Connect with Us

A mjaftojnë dy duar për të bërë drejtësi?

Kronika

A mjaftojnë dy duar për të bërë drejtësi?

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sot pamjet nga Gjykata e Fierit ishin drithëruese!

Dy prindër të shpërfytyruar nga dhimbja që ju përcjell çdo sekondë përfytyrimi i skenës së vrasjes së njomishtes së tyre!

Vëllai “i madh” i Mateos së vogël, i parritur dhe ai, me muskuj të tendosur nga trauma e humbjes që zor se do shlyhet ndonjëherë.

Gjithë të tjerët që ju ishin bashkuar, me sytë nga ku buronin lot të egër, nuk kish derë dhe mbrojtëse e hekurt që mund t’i ndalte.

Siç nuk i ndali!

Kjo histori e mbyllur kaq keq sot, mund të kish pasur një rrjedhë tjetër nëse një gjyqtare idiote që “gjykoi” rastin e vajzës së marrë peng, torturuar, rrahur dhe të shpëtuar rastësisht, do kish pasur të paktën ndjenja njeriu pa folur për deontologji profesioni dhe te tjera si këto.

16 vjeçarja e mbyllur në shtëpinë e Çalamanit, shpetoi gjallë falë rastësisë.

Ai rast i “gjykuar” le vend për analizë të thellë.

Si është e mundur që motra e Çalamanit që u përdor për të futur në kurth 16-vjeçaren nuk u dënua dhe as u përfshi në rrethin e personave as të hetuar e as të gjykuar?

As policia, as prokuroria dhe as gjykata nuk dha drejtësi!

Si është e mundur që tre persona, në bashkëpunim fusin në kurth, mbyllin ne dhome me çelës, rrahin, lidhin, torturojnë, presin me xhama një 16 vjeçare, ja hedhin paq vetëm për “rrahje”?

“Procedura” që kishin nisur qartësisht duhet klasifikuar si “tentativë vrasje”.

Ata TË TRE (edhe e motra e Çalamanit), nuk u ndalën vetë!

Nuk ndërprenë ate që kishin nisur, se hoqën dorë. Ata nuk donin thjesht ta rrihnin 16 vjeçaren.

LEXO EDHE:  Përgjimet/ Tahiri: Gjykata pranoi se gjyqtari është ndërruar

Ata u ndërprene nga njerëz të tjerë!

Ndërsa Çalamani perdorte xhamat si thikë e biçak, kërcënonte se do masakronte më tej 16 vjeçaren.

Ai nuk u ndal vetë.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Atë e ndalën.

Ndaj grupi i kriminelëve duhej hetuar, gjykuar dhe dënuar për atë që thoshin se kishin në plan të bënin dhe jo për më pak sesa ajo që bënë.

Vendimi i turpshëm i “dënimit” me 4 vjet (që duhej se do bëhej për shkak të dispozitave), nuk konsideroi traumën e pakthyeshme në psikën e 16 vjeçares.

Vajza siç tregon e ëma është kthyer në shtëpi me gojën që lëshonte shkumë. Vajza është kthyer ne shtëpi praktikisht e çmendur. Nga rrahja? Me siguri që jo!

Fëmija 16-vjeçare ka ikur nga shtëpia e Çalamanit e çmendur nga gjithe sa ka kaluar dhe sa po përfytyronte se do i ndodhte nga ato që përjetonte, dëgjonte dhe shihte.

Ai vendim ktheu në lagje monstrën.

Ai vendim nuk dha drejtësi!

Ai vendim prodhoi pjesërisht pasojën sot.

Askush nuk kërkon më dhe ka “harruar” ta kërkojë bashkëpunëtorin e Çalamanit në atë krim!

Nuk është çudi që në ndonjë gropë balte të jetë qetësuar dhe të ketë marrë dënimin mbase prej vetë Çalamanit.

Ai dënim prodhoi sot skenat e tmerrshme te dy prindërve me zemër të bërë copash, që kerkonin drejtësi në dyert e shkallët e Gjykatës, duke zgjatur kërcënueshëm vetëm dy duar.

Dy duar!

Të bindur se sot mjaftojnë dy duar për të venë më në fund drejtësi.

Dhe mbase kanë të drejtë.

Kur çekiçi i drejtësisë nuk prodhon më drejtësi, mjaftojne dy duar!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

I dënuar me 8 vite burg për trafik droge / Arrestohet 45 vjeçari me dy emra

Publikuar

-

Nga

cna kronike aktualitet lajme

Policia ka vënë në pranga një shtetas 48 vjeçar, i shpallur në kërkim për veprat penale, “Trafikimi i narkotikeve, kryer në bashkëpunim ose më shumë se një herë”, “Organizimi dhe drejtimi i organizatave kriminale”.

Shtetasi, Domi alias Nikel Vuksani, 45 vjeç, i cili perdorte dy emra, është dënuar me 8 vite burgim, për këto vepra penale.

Gjykata e Apelit Shkodër me Vendimin Nr.10, datë 21.01.2022, ka vendosur njohjen e vendimit penal të Gjykatës së Apelit Firence, e cila  e ka  dënuar me 8 vite burg që do i vuajë në IEVP Reç, Malësi e Madhe.

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim kombëtrar e ndërkombëtar dhe vënien e tyre para përgjegjësisë ligjore.

Vihet në pranga një shtetas i shpallur në kërkim për veprën penale “Trafikimi i narkotikeve, kryer në bashkëpunim ose më shumë se një herë”, “Organizimi dhe drejtimi i organizatave kriminale”LEXO EDHE:  “Shqiptarët nuk do të harrojnë”/ Nëntë vite nga 21 janari,  Artan Hoxha “masakron” politikën

LEXO EDHE:  U kap me 2 ton drogë/ Ja, çfarë ka vendosur Gjykata për 19 vjeçarin

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në DVP Shkodër, në bashkëpunim me forcat e posaçme “Shqiponja”, pas një pune të mirorganizuar, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative, kanë bërë lokalizimin e vendndodhjes, kapjen dhe ndalimin e shtetasit në kërkim:

Domi alias Nikel Vuksani, 45 vjeç, banues në Shkodër:

Gjykata e Apelit Shkodër me Vendimin Nr.10, datë 21.01.2022, ka vendosur njohjen e vendimit penal të Gjykatës së Apelit Firence, e cila  e ka  dënuar me 8 vite burg që do i vuajë në IEVP Reç, Malësi e Madhe.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër”, njofton policia./ A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Mbanin në banesë 30 emigrantë të paligjshëm/ Vihen në pranga 3 shtetas

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Policia ka bërë të mundur kapjen e tre personave që mbanin në një banesë të përshtatur si hotel emigrantë të paligjshëm.

Shtetasit M. K., 40 vjeç, banues në Tiranë, M. E., 26 vjeç, banues në Tarablos, Libi, dhe Z. D., 27 vjeç, banues në Casablanca, Marok, janë arrestuar për veprat penale: “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë” dhe “Heqja e paligjshme e lirisë”.

Ata kanë strehuar rreth 30 emigrantë, 14 prej të cilëve janë proceduar penalisht.

Finalizohet operacioni policor i koduar “Just in time”, për goditjen e veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit. 

Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, Sektorin e Forcës Operacionale dhe me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë.

Vihen në pranga 3 shtetas që mbanin në banesë emigrantët e paligjshëm.

Procedohen penalisht edhe 14 emigrantët, për kalim të paligjshëm të kufirit. Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, dhe me Sektorin e Forcës Operacionale, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative, se në një banesë të përshtatur si hotel, në zonën e Laprakës, po mbaheshin të mbyllur rreth 30 persona, emigrantë të huaj, organizuan dhe finalizuan operacionin “Just in time”, për goditjen e kësaj veprimtarie kriminale.

Në kuadër të këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

– M. K., 40 vjeç, banues në Tiranë, M. E., 26 vjeç, banues në Tarablos, Libi, dhe Z. D., 27 vjeç, banues në Casablanca, Marok, për veprat penale: “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë” dhe “Heqja e paligjshme e lirisë”.

Në banesën e shtetasit M. K., në katin e parë, të tretë dhe te katërt, shërbimet e Policisë kanë gjetur rreth 30 persona të shtetësive të ndryshme, kryesisht nga Lindja e Mesme, të cilët mbaheshin në këto dhoma, pa u lejuar të dilnin, duke ju marrë mjetet e komunikimit dhe duke i kërcënuar familjarët në vendet e origjinës, për kryerjen e pagesës së transportit të këtyre shtetasve, drejt vendit tonë.

Në vijim të veprimeve u proceduan penalisht dhe 14 shtetasit e huaj, për veprën penale “Kalim i paligjshëm i kufirit shtetëror”.

Po punohet për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale dhe identifikimin e personave të tjerë të implikuar në të.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale”, njofton policia./ A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Armë dhe dokumente të falsifikuara/ Katër të arrestuar në aeroportin e Rinasit

Publikuar

-

Nga

Si rezultat i kontrolleve gjatë 24 orëve të fundit goditen 4 raste të paligjshmërisë. Në vijim të kontrolleve në dalje të RSH, nga shërbimet e Policisë Kufitare, është arrestuar në flagrancë për veprën penale ”Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, i shtetasit indian B. P., 33 vjeç, pasi u kap me dokumente të falsfikuara.

Po nga shërbimet e Policisë Kufitare Rinas, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë shtuar kontrollet në hyrje dhe në dalje. Në bashkëpunim me autoritetet doganore në hyrje të Republikës së Shqipërisë, është kaluar për kontroll në vijën e dytë, çanta e shtetasit afrikan E. N., i cili ishte nisur nga Dubai. Gjatë kontrollit të çantës së këtij shtetasi, shërbimet e Policisë kanë gjetur dhe sekuestruar 62000 euro, të cilat ky shtetas nuk i kishte deklaruar. Në përfundim të veprimeve hetimore, shtetasi E. N., u procedua penalisht për veprën penale “Mosdeklarimi i të hollave dhe sendeve me vlerë në kufi”.

Gjithashtu, si rezultat i kontrolleve për rritjen e sigurisë së udhëtarëve, i është gjetur dhe sekuestruar një pistoletë lodër një shtetasi egjiptian, i cili ishte me urdhër dëbimi nga Shqipëria, lëshuar nga Drejtoria Vendore për Kufirin dhe Migracionin Korçë. Shërbimet e Policisë Kufitare në bashkëpunim me ato doganore dhe ato të sigurisë së aeroportit, në dalje të Republikës së Shqipërisë, kanë kaluar për kontroll bagazhet e shtetasit egjiptian N. A., i proceduar më parë për kalim të paligjshëm të kufirit. Gjatë kontrollit, këtij shtetasi i është gjetur dhe sekuestruar një pistoletë lodër, e futur në një këllëf lëkure.

LEXO EDHE:  Aksidenti në “Lungomare”/ Arrest shtëpie për shoferin e plagosur

LEXO EDHE:  Detaje të reja për policin që vrau 29-vjeçarin në marketPo nga shërbimet e Policisë Kufitare, në zbatim të plotësimit të kushteve për të udhëtuar në hapsirën SCHENGEN, dhe të parandalimit të udhëtimeve apo të braktisjes së fëmijëve me qëllim azilkëkrimin, kanë proceduar penalisht për veprën penale ”Braktisja e fëmijëve të mitur”, shtetasen F. A., 37 vjeçe, banuese në Tiranë.
Procedimi për këtë shtetase filloi, pasi dyshohet se ka braktisur djalin e saj të mitur 16 vjeç, në Gjermani.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE