Connect with Us

Feja nuk është faktor në rrugën e Shqipërisë drejt BE-së

Aktualitet

Feja nuk është faktor në rrugën e Shqipërisë drejt BE-së

Publikuar

-

/

Qytetarët shqiptarë mendojnë se myslimanizmi nuk është pengesë për anëtarësinë e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

Thuajse katër në pesë shqiptarë (77%) besojnë se Bashkimi Europian nuk ndikohet nga fakti që Shqipëria ka shumicën e popullsisë myslimane për mospranimin e vendit në BE.

Aktualisht në BE nuk ka asnjë shtet me shumicë myslimane. Ky fakt është përdorur nga Presidenti Turk, Rexhep Tahip Erdogan si pretendim për mos anëtarësimin e Turqisë në BE.

LEXO EDHE:  Negociatat me BE/ Ruçi nis lobimet tek Presidenca rumune

Zgjatja e procesit me 22 vjet, që nga 1999 kur Turqia mori statusin e vendit, ka nxitur akuza që lidhen me përkatësinë fetare të Turqisë.

Gjetjet janë rezultat i anketës për periudhën 20-29 tetor 2021, kryer nga MRB dhe “Data Centrum” në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rama-Basha të zhytur në aferë”/ Berisha zbulon ku janë fshehur Zoto dhe Gugallja

Publikuar

-

Nga

cna politike

Ish kryeministri Sali Berisha, ka hedhur akuza të forta ndaj Lulzim Bashës dhe kryeministrit Edi Rama.

Berisha ka deklaruar se Rama dhe Basha janë të zhytur në aferën e inceneratorëve.

Ndër të tjera Berisha shprehet se Klodian Zoto dhe Stela Gugallaja janë mbajtur fshehur në Lushnje.

E dëgjuat maskaradën me komisionin hetimor për një nga vjedhjet më të mëdha? Pas 3 muajsh, zero hetim, sepse janë të zhytur. Është i zhytur si Edvin Droga, edhe Lulzim Brava.Në këtë krah janë bërë 289 denoncime. Të gjitha mbeten në heshtje sepse Lulzim Brava, i implikuar në këtë aferë, lejoi që të publikohen njëherë apo dy here. Nuk ka aferë më flagrante se kjo.

A e dini që e kanë mbajtur në Lushnje të fshehur kaçak Zoton deri para dy ditësh bashkë me Gugallën dhe i kërcënonte? Kjo aferë duhet të hetohet.

Brava është me dy kahë. Çfarë janë udhëtimet e tij me Zoton? Pse nuk lejonte denoncimet nga aktivistët e PD-së? Të gjitha në ujdi me kreun e Meduzës.

Komisioni ishte një tallje, një përqeshje për shqiptarët. Tre muaj, asnjë hetim. Në hetim do dilte se Teri është vetëm hajduti i dobishëm,” tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto-Tomorr Alizoti i shtrëngon dorën Berishës/ Basha në arrati

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri, Sali Berisha, pas katër muajsh, është rikthyer  në Kuvend.

Ndërsa Lulzim Basha ka ikur fshehurazi , deputeti  i qarkut të Beratit Tomorr Alizoti ka shkuar të takojë Berishën menjëherë pasi ka hyrë në sallë.Ai është fotografuar I buzëqeshur duke i dhënë dorën Berishës, në krah të cilit janë ulur deputetë Flamur Noka dhe Albana Vokshi.

LEXO EDHE:  CDU/CSU: Dera e BE-së e mbyllur për pesë vitet e ardhshme

LEXO EDHE:  Hahn: Ja kur do të hapen negociatat për Shqipërinë

Pas daljes nga Kuvendi Berisha është takuar edhe ne deputetin e Lushnjës, Saimir Korreshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mafia e aferës së inceneratorëve/ Topalli: Për herë të parë sot u tha e vërteta

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish kryetarja e parlamenti Jozefina Topalli ka komentuar zhvillimet në seancën e sotme të Kuvendin, në lidhje me diskutimet për aferën e inceneratorëve.

Sipas Topallit, sot Parlamenti u kthye në misionin e tij, pas shumë kohësh.
Pasi, për herë të parë në seancë u tha e vërteta e implikimit tek mafia e inceneratorëvë të Ramës dhe shërbetorit të tij LB.“Për herë të parë u denoncua komisioni “hetimor” i inceneratorëve si një gënjeshtër e LB.
Ky komision prej 3 muajsh përveç ca deklaratave të rreme ka bërë thjesht demek…
Më ka çu nana me la gojën ..thonin dikur për raste të tilla.
Pas shumë vitesh në parlament po lind një opozitë reale, që ia çjerr maskën jo vetëm maxhorancës , por edhe opozitës së shitur tek i pari”, ka shkruar Topalli në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE