Connect with Us

Dështon mbledhja e kryesisë së PD në Sarandë/ Demokratët refuzojnë të emëruarin e Bashës

Politikë

Dështon mbledhja e kryesisë së PD në Sarandë/ Demokratët refuzojnë të emëruarin e Bashës

Publikuar

-

/

Ka dështuar mbledhja e kryesisë së PD Sarandë, e cila ishte thirrur nga i emëruari nga Lulzim Basha si kryetar i Degës Vesel Koçiu.

Mbledhja ishte thrrur të mbahej në orën 17:00, por nga 35 anëtarë të kryesisë në mbledhje janë paraqitur vetëm 13 anëtarë, ndërsa Vesel Koçiu ende vijon telefonatat.

Mbledhja ishte thirrur me qëllimin për të shprehur mbështetjen ndaj Kuvendit të thirrur nga Basha në 18 dhjetor./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

31-vjetori i demonstratës antikomuniste të Shkodrës/ Mesazhi i Berishës

Publikuar

-

Nga

Sot është shënuar 31 vjetori i demonstratës antikomuniste në qytetin e Shkodrës.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ish kryeministri Sali Berisha ka dalë me një mesazh të rëndësishëm, ku ka shprehur mirënjohje ndaj të gjithë atyre që morën pjesë.

Reagimi i Berishës:

Sot, 14 janar, 31 vjetori i demostratës antikomuniste të Shkodrës!

Të dashur miq, grupet antikomuniste, qytetarët dhe studentët e Shkodrës, inauguruan Vitin e Ri 1990 në Shqipëri me një betejë të ashpër me diktaturën komuniste, demostratat e  fuqishme të datave 13-14 Janar 1990, për rrëzimin e bustit të diktatorit komunist, Josif Stalin.

Më datë 13 dhe veçanërisht më datë 14 Janar të vitit 1990, mijra qytetarë të Shkodrës iu përgjigjën thirrjes së grupeve antikomuniste, mbushën dhe dolën në një demonstrat të fuqishme për të çliruar qytetin e tyre nga kulti i njërit prej diktatorëve me gjaksor të kohrave, Josif Stalin dhe për të hequr bustin e tij nga qendra e qytetit.Diktatura staliniste e Ramiz Alisë përdori kundër demostruesve ushtrinë dhe mjetet e saj, sigurimin e shtetit dhe policinë e batalionin famkeq të sambistëve për të shtypur demonstratën e parë antikomuniste.

Rregjimi diktatorial e shtypi me egërsi dhe brutalitet me të gjitha mjetet e dhunës demostratën e 14 Janarit dhe arrestoi, torturoi dhe dënoi me dënime të rënda për veprimtari antishtetërore terroriste organizatorët e saj Ded Kasnecin, Rin Monajken, Flamur Elbasnani, Gjergj Livadhin, Ndoc Liqejzen vëllezërit Haxhi, Ndoc Liqejza, Gjovalin Ralba, Viktor Martini, Nikolin Thana, Tonin Dema, Nikolin Margjini, Bac Bilali, Ylli Gërshana, Klaudio Daka, Aldo Perizi, vëllezërit Alibali, Hana Kraja etj.

Por jehona e saj brenda dhe jashtë vendi ishte e madhe dhe hapi siparin e një seri ngjarjesh të mëdha të vitit 1990, që do kurorëzoheshin me vendosjen e pluralizmit politik në Shqipëri me Lëvizjen Studentore të Dhjetorit të vitit  1990.

Sot, në këtë 31 vjetor, le të shprehim ne të dashur miq nderimin dhe mirënjohjen tonë më të thellë për qytetarët pjesëmarrës dhe organizatorët e demostratës së 14 Janarit 1990 të Shkodrës, Rozafës së Lirisë.

Rroftë Shkodra! sb./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha, një humbës serial”/ Patozi: Produkti më i keq i politikës

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Koordinatori i Bindjes Demokratike është shprehur se Lulzim Basha është një humbës serial.

Në një intervistë për Merita Haklajn në A2, Patozi theksoi se Basha është produkti më i keq në politikë i Trekëndëshit të Bermudës.Si mund ta durosh që një humbës serial si Lulzim Basha, të flasë për trekëndëshin e Bermudës? Në një kohë që ai është produkti më kallp i të keqes politike, që ky e quan trekëndëshi i Bermudës. Sali Berishën e ka pasur tutor dhe ka qenë i nënshtruari i tij prej vitesh, ndërsa me Ilir Metën ka qenë bashkëpunëtor i ngushtë në shumë raste. Mbi të gjitha, me këta të dy e ka lidhur edhe miqësia familjare, gjë që nuk më ka pëlqyer kurrë”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vijojnë përplasjet në distancë/ Meta: Basha të ngrihet në nivelin e rojes, të jap dorëheqjen

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Vijojnë përplasjet në distancë mes Lulzim Bashës dhe presidentit Ilir Meta, sa i takon protestës së 8 janarit.

Pas sulmeve të Bashës, Meta ka reaguar përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ku ka deklaruar se 8 janari solli një shembull pozitiv që është reflektimi, ku e lidhi me dorëheqjen e rojes së PD.

Meta uron që edhe aktorët e tjerë brenda PD të ngrihen në të njëjtin nivel përgjegjshmërie dhe të japin dorëheqjen.

LEXO EDHE:  Përfundon mbledhja e Kryesisë/ Miratohet propozimi për ndryshimin e statutit të PD

LEXO EDHE:  Doli hapur në mbrojtje të Bashës/ Demokratët “kryqëzojnë” Endri HasënZhvillimet e 8 janarit 2022 sollën edhe ndonjë shembull pozitiv, që bën thirrje për reflektim, siç është dorëheqja e rojes të selisë së PD-së, për të mos qenë dëshmitar i dhunës.

Uroj, që të gjithë të ngrihen në nivelin e përgjegjshmërisë së tij!”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE