Connect with Us

“Nuk munda të vazhdoj”/ Flet avokati që hoqi dorë nga mbrojtja e Çalamanit, çfarë ndodhi gjatë dëshmisë

Kronika

“Nuk munda të vazhdoj”/ Flet avokati që hoqi dorë nga mbrojtja e Çalamanit, çfarë ndodhi gjatë dëshmisë

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një ditë më parë teksa Klodian Çalamani priste masën e sigurisë për vrasjen e 8-vjeçarit në Fier, u bë me dije se avokati mbrojtës ishte tërhequr. Ai është Erlis Nakollari, i cili ishte caktuar nga shteti për të mbrojtur vrasësin e vogëlushit.

Ai ishte sot në një lidhje telefonike me emisionin “Shqipëria Live” në TCH, ku zbuloi arsyen se pse kishte marrë vendimin që të mos mbronte Çalamanin.

“Emri im është lakuar nëpër media dje. Unë nuk jam avokati i tij, jam caktuar për të marrë në pyetje autorin e këtij krimi kaq makabër. Jam thirrur nga shteti, se ligji dhe procedura e kërkon që autori të ketë një avokat nëse ai nuk e ka gjetur vetë”, sqaroi fillimisht avokati.

Nakollari u shpreh më pas se në fillim është njeri dhe më pas avokat, dhe nga ana morale nuk mund të ishte avokati i 38-vjeçarit.

“Unë kam shumë vite punë, por nuk kisha parë një krim kaq makabër. Kur është marrë në pyetje dhe gjatë dëshmisë Klodiani ishte shumë i qetë dhe i qeshur. Që në momentet e para kam hequr dorë se ishte një krim kaq makabër. Nga ana morale nuk mund t’i dilja në mbrojtje. Ishte rasti i parë që  nuk munda që të vazhdoja më tej”, tha avokati.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sherr me thika në Durrës/ Plagoset një person

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një i ri ka mbetur i plagosur  me thikë në Durrës. Sipas të dhënave të parë, mësohet se i riu është përfshirë në një sherr me një person tjetër, po ashtu i paidentifikuar.

Nuk dihen ende motivet e përplasjes mes dy të rinjve, teksa bëhet me dije se ata ishin nën efektin e alkoolit.Autori është ndaluar nga Policia, teksa po punohet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shkrumbohet nga flakët makina në Vlorë/ Dyshimet e para

Publikuar

-

Nga

Shpërthen në flakë makina në ecje/ Dyshimet e para

Një automjet është përfshirë nga flakët mesditën e sotme në Vlorë.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur në lagjen “10 korriku”.

Mësohet se automjeti tip “Golf” ka qenë i parkuar poshtë një pallati dhe ka rrezikuar dhe mjetet e tjera që ndodheshin pranë.Fatmirësisht ndërhyrja e zjarrfikësve në kohë ka arritur ta shpëtojë mjetin.

Ende nuk dihet se cili ka qenë shkak i zjarrit dhe policia ka nisur hetimet./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

U la i lirë nga ish gjyqtarja Enkeleida Hoxha/ Prokuroria i kërkon Gjermanisë ekstradimin e  Genc Tafilit

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Prokuroria e Krujës, ka dërguar në ministrinë e Drejtësisë kërkesën për ekstradimin në Shqipëri të Genc Tafilit.

Ky i fundit është i dënuar me 25 vite burg me akuzën e vrasjes së Arben Zylyftarit në vitin 2000 në Shkodër.

Tafili u arrestua me 31 dhjetor 2021, në aeroportin e Frankfurtit.

Kujtojmë se  27 Maj 2021, gjykata e Apelit në Tiranë, vendosi të rrëzojë vendimin e gjyqtares së Krujës, Enkelejda Hoxha, që lironte nga burgu Tafilin me kusht.Hoxha kishte lënë të lirë me kusht Tafilin në vitin 2018.

Vendimi i Apelit, refuzoi “faljen” e 3 vite e 3 muaj burgim të pashlyer, dhe për pasojë solli lëvizjen e prokurorisë së Krujës, për shpalljen në kërkim ndërkombëtar të Genc Tafilit.

Por tashmë Genc Tafili, është riarrestuar sërish, do të kthehet në Shqipëri për të kryer edhe pjesën tjetër të dënimit prej vitesh e 3 muaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE