Connect with Us

Protesta në Evropë kundër masave shtrënguese për COVID-19

Bota

Protesta në Evropë kundër masave shtrënguese për COVID-19

Publikuar

-

/

Dhjetëra mijëra vetë, shumë prej tyre mbështetës të së djathtës ekstreme, protestuan të shtunën në Vjenë kundër kufizimeve të koronavirusit një ditë pasi qeveria e Austrisë njoftoi një bllokim të ri dhe tha se vaksinat do të bëhen të detyrueshme vitin e ardhshëm.

Protesta kundër kufizimeve, të cilat synojnë frenimin e përhapjes së Covid-19, u zhvilluan të shtunën edhe në Zvicër, Kroaci, Itali, Irlandën Veriore dhe Holandë, një ditë pasi policia holandeze hapi zjarr ndaj protestuesve dhe shtatë persona u plagosën në trazirat që shpërthyen në Roterdam.

Protestuesit u mblodhën kundër kufizimeve të koronavirusit dhe kartave të detyrueshme për COVID-19 të kërkuara në shumë vende evropiane për të hyrë në restorante, tregje Krishtlindjesh ose ngjarje sportive, si edhe kundër vaksinimeve të detyrueshme.

Masat kufizuese të Austrisë do të hyjnë në fuqi të hënën dhe ato pasojnë trefishimin e vdekjeve mesatare ditore në javët e fundit dhe spitalet në shtetet e goditura rëndë kanë paralajmëruar se njësitë e kujdesit intensiv po arrijnë kapacitetin maksimal.

Masat do të zgjas të paktën 10 ditë, por mund të shkojë deri në 20, thanë zyrtarët. Njerëzit do të mund të dalin nga shtëpitë e tyre vetëm për arsye të veçanta, përfshirë blerjen e artikujve ushqimorë, vizitën tek mjeku ose ushtrimet.

Përafërsisht 66% e popullsisë së Austrisë është plotësisht e vaksinuar kundër COVID-19, një nga normat më të ulëta në Evropën Perëndimore.

Ndërsa infeksionet ditore kanë kapur shifra rekord edhe pasi u vendos një bllokim për të pavaksinuarit këtë javë, qeveria tha të premten se do të sillte në fuqi masa të reja kufizueze të hënën dhe do ta bënte të detyrueshëm vaksinimin që nga 1 shkurti.

Me fishkëllima, duke u rënë borive dhe daulleve, turmat mbushën Sheshin e Heronjve përpara Hofburgut, ish-pallatit perandorak në qendër të Vjenës, në orët e hershme të pasdites, në njërën nga disa protestat në vend.

Shumë demonstrues valëvitnin flamuj austriak dhe mbanin pankarta me slogane si “jo vaksinimit”, “mjaft është mjaft” ose “poshtë diktatura fashiste”.

Turmat kishin arritur në rreth 35,000 vetë nga mesi i pasdites, sipas policisë, dhe protestuesit po marshonin në unazën e brendshme të Vjenës përpara se të ktheheshin në drejtim të Hofburgut. Një zëdhënës i policisë tha se kishte pasur më pak se 10 arrestime, për shkelje të kufizimeve të koronavirusit dhe përdorimit të simboleve naziste.

Midis atyre që protestuan ishin anëtarë të partive dhe grupeve të ekstremit të djathtë përfshirë Partinë e Lirisë, partinë MFG kundër vaksinës dhe Identitarianët.

Udhëheqësi i Partisë së Lirisë, Herbert Kickl, i cili së fundmi rezultoi pozitiv me COVID-19, u shfaq përmes videos, duke denoncuar ato që ai i quajti masa “totalitare” nga një qeveri “që beson se duhet të mendojë dhe të vendosë për ne”.

LEXO EDHE:  Evi Kokalari “shuplakë” Bashës/ Tregon si po tenton të sabotojë takimin e Berishës

Zoti Schallenberg u kërkoi falje të gjithë njerëzve të vaksinuar të premten, duke thënë se nuk ishte e drejtë që ata të vuanin nën kufizimet e ripërtërira të bllokimit.

Në Zvicrën fqinje, 2,000 njerëz protestuan kundër një referendumi të ardhshëm lidhur me pyetjen nëse duhej të miratohej ligji i qeverisë për kufizimet për COVID-19, duke thënë se ishte diskriminues, njoftoi televizioni publik SRF.

Një ditë pas trazirave të Roterdamit, mijëra vetë u mblodhën në sheshin qendror Dam të Amsterdamit, pavarësisht se organizatorët e anuluan protestën. Ata ecën të qetë nëpër rrugë, të vëzhguar nga afër nga policia.

“Kjo politikë (masat kundër koronavirusit) shkakton shumë konflikte midis njerëzve,” tha për Associated Press Hugo Gietelink nga Amsterdami.

Disa qindra njerëz marshuan gjithashtu nëpër qytetin jugor holandez të Bredës.

Në Itali, 3,000 vetë dolën në Circus Maximus në kryeqytet, një fushë ku në kohët e lashta romakët organizonin argëtime popullore, për të protestuar kundër çertifikatave të gjelbëra të kërkuara në vendet e punës, restorante, kinema, teatro, ambiente sportive dhe palestra, si edhe në udhëtimet me tren, autobus ose traget në distanca të gjata.

