Connect with Us

Shqiptarët fajësojnë politikën për ngecjen e anëtarësimit në BE

Aktualitet

Shqiptarët fajësojnë politikën për ngecjen e anëtarësimit në BE

Publikuar

-

/
Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Pedagogu “shuplakë” politikës: Jemi kthyer shumë hapa pas

Procesi i integrimit në BE ka ngecur në vend për fajin e Shqipërisë. Ky është mendimi i pjesës dërrmuese të qytetarëve shqiptarë.

Pothuajse gjysma e tyre (49,2%) mendojnë se e vetmja arsye për mos integrim është se Shqipëria nuk i ka plotësuar kushtet. Ndërsa gati 1/3 fajësojnë si Shqipërinë ashtu edhe vetë BE-në.

Vetëm rreth 15% e qytetarëve bëjnë përgjegjëse vetëm BE-në për ngecjen e integrimit të vendit tonë në union.

LEXO EDHE:  Negociatat/ Nurellari: Shqipëria në këtë proces është ‘breshka e rajonit’

Pjesa dërrmuese e qytetarët fajësojnë direkt politikën. Katër në pesë shqiptarë cilësojnë paaftësinë e klasës tonë politike (80,1%), si dhe konfliktin e vazhdueshëm mes tyre (79,9%) si arsye të rëndësishme që pengon hyrjen e Shqipërisë në BE.

Shifrat janë rezultat i anketës për periudhën 20-29 tetor 2021, kryer nga MRB dhe “Data Centrum” në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Afera e inceneratorëve/ Basha: Pronarët në kërkim, Qeveria i financon

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Lulzim Basha nga foltorja e Kuvendit është ndalur tek afera e inceneratorëve të cilën e ka quajtur aferën e shekullit.

Sipas tij edhe pse dje janë shpallur në kërkim dy pronarë të inceneratorëve, Qeveria sërish vijon të paguajë skenat e krimit.“Shikoni vetëm ngjarjet e javëve të fundit. Shikoni faktet që ka depozituar PD për check-up e famshëm, që vazhdon si një hemorragji dhe nuk ndalet as në kohë pandemie. Shikoni raportimin e përditshëm të tenderave në ARRSH. Për të ardhur tek afera e shekullit, inceneratori, që kanë shkrumbuar e shkrumbojnë paratë e shqiptarëve. Ndërkohë që dje janë shpallur në kërkim ndërkombëtar dy pjesëtarë të kësaj afere. Një ditë përpara e kam paralajmëruar disa herë që do të zhduken, do të shkojnë në arrati, se dinë shumë, dhe dinë ato që s’duan t’i dinë, tani janë në kërkim ndërkombëtar. Ndërkohë që ata janë në kërkim ndërkombëtar, kjo Qeveri vazhdon të paguajë skenat e krimit, që janë me shirit të verdhë”, është shprehur Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 6 Marsit/ Berisha i vendosur: Ne do të fitojmë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar fitoren e zgjedhjeve të pjesshme vendore, të 6 marsit.

Në një prononcim për mediat, Berisha paralajmëroi se asgjë nuk do të mund ta pengojë.

Kam gjetur mekanizmin sesi do I fitojmë zgjedhjet e 6 marsit, shoh një klimë optimizmi. Ne nuk pengohemi dot.Negociatat janë në vazhdim dhe ne do i fitojmë këto zgjedhje.

Ndeshet qytetaria me kleptokracinë.

Kanë bërë rregulla në parlament vetëm që të më kufizojnë fjalën , atëherë fjala ime do jetë këtu”-tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha vijon teatrin në Kuvend/ Demokratët i “nxjerrin bojën”

Publikuar

-

Nga

Kryetari i shkarkuar i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijon teatrin e tij, në Kuvend, duke bërë sikur po “lufton” përballë kryeministrit Edi Rama, ndërkohë që detajet thonë të kundërten.

Por, ndërsa Basha gjatë fjalës së tij sot në Kuvend kërkoi praninë e kryeministrit, demokratët në rrjetet sociale, i janë “vërsulur” me komente.

Demokratët e akuzojnë Bashën, si bashkëpunëtor të kryeministrit.

Si bën kështu sikur lufton Edi Ramë, jo që bashkëpunon me të puuuu”-shkruan një ndjekës i Bashës, në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Paralajmërim për pasojat e daljes së Britanisë nga BE

LEXO EDHE:  Tiranë/ Nis takimi BE- Shqipëri, kërkohet luftimi i korrupsionit dhe reforma në drejtësiNdërsa një tjetër shkruan “Katër zgjedhje i ka humbur ai pret edhe nja katër të tjera .Paska qënë i pacipë”.

Gjithashtu një tjetër shkruan “Sna le rehat edhe duke pirë kafe, të të fus një të fshirë mos të ta shoh bojen se isha 29 vjeç kur erdhe kryetar dhe tani jam bërë 40 vjeç, akoma kryetar je. Hup mos të të shohim më”.

Më poshtë disa nga komentet:

LEXO TE PLOTE