Connect with Us

Këmbimi valutor/ Ja me sa blihet monedha europiane dhe amerikane sot

Ekonomi

Këmbimi valutor/ Ja me sa blihet monedha europiane dhe amerikane sot

Publikuar

-

Dollari amerikan sot blihet me 104.1 Lekë dhe shitet me 109.3 Lekë.

Monedha e eurozonës blihet 120 Lekë dhe shitet me 125 Lekë.

Paundi britanik blihet  140.6 Lekë dhe shitet me 145.6 Lekë.

Franga zviceriane blihet me 113.7 Lekë dhe shitet me 118.7 Lekë.

Dollari kanadez blihet me 82.6 Lekë dhe shitet me 87.6 Lekë.

LEXO EDHE:  Gazetari tallet keqazi me Hahn/ Tregon se çfarë do blejë po i dha BE 100 mijë euro

Këmbimi valutor i monedhave europiane apo amerikane ka mbetur e pandryshueshme në krahasim me një ditë më parë.

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor për ditën e sotme, sipas Credins Bank./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Ekonomi

Monedhat e huaja, “stopojnë” përballë Lekut/ Këmbimi valutor, 19 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

Tregu valutor, duket se është stopuar. Prej disa ditësh monedhat e huaja, vijojnë të këmbehen si në shitje ashtu edhe në blerje, në vlera të njëjta.

Dollari amerikan në tregun valutor sot këmbehet në blerje me 104.1 Lekë dhe në shitje me 109.3 Lekë.

Euro blihet me 120 Lekë dhe shitet me 125 Lekë.

LEXO EDHE:  Këmbimi valutor/ Ja, me sa këmbehen sot, euro, dollari apo paundi

LEXO EDHE:  Euro nuk ndal rënien/ Në treg ka shumë valutë nga turistët dhe hyrjet informale

Paundi britanik blihet me 140.6 Lekë dhe shitet me 145.6 Lekë.Franga zviceriane blihet me 113.7 Lekë dhe shitet me 118.7 Lekë.

Ndërsa Dollari kanadez blihet me  82.6 Lekë dhe shitet me 87.6 Lekë.

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor për ditën e sotme, sipas Credins Bank./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Nuk ka luhatje të monedhave të huaja përballë Lekut/ Këmbimi valutor, 17 Nëntor 2021

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Në tregun valutor,  sot Dollari amerikan blihet me 104.1 Lekë dhe shitet me 109.3 Lekë.

Monedha e Eurozonës, blihet me 120 Lekë dhe shitet me 125 Lekë.

Paundi britanik blihet me 140.6  Lekë dhe shitet me 145.6 Lekë.Franga zviceriane blihet me 113.7 Lekë dhe shitet me 118.7 Lekë, ndërsa Dollari kanadez blihet me 82.6 lekë dhe shitet me 87.6 Lekë.

LEXO EDHE:  Gazetari tallet keqazi me Hahn/ Tregon se çfarë do blejë po i dha BE 100 mijë euro

LEXO EDHE:  Këmbimi valutor/ Ja, me sa këmbehen sot, euro, dollari apo paundi

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor edhe për monedhat e tejra të huaja, sipas Credins Bank./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Heshtja kriminale e kurtizanëve të Lulzim Bashës/ Si i mbushin xhepat deputetët kokë-boshë

Publikuar

-

Nga

Qeveria ka ndryshuar fashën e tatimit për pagat e larta. Duke rishikuar fashën të taksimit progresiv, tatimi 23% parashikohet të fillojë të aplikohet në pagat mbi 200 mijë  lekë/muaj, nga 150,000 lekë/muaj që është aktualisht.

Me rritjen brezit të taksimit me 23 përqind, grupi i parë që përfiton janë administrata dhe pagat e tyre.

Duke filluar nga Presidenti, Kryeministri, Kryetari i Kuvendit,   ZV/Kryeministri, Kryetari i Gjykatës Kushtetuese Zëvendëskryetari i Kuvendit Zëvendëskryeministri,  Avokati i Popullit , Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit,  Kryetari/Zëvendëskryetari i KQZ,  Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Ministrat, Inspektori i Përgjithshëm i ILDKP,   Zëvendëskryetari i KLD  si dhe deputetët, do të marrin pagë më lartë vitin që vjen.  Për disa nga kategoritë, paga do të rritet edhe 50 mijë lekë më shumë në muaj.

Ky ndryshim është pasuar me heshtje nga deputetët e opozitës, prej të cilëve të paktën duhej të pritej një reagim, nëse kemi parasysh se çfarë ndodh me pensionet apo me pagat qytetarëve të tjerë.

Deputetët e Lulzim Bashës, vajtojnë varfërinë e nga ana tjetër nuk dëgjohen kur mbushin xhepat e tyre.

Dje dhe sot opozita nuk tha asnjë fjalë në Kuvend. Folën, bënë sherre u tallën në Kuvend, bënë teatër dhe asnjë fjalë për stopimin e pensioneve dhe rritjen e pagave të tyre. Kjo është një heshtje kriminale .

LEXO EDHE:  Paundi britanik “rrëzon” Euron dhe Dollarin/  Kursi i këmbimit, 2 Nëntor 2021

LEXO EDHE:  Kriza “prek’ dhe kursin/ Euro arrin nivelin më të ulët të vitit

Nuk flasin sepse deputetët e Lulit, se  duan rritjet e pagave me 677 mijë lekë, ndërkohë që pensionistët nuk njohin rritje.

Pra, situata është e tillë, rrogat e deputetëve do të rriten  me rreth 677 mijë lekë në muaj, kurse pensionistët vetëm do të indeksohen.Dhe në qoftë se kanë një rritje pensionesh do të jetë nga 2 deri në 4 mijë lekë të vjetra.

Pagat e deputetëve do të rritet me 677 mijë lekë më shumë  në vit, pra një gjysëm rroge vjetore do ta marrin si shtesë page me buxhetin e ri, kurse pensionistëve do t’ju rriten pensionet me 2 deri në 4 mijë lekë.

Në këtë rast deputetëve iu rriten pagat 16 herë më shumë se sa pensionistëve, pensionet.

Pasi pensionet nuk kanë rritje por kanë indeksim që fillon gjashtë mujorin e dytë të vitit 2022.

Një pensionist do të  marrë me rritje maksimumi 45 deri ne 50 mijë lekë te vjetra  në vit, kurse deutetët tanë kobëboshë dhe kurtizanët e servilët e Lulzim Bashës dhe të Rilindjes që janë në Kuvend do të fitojnë  nga 650 mijë secili.

Pra gati 16 herë më shumë se një pensionist./CNA.al

Tatimi mbi pagat ndryshon/ Ja sa përfitojnë ministrat dhe deputetët

LEXO TE PLOTE