Connect with Us

Çudia në kualifikueset e Afrikës, një shtrigan i jep vendin e parë Algjerisë

Sport

Çudia në kualifikueset e Afrikës, një shtrigan i jep vendin e parë Algjerisë

Publikuar

-

/

Algjeria ruajti vendin e parë në fazën e grupeve të kualifikueseve të në Konfederatën e Afrikës, pasi barazoi 2-2 me Burkina Fasson në stadiumin “Mustapha Tchaker”, të qytetit Blida (shënues: Mahrez 21’, Feghouli 68’/ Sanogo 37’, Dayo 84’), por më shumë se rezultati në këtë sfidë bëri bujë sjellja e të dyja skuadrave.

Gjatë seancës stërvitore para ndeshjes, lojtarët e Burkina Fassos u ndërruan në fushë dhe jo në dhomat e zhveshjes, por befasia erdhi më pas kur zyrtarët algjerianë njoftuan që kishin gjetur gurë të zinj magjikë në cepat e fushës së gjelbër.

LEXO EDHE:  Kishte mbiemer interesant/ Gjyqtari e ndëshkon me karton të kuq

Përfaqësuesja e Algjerisë, për të hequr magjinë, kishte marrë një shtrigan, ndryshe do ta kishte të pamundur të zbriste në fushë. E duket se i ka vlejtur, sepse algjerianët shmangën humbjen dhe siguruar vendin e parë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

VIDEO/ Pjesë e parë dramatike, shikoni çfarë ka ndodhur në duelin Kukësi-Skënderbeu

Publikuar

-

Kukësi pret sot Skënderbeun në stadiumin “Loro Boriçi”, në sfidën e vlefshme për sfidën e javës së 17 në Abissnet Superiore, e cila ka startuar në orën 16:45.

Verilindorët e Longos, vijnë në këtë duel pas asaj humbje 0-1 ndaj Dinamos teksa do të kërkojë të kthehet te fitorja për të mos “venitur” shpresat për titull.

Nga ana tjetër korçaret e Memellit, vijnë nga një barazim pa gola në shtëpi ndaj Laçin. “Ujqërit e Dëborës”, ashtu si rivalët e Kukësit, do të futen në këtë duel për të marrë maksimumin dhe për tu larguar nga zona e ftohtë.

Për sa i përket formacioneve zyrtare, nuk mungojnë surprizat. Trajneri italian i Kukësit, ka aktivizuar nga minuta e parë dy futbollistët e afruar në merkato nga Partizani, Musta dhe Gligorov, teksa Shkurtaj qëndron në stol. Te Skënderbeu e vetmja mungesë është ajo e mbrojtësit Vitija, ndërsa debuton nga minuta e parë Frashëri.

LEXO EDHE:  Denoncimi në Fiks Fare/Parregullsitë e ndeshjes që shkrinë skuadrën

LEXO EDHE:  Një skuadër futbolli! Aktori i famshëm bëhet baba për herë të dhjetë

HT KUKËSI-SKËNDERBEU 0-0

Mbyllet pjesa e parë! 

45+2′ Uerdi Mara ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar në mesfushë!45′ Akordohen 3 minuta shtesë!

44′ Shtylla i vjen në ndihmë Skënderbeut! Pas gjuajtjes së Gjelbërim Taipit brenda zonës, topi u devijua nga Sadriu dhe u ndal në shtyllë.

40′ Traversa i mohon golin e avantazhit Skënderbeut, pas tentativës së Marës nga goditja e dënimit, fal edhe devijimit të Xhikës si dhe ndihmës së traut të portës, topi ka shkuar në këndore.

38′ Zëvendësim te Kukësi, largohet Bytyçi, në vendin e tij portieri Xhika.

36′ Gafë e pafalshme në mbrojtje e Kukësit! Përfiton Mensah që nis një kundërsulm të shpejtë, ndërkohë që portieri Tafas braktis portën duke shkaktuar faull jashtë zonës. Portieri i Kukësit ndëshkohet me karton të kuq dhe lë skuadrën me 10 lojtarë!

 

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

VIDEO/ Liverpool nuk fal në transfertë, ngushton diferencën me kreun

Publikuar

-

Liverpool ka përfituar nga hapi fals i Manchester City ditën e djeshme, për të ngushtuar diferencën me kreun e renditjes.

Skuadra e Klopp ka triumfuar në transfertë ndaj Crystal Palace, me rezultatin 1-3. Me këtë fitore, Liverpool mban vendin e dytë me 48 pikë, 9 pikë më pak se City kryesues, por me një ndeshje më shumë për të zhvilluar.

LEXO EDHE:  Disa këshilla që duhet t’i dimë patjetër/Si të zhdukim stresin si me magji

LEXO EDHE:  Një skuadër futbolli! Aktori i famshëm bëhet baba për herë të dhjetëNë ndeshje e tjera, Arsenal u ndal në barazim pa gola nga Burnley, ndërsa në barazim u mbyll edhe sfida mes Leicester dhe Brighton.

LEXO TE PLOTE

Seria A

VIDEO/ Napoli siguron fitoren e 3-të radhazi në Serie A, mposht bindshëm skuadrën e vendit të fundit

Publikuar

-

Napoli ka arritur të triumfojë lehtësisht në “Diego Armando Maradona” përballë ekipit të fundit në renditjen e Serie A, Salernitana.

Ndeshja u zhbllokua në minutën e 17 me anësorin Jesus, por në minutën e 33 miqtë do të rikthehenin barazpeshën me Bonazzoli.

Teksa pjesa e parë po shkonte drejt fundit, Mertens kthen në gol një penallti në minutën e 45+3, duke e mbyllur fraksionin e parë me avantazhin minimal.

Sapo nis pjesa e dytë, vendasit do të shënojnë edhe golin e tretë me, Amir Rrahmanin i cili i jep qetësi dhe siguri skuadrës së toj.

LEXO EDHE:  Denoncimi në Fiks Fare/Parregullsitë e ndeshjes që shkrinë skuadrën

LEXO EDHE:  Kishte mbiemer interesant/ Gjyqtari e ndëshkon me karton të kuqVetëm 6 minuta më vonë, Lorenzo Insigne do të shënonte edhe golin e 4 që do të vinte nga një tjetër penallti e ekzekutuar saktë.

4-1 do të ishte edhe rezultati përfundimtar i kësaj ndeshje që kalon momentalisht Napolin në vendin e dytë me 49 pikë, ndërsa Salernitana mbetet e fundit me vetëm 10 pikë.

LEXO TE PLOTE