Connect with Us

33% e popullsisë me 2 doza/ Tritan Shehu: Shqipëria me ritme të ulëta vaksinimi

Aktualitet

33% e popullsisë me 2 doza/ Tritan Shehu: Shqipëria me ritme të ulëta vaksinimi

Publikuar

-

/

Është miratuar në Komisionin e Shëndetësisë akti normativ që i hap rrugë sigurimit të mëtejshëm të vaksinave Pfizer. Çdo shtet mund t’i dhurojë Shqipërie doza me procedure më të lehtësuar.

“Ky lloj lehtësimi do jetë i dypalshëm, vendet japin donacion për Shqipërinë duke njoftuar kompaninë Pfizer”, u shpreh zv. ministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini.

Në Shqipëri aktualisht është vaksinuar me dy doza rreth 33% e popullsisë. Këto shifra më të ulëta në krahasim me vendet fqinje kanë krijuar edhe pakënaqësi në komision, ku deputeti i PD-së Tritan Shehu tha se vaksinimi po ecën me ritme të ulëta.

“Jemi nën mesataren botërore, ku hyn edhe Afrika, Azia. Italia po shkon 90%, pra nuk arrijë më dot të sigurojmë mbrojtjen e popullsisë”, u shpreh z. Shehu

LEXO EDHE:  Basha publikon videon/ Në 8 vite Rama solli vetëm dështime e dëme të mëdha

Eugena Tomini tha nga ana tjetër se deri në fund të vitit do të arrihet vaksinimi për gati 40% të popullatës shqiptare

Deri më tani në Shqipëri kanë mbërritur 2.663.100 vaksina, prej tyre janë injektuar 2.000.049./euronews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Sot Berisha “përzuri” Bashën nga Parlamenti”/ Paloka mesazh “mbrojtësit “ të tij

Publikuar

-

Nga

“LSI është parti e majtë”/ Paloka tregon pse PD doli me listë më vete

Deputeti i PD-së Edi Paloka ka deklaruar se sërish Lulzim Bashën e mori në mbrojtje Taulant Balla.

Pasi Basha iku fshehurazi nga Kuvendi, Balla, bëri mbrojtësin e tij meqë kryeministri Edi Rama mungonte. “Sot Berisha “përzuri” Bashën nga Parlamenti!

Sidoqoftë në sallën e Parlamentit kishte kush jepte përgjigje në emër të Bashës, ashtu si seancën e kaluar, Bashën e mori në mbrojtje Taulanti, mëkëmbësi i Ramës në Parlament!” shkruan Paloka në rrjete sociale.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ndeshja Dinamo-Partizani/ Policia merr masa, bllokon disa segmente rrugore

Publikuar

-

Nga

Policia e Tiranës ka marrë masa për ruajtjen e rendit dhe sigurisë para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes Dinamo-Partizani, e cila do të luhet në orën 16:45 në stadiumin Air Albania.

Në këtë kuadër do të ketë bllokime të disa segmenteve rrugore, si dhe bllokime të pjesshme të disa segmenteve rrugore, gjatë momentit të kalimit të tifozëve.

Njoftimi i Policisë së Tiranës

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë

Policia e Tiranës, plan masash për ruajtjen e rendit dhe sigurisë para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis ekipeve Dinamo-Partizani, që do zhvillohet më datë 27.01.2022, në orën 16.45 në stadiumin “Air Albania”.

Masat e marra nga Policia e Tiranës konsistojnë jo vetëm në ambientet e stadiumit, por dhe në një perimetër më të gjerë jashtë saj.

Në këtë kuadër do të ketë bllokime të disa segmenteve rrugore, si dhe bllokime të pjesshme të disa segmenteve rrugore, gjatë momentit të kalimit të tifozëve.

Segmentet rrugore që do të jenë të bllokuara, nga ora 14.00 deri në përfundim të aktivitetit, janë:

* Rruga “Lek Dukagjini” përreth stadiumit, rruga “Dervish Hima”, rruga “Gjergj Filipi”, rruga “Papa Gjon Pali II”, nga kryqëzimi me rrugën “Ismail Qemali” deri tek stadiumi “Air Albania” dhe bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, nga presidenca deri te sheshi “Nënë Tereza”.

Do të ketë bllokim të pjesshëm të rrugëkalimeve të tifozëve, si më poshtë:

Lëvizja e tifozëve të Dinamos:* Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” – Rruga “Bajram Curri” – Rruga “Papa Gjon Pali II” – stadium.

Lëvizja e tifozëve të Partizanit:

* Pallati i Operas – bulevardi “Dëshmorët e Kombit” – Sheshi ”Nënë Tereza”- rruga “Lek Dukagjini” – stadium.

LEXO EDHE:  Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ Hoxha zbulon qytetin që është ‘universitet’ krimi

LEXO EDHE:  GRAFIKU/Profesionet ku gratë paguhen më shumë se burrat në Shqipëri

Policia do të garantojë dhe do të sigurojë lëvizjen e tifozëve përgjatë rrugëkalimeve të caktuara dhe nuk do të lejojë grumbullim apo kalim të tifozëve jashtë itinerarit të caktuar.

Policia e Tiranës kërkon mirëkuptimin e tifozerive respektive, për zbatimin e detyrimeve të mësipërme, si dhe mirëkuptimin e qytetarëve për të evituar lëvizjen me automjete në segmentet rrugore të lartpërmendura në oraret e caktuara.

Po në zbatim të planit të masave, do të ushtrohen kontrolle ndaj tifozëve para hyrjes në stadium për sende të kundërligjshme (si sende të forta, bidonë uji, çadra, çelësa metalik apo lëndë piroteknike etj). Çdo tifoz duhet të jetë i pajisur me dokument identifikimi.

Nuk do të lejohen të futen në stadium persona pa dokument identifikimi, si dhe fëmijët nën moshën 16 vjeç, pa praninë e prindërit apo kujdestarit dhe pa dokument që vërteton lidhjen e tyre. Nuk do të lejohen të futen në stadium tifozë me fytyrë të mbuluar.

Gjithashtu, nuk do të lejohen të futen në stadium të gjithë ata tifozë të cilët në aktivitete të ndryshme sportive janë të identifikuar nga Policia, si tifozë problematikë.

Policia bën me dije se në rastet e prishjes së rendit dhe qetësisë publike, do të ndërhyjë si në ambientet e jashtme të stadiumit, ashtu dhe në ambientet e brendshme, për rivendosjen e rendit dhe shoqërimin e personave që do shkaktojnë trazira apo kryejnë veprime antisportive.

Policia e Tiranës edhe njëherë apelon për tifozëritë e dy skuadrave që të zbatojnë rregullat dhe ligjin. Faleminderit./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Duke mashtruar secili më shumë”/ Grida Duma: Ju kemi humbur shpresën shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Grida Duma, deputetja e Partisë Demokratike  nga foltorja e Kuvendit ka pranuar humbjen dhe dështimine  Lulzim Bashës.

Ajo ka thënë se se sot PD është në një pozitë siç nuk ka qenë prej kohës, duke mashtruar secili më shumë tjetrin.Duma i është drejtuar kabinetit qeverisës me deklaratën se ata nuk janë mundur prej tyre tre herë, por se janë mundur nga vetvetja.

“Jemi sot siç kemi qenë prej kohësh, duke mashtruar secili më shumë tjetrin. Hipokrizi, big brother politik kudo. Shoh ministret tuaja që dalin këtu dhe thonë; ju kemi mundur 3 herë. Ju nuk na keni mundur ne dhe ne nga ju. Unë do e them se çfarë kemi humbur ne. Ju kemi humbur shpresën e shqiptarëve. Ne jemi mundur, por jo nga ju. Nga vetvetja, ne po na mund vetja. Shoh këtu që shtohet çdo kush, më i vjetri nga ne në këtë rresht që jemi përpjekur ta nderojmë dhe pa asnjë nderim çohet dhe thotë; gjithçka është e mundur për të bërë të pamundur opozitarizmin dhe për të bërë të mundur, dhe teksa ju shihja ju që shkëlqenit shihnit se si ne mundim vetveten. Një gjë është e sigurt; të thuash të vërtetën qoftë dhe për të vërtetën është forcë, të fshihet pas të vërtetës është dobësi. Në kaq mandate ju s’thoni dot një të vërtetë”, është shprehur Duma./CNA.al

LEXO TE PLOTE