Balla është shndërruar në zëdhënës të Lulzim Bashës.Debati në seancë ishte i turpshëm, sepse Taulant Balla u shndërrua në zëdhënësin e Grupit Parlamentar të PD. Taulant Balla ishte aty me urdhër të kreut të regjimit Rama, për ta monitoruar pengun. Asnjë demokrat që ka luftuar tetë vjet, që ka luftuar ta bëjë pengun kryeministër, nuk pranon këtë realitet. Demokratët refuzojnë me përçmim pengun, pengmarrësin dhe atë që flet në emër të tyre, Ballën.

Nuk ka rregullore që përjashton deputetët. Rama po tenton që të bëjë opozitë Bashën me bravat e tij. Ne në zgjedhje do kemi demokratët më të devotshëm dhe më të mirë dhe PD do jetë fituese e bashkive me këta kandidatë. PD do ketë kandidatë në gjashtë bashki. Në shumicën e këtyre bashkive, kandidatët tanë do jenë fituesit”, deklaroi Noka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Bashkëpunimi ka filluar në 17 maj 2017”/ Spaho “zbërthen” marrëdhënien Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Për deputetin e Partisë Demokratike Edmond Spaho, Lulzim Basha po mbrohet nga mazhorancë, e sipas tij ky është vazhdimi i bashkëpunimit që ka filluar në takimin e fshehtë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës në 17 maj 2017.

Në një intervistë televizive, Spaho deklaroi se në seancën e parë për këtë vit në Kuvend, rolin e zëdhënësit të Bashës e luajti Taulant Balla.Unë figuroj deputet i PD. Ngjarja e ndjeshme ishte në vazhdën e përjashtimeve që ka filluar Basha nga gjoja PD pasi nuk është më as kryetar. Përkrah ka maxhorancën. Ajo që e ndihmoi më 8 janar të fuste grupe kriminale në seli, iu gjend edhe ditën e djeshme. Ky është bashkëpunim që ka filluar nga 17 maji i vitit 2017. Veprimet e kryetares së Kuvendit në mbështetje të Bashës dhe veprimi i turpshëm i Ballës si zëdhënës i Bashës. Askush nuk dha shpjegime, por u mjaftuan me shpjegimet e Ballës”, tha Spaho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shehi “injoron” Bashën/ Nuk përfaqëson bllokun opozitar, ka humbur 3 palë zgjedhje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu i LZHK Dashamir Shehi ka komentuar krizën që ka kapur PD dhe sjelljet e Lulzim Bashës.

Në një intervistë televizive, Shehi u shpreh se Basha nuk përfaqëson më bllokun opozitar, pasi sipas tij ai ka humbur 3 palë zgjedhje. Për kreun e LZHK, beteja nuk është mes njëri-tjetrit, por përballja me Edi Ramën.Protestën e 8 janarit nuk e konsideroj fare normale, si në raport me ata që vijnë me shkallë, po ashtu edhe ata që mbërthehen me trapan e fikse zjarri. E kanë mbingarkuar me simbolikë boshe, gjë që tregon një naivitet për të marrë godinën sikur të jetë kalaja e Krujës. Lulzim Basha nuk e ka inercinë për të udhëhequr bllokun opozitar, pasi ka humbur zgjedhjet 2-3 herë. Detyra jonë nuk është të godasim njëri-tjetrin, por të përballemi me Edi Ramën”, tha Shehi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE