Connect with Us

Nuk ka luhatje të monedhave të huaja përballë Lekut/ Këmbimi valutor, 17 Nëntor 2021

Ekonomi

Nuk ka luhatje të monedhave të huaja përballë Lekut/ Këmbimi valutor, 17 Nëntor 2021

Publikuar

-

/
cna lajme ekonomi

Në tregun valutor,  sot Dollari amerikan blihet me 104.1 Lekë dhe shitet me 109.3 Lekë.

Monedha e Eurozonës, blihet me 120 Lekë dhe shitet me 125 Lekë.

Paundi britanik blihet me 140.6  Lekë dhe shitet me 145.6 Lekë.

Franga zviceriane blihet me 113.7 Lekë dhe shitet me 118.7 Lekë, ndërsa Dollari kanadez blihet me 82.6 lekë dhe shitet me 87.6 Lekë.

LEXO EDHE:  Leku zhvlerësohet, euro bie pikiatë/ Kursi i këmbimit, 29 Nëntor 2021

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimit valutor edhe për monedhat e tejra të huaja, sipas Credins Bank./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Hidhen sot në treg dy kartëmonedha të reja/ Prerjet 500 dhe 2000 Lekë dalin në qarkullim

Publikuar

-

Nga

Kartëmonedhat 200 dhe 5000 Lekë janë dy prerjet e para të cilat u hodhën në qarkullim nga kjo seri, më 30 shtator 2019.

Sipas Bankës Shqiptarem kartëmonedhat 200 Lekë dhe 5000 Lekë u hodhën në qarkullim duke filluar nga data 30 shtator 2019.

Kartëmonedhat 10000 Lekë dhe 1000 Lekë do të hidhen në qarkullim duke filluar nga 30 qershor 2021.

Kartëmonedha 500 Lekë dhe 2000 Lekë ishin  planifikuar të hidhen në qarkullim duke filluar nga tremujori i katërt 2021 – tremujori i parë 2022.

Kartëmonedhat përmbajnë një sërë elementesh sigurie që i mbrojnë nga falsifikimi dhe ruajnë besueshmërinë e publikut tek paraja.

Përmirësimi i serive të kartëmonedhave me qëllim forcimin e elementeve të sigurisë dhe njëkohësisht përmirësimin e dizajnit është një praktikë e njohur në bankat qendrore, që përgjithësisht zbatohet çdo 15-20 vjet.Të gjitha prerjet e serisë aktuale të kartëmonedhave dhe monedhave shqiptare, përveç asaj 2000 Lekë janë miratuar në vitin 1995 dhe janë hedhur në qarkullim në vitin 1996. Ndërkohë, në vitin 2008, serisë iu shtua kartëmonedha 2000 Lekë dhe në fund të vitit 2011 përfundoi kursi ligjor për kartëmonedhën 100 Lekë.

LEXO EDHE:  Monedhat e huaja përballë Lekut/ Njihuni me kursin e këmbimit, 22 Tetor 2021

LEXO EDHE:  Monedhat e huaja përballë Lekut/ Njihuni me kursin e këmbimit, 22 Tetor 2021

Pavarësisht se gjatë këtyre viteve, shkalla e falsifikimit të kartëmonedhave ka qenë e ulët, Banka e Shqipërisë duhet të qëndrojë gjithmonë një hap përpara për sa i takon studimit dhe përmirësimit të elementeve të sigurisë, për t’i bërë sa më të thjeshta për t’u identifikuar dhe sa më të vështira për t’u falsifikuar.

Seria e re e kartëmonedhave shqiptare ruan të njëjtën tematikë me kartëmonedhat ezkistuese, si një tematikë e gjithëpranuar nga publiku.

Kjo tematikë evokon disa prej momenteve më të rëndësishme të historisë së kombit, zhvillimit shoqëror, ekonomik dhe politik të vendit, përfaqësuar nga personalitete të spikatura, me kontribute të rëndësishme për Shqipërinë. Portretet e këtyre personaliteteve janë kombinuar në kartëmonedha me motive që lidhen me jetën, veprën, vendin dhe epokën në të cilën secila figurë ka jetuar.

Ndërkohë, pamja e serisë së re përfaqëson evoluim dhe përmirësim të dizajnit të përgjithshëm dhe elementeve specifike të paraqitura në to. Koncepti kryesor, për sa i përket paraqitjes së tyre, ka qenë krijimi i një serie kartëmonedhash bashkëkohore, pamja e të cilave mbështetet në një ekuilibër ndërmjet të resë dhe traditës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Euro mbetet në nivelet e një jave më parë/ Këmbimi valutor, 17 janar 2022

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Sipas Credins Bank, Dollari amerikan sot blihet me 104.4 Lekë dhe shitet me 109.4 lekë.

Euro blihet me 120.2 Lekë dhe shitet me 125.2 Lekë.

Paundi britanik blihet me 143.6 Lekë dhe shitet me 148.6 Lekë.

Franga zviceriane blihet me 114.5 Lekë dhe shitet me 119.5 lekë.LEXO EDHE:  ‘Ngrijnë” Euro, Dollari dhe Paundi/ Nuk ka lëvizje në tregun e këmbimit valutor

Dollari kanadez blihet me 82.6 Lekë dhe shitet me 87.6  Lekë./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Horoskopi për ditën e sotme, 29 shtator 2021

 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Këmbimi valutor/ Ja me sa shiten dhe blihen sot monedhat

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Dollari amerikan sot blihet me 104.4 Lekë dhe shitet me 109.4 Lekë.

Monedha e eurozonës, blihet me 120.2  Lekë dhe shitet me 125.2 Lekë.

Paundi britanik blihet me 143.6 Lekë dhe shitet me 148.6 Lekë.Franga zviceriane blihet 114.5 Lekë dhe shitet me 119.5 Lekë.

Dollari kanadez blihet 82.6  Lekë dhe shitet me 87.6 Lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE