LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

15 vjet që drejton Uruguain, shkarkohet Oskar Tabarez

20 Nëntor 2021, 08:03, Sport CNA
15 vjet që drejton Uruguain, shkarkohet Oskar Tabarez

Oskar Tabarez nuk është më trajneri i kombëtares së Uruguait. Lajmin e bën të ditur federata në rrjetet sociale. 74 vjeçari drejtoi ?La Celesten? për 15 vite dhe pati suksese të mëdha, ku spikat fitorja e Kupës së Amerikës në vitin 2011. Tabarez ka drejtuar gjithashtu dhe Kaliarin dhe Milanin në vitet 90.

Në 5 ndeshjet e fundit kualifikuese për Botërorin, Uruguai mori një barazim dhe pësoi 4 humbje rresht. Si pasojë e rezultateve negative, Federata vendosi që të shkëpuste marrëdhënien me trajnerin dhe stafin e tij.

?Ne e falenderojmë dhe e vlerësojmë kontributin e Tabarez përgjatë 15 viteve të fundit. Ai na ndihmoi që të arrinim rezultate të rëndësishme duke e bërë Uruguain një prej kombëtareve më të forta në botë?, thuhej në komunikatë.

Lajmet e fundit nga