Connect with Us

Kthjellime dhe vranësira/ Si do të jetë dita e sotme

Sociale

Kthjellime dhe vranësira/ Si do të jetë dita e sotme

Publikuar

-

Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditës do të dominohet nga kthjellimet në bregdet dhe zonën e ulët, POR kalime të pakta vranësirash do të ketë në zonat malore. Ndërsa në pjesën e dytë të ditës pritet që vranësirat e lehta të përfshijnë gjithë territorin, KU më të theksuara vranësirat do të jenë në Verilindje të Shqipëris.

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes, POR MBETEN kostante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 1°C deri në 22°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi mbi 35 km/h nga drejtimi Juglindor duke krijuar dallgëzim 2 – 3 ballë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Bien temperaturat/ I ftohti “mbërthen” vendin

Publikuar

-

Nga

cna, lajme, sociale

Vendi ynë do të paraqitet me kthjellime dhe vranësirat të pakta përgjatë gjithë 24_orëshit, në pjesën më të madhe. Por pritet që në intervale të shkurtra kohore vranësirat të bëhen më të dukshme në Juglindje të territorit, duke krijuar mundësi për momente me pika shiu.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, POR rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 2°C deri në 22°C.

LEXO EDHE:  I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë/ Temperaturat arrijnë deri në 41°C

LEXO EDHE:  I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë/ Temperaturat arrijnë deri në 41°CEra do të fryjë me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Krimi makbër në Fier/ Sociologia fajëson shtetin: Ka dështuar

Publikuar

-

Nga

Ngjarja e rëndë në Fier, trazoi qetësinë e gjithë shqiptarëve. Për për sociologët, faji është i shtetit, i cili ka dështuar në organizimin e instancave ligjore dhe morale identifikimin dhe dënimin e personave me probleme.

Sociologia Sibora Kaluci shtoi në një intervistë për media se ky krim i rëndë do ishte parandaluar në rast se autori do kishte marrë masën ndëshkuese të duhur.

Problemi është shumë më i thellë, është një problem i cili po bartet çdo vit, e më shumë nga një brez në tjetrin, dhe ne nuk po bëjmë asgjë, asnjë instancë s’po bën asgjë, as instancat morale as ligjore. Ky rast do të ishte parandaluar padyshim, ishte një individ i cili kishte një diagnozë ose nuk kishte, por mund të bëjmë me një të sëmurë mendor, ai person, s’duhej të dilte, aty ku rijnë të tjetër, një person i cili ishte në një shërbim psikiatrik, qëndron i lirë, edhe pas sinjalit që ka dhënë para disa vitesh”, tha ajo.

Kaluci, thotë se në shumicën e rasteve të dhunës, personat ngarendin të vejnë vet drejtësi kundrejt dhunuesit. Kjo tregon, sipas sociologes, se ka një dështim total të instancave ligjore dhe profesionale të dedikuara për këto raste.Neve nuk na funksionojnë fare instancat ligjore. Kryeministri Rama, tha se policia e Fieri arriti të kap shpejt autorin, por policia ka kapur dikë që ka pasur për detyrë, pjesa tjetër është një dështim total. Në shumicën e rasteve të tilla, njerëzit duan të vendosi vet drejtësi, dhe kjo është e dhimbshme sepse tregon se ka një dështim total të institucioneve.

Janë të gjitha fiktive, për të plotësuar letra, dokumente, është çdo gjë fiktive, nuk funksion edhe nëse ai qëndron të mjediset e paraburgimit, besoni, drejtësia vendoset nga njerëzit, dhe është e shëmtuar dhe joligjore, nuk ka ndonjë instancë të rregullte, sepse nëse do të kishte, nuk do të përfundonte kështu. Duhet një sistem i mirë organizuar nga të gjithë, që nis nga mjeku psikiatër e deri te instancat ligjore kur merret një vendim i caktuar, i gjithë ky cikël, nuk funksionon aspak”, tha Kaluci.

LEXO EDHE:  Sot pati reshje shiu dhe shtrëngata/ Mësoni si do të jetë moti për nesër

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët

Sociologia Kaluci, propozon që të ngritët një institucion shtetëror ku njerëzit të raportojnë lirshëm individë të rrezikshëm për shoqërinë, dhe të etiketohen me emra e vepra.

Të ngrihet një institucion ku njerëzit lirshëm të shkojnë dhe të raportojnë rastet, të ketë nje vend ku mund të lexohen edhe emrat edhe fytyrat e këtyre personave të rrezikshëm për shoqërinë që kanë precedent penal për këto lloj vepra dhe lihen të lirë. Që të arrijmë te trajtimi, duhet kapur parandalimi dhe kjo është pika ku kemi dështuar”, deklaroi ajo.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kthesë e befasishme e motit/ Temperaturat bien në 20 gradë

Publikuar

-

Nga

Rikthehen vranësirat/ Si e parashikojnë motin sinoptikanët për nesër

Vendi ynë në pjesën më të madhe do të jetë në mbizotërimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke sjell dominim të kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta.

Por në zonat Jugperëndimore dhe Veriperëndimore pritet që vranësirat të zhvillohen përkohësisht, duke sjell reshje të pakta shiu.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe ndjeshëm në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 2°C deri në 20°C.

LEXO EDHE:  Kthjellime dhe vranësira të lehta/ Parashikimi i motit për sot

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët  

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi Jugor – Juglindor duke sjell në det dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE