Connect with Us

Apple zbulon programin për riparim dhe vetë-shërbim për klientët

Teknologji

Apple zbulon programin për riparim dhe vetë-shërbim për klientët

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Apple ka njoftuar se tashmë do të ketë një program “riparimi dhe vetë-shërbimi” që klientët të mund të rregullojnë pajisjet e tyre.

Në fillim të vitit 2022 në SHBA, ai do të mbulojë zëvendësimin e baterive, ekraneve dhe kamerave të iPhone-ve të fundit.

Por dyqani i ri i riparimit i Apple do të shesë më shumë se 200 pjesë dhe mjete.

Ai vjen pas disa muajsh presioni në rritje ndaj Apple nga lëvizja bazë për të drejtën për riparim, e cila kërkon që individët dhe dyqanet e pavarura të riparimit të jenë në gjendje të rregullojnë pajisjet elektronike.

LEXO EDHE:  Basha prezanton programin për ish-të përndjekurit politikë/ Do të mbyllim pagesat për familjet e persekutuara

“Riparimi i vetë-shërbimit është menduar për teknikë individuale me njohuri dhe përvojë për të riparuar pajisjet elektronike,” tha Apple.

Por “për shumicën dërrmuese të klientëve” vizita në një dyqan riparimi profesional të certifikuar do të ishte një alternativë më e mirë.

Apple shpesh është konsideruar si një nga kundërshtarët më të ashpër të së drejtës për riparim, duke pretenduar probleme sigurie./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Shifër marramendëse/ Donald Trump do të shpenzojë 10 miliardë dollarë për krijimin e rrjetit të tij social

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish presidenti i SHBA, Donald Trump po planifikon krijojë një biznes të ri.

Trump ka vënë në lëvizje ekipin e tij, për të hapur një kompani të mediave sociale dhe sipërmarrje të ndryshme.

Forbes shkruan se investitorët mendojnë se kjo do t’i kushtojë Trump rreth 10 miliardë dollar.

Pasi u përjashtua në një nga platformat më të mëdha të mediave sociale, ish presidenti Donald Trump ka vendosur të krijojë rrjetin e tij social, të quajtur “Truth Social”.

Pas këtij lajmërimi, ka patur shumë reagime nga ndjekësit. Disa përdorues mendojnë se ky rrjet social do të jetë i shkëlqyer.

LEXO EDHE:  Një film i xhiruar i gjithi me iPhone

LEXO EDHE:  Është Iphone më i shtrenjtë në botë/ Zbuloni arsyenKjo vjen pasi ish presidenti u ndalua nga Twitter, Facebook dhe Youtube, pasi mbështetësit e tij sulmuan kapitolin e SHBA në 6 Janar.

Twitter e përjashtoi përgjithmonë, ndërsa Facebook vendosi që Trump mund të rikthehej në rrjet në vitin 2023, ndërsa Youtube vendosi ta zhbllokonte ish presidentin pasi situata u qetësua.

Trump nuk ka qenë aktiv në faqen e tij zyrtare në Instagram, ku ka më shumë se 23 milionë ndjekës, në 41 javë.

Në një deklaratë, Trump tha se është i entuziasmuar për prezantimin e “Truth Social”, dhe se aplikacioni do t’i rezistojë “tiranisë” së Big Tech./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Vijon ende puna për makinën ‘Apple’/ Ja kur pritet të dalë në treg

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

‘Apple’ thuhet se ka punësuar një ish-ekspert të softuerit Tesla – një tregues i fortë se puna është ende duke përparuar në Apple Car e saj të shumëpritur.

Firma Cupertino ka punësuar Christopher Moore, një ish-drejtor i softuerit të Tesla Autopilot, i cili dyshohet se kishte një mosmarrëveshje me shefin e Tesla, Elon Musk, sipas Bloomberg.

Moore po i raporton Stuart Boëers, një tjetër ish-ekzekutiv i Tesla-s, i cili iu bashkua Apple vitin e kaluar, thotë raporti, duke cituar të brendshëm “me njohuri për këtë çështje”.

 Dihet pak për projektin Apple, i cili është i koduar me emrin Project Titan, megjithëse raportet e mëparshme sugjeronin se produkti mund të dalë në treg deri në vitin 2024.

Apple Car mund të vijë në formën e një automjeti fizik apo edhe të një sistemi softuerik vetë-drejtues i ofruar përmes një prodhuesi tradicional të makinave, si iOS për makinat.

MailOnline ka kontaktuar Apple për koment në lidhje me punësimin e fundit.

“Lëvizja sugjeron që Apple po ecën përpara me përpjekjet për të zhvilluar teknologjinë e vetëdrejtimit, një garë me aksione të larta me prodhuesit e automjeteve si Tesla”, thotë Bloomberg në raportin e tij.“Moore po i bashkohet një divizioni të njohur për fshehtësinë e tij – Apple kurrë nuk i ka paraqitur publikisht planet e veta të veturave – dhe qarkullimin e shpeshtë.”

LEXO EDHE:  Nga sot Ardit Gjebrea rikthen në programin “E diela Shqiptare” rubrikën më të preferuar

LEXO EDHE:  Mashtrimi i ri ndaj përdoruesve të iPhone, ky është emaili që duhet ta shmangni patjetër

Në Tesla, Moore la të kuptohej se Musk kishte mbivlerësuar aftësitë e Autopilotit, grupi i funksioneve të avancuara të sistemit të ndihmës së shoferit të Tesla-s, tha Bloomberg.

Moore tha se pretendimi i Musk se automjetet Tesla do të jenë të afta për ngasje plotësisht autonome deri në fund të vitit 2021 nuk ‘përputhen me realitetin inxhinierik’, dyshohet se zbulojnë bisedat me Departamentin e Automjeteve në Kaliforni.

Që nga e marta pasdite, faqja e Moore në LinkedIn e ka ende atë duke punuar për Tesla-n si drejtor i softuerit Autopilot, duke sugjeruar se emërimi është shumë i fundit.

Kreu i përpjekjeve të Apple Car, Doug Field, iu bashkua Fordit në shtator. Në Apple, Field ishte ‘zëvendës president i Projekteve Speciale’ – një ekip që harton prototipe dhe përfundimisht lançon produkte të gjeneratës së ardhshme për Apple.

Apple Car është padyshim një nga ‘projektet speciale’ të saj, pas kompjuterëve Mac, iPhone, iPad dhe Apple Ëatch.

Apple ka punuar në Projektin Titan që nga viti 2014, kështu që Apple Car do të ketë përfaqësuar punën e të paktën një dekade nëse dhe kur produkti të realizohet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Brenda një sekondi mund të shkarkohen 80 filma/ Vendoset rekordi për internetin më të shpejtë në botë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Rekordi për intenetin më të shpejtë në botë është vendosur në Japoni, pasi inxhinierët japonezë kanë mundësuar internet aq të shpejtë sa mund të shkarkoni 80 mijë filma në një seksondë.

Rekordi i ri është 319 terabit për sekondë Tb/s. Ky është dyfishi i rekordit të mëparshëm botëror për internetin më të shpejt dhe rreth 7.6 milionë herë më shpejt se shpejtësia mesatare e internetit në shtëpi në SHBA  42 megabit për sekondë.

LEXO EDHE:  Opozita ndryshon programin e protestave

LEXO EDHE:  Opozita ndryshon programin e protestaveKabllot me fibër optike: Lloje të ndryshme lidhjesh interneti transmetojnë të dhëna mbi lloje të ndryshme harduerësh. Lidhjet e vjetra dial-up, për shembull, mbështeteshin në telat e telefonit, ndërsa lloji më i shpejtë i internetit i disponueshëm sot, fibra, përdor kabllot me fibra optike

Këto kabllo transmetojnë të dhëna duke përdorur impulse drite, të cilat udhëtojnë përgjatë fibrave të holla optike me bërthama qelqi ose plastike./CNA.al

LEXO TE PLOTE