“Njerëz si ne kurrë nuk dorëzohen,” shkruhej në një pankartë, me ngjyrat e kuqe, të bardhë dhe jeshile të flamurit italian. Pothuajse askush nuk mbante maskë.

Në Irlandën e Veriut, disa qindra njerëz që kundërshtonin pasaportat e vaksinave protestuan para bashkisë në Belfast, ku tregu i Krishtlindjeve i qytetit u hap të shtunën dhe ku kërkohej prova e vaksinimit ose një test negativ për COVID-19.

Qeveria e Irlandës së Veriut votoi këtë javë për të paraqitur çertifikatat e vaksinave për pranim në klubet e natës, bare dhe restorante duke filluar nga 13 dhjetori.

Disa protestues mbanin shenja që janë kritikuar gjerësisht si ofenduese, duke krahasuar kufizimet e koronavirusit me veprimet e Gjermanisë naziste.

Në Kroaci, mijëra vetë u mblodhën në kryeqytetin e Zagrebit, duke mbajtur flamuj, simbole nacionaliste dhe fetare, së bashku me pankarta kundër vaksinimit dhe atyre që ata i përshkruajnë si kufizime të lirive individuale.

Në Francë, Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin dënoi protestat e dhunshme në ishullin Karaibe të Guadeloupe, një nga territoret e Francës. Zoti Darmanin tha se 29 persona ishin arrestuar nga policia gjatë natës. Autoritetet po dërgonin 200 policë të tjerë në ishull dhe të martën do të vendosin një ndalim qarkullim nga ora 18:00. deri në 5 të mëngjesit./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Ulja e ndotjes nga karantina shpëtoi 800 jetë në 47 qytete

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 800 vdekje u shmangën falë përmirësimit të cilësisë së ajrit gjatë karantinës së plotë në Europë, thotë Shërbimi i Klimës për Bashkimin Evropian, Koperniku.

Nga krahasimi i ekspozimit ndaj ajrit të ndotur mes shkurtit dhe korrikut 2020 në 47 qytete të mëdha evropiane, studiuesit arritën në përfundimin se masat e ndërmarra nga qeveritë e vendeve evropiane për të kufizuar përhapjen e COVID-19 mbrojtën njerëzit nga ndotja vdekjeprurëse.

Studimi zbuloi se mbyllja e shkollave, puna nga shtëpia dhe anulimi i aktiviteteve pati një ndikim të madh në nivelin e dioksidit të azotit (NO2), një gaz i dëmshëm i prodhuar kryesisht nga makinat.

LEXO EDHE:  Protesta/ Shënohen incidentet e para

LEXO EDHE:  Evi Kokalari “shuplakë” Bashës/ Tregon si po tenton të sabotojë takimin e BerishësDioksidi i azotit shihet si shkaktar i disa sëmundjeve respiratore dhe problemeve në zemër, sipas Agjencisë Evropiane të Mjedisit dhe është përgjegjës për 50 mijë vdekje të parakohshme në Bashkimin Evropianë çdo vit.

Sipas studimit, qytete në Francë, Spanjë dhe Itali patën një rënie me 50-60 për qind të gazit të dëmshëm gjatë kësaj periudhe. Parisi, Londra, Barcelona, Milano ishin mes qyteteve që shmangën më shumë vdekje, sipas të dhënave zyrtare të këtyre vendeve./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rekord infektimesh me Covid në Kosovë/ Regjistrohen rreth 4 mijë raste të reja, rritet dhe numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në Kosovë janë regjistruar gjashtë vdekje dhe 3,917 raste të reja me koronavirus, njoftoi Ministria e Shëndetësisë më 27 janar.

Rastet e reja dolën pas testimit të 15,268 mostrave. Nga kjo shifër i bie se 25.65 për qind e të testuarve kanë rezultuar pozitivë me sëmundjen COVID-19.

Në njoftimin e MSH-së, që i referohet të dhënave të 24 orëve paraprake, bëhet e ditur se janë shëruar edhe 617 pacientë.

Në Kosovë, aktualisht janë 28,751 raste aktive me koronavirus.

LEXO EDHE:  Foto-Rikthehen studentët/ Tre kërkesat për Ramën, Metën dhe Veliajn

LEXO EDHE:  Budina tregon si u infektua me koronavirus/ “Kërkova të mos bëhej publike, përfundoi në të gjitha mediat”Koronavirusi cenon fëmijët e pavaksinuar

Gjatë këtyre 24 orëve, autoritetet shëndetësore kanë dhënë edhe 4,623 doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Deri më tani, të vaksinuar plotësisht me dy doza të vaksinës janë 803,638 persona.

Në Kosovë, të gjithë personat nga mosha 12-vjeçare mund të vaksinohen kundër koronavirusit.

Dozën përforcuese dhe atë të tretë mund ta marrin të gjithë personat mbi 18 vjeç që janë imunizuar me dy doza para tre muajsh.

LEXO TE PLOTE

Bota

Bundestagu përkujton viktimat e Holokaustit

Publikuar

-

Nga

Që nga viti 2005, 27 Janari është shpallur nga Organizata e Kombeve të Bashkuara si Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit. Më 27 Janar 1945 ushtarët e Ushtrisë së Kuqe çliruan në Poloninë e pushtuar atëherë nga nazistët kampin nazist të shfarosjes Auzhvic-Birkenau. Sipas të dhënave në këtë kamp u vranë të paktën 1,1 milionë hebrenj.

Bundestagu që nga viti 1996 i kujton viktimat e nacionalizmit në një seancë përkujtimore. Ishte presidenti i atëhershëm, Roman Herzog, ai që e nxiti idenë e shpalljes së ditës të çlirimit të kampit Auzhvic si ditë përkujtimore në Bundestag. Seancën e hap tradicionalisht presidenti/ja e Bundestagut.

Këtë vit seancën përkujtimore e hapi presidentja e zgjedhur para pak javësh, Bärbel Bas (SPD). “Ne kujtojmë miliona njerëz që u përndoqën, u vodhën, u poshtëruan, iu morën të drejtat, u torturuan dhe iu dorëzuan vdekjes. Sepse ata mendonin ndryshe, besonin ndryshe, dashuronin ndryshe, apo sepse jeta e tyre ishte “e pa vlerë” për nacionalsocialistët”, tha Bas.

“Kujtesa dhe përkujtimi nuk të bëjnë imun ndaj antisemitizmit”

Gjenocidi ndaj hebrenjve të Europës ishte një krim gjerman, por në të njëjtën kohë është një e kaluar që lidhet me të gjithë, tha në fjalën e saj Bas, e cila bëri thirrje për vigjilencë kundër antisemitizmit e para armiqësisë së vazhdueshme ndaj hebrenjve. “Antisemitizmi është mes nesh”, tha Bas. Ai nuk është një problem vetëm i ekstremeve politike, por një problem i të gjithë shoqërisë dhe është i paparanueshëm. “Pikë. Pavarësisht nga vjen.”Presidentja e Bundestagut theksoi, se “kujtesa dhe përkujtimi nuk të bëjnë imun ndaj antisemitizmit”. Liria dhe demokracia janë të varura nga qytetarët e angazhuar, që në këtë rast duhet të tregojnë edhe “guxim për intolerancë” ndaj antisemitizmit. Por edhe “kush nxit urrejtje kundër myslimanëve e besimit të tyre nuk është i besueshëm as si mik i hebraizmit”, kujtoi Bas. Kurse në një deklaratë të përbashkët të ministres së Jashtme gjermane, Annalena Baerbock dhe ministrit të Jashtëm izraelit, Yair Lapi thuhet se “është detyrimi ynë solemn kundrejt të gjithë viktimave dhe të mbijetuarve të mos i harrojmë ata kurrë.” Në përkujtimin në Bundestag mori pjesë edhe kryetari i parlamentit izrealit, Mickey Levy.

LEXO EDHE:  Qeveria u dha titullin “Dëshmorët e Atdheut” viktimave të 21 janarit/ Frashëri: Skandal, akt i paprecedentë

LEXO EDHE:  Berisha tregon “dhëmbët”/ Tjetër mesazh për Ramën

Inge Auerbacher: Dëshira ime më e thellë është pajtimi

Në seancën përkujtimore në Bundestag foli edhe 87 vjeçarja, e mbijetuara e Holokaustit, Inge Auerbacher. Në fjalën e saj e mbijetuara e Holokaustit rrëfesu se si u dërgua në moshën 7 vjeçare, në vitin 1942 në kampin e përqëndrimit, Terezienshtat. Pas çlirimit të kampit, ajo me familjen u vendos fillimisht në Shtutgart, pastaj në vitin 1946 familja emigroi në SHBA.

E kam akoma në kujtesë “këtë kohë të tmerrit dhe urrejtjen ndaj hebrenjve”, tha Auerbacher. Për fat të keq ky kancer është zhvilluar sërish. Në shumë vende, edhe në Gjermani urrejtja ndaj hebrenjve është prapë përditshmëri, tha ajo, por kjo sëmundje duhet të shërohet sërish. “E shkuara nuk duhet të harrohet kurrë. Së bashku le të lutemi për unitet në këtë tokë.” Auerbacher bëri thirrje për pajtim. “Urrejtja ndaj njerëzve është diçka e tmerrshme. Ne të gjithë kemi lindur si vëllezër dhe motra. Dëshira ime më e thellë është pajtimi i të gjithë njerëzve.” Në vitin 1986 Inge Auerbacher publikoi kujtimet e fëmijërisë që në Gjermani u publikuan nën titullin “Unë jam një yll”.

Seanca përkujtimore në Bundestag zhvillohet edhe me shoqërim muzikor. Tradicionalisht aty marrin pjesë edhe presidenti gjerman, kësaj here Frank-Walter Steinmeier, kancelari Olaf Scholz, si edhe presidenti i Këshillit Federal, Bodo Ramelow dhe presidenti Gjykatës Kushtetuese, Stephan Harbarth.DW

LEXO TE PLOTE