Connect with Us

Gazetari ngre tonet/ Kjo është foto e turpshme, hiqeni dhe zhdukeni!

Politikë

Gazetari ngre tonet/ Kjo është foto e turpshme, hiqeni dhe zhdukeni!

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazetari Mentor Kikia ka reaguar me tone të forta pas tragjedisë në Fier, ku një 8-vjeçar u vra në mënyrë barbare.

Në një postim në rrjetet sociale, Mentor Kikia e ka cilësuar të turpshme publikimin e fotos së vrasësit, nga policia.

Ai thekson se ky është ai rasti kur policia nuk duhet të dalë foto me vrasësin për ti treguar publikut se e kapi atë, dhe as të kërkohet dënimi me vdekje.

Sipas gazetarit Kikia, ky është rasti kur ne duhet të kërkojmë të ndërtojmë SHTETIN.

Kjo është foto e turpshme, hiqeni dhe zhdukeni!

Ky është vrasësi i fëmijës 8 vjeç në Fier.

Ky është ai rasti kur policia nuk duhet të dalë foto me vrasësin për ti treguar publikut se e kapi atë.

Ky nuk është ai rasti kur qytetaret e revoltuar duhet të thërrasin në ndihmë sërish dënimin me vdekje.

Ky është ai rasti, kur ne duhet të kërkojmë të ndërtojmë SHTETIN.

Dhe shteti nuk është as polici dhe as dënimi me vdekje. Shteti është një makineri e madhe që ka shumë ingranazhe, dhe policia është ingranazhi i fundit, më i madhi padyshim, por jo më i rëndësishmi. Madje mund të themi më pak efvektivi, sepse policia vjen në ndihmë pasi është bërë gjëma dhe krenohet që ka kapur një psikopat që i qëndronte viktimës tek koka pasi e kishte masakruar.

Shteti është tërësia e instituconeve që kujdesen që njerëz të tillë të identifikohen, të dokumentohen sipas shkallës së rrezikshmërisë, të trajtohen, izolohen, mbyllen nëse eshtë e nevojshmne, në mjedise ku nuk përbëjnë rrezik.

Shteti është mjeku, psikologu, socilogu, mësuesi, polici, prokurori, gjykatësi, burgu, spitali, shkolla, familja, bashkëpunimi polici-qytetar, bashki-polici e bashki-qytetar.

Shteti është ai që e mbikqyr një njeri të cilin e ka liruar njëherë nga burgu për rrëmbim të miture, dhe që shfaq shenja se mund të përsërisë krimin.

Shteti është ai që kujdeset që edhe nëse një dege peme mbi rrugë është kalbur, ta presë para se ajo të bjerë e të vrasë ndokënd.

Shteti është ai që merr seriozisht çdo sinjalizim që vjen nga banorët për një njeri që mund të jetë i rrezikshëm apo i dyshuar.

Por ne nuk dimë ta bëjmë këtë lloj shteti. Ne mendojmë se shtet i fortë është të vendosësh sa më shumë patrulla policie rrugëve, që fshihen pas çdo peme, apo patrulla policie që mbijnë nga pusetat në qytet, dhe që pa ndaluar mirë makinën, janë të gatshëm me blloqe gjobash në dorë.

Tani shteti del në foto me këtë vrasës e krenohet se e kapi…

Edhe çfarë se e kapët? Ai nuk është as grabitës bankash, as trafikant droge, as njeri i korruptuar që na ka zhvatur taksat. Ai është thjeshtë një psikopat, njeri i sëmurë mendor, i degraduar nga pija, një njeri me një histori familjare dhe personale të denjë për një film “Thriller” dhe kaq. Ai nuk di as çfarë është burgu, as çfarë është drejtësia.

Ai thjeshtë duhej të ishte izoluar para se të bënte krimin. Tani mbajeni me bukë.”-shkruan Mentor Kikia./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ia kam frikën Terxhumanit”/ Rama nuk kursen batutat: Jam në moshë të thyer  

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në një ceremoni zyrtare presidentit të Turqisë, Erdogan ku kanë inspektuar nga afër ndërtimin e 524 apartamenteve, të rindërtuara me financimin e qeverisë turke, pas shkatërrimit nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Rama në fjalën e tij ka shprehur mirënjohjen dhe ka theksuar se presidentin turk e ka shumë mik.

Por, Rama nuk ka kursyer as batutat me përkthyesin, duke thënë se nuk e di sesi ai e përkthen në turqisht fjalën e tij, pasi ai është në moshën që nuk e mëson dot vetë më tashmë.

“E kam frikë terxhumanin se nuk e di sesi i përkthen fjalët në turqisht, po… Por  nuk kam rrugë tjetër, duhet ti besoj se në turqisht jam në një moshë të thyer për ta mësuar atë. Por sot dua të them se tashmë u bënë vite që jam në këtë detyrë dhe i kam takuar të gjithë to krerë shtetesh. Erdhi një terxhuman tjetër dhe ky e ka me kokë se ai tjetri përkthen gabim dhe ikën, por ky është ngjitur me  presidentit e ka me kokë përkthimin”, tha Rama.Kjo ka shkaktuar edhe të qeshura tek presidenti turk, Erdogan. /CNA.al

“Isha i ndrojtur, nuk më buzëqeshi”/ Rama rrëfen të pathënat e takimit të parë me Erdogan

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Isha i ndrojtur, nuk më buzëqeshi”/ Rama rrëfen të pathënat e takimit të parë me Erdogan

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në ceremoninë e dorëzimit të çelësave të banesave të reja në Laç, ka rrëfyer edhe detajet e takimit të parë që ka zhvilluar me presidentin turk, Erdogan.

Sot dua të tregoj një episode që skam për ta harruar nga takimi i parë fare me presidentin që në atë kohë ishte kryeministër i Turqisë.

Të them te drejtën isha i ndrojtur dhe e njihja nga televizori, ku nuk duket shumë i buzqëqeshur.E takova dhe nuk më buzëqeshi. Unë akoma nuk isha bërë kryeministër dhe më thotë “Dëgjo këtu, Shqipëria dhe Kosova janë në zemrën time. Shqiptarët janë në zemrën e popullit turk. Unë dëshiroj që tit ë jesh vëllai im. Por unë do të them vëlla atëherë kur ti si kryeministër i vendit tënd të meritosh respektin e popullit.”

Unë jam shumë krenar që mund ta quaj veten miku i presidentit Erdogan.

Një gazetar gjerman më pyeti “a është e vërtetë që e keni mik Presidentin Erdogan”. I thashë “jo, nuk është e vërtetë, e kam shumë mik, jo mik”. E kam frikë përkthyesin se nuk di si m’i përkthen fjalët, por nuk kam rrugë tjetër, duhet t’i besoj, se unë jam në moshë të thyer për ta mësuar tani turqishten”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ndajmë bashkë gëzimet dhe hidhërimet”/ Ministri turk në Laç: T’i gëzoni banesat e reja

Publikuar

-

Nga

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Urban i Turqisë, Murat Kurum gjatë vizitës së tij në Laç, në ceremoninë e dorëzimit të çelësave të shtëpive të 522 banesave qytetarëve ka vlerësuar marrëdhëniet e ngushta mes Turqisë dhe Shqipërisë.

Ministri turk tha se lidhjet rrënjësore që ekzistojnë mes dy vendeve kemi ndarë gëzimet dhe telashet e pikëllimet.‘Shpreh ngushëllimet për familjet e pikëlluara që kanë humbur familjarë dhe uroj që zoti t’i shërojë ata. Sot jemi këtu për ceremoninë e inaugurimit që kemi ndërtuar këtu pas tërmetit të 26 nëntorit 2019. Vëllezër dhe motra të prekura nga tërmeti uroj të jetojnë të lumtur në strehat e tyre të reja dhe të ngrohta. Duke u nisur nga lidhjet rrënjësore që ekzistojnë mes nesh kemi ndarë gëzimet dhe telashet e pikëllimet. Me atë mobilizimi që ne vepruam në vendin tona gatë tërmetit, përmbytjeve dhe zjarreve, me të njëjtën ndjeshmëri vepruam edhe për Shqipërinë dhe qytetin e Laçit. Ne do të vijojmë të jemi pranë jush edhe në të ardhmen”, tha ministri.

LEXO TE PLOTE