Connect with Us

Horrori në Fier/ I tërhiqet “veshi”, Qeverisë dhe Kuvendit

Aktualitet

Horrori në Fier/ I tërhiqet “veshi”, Qeverisë dhe Kuvendit

Publikuar

-

/

Instituti Shqiptar për Çështje Publike – AIPA, duke shprehur ngushëllimet më të sinqerta për familjen dhe familjarët e djalit 8 vjeçar, të cilit iu mor jeta padrejtësisht, i bën thirrje shtetit shqiptar dhe institucioneve publike që të ndërmarrin masa të menjëhershme që ngjarje të tilla kaq të rënda të mos përsëritën më, dhe mbi të gjitha, të parandalohen.

Pavarësisht se Shqipëria ka ratifikuar një serë konventash dhe aktesh ndërkombëtare, si dhe ka ndërtuar një kuadër të mirë legjislativ për respektimin dhe mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve, rastet e fundit të dhunës ekstreme ndaj fëmijëve kanë treguar se vendi ynë ka ende mangësi të konsiderueshme sidomos në aspektin e zbatimit të tyre në mënyrë rigoroze.

Konventa për të Drejtat e Fëmijëve (OKB), Konventa e Lanzarotës, Ligji për të Drejtat dhe Mbrojtjen e Fëmijës Nr.18/201, si dhe Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë parashikojnë se Shteti Shqiptar ka për detyrë të ofrojë mbrojtje të veçantë për fëmijët, nga të gjitha format e dhunës, keqtrajtimit, dhe neglizhimit.

Në këtë kuadër, nisur dhe nga ngjarja e fundit e cila tronditi thellë opinionin publik, Instituti Shqiptar për Çështje Publike – AIPA, i bën thirrje:

– Qeverisë Shqiptare që të angazhohet më shumë, më seriozish dhe më profesionalisht në mbrojtjen e fëmijëve në çdo qytet e në çdo fshat të Shqipërisë;

LEXO EDHE:  Andi Përmeti “shkund” Kuvendin/ Kjo është beteja jonë, kjo është një luftë e madhe

– Kuvendit të Republikës së Shqipërisë që të luajë një rol më të madh, më aktiv e më konkret në promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve në Shqipëri;

– Ministrisë së Arsimit dhe Sportit që të angazhohet seriozisht dhe praktikisht për krijimin e mekanizmave dhe politikave konkrete për mbrojtjen dhe rritjen e sigurisë së fëmijëve në shkolla;

– Policisë së Shtetit dhe Policisë Bashkiake në çdo Qark që të tregojnë më shumë seriozitet në marrjen dhe trajtimin e denoncimeve lidhur me personat problematikë, e sidomos me ata me precedent penal, për monitorimin e veprimtarisë së tyre me synim parandalimin e akteve kriminale apo keqbërëse;

– Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Institucioneve të Sherbimit Social që të marrin masa konkrete dhe efikase për trajtimin e personave me probleme të shëndetit mendor;

– Së fundmi, Gjykatave që të tregojnë përgjegjshmëri në dhënien e vendimeve për persona të cilët kanë precedent kriminal dhe paraqesin rrezik konstant për sigurinë dhe mirëqenien e komuniteteve ku jetojnë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

I dënuar me 8 vite burg për trafik droge / Arrestohet 45 vjeçari me dy emra

Publikuar

-

Nga

cna kronike aktualitet lajme

Policia ka vënë në pranga një shtetas 48 vjeçar, i shpallur në kërkim për veprat penale, “Trafikimi i narkotikeve, kryer në bashkëpunim ose më shumë se një herë”, “Organizimi dhe drejtimi i organizatave kriminale”.

Shtetasi, Domi alias Nikel Vuksani, 45 vjeç, i cili perdorte dy emra, është dënuar me 8 vite burgim, për këto vepra penale.

Gjykata e Apelit Shkodër me Vendimin Nr.10, datë 21.01.2022, ka vendosur njohjen e vendimit penal të Gjykatës së Apelit Firence, e cila  e ka  dënuar me 8 vite burg që do i vuajë në IEVP Reç, Malësi e Madhe.

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim kombëtrar e ndërkombëtar dhe vënien e tyre para përgjegjësisë ligjore.

Vihet në pranga një shtetas i shpallur në kërkim për veprën penale “Trafikimi i narkotikeve, kryer në bashkëpunim ose më shumë se një herë”, “Organizimi dhe drejtimi i organizatave kriminale”LEXO EDHE:  Mediat e Ramës “i presin” kokën Niko Peleshit

LEXO EDHE:  Tjetër goditje kundër trafikut të drogës/ Arrestohen babë e bir

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në DVP Shkodër, në bashkëpunim me forcat e posaçme “Shqiponja”, pas një pune të mirorganizuar, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative, kanë bërë lokalizimin e vendndodhjes, kapjen dhe ndalimin e shtetasit në kërkim:

Domi alias Nikel Vuksani, 45 vjeç, banues në Shkodër:

Gjykata e Apelit Shkodër me Vendimin Nr.10, datë 21.01.2022, ka vendosur njohjen e vendimit penal të Gjykatës së Apelit Firence, e cila  e ka  dënuar me 8 vite burg që do i vuajë në IEVP Reç, Malësi e Madhe.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër”, njofton policia./ A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Procesi skandaloz zgjedhor/ Si u rizgjodh Basha kryetar nëpërmjet manipulimeve

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Lulzim Basha, erdhi në krye të PD-së nëpërmjet manipulimeve. Basha ka histori me manipulimet në zgjedhje për t’u bërë kryetar.

CNA.al po sjell sot disa video ku faktohet manipulimi i procesit zgjedhor në PD.

Bëhet fjalë për vitin 2017, kur Lulzim Basha, pas humbjes në zgjedhjet parlamentare,  deklaroi ‘ngrirjen’ e funksioneve të kryetarit dhe bëri planin e manipulimit për të rimarrë sërish PD-në.

Data e zgjedhjeve u caktua 22 korriku dhe i gjithë procesi kaloi nëpërmjet manipulimit.

Në disa qendra votimi në qytetin e Vlorës, disa persona kanw votuar dy deri në tre herë pa u penguar askush.

Kutitë e votimit u mbushëm me fletë votimi në numër më shumë se sa ata që votuan.

Pamjet tregojnë qartë skandalin e votave që vendosën sërish në krye të PD-së Lulzim Bashën.

Në to duken disa persona që votojnë disa herë me fletë votimi të marra nga komisioni aty pranë.

E njëjta histori duket se është përsëritur për herë të tretë me 23 qershor 2021, kur Lulzim Basha u rizgjodh sërish kryetar i PD-së.

Risjellim në vëmendjen procesin zgjedhor në Korçë , Maliq dhe jo vetëm, ku janë konstatuar vota fiktive.Pasi pjesëmarrja ka qenë e ulët, ndërsa numri i votave në kuti ka qenë më i madh.

LEXO EDHE:  Mediat e Ramës “i presin” kokën Niko Peleshit

LEXO EDHE:  Pse opozita është selektive me kallëzimet në SPAK për korrupsion?

Kujtojmë se në Korçë kanë votuar 570 veta për Lulzim Bashën, 83 për Agron Shehajn 41 për Edit Harxhin dhe 22  vota për Fatbardh Kadillin.

Ndërsa në Maliq kanë votuar 471 veta për Lulzim Bashën, 19 për Agron Shehajn, 7 për Harxhin dhe 5 për Kadillin.

Dhe pjesëmarrja në votim u raportua më e madhe në Maliq se në bashkinë e Korçës.

Ky është një fakt që tregon një tjetër manipulim votash.

Bashkia e Maliqit për nga territori është shumë herë më e madhe se ajo e Korçës, por duke parsur parasysh shtrirjen gjeografike me komunat e shpërndara, dikush nga maja e malit apo nga fusha ka shkuar nuk do të zbresë në Maliq për të votuar  Lulin në Maliq, ndryshe në Korçë, ku mundëistë janë më të shumta.

Votat fiktive kryesisht vihen emrat e emigrantëve dhe demokratëve që nuk kanë shkuar të votojnë, duke nxjerrë një rezultat fiktiv. Një proces i manipuluar, krejtësisht i pavlerë. I njëjti manipulim ka ndodhur edhe në Devoll. Në Devoll pretendohet se kanë shkuar për të votuar gati 700 demokratë nga të cilët 577 kanë votuar për Lulin. Kjo është e pavërtetë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lazarati vazhdon i izoluar/ Tritan Shehu jep alarmin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu ka dhënë alarmin shembja e urës mbi Drino ka izoluar banorët e Lazaratit.

Sipas tij , një situatë e tillë është paralajmëruar më herët, por askush nuk ka reaguar

Diskriminimi nuk ka fund, Lazarati vazhdon i izoluar.

 Një gjendje kjo e paralajmëruar dhe e para-prirë nga të tjera shkatërrime e lënë pa zgjidhje.

Shembja e urës mbi Drino bllokon krejtësisht ata banorë, bagëtinë e tyre, lidhjet me fushën e tokat bujqësore, lëvizjet normale.

 Edhe ajo pak infrastrukturë e vjetër e primitive, larg standarteve, në vend që të përmirësohet, rinovohet, lihet të degradojë plotësisht. Aktualisht nuk ka asnjë urë lidhëse, megjithëse aty kalojnë dy rrjedhje lumore”, shkruan Shehu në rrjete sociale.

Sipas tij, kjo jo vetëm shkatërron ekonominë, por rrezikon rëndë dhe jetën e banorëve, kur edhe viktimat nuk kanë munguar në kohë, si pasojë e gjendjes katastrofale aty.

LEXO EDHE:  Fier/Policia arreston dy persona të shpallur në kërkim

LEXO EDHE:  “Nuk është koha për foto të përbashkët të politikanëve”/ Paloka tregon detyrimin e qeverisë

“Këta banorë fisnikë të lënë pa punë, ky fshat vlerash e traditash i lënë pa kujdes, pa përmirësim a ndërtim infrastrukturë, tashmë është venë në pozita edhe më të vështira për mbijetesë.

 Qëllimi diabolik i këtij regjimi është vetëm t’i detyrojë ata të largohen.

 Një politikë dhe një hakmarje patologjike kjo ndaj atyre banorëve të kulturuar, të pa lëkundur në parimet e tyre për punë, drejtësi, demokraci dhe ndershmëri.

Vetëm të bashkuar në një opozitë të fortë do të mund të përballojmë këtë regjim anti vlerash”, shkruan më tej Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE