Connect with Us

Vijon ende puna për makinën ‘Apple’/ Ja kur pritet të dalë në treg

Teknologji

Vijon ende puna për makinën ‘Apple’/ Ja kur pritet të dalë në treg

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

‘Apple’ thuhet se ka punësuar një ish-ekspert të softuerit Tesla – një tregues i fortë se puna është ende duke përparuar në Apple Car e saj të shumëpritur.

Firma Cupertino ka punësuar Christopher Moore, një ish-drejtor i softuerit të Tesla Autopilot, i cili dyshohet se kishte një mosmarrëveshje me shefin e Tesla, Elon Musk, sipas Bloomberg.

Moore po i raporton Stuart Boëers, një tjetër ish-ekzekutiv i Tesla-s, i cili iu bashkua Apple vitin e kaluar, thotë raporti, duke cituar të brendshëm “me njohuri për këtë çështje”.

 Dihet pak për projektin Apple, i cili është i koduar me emrin Project Titan, megjithëse raportet e mëparshme sugjeronin se produkti mund të dalë në treg deri në vitin 2024.

Apple Car mund të vijë në formën e një automjeti fizik apo edhe të një sistemi softuerik vetë-drejtues i ofruar përmes një prodhuesi tradicional të makinave, si iOS për makinat.

MailOnline ka kontaktuar Apple për koment në lidhje me punësimin e fundit.

“Lëvizja sugjeron që Apple po ecën përpara me përpjekjet për të zhvilluar teknologjinë e vetëdrejtimit, një garë me aksione të larta me prodhuesit e automjeteve si Tesla”, thotë Bloomberg në raportin e tij.

“Moore po i bashkohet një divizioni të njohur për fshehtësinë e tij – Apple kurrë nuk i ka paraqitur publikisht planet e veta të veturave – dhe qarkullimin e shpeshtë.”

LEXO EDHE:  Raketa "Starship" e Elon Musk shpërthen gjatë fluturimit provë

Në Tesla, Moore la të kuptohej se Musk kishte mbivlerësuar aftësitë e Autopilotit, grupi i funksioneve të avancuara të sistemit të ndihmës së shoferit të Tesla-s, tha Bloomberg.

Moore tha se pretendimi i Musk se automjetet Tesla do të jenë të afta për ngasje plotësisht autonome deri në fund të vitit 2021 nuk ‘përputhen me realitetin inxhinierik’, dyshohet se zbulojnë bisedat me Departamentin e Automjeteve në Kaliforni.

Që nga e marta pasdite, faqja e Moore në LinkedIn e ka ende atë duke punuar për Tesla-n si drejtor i softuerit Autopilot, duke sugjeruar se emërimi është shumë i fundit.

Kreu i përpjekjeve të Apple Car, Doug Field, iu bashkua Fordit në shtator. Në Apple, Field ishte ‘zëvendës president i Projekteve Speciale’ – një ekip që harton prototipe dhe përfundimisht lançon produkte të gjeneratës së ardhshme për Apple.

Apple Car është padyshim një nga ‘projektet speciale’ të saj, pas kompjuterëve Mac, iPhone, iPad dhe Apple Ëatch.

Apple ka punuar në Projektin Titan që nga viti 2014, kështu që Apple Car do të ketë përfaqësuar punën e të paktën një dekade nëse dhe kur produkti të realizohet./CNA.al

cna lajm show

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Brenda një sekondi mund të shkarkohen 80 filma/ Vendoset rekordi për internetin më të shpejtë në botë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Rekordi për intenetin më të shpejtë në botë është vendosur në Japoni, pasi inxhinierët japonezë kanë mundësuar internet aq të shpejtë sa mund të shkarkoni 80 mijë filma në një seksondë.

Rekordi i ri është 319 terabit për sekondë Tb/s. Ky është dyfishi i rekordit të mëparshëm botëror për internetin më të shpejt dhe rreth 7.6 milionë herë më shpejt se shpejtësia mesatare e internetit në shtëpi në SHBA  42 megabit për sekondë.

LEXO EDHE:  Makina e re e Tesla do të jetë makina më e shpejtë e prodhuar ndonjëherë

LEXO EDHE:  Elon Musk tregon provat se apokalipsi është më afër nga sa e kishim menduarKabllot me fibër optike: Lloje të ndryshme lidhjesh interneti transmetojnë të dhëna mbi lloje të ndryshme harduerësh. Lidhjet e vjetra dial-up, për shembull, mbështeteshin në telat e telefonit, ndërsa lloji më i shpejtë i internetit i disponueshëm sot, fibra, përdor kabllot me fibra optike

Këto kabllo transmetojnë të dhëna duke përdorur impulse drite, të cilat udhëtojnë përgjatë fibrave të holla optike me bërthama qelqi ose plastike./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

VIDEO- Internet 5G dhe 6G pa tel për gjeneratat e ardhshme/ Fluturimi testues rezulton i suksesshëm

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

“Zephyr”, një mjet ajror pa pilot me energji diellore (UAV) i ndërtuar nga Airbus, u përdor për të ofruar internetin pa tel të gjeneratës së ardhshme, si pjesë e një fluturimi testues mbi Arizona.

Airbus po testonte ‘High Altitude Platform Station’ (HAPS), në bordin e UAV-së të ndërtuar nga Britania, si pjesë e një fluturimi 18-ditor në stratosferë, 76,100 këmbë mbi sipërfaqe.

Sipas Daily mail, testi ishte në partneritet me operatorin celular japonez, NTT DOCOMO. Ai mbante një transmetues radio në bord që e lejonte të siguronte një lidhje të dhënash për të simuluar sistemet e ardhshme që do të dërgonin sinjale interneti midis UAV-së dhe një kompjuteri.

Testi i suksesshëm mund të hapë rrugën për një flotë avionësh Zephyr që shpërndajnë internet celular 5G dhe 6G në pjesët më të largëta të planetit, ose duke siguruar një nxitje afatshkurtër të sinjalit gjatë një ngjarjeje të madhe në një zonë me popullsi të dendur, thotë Airbus.

Të dy firmat shpresojnë të bazohen në testet dhe të përdorin Zephyr për të ofruar shërbime komunikimi dhe interneti në rajonet malore, ishujt e largët dhe zonat detare.

Të gjitha këto janë vende ku valët e radios janë të vështira për t’u arritur, kështu që të kesh një UAV 13 milje mbi sipërfaqe, duke transmetuar të dhëna dhe thirrje, plotëson një boshllëk shumë të nevojshëm.

LEXO EDHE:  Musk merr vendimin e papritur/ Zhvendos Teslën në Texas

LEXO EDHE:  Elon Musk tregon provat se apokalipsi është më afër nga sa e kishim menduarZephyr vjen me dy helikë të vegjël dhe fuqizohet ekskluzivisht nga Dielli, falë paneleve diellore që rreshtojnë të gjithë hapësirën e krahëve prej 82 këmbësh.

Zakonisht lëshohet me dorë nga katër deri në pesë ekuipazhe tokësore, duke ecur me shpejtësi ose duke vrapuar në një erë të lehtë, por përmban softuer në bord për navigim në distancë.

Për testin e ri, ekipi kapi të dhëna në periudha të ndryshme të ditës dhe natës, në një sërë lartësish dhe u fokusua në lidhjen në kushte të ndryshme moti. Qëllimi ishte të konfirmohej nëse sistemi Zephyr është një platformë e qëndrueshme për të ofruar akses në internet në një zonë rreth

“Demonstrimi konfirmoi qëndrueshmërinë dhe shkathtësinë e spektrit 2 GHz për shërbimet e bazuara në HAPS dhe gjithashtu përdorimin e një brezi të ngushtë (450 MHz) për të ofruar lidhje në një distancë deri në 140 km,” shpjegoi një zëdhënës i Airbus./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Me një dhëmb të vërtetë dinosauri/ Marka luksoze Caviar sjell në treg iPhone 13 Pro Max-in më të shtrenjtë në botë

Publikuar

-

Nga

Me një çmim deri në 1,549 £, iPhone 13 Pro Max i Apple është një nga telefonat inteligjentë më të shtrenjtë në treg.

Por një version i ri i smartfonit kryesor ka dalë në shitje që e bën çmimin prej 1,549 £ të Apple të duket shumë i lirë.

Marka e telefonave luksoze Caviar ka zbuluar një version 6,830 £ të iPhone 13 Pro Max të quajtur Tyrannophone, i cili përmban një fragment të një dhëmbi të vërtetë dinosaur 80 milion vjeçar.

Marka e telefonave luksoze Caviar ka zbuluar një version 6,830 £ të iPhone 13 Pro Max të quajtur Tyrannophone, i cili përmban një fragment të një dhëmbi të vërtetë 80 milionë vjeçar T.Rex.

Kamera e dyfishtë Sistemi i kamerës së dyfishtë 12MP Sistemi i kamerave të dyfishta 12MP

Sipas Daily Mail, Tyrannophone është pjesë e koleksionit të ri Tera të Caviar dhe përmban një imazh të një T.Rex.

Tyrannophone unik iPhone 13 Pro është zbukuruar me një imazh 3D të një koke dinosauri që ngjall frikë në zemrat e konkurrentëve tuaj me një vështrim të syrit të tij të verdhë, të bërë nga qelibar i pastër,” shpjegoi Caviar.

LEXO EDHE:  SpaceX gati misionin me astronautë

LEXO EDHE:  Idetë e çmendura të gjigantit të teknologjisë/ Çipi në tru që mundëson inteligjencën mbinjerëzoreBuzëqeshja grabitqare e një përbindëshi nuk është thjesht një element dekori, por edhe një element ekskluziviteti dhe unike, sepse një nga dhëmbët e një tiranozauri është i vërtetë!

Ai përmban një insert nga një fragment i një dhëmbi të vërtetë Tyrannosaurus, 80 milionë vjet i vjetër.

Tyrannophone është i disponueshëm në modelin iPhone 13 Pro, i cili kushton 6,427 £, ose iPhone 13 Pro max, i cili kushton 6,830 £.

Megjithatë, nëse doni të merrni në dorë një të tillë, do të duhet të jeni të shpejtë – janë vetëm shtatë në dispozicion!

Ky model tmerrësisht ekskluziv është i disponueshëm vetëm në 7 copë, prandaj nxitoni të bëheni pronar i iPhone 13 Pro Tyrannophone të frikshëm dhe të pamëshirshëm!” shprehet Caviar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE