Connect with Us

Shtëpi dhe makinë në të njëjtën kohë/ Hyundai prezanton “SEVEN Concept”

Teknologji

Shtëpi dhe makinë në të njëjtën kohë/ Hyundai prezanton “SEVEN Concept”

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Hyundai ka krijuar një automjet të ri i cili ngjan më shumë me një dhomë ndenjeje. Prodhuesi korean i makinave e quan SEVEN Concept, prototipin e tij elektrik SUV, një ‘hapësirë ​​jetese inovative mbi rrota’.

Ky automjet u prezantua në panairin e makinave AutoMobility 2021 në Los Anxhelos.

Automjeti ka dyer autobusit pa shtylla në anën e pasagjerit që hapen automatikisht gjerësisht për të lejuar hyrjen dhe daljen e lehtë. Brenda, pasagjerët mund të ulen në karriget e rrotullimit të rri kot ose të zbresin në një banket .

Ai gjithashtu ka një mini frigorifer dhe një monitor gjigant në brendësi të çatisë së diellit, SEVEN është projektuar me një mentalitet pas pandemisë: Sipas Hyundai, ‘salla e tij e përsosur higjienike’ është bërë nga bambu, suva minerale dhe pëlhura antibakteriale të destinuara për të ‘siguruar që të gjitha sipërfaqet … të mbeten të pastra në çdo kohë’.

 Ka gjithashtu ndarje dezinfektuese nën stol dhe, pasi udhëtarët largohen, pjesa e brendshme lahet me dritë ultravjollcë-C, e cila mund të çaktivizojë viruset.

SEVEN “shkon shumë përtej idesë për të të transportuar dhe riimagjinon kohën dhe hapësirën në të cilën udhëtoni”, sipas publikimit. “Gëzojeni kohën e lirë, punën dhe komunikoni me të tjerët në mënyrë fleksibël dhe të rehatshme – ashtu si do të bënit në hapësirën tuaj të jetesës në shtëpi.”

LEXO EDHE:  Pesë makina përfshihen nga flakët 24 orët e fundit  

Sangyup Lee, kreu i Hyundai Global Design, tha në një deklaratë se brendësia e SEVEN “kujdeset për pasagjerët si një hapësirë ​​jetese familjare”.

Një panel me drita pikselësh madje ju përshëndet me një sekuencë ‘drite mirëseardhjeje’ kur ndizni motorin. Ekrani i çatisë Vision i SEVEN Concept ka një ekran OLED panoramik që mund të transmetojë përmbajtjen tuaj të preferuar ose të sigurojë një atmosferë qetësuese në sfond.

Dyshemeja e sheshtë e kornizës shtrihet në rreshtin e tretë, duke lejuar rregullime të lëngshme të ndenjëseve. Një Universal Island dhe Smart Hub, një tastierë e lëvizshme me një ekran 27 inç, mund ta kthejnë makinën në një hapësirë ​​pune ose qendër argëtimi të largët.

Pictured: The SEVEN Concept, a prototype electric SUV from Hyundai, unveiled this week at AutoMobility LA. The company will begin making the Ioniq 7 in 2024, though the actual production model will likely be much less flashy

Sistemi i qarkullimit të ajrit të makinës merr hua nga avionët e pasagjerëve: Ventilimet në shinat e çatisë lejojnë që ajri të kalojë nga maja e automjetit në dysheme dhe të dalë nga një kanal i jashtëm pas rrotave të pasme.

Nëse vërtet dëshironi të vozitni SEVEN, ekziston një komandim i ngjashëm me levë që hiqet kur nuk përdoret. (Një dizajn i ngjashëm u shfaq në Prophecy, makinë konceptuale e Hyundai 2020.)

Prodhuesi i makinave lançoi linjën e tij të automjeteve elektrike Ioniq këtë vit me crossoverin kompakt Ioniq 5, dhe sedani i mesëm Ioniq 6 pritet në vitin 2022. (Sedanët marrin numra çift, ndërsa numrat tekë rezervohen për automjetet sportive.)/CNA.al

There are sanitizing storage compartments under the banquette, which is upholstered with antibacterial fabrics intended to 'ensure all surfaces ... remain clean at all times,' according to Hyundai

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Del së shpejti në treg/ Kamera e fuqishme e cila sheh edhe përtej lëkurës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një kamera e fuqishme holografike është zhvilluar nga shkencëtarët dhe është në gjendje të shohë pothuajse çdo gjë, duke përfshirë qoshet, mjegullën dhe madje edhe mishin e njeriut.

Pajisja, e ndërtuar nga studiuesit e Universitetit Northëestern në Evanston, Illinois, përdor një teknikë të quajtur ‘holografi sintetike me gjatësi vale’.

Ai funksionon duke shpërndarë në mënyrë indirekte dritën në objekte të fshehura, të cilat më pas shpërndahen përsëri dhe kthehen në një aparat fotografik.

Ekipi thotë se është një dekadë larg nga të qenit i disponueshëm në treg, por kur të jetë e mundur, teknologjia mund të përdoret në makina, CCTV dhe madje edhe si një skaner mjekësor.

Një shembull mund të jetë zëvendësimi i përdorimit të një endoskopi në kolonoskopi, në vend të mbledhjes së valëve të dritës për të parë rreth palosjeve brenda zorrëve.

Kjo është një fushë relativisht e re e kërkimit, e njohur si imazhe jo-line-of-sight (NLoS) dhe kjo teknikë mund të kapë me shpejtësi imazhe në fushë të plotë të zonave të mëdha.

Ai e bën këtë me saktësi nënmilimetër, një nivel rezolucioni që një aparat fotografik dhe  mund të përdoret për të parë përmes lëkurës dhe për të parë edhe kapilarët më të vegjël duke punuar.

LEXO EDHE:  Digjen 4 makina në Tiranë/ Autorja e zjarrvënies, një 23-vjeçare

LEXO EDHE:  Aksident/ Makina kthehet përmbysNdërsa drita shpërndahet në objekte të fshehura dhe shpërndahet përsëri te kamera, një algoritëm rindërton sinjalin e dritës së shpërndarë.

Për shkak të rezolucionit të saj të lartë, metoda gjithashtu ka potencial për të imazhuar objekte që lëvizin shpejt, të tilla si zemra që rreh nëpër gjoks ose makina me shpejtësi në një cep të rrugës.

Ndërsa metoda ka potencial të dukshëm për imazhe mjekësore joinvazive, ka një gamë të gjerë aplikimesh.

Kjo përfshin krijimin e sistemeve të lundrimit të paralajmërimit të hershëm për automobilat dhe inspektimin industrial në hapësira të mbyllura fort.

Megjithatë, studiuesit besojnë se aplikimet e mundshme janë të pafundme.

“Teknologjia jonë do të sjellë një valë të re të aftësive të imazhit,” tha Florian Ëillomitzer, autori i parë i studimit.

Prototipet tona aktuale të sensorëve përdorin dritë të dukshme ose infra të kuqe, por parimi është universal dhe mund të shtrihet në gjatësi vale të tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Instagram kopjon Snapchat/ Ja veçoria që sjell rrjeti social

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Instagram ka kopjuar rivalin e tij të mediave sociale Snapchat me lançimin e një veçorie të re të quajtur ‘Rage Shake’.

Përdoruesit thjesht duhet të tundin telefonin e tyre me aplikacionin Instagram të hapur dhe shfaqet një dritare e vogël që i lejon ata të raportojnë një problem teknik të bezdisshëm.

Është shumë e ngjashme me “Shake to Report” të Snapchat, i cili tashmë i lejon përdoruesit të tundin telefonin për të raportuar një defekt.

LEXO EDHE:  Aksident/ Makina kthehet përmbys

LEXO EDHE:  Facebook ndryshon vendimin/ Rikthen faqet e lajmeve në AustraliPronari i Instagram-it Meta  ka vite që po përpiqet të imitojë suksesin e Snapchat, me një numër karakteristikash dukshëm të ngjashme, duke përfshirë Stories dhe Screenshots.

“Rage Shake” është i disponueshëm për iOS dhe Android, por vetëm për përdoruesit amerikanë për momentin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Zuckenberg “godet” sërish/ Shumë afër krijimit të botës virtuale me avatarë të vërtetë

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Meta (dikur Facebook) po vjen me një teknologji të re. Kompania ka zbuluar një prototip dorezash haptike që lejon përdoruesit të ndjejnë objektet në realitetin virtual (VR).

Doreza, e zbuluar nga Meta Reality Labs, është e veshur me një sërë xhepash të vegjël ajri të quajtur aktivizues përgjatë pëllëmbëve dhe gishtërinjve që fryhen për të krijuar një ndjenjë të prekjes.

Kjo është njw pjesë e planit të kompanisë për të shëndrruar virtualitetin në hapësirë reale që permban avatarë të vërtetë.

Puna për zhvillimin e dorezës është ende në vazhdim, por pasi të rregullohet dhe të dalë në treg, do t’u mundësojë konsumatorëve të bëjnë dallimin midis mbajtjes së materialeve të ndryshme në metaverse, të tilla si një stilolaps plastik ose një top gome.

Një zëdhënës i Meta tha për MailOnline se doreza është vetëm një prototip kërkimor për momentin dhe nuk ka një datë lëshimi.

Facebook (kompania, jo produkti) e riemërtoi veten Meta në tetor si pjesë e obsesionit të tij të ri me metaverset.

Në të ardhmen, metaverse do të jetë i aksesueshëm me kufje të realitetit virtual (VR) dhe realitetit të shtuar (AR) dhe syze inteligjente, dhe mund të përdoret për punë, edukim, lojëra dhe madje edhe ngjarje muzikore.LEXO EDHE:  FOTO/ Kjo është supermakina më e re e Aston Martin

LEXO EDHE:  Pesë makina përfshihen nga flakët 24 orët e fundit  

Doreza ka të ngjarë të jetë një nga disa produkte fizike që Facebook shet vite më vonë për të lejuar konsumatorët të hyjnë në metaverse.

Duke përshkruar dorezën në një postim në blog, Meta Reality Labs tha se krijon iluzionin e të qenit në gjendje të ndjesh drurin e një pjese të puzzle-it ose plastikën e një tastierë kompjuteri ndërsa shkruani.

“Ju mund të ndjeni klikimin e çdo tastieje, si dhe skajet e tasteve virtuale në majë të gishtave tuaj, duke e bërë atë aq të lehtë sa të shkruani në një tastierë fizike të përmasave të përsosura”, thotë Meta Reality Labs.

Doreza është e pajisur me teknologji haptike, që do të thotë se mund të krijojë një përvojë prekjeje duke aplikuar forca, dridhje ose lëvizje.

Por vetëm dridhjet nuk janë të mjaftueshme për të bërë dallimin midis një larmie të madhe objektesh me të cilat një konsumator mund të vihet në kontakt në metaverse.

“Për të ofruar një sens realist të prekjes, një dorezë haptike ka nevojë për qindra aktivizues (motorë të vegjël) në të gjithë dorën, duke lëvizur në harmoni në një mënyrë që e bën përdoruesin të ndihet sikur po prek një objekt virtual,” thotë Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